|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
26.6.2013 7:27:33   
bucko mal
Eveme mene pak na ovaa tema.Napravivme veke 1godina I 6meseci I da se pofalam se poveke se naviknuvame I se poubavo ni e posebno se raduvam za sin mi shto ne mu nedostiga MK.
Ova so vizive segde izgleda se e poteshko ama pa sekoj so svoja sreka ako ne proba covek nema da znae.
Jas samo mozam da kazam ucete im go jazikot kaj I da odite I vnimavajte na vizite barem da ve sleduva zdravstveno osiguruvanje,nedaj boze da ti zatreba privatno nemozesh da doplatish,izgor e skapo.
Jas si go zasakav NZ pred se sigurna zemja,nema criminal,nema problem.Zakonite se isti za sekogo I se pocituvaat.
Sekoj ima izbor kako ke zivee I shto ke bide vo zivotot ako sakash uci,sakash raboti,ako nesakash nishto zivejsi vo socialen stan I zemajsi socialno cel zivot.E toa poslednovo ne mi e vo red ama toa e koj mene me prashuva.
Nekoj raboti I plaka visok danok a nekoj cel zivot ne raboti.
toa shto ke zavrshish toa I ke rabotish I normalno sto poveke obrazovani pogolema plata ke imash.
Ako neshto ve interesira povelete prashajte, drug pat ushte neshto ke pisham,sega odam

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:21:33 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
26.6.2013 7:41:27   
Malecka23
Ние уште лани аплициравме т.с мм за раб во канада.Го примија пошто и неговата струка и мојата се во листата на барани.И тогаш одма не поврзаа со адвокатска канцеларија која за некој си наси 8000е нудеше да ги спреми сите потребни документи со се работна виза.Тој период бев трудна а и така бевме на ум пола пола и не се работеше за мала сума на пари а бебуш на пат не знаеш што како ќе испадне и на крај го одбивме.Струката на мм влегува во сите 3 држави како многу барана а мојата само во Канада но за мене и нее битно мм е носител на апликација а сакам кај и да одам да си завршам факс..Ги прибираме сите инфо од сајтот што го спомнавте но ете сакам да слушнам и мислење од др од искуство.Знам дека има голиме трикови околу визите као за Австралија амб во Виена многу барања одбивала таа во Лонднон не и сл.затоа сакав да се распрашам за агенти.Имаме опција адвокатот од лани да го контактираме ама сакаме и со некој наш да поразговараме.Во секој случај многу е тешко од тука да најдеш раб а таму фирмата да ти гарантира за док.Како и да е секој инфо е добродојдена

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:21:46 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
26.6.2013 10:43:37   
Melanija RR
bucko mal ах лани го правевме муабетот, ти се навикна а никој од нас не дојде натака.
Јас уште не бега од желбата Нов Зеланд или Австралија user posted image

Мило ми е што си задоволнаuser posted image
Кажими знаеш некој од МКд да посредува за виза за таму?

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:22:03 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
26.6.2013 11:00:35   
Yummy Mammy
Spomnuvate lista na barani profesii, mozete da mi posocite koi se tie?

Jas licno ne planiram da se selam, ama ubavo e da se odleta so mislite barem na moment... sto bi bilo kad bi bilo...

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:22:18 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
26.6.2013 11:03:13   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Spomnuvate lista na barani profesii, mozete da mi posocite koi se tie?



Yummy Mammy укуцај на Гугл Citizenship and Immigration Canada, конкретно всушност барај:
Working in Canada-List of Occupations (потребно е да се професија-струка наоѓа на листа на дефицитарни професии за да постапка воопшто може да се покренe. Порано нели и професија беше во бодовни систем при аплицирање ама сега е овака.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:22:34 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
26.6.2013 12:29:19   
Yummy Mammy
Gi razgledav listite za Kanada i Nov Zeland, pa ovde imalo se e svasta bre, imam cuvstvo deka tamu koga ke otides, samo tebe te cekaat da te vrabotat user posted image So nasite opsti/generalni tituli vo diplomite mozes da se pronajdes vo bezbroj kategorii. Kaj nas na pr nema Specijalist za mikro kreditiranje na mali i sredni preprijatija, tuku ima dipl Ekonomist, otsek finansii - pa ti kaj se pronajdes tamu user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:23:05 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
26.6.2013 13:39:57   
Goddess*
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal


Jas si go zasakav NZ pred se sigurna zemja,nema criminal,nema problem.Zakonite se isti za sekogo I se pocituvaat.



