|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
21.3.2010 13:57:53   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: malecka_

jas mislam deka fb ne ja narusuva privatnosta na bilo koj dokolku samiot clen na fb ne go dozvoli toa


Така е, потполно се сложувам. Јас си отворив нов профил на фб, со минимум податоци, не како стариот, баш поради тоа.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот malecka_)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
21.3.2010 17:37:03   
Еличка
Јас на ФБ не сум со моето лично име, ниту поставувам слики, бидејќи мислам дека и те како ја нарушува приватноста. Ако може секој да ги гледа моите приватни слики зарем не е тоа навлегување во мојата приватност? И кога гледаме други профили, нивни податоци, слики што е тоа? Заради тоа ФБ е толку популарен зашто луѓето тоа најмногу го сакаат, да ѕиркаат во туѓи животи.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
21.3.2010 17:38:53   
***Lide***
jas mislam deka fb ne ja narusuva privatnosta na bilo koj dokolku samiot clen na fb ne go dozvoli toa

so ova se slozuvam vo celost 

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
22.3.2010 0:42:55   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еличка

Јас на ФБ не сум со моето лично име, ниту поставувам слики, бидејќи мислам дека и те како ја нарушува приватноста. Ако може секој да ги гледа моите приватни слики зарем не е тоа навлегување во мојата приватност? И кога гледаме други профили, нивни податоци, слики што е тоа? Заради тоа ФБ е толку популарен зашто луѓето тоа најмногу го сакаат, да ѕиркаат во туѓи животи.


Ако сметаш дека фб е популарен за сите да чепкаат во тугите животи зашто имаш профил и тоа под туго име и без слики?Што кажува тоа за тебе?


_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
22.3.2010 17:46:50   
Еличка
Воопшто не чачкам по туѓи профили, туку го отврив од едноставна причина: ќерка ми си игра петвил и фишвил. Значи заради неа. А не сум под туѓо име, туку непостоечко. Сигурно не би отворила профил под туѓо име.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
21.9.2014 12:50:24   
Mihaela 2010
Imam FB a ni sama neznam zosto go imamuser posted image
deka sekoj den sum uklucena priznavam,stavam I sliki a ponekogas I se zaprasuvam zosto stavam...slikite mozat da mi gi vidat samo prijatelite iako ne veruvam
deka e taka zosto mi se ima sluceno da vidam sliki na moi prijateli a sekoja naredna vekje e slika na nekoi nivni prijateli,taka da se e mozno...ne prifakjam bilo koj na fb
duri od vreme na vreme znam I da izbrisam nekoi koi ne gi ni poznavam vistinski pa nema potreba da mi stojat taka...inaku fb staviv bidejki rodnini si imam
vo sranstvo pa ete preku sliki da se vidime,ne deka ne moze preku skajp ama ete fb e kako nekoja zarazauser posted image


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
21.9.2014 20:42:56   
LoveableMe RR
Мнпгу внимателно треба да се бираат пријатели, има и такви што само зјаппат и читаат се и сешто за сите, дефинитивно ја нарушува приватноста и на него не треба да се става се и сешто, мислам дека треба да се користи правилно и внимателно, или да се ограничи кругот на пријатели и кој што може да ви гледа на профилот.

Пошпиунска работа нема, јас имам многу пријатели и роднини во странство и тоа ми е врската со нив, ќе видам како се што прават, некоја слика и така....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
21.9.2014 21:32:04   
Hopeful RR
Facebook не ја нарушува приватноста, самите корисници си ја нарушуваат. Не знам што е со опседнатоста од секојдневно постирање куп фотографии, статуси, чек-ин и што се не... Или пак ако до толку некој сака, нека постира, ама нека ограничи кој може да гледа и коментира. Посебно се иритирам кога ќе видам албуми Одмор 2014 од 587 фотографии, од кои повеќето се исти, или свадбарски фотографии со оро, или пак полупедофилски фотографии од децата... И тоа не една или две, туку безброј фотографии од голи деца... Па после злоупотребувале луѓе - самите корисници не пазат, никој друг не им е крив.

