|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дископатија