Kako be nema kriminaluser posted image ...pocni od motordziskite grupi pa se do obicnite (biznismeniuser posted image ),a zakoni ko zakoni moze poveke se pochituvaat od drugi pospecifichni drzavi ,ama i NZ ima dupki vo zakoniteuser posted image ,a isto bi rekla i za AU i TAS
A daleku pobezbedno e seushte vo MK otkolku na ovie tri mestauser posted image


< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:23:30 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
26.6.2013 15:17:26   
Yummy Mammy
Tetka mi zivee vo NZ i jas isto i se cudev koga bas so ovie zborovi ke mi kazese "nema kriminal" user posted image izgeda deka nie ne sme nauceni taka da ziveeme.
Istoto i jas go slusav, kako se zivee mnogu poinaku, grizite koi gi imaat ne se povrzani so dali nekoj ke gi ograbi na ulica ili doma, tuku dali denta ke spasuvaat zarinkani kitovi ili ke ucestvuvaat vo eko priredbata vo opstinata za spasuvanje na svetot. I deka tamu nikoj ne ni razmisluva kako da te zafrkne i kako da najde dupce vo zakonot, ednostavno zivotot si tece i sekoj si gleda svoja rabota. Lugeto se zadovolni so svojot zivot i nemaat potreba od "kriminal".
NZ ne bi go stavala vo ista kategorija ni so Kanada, ni so Avstralija, ni so SAD. Toa e posebna kategorija.




< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:23:48 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
26.6.2013 15:56:36   
Goddess*
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Tetka mi zivee vo NZ i jas isto i se cudev koga bas so ovie zborovi ke mi kazese "nema kriminal" user posted image izgeda deka nie ne sme nauceni taka da ziveeme.
Istoto i jas go slusav, kako se zivee mnogu poinaku, grizite koi gi imaat ne se povrzani so dali nekoj ke gi ograbi na ulica ili doma, tuku dali denta ke spasuvaat zarinkani kitovi ili ke ucestvuvaat vo eko priredbata vo opstinata za spasuvanje na svetot. I deka tamu nikoj ne ni razmisluva kako da te zafrkne i kako da najde dupce vo zakonot, ednostavno zivotot si tece i sekoj si gleda svoja rabota. Lugeto se zadovolni so svojot zivot i nemaat potreba od "kriminal".
NZ ne bi go stavala vo ista kategorija ni so Kanada, ni so Avstralija, ni so SAD. Toa e posebna kategorija.







A
NZ,AU i Tas imaat skoro isti zakoni,so mali (skoro neprimetlivi izmeni),a za kriminal ,bi rekla i te kako cveta,bar za toa sekoj den vesti gledam.Druga rabotauser posted image ,nashincite nashi i te kako gi preuvelichuvaat rabotite prosto chovek da se chudi u kakva zemja ziveat(ova poveketo nashinci)ubavo im e koga samo pozitivnite raboti gi delat na narodna masa,a za negativnostite samo po doma izmegu niv.Ne me svakajte pogreshno ima ubavi mozebi poubavi raboti vo NZ,za razlika od MK,ama ne e se taka rozevo ,da ne se lazeme,aj kazete vie vo koja drzava ili kontinent ne postoi kriminaluser posted image ,ako e taka zoshto vo vechernite chasovi ne e kako vo MK,da bide razdvizeno,deca pusteni pred zgrada ili ulica,ili sami vo shkolo da odat??zoshto??deka ne e se taka sovrsheno i ima ushte milijarda vakvi raboti..ama aj da ne dolzam mnogu



< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:24:14 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
26.6.2013 21:43:11   
Bethany
Вистина, кога луѓето се задоволни од животот, и немаат потреба од криминал.
Уредена државна структура, секој твојот труд се цени, исплати и наградува, стабилна држава која дава чувство на сигурност!
Имам чувство ко да е некоја друга планета.

