|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Почетно читање
20.5.2009 15:06:04   
Julie1
Какво е вашето искуство со учењето на детето да чита? Дали го учевте детето да чита уште пред прво одделение? Дали сметате дека е подобро да знае да чита пред да тргне на училише?

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 8.11.2013 9:23:23 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Почетно читање
5.10.2009 11:23:21   
big_mama817
се зависи од детето но денешните деца се рагат со факултете па многу се љубопитни и затоа учат многу побрзо и сакат све да знаат но сметам дека и ние родителите сме виновни понекогаш бидејжи знаеме и многу да ги форсираме user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 8.11.2013 9:23:33 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Почетно читање
18.12.2009 13:23:58   
Mila na mama
Скоро разговарав со една комшика што има прваче и ми кажа дека учителката ги предупредила родителите да внимаваат децата да не ги научат текстовите на памет и да не знаат да читаат. Имено знаеме дека нивниот мозок е како сунгер и ако им прочитате или кажете нешто брзо и лесно го запомнуваат. Е сега наместо да склопува буква по буква =збор децата откако родителите ќе им прочитаат го паметат текстот и изгледа како течно да го читаат. Совет бил да не им ги читаат текстовите туку да ги остават сами да се мачат и да им даваат непознати текстови пасус од книга или списание да читаат.
Ви се случило ли вакво нешто? Колку ви било тешко вам или на вашите деца да го совладаат читањето?

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 8.11.2013 9:24:43 >


_____________________________

love u all

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Почетно читање
28.1.2010 18:35:34   
mis.
Оваа не ми е јасно,зар од прво оделение на 6 години веднаш почнуваат со учење на буквиuser posted image Рзберливо е тоа да се бара од дете од 6 години или не?

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 8.11.2013 9:25:10 >

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Почетно читање
28.1.2010 22:26:09   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Оваа не ми е јасно,зар од прво оделение на 6 години веднаш почнуваат со учење на буквиuser posted image Рзберливо е тоа да се бара од дете од 6 години или не?


Во прво одделение наставата е повеќе интерактивна...Кај син ми лани речиси 80% од времето цртаа...Се што ќе учеа го претставуваа преку цртеж...А бројките и буквите само визуелно ги препознаваа...Од оваа година веќе почнаа да земаат букви...Во прво полугодие печатно,а еве сега почнаа и со ракописно...

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 8.11.2013 9:24:21 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Почетно читање
29.1.2010 10:04:44   
mis.
Едни пријатели нивното детенце одеше на школо во автокоманда и таму буквите ги учат паралелно печатните и ракописните и малку ми е нејасноuser posted image спротивно од тоа што го имаме учено по методика на наставата по македонски јазик и од праксата досегашна.Целиот образовен систем ни е променет.user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 8.11.2013 9:24:28 >

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Почетно читање
4.2.2010 14:08:42   
simona_popovska
go ucev sekoj den

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 8.11.2013 9:24:36 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Почетно читање
7.11.2013 10:24:59   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Скоро разговарав со една комшика што има прваче и ми кажа дека учителката ги предупредила родителите да внимаваат децата да не ги научат текстовите на памет и да не знаат да читаат. Имено знаеме дека нивниот мозок е како сунгер и ако им прочитате или кажете нешто брзо и лесно го запомнуваат. Е сега наместо да склопува буква по буква =збор децата откако родителите ќе им прочитаат го паметат текстот и изгледа како течно да го читаат. Совет бил да не им ги читаат текстовите туку да ги остават сами да се мачат и да им даваат непознати текстови пасус од книга или списание да читаат.
Ви се случило ли вакво нешто? Колку ви било тешко вам или на вашите деца да го совладаат читањето?


Ova go zabelezuvam kaj kerka mi, taa e vo celodnevan nastava i tamu so ostanatite deca pisuvaat domasno i gi rabotat vezbite so citanje, doma koga ja proveruvam taa gi znae tekstovite od knigata na pamet
Zatoa zemame knigi od biblioteka i citame sekoj den po nekolku recenici i tuka se gleda deka bukva po bukva cita, ponekogas razdvojuva na slogovi, no slogovite koi se socineti so samo samoglaska posebno na pocetok na zbor i pretstavuvaat problem da gi svrze so ostanatite, isto taka slogovi so tri i poveke bukvi i odat potesko...
no samo dva meseci odime na skolo i seuste gi nemaat pominato site bukvi
treba sekojdnevno vezbanje, i tokmu sozdavanjeto na taa navika mi pretstavuva najgolema poteskotija vo celiot proces

By the way, so ogled deka vo Mk ima devetoletka i deka citanjeto e predvideno za vtoro oddelenie ne bi bilo loso da se promeni naslovot na temava vo Pocetno citanje ili nesto slicno za polesno snaoganje

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 8.11.2013 9:24:13 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Почетно читање
8.11.2013 9:32:48   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

By the way, so ogled deka vo Mk ima devetoletka i deka citanjeto e predvideno za vtoro oddelenie ne bi bilo loso da se promeni naslovot na temava vo Pocetno citanje ili nesto slicno za polesno snaoganje


Супер забелешка, првачињата според програмата треба само да ги препознаваат буквите, а во второ одделение почнуваат со читање. Насловот е променет. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?