Јас не постирам фотографии на Facebook, дури тие што ги имав ги ограничив да може ептен тесен круг пријатели да ги гледа. Што ќе ми се квази другарки од средно/основно или манијаци да ми кликаат лајкови, тоа ич не ми значи user posted image Најмногу ме иритира кога некој ќе постира фотографија од мене без да ме праша! Одма се одтагнувам и ич не се замарам. Facebook го користам најмногу за информации за настани, концерти и слично, или други вести и информации од луѓе што ми се драги. Оние другите што дека ми се на friend list, кога одамна ми се на hide user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
21.9.2014 22:43:55   
Felly RR
Се согласувам со Хоупфул - дека самите корисници се тие што си ја нарушуваат приватноста. И стварно не можам да разберам какво задоволство им претставува на некои луѓе, да се чекираат на сите места на кои биле, во кој ресторан јаделе, па дури и слики да се ставаат од јадењето што го порачале. Или пак да го гледам некој што пижами имал user posted image
Во последно време многу бирам какви фотографии ќе ставам на ФБ, и главно ФБ ми е средство за комуникација. Само некои битни моменти во животот ги обележувам на ФБ, а тоа што сум јадела/ гледала / шетала......... избегнувам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
21.9.2014 23:35:01   
deluxe
Posebno se nerviram so nekoi statusi na FB kade se kazuva kade e,so kogo e I sto jadi I pie.A vrv na narusuvanje na privatnosta mi e sliki od spalnata sobauser posted image Koga go vidov toa cudo kosata mi se krena,znaci do kade ke odat lugevo so FB ne znamuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
26.11.2014 10:37:07   
Ki4iko
Јас мислам да.Но ние сме си виновни самите.Секојдневно ставаме по неколку слики, од нашите најблиски и никој друг не ни е виновен!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
26.11.2014 11:19:28   
scared RR
koj kako si dozvoli..jas retko stavam sliki, ne se cekiram kaj sum sto pravam,sto jadam za razlika od nekoi moi fb prijateli celo vreme se tagiraat kaj se i sto pravatuser posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
26.11.2014 12:07:52   
caciana
Zavisi od korisnikot kako ja regulira privatnosta I kolku spodeluva privatnost.Jas licno Ne dozvoluvam nikoj od nadvor da zirka na mojot profil,osven prijatelite.I ne spodeluvam se,nekoi raboti si gi cuvam nastrana od fb.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
26.11.2014 16:37:24   
Ki4iko
Пак е исто.Кога споделуваш и она со пријателите е внесување во приватноста.Мене некако ми е како недостиг од водење дневници и споменари во порана возраст user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
10.12.2014 23:10:44   
Bethany
До неодамна мислев не, ама кога веќе извесно време почна да ми излегуваат на њуз фид слики и статуси од луѓе што ниту ги познавам, ниту ме занимаат, а се пријатели на моите пријатели, и тоа не можев да го контролирам, почна да не ми се допаѓа (не знам како е сега, можеби фејсбукот нешто смени во последните месеци).

Значи исто така ако јас коментирам или лајкнам слика на некој од моите пријатели, мојата активност излегува и на тие што немаат допирна точка еден со друг иако ми беше целосно затворен профил за непознати.
Тоа многу ми сметаше да гледам и читам некои непознати фаци.

Друго, јас сум особа која сака да споделува и слики и статуси, ама луѓето што ги имав за пријатели ги знаев на овој или оној начин и редовно правев чистка, и сепак не дека кријам нешто, ама не ми се допаѓа факт да излегувам во њуз фид на некои непознати луѓе.
Можеби да ништо не споделувам и никаде да не коментирам, туку само да гледам што се случува, ама тоа ми нема никаква смисла тогаш и пак ќе гледам нешто што не ме интересира.

И трето што не ми се допаѓа е што се дефинитивно губиш квалитетот во врските. Наместо да те поздравам со смс или ќе ти ѕазвоним на два реда муабет, јас ќе ти удрам лајк да знаеш да те мислам.
Ако не ти лајкнувам ништо знај да сум ти лута нешто. user posted image

И поради овакви некои работи зошто фејсбук ми изгуби смисла, го деактивирав веќе неколку месеци. Ми дојде на ум повторно да го вклучам некогаш, ама бргу ме одмине желба. Можеби некогаш, не велам не со сигурност, ама знам дека не осеќам некој недостиг во животот.

< Поракaта ја уредил Bethany -- 10.12.2014 23:20:26 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
11.12.2014 0:48:18   
caciana
Bethany na tvoite sliki i objavi , mozes da ja prilagodis privatnosta. Dokolku stikliras da gledaat prijateli na tvoite prijateli togas tvoite postovi i objavi ke moze da gi gledaat site ako nekoj tvoj prijatel stegne like. No dokolku stikliras samo tvoite prijateli da moze da gi gledaat objavite, mislam deka istite nema da se prikazuvaat na tugi zidovi.
Se nadevam deka me sfati. Znaci se e vo prilagoduvanje na privatnosta. user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
11.12.2014 10:11:50   
Bethany
Го знам тоа и ми беше така наместено, ама пак мојата активност и кон други луѓе излегува на моите пријатели. Ако коментирам некаде, сите читат итн... И јас ги гледам другите...
Како и да е, па те гледат и кој треба и кој не треба :))

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Дали Facebook ја нарушува приватноста!
11.12.2014 12:33:55   
caciana
Mozebiuser posted image ..pa neka gledaat hehe zatoa stavame sliki i pisuvame statusi za da gledaat neli ? user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 118
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?