А да не е се розово, сигурно не е, бидејќи ништо и никаде не постои совршенство, секогаш ќе може да се најде нешто што би сакали поинаку да е, ама тоа повеќе ќе биде поради личен вкус, а не затоа што ќе не оштетува нас како државјани на таа земја.

А за играње пред зграда и слично.... искрено, тие се тотално различит менталитет од нашиот. А да не спомнуваме толку многу различни видови на анимации и занимации за деца, игралишта (барем тие што видов на сликите од буцкомал user posted image ), се и сешто, што ние не можеме ниту да сонуваме, па што би и да се играат пред зграда? Немаат потреба они од тоа, се им е уредено и регулирано, имат место и услови за се. Таков им е систем, така се навикнали, така функционираат.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
27.6.2013 2:11:44   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Вистина, кога луѓето се задоволни од животот, и немаат потреба од криминал.
Уредена државна структура, секој твојот труд се цени, исплати и наградува, стабилна држава која дава чувство на сигурност!
Имам чувство ко да е некоја друга планета.

А да не е се розово, сигурно не е, бидејќи ништо и никаде не постои совршенство, секогаш ќе може да се најде нешто што би сакали поинаку да е, ама тоа повеќе ќе биде поради личен вкус, а не затоа што ќе не оштетува нас како државјани на таа земја.

А за играње пред зграда и слично.... искрено, тие се тотално различит менталитет од нашиот. А да не спомнуваме толку многу различни видови на анимации и занимации за деца, игралишта (барем тие што видов на сликите од буцкомал user posted image ), се и сешто, што ние не можеме ниту да сонуваме, па што би и да се играат пред зграда? Немаат потреба они од тоа, се им е уредено и регулирано, имат место и услови за се. Таков им е систем, така се навикнали, така функционираат.



Gledash ,poentata ne e za zgradata kako zrada,da se razbereme,muabetot mi beshe sasvim drug,deka ne e taka sve bezbedno kako kaj nas deca sami od shkolo pred shkolo da odat ,shetaat,igraat...momentalno sum ovde ,prisutnauser posted image znam kako se zivee,zatoa i go prenesuvam na forumov,ne naganjam bespotreba.
EDIT: Seushte ne ja svakam poentata za (NE POSTOENJE) na kriminalotuser posted image ,dovolno e samo da izguglate na stranite za criminalni vesti na NZ,da vidite crno na belo,mesto vaka da se naganja,na neshto bespotrebno

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
27.6.2013 6:13:25   
bucko mal
Ah be zeni shto da preuvelicuvam koga barem denes na site ni se dostapni informaci I sekoj maze da procita shto go interesira.Inaku I nie tuka gledame vesti.Znaci koga odam na ulica ne se plasham dali nekoj ke me tegne za tashna ili lance,neznam dali tuka imalo pukanje po ulici ili vooruzeni grabezi i red drugi raboti.i toa shto se slucuva se slucuv mnogu retko i na mesta na koi znaeme koj zivee vo tie delovi,da ne spomnuvam sega.
Jas pred 1,5 godina sum izlezena od MK i moevo dete uceshe tamu do sredinata na treto oddelenie,vo negovoto shkolo decata gi nose i zemaa roditelite,uceshe vo ,,Koco Racin" vo Skopje i vo taa naselba zivevme pa deca po ulica ne igraa.Tuka sinmi pocetokot go nosev i zemav sega odi sam so drugarcinja,znaci segde e razlicno i sekoj si znae za sebe.Sestrami zivee vo MK i ona mi vika zlatni ulici da imate vo NZ jas tamu ne bi mozela da ziveam,nikade nadvor od MK,dodeka jas sum ptica preselnica i nemam gajle kaj da ziveam.Samo problemot e koga razgovarma so moi lujge pa i bliski moi vaka zavrshuva muabetot,Ako se falam mi vikaat pa samo se falite koj znae kako ziveete,ako se zalam pa samo se zalite i pak ne se vrakate vo MK,aj najdi im go krajotuser posted image
Tuka so lujgeto koga razgovaram za mojata zemja radoznalo me prashuvaat shto kako vikaat bi bilo ubavo da se vidi tvojata zemja pokazi sliki,gledash nasmeani faci a koga razgovaram so nashi lujge za tuka odma skokat kako falish druga zemja a svojata ja ponizuvash.Takvi si sme kakvi sto sme jas pak bi odbrala i mm i prijatel makedonec.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
27.6.2013 6:31:24   
bucko mal
Eve sega da napisham shto necini tuka da ne izleze se ja falam ovaa drzava.
Prvo obrazovanieto,aj shto nishto ne se uci ne se uci ama I decata samo na pod sedat lete zime,vrne vee decata se nadvor na lulashki.Decata u shkolo ne se tepaat,mojov pocetokot udri edno dete ama aj mu prostija I goga mi gi kazaa posledicite koi se ako poftorno mu se sluci bogami se zamisliv ubavo.
Zdravstvoto,ako sakash da odish na lekar treba da zakazesh,boze nie znaeme koga ke se razbolime.ako epten e hitno ke te primat ako ne ke cekash na red.Privatni bolnici nema mnogu,taka da ti treba trpenie mnogu.
isto I tuka moze da se sluci da cekash I na lekar I vo banka samo shto nikoj nema da skokne da se kara so vrabotenite,site cekaat I cutat.
Odgleduvanje na bebe skros razlicno od MK I bidejki ja ne se soglasuvam so niv si dremam tuka na forum I kako shto sakam tak go gledam bebushov.Samo shto nikoj od niv ne mi se mesha,kako mozesh taka? zoshto vaka?
Taka drgi moi ushte ednash ke treba da se rodam tuka za da ziveam kako niv,no milo mi shto moite deca ke ziveat tuka I ke si se naviknat na ovoj system,a jas samo ke si kutam I gledam pa kojzae kakvi snashki ke mi donesatuser posted image
Melanija RR ke ti pisham poraka
pozdrav

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
27.6.2013 14:02:16   
niki
kriminal sekade postoi, no organizirani i ekonomski mokni drzavi poinaku go resavaat, a vo instituciite prikrieno poddrzuvaat getoiziranje na problematicni sloevi
pa taka ako imas pari zivees vo bogat kvart, kade postoi poostrena policiska kontrola a na samata pojava na socijalno neprifatliv posetitel se reagira vednas
i taka vestacki se sozdava cuvstvo na bezbednost i otsustvo na kriminal

mene zivotot vo stranstvo, potocno vo Grcija od godina vo godina se poveke me razocaruva, i toa ima vrska najmnogu so visokoto nivo na mito i korupcija, nemanjeto oset za drzava i zakon tuku samo za licna korist i nepostoenjeto na organizirana drzava
nekogas si pomisluvam i deka ne sum se islelila voopsto od sopstvneata zemja i fantaziram da emigriram vo skandinavskite zemji ili kanada, avstralija ili nov zeland
najmnogu me ubiva nostalgija po semejstvoto
najdobra rabota od zivotot ovde e klimata i ne znam kako bi se prilagodila povtorno na studeni zimi, temperaturi pod nula i snegovi


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
15.8.2013 12:53:55   
Dambo80
Nie so mm sme na misla za odenje vo Svedska.Ima li nekoj koj zivee tamu da kaze kako e?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
17.8.2013 6:16:38   
bucko mal
Vo koja drzava da odish najvazno e da im go znaesh jazikot.Inaku e mnogu teshko,posebno za rabota da najdesh,i za sve drugo za da mozesh normalno da funkcionirash.
A bogami I ne se ucelo jazik taka lesnouser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Dambo80)
Непосредна врска до пораките: 116
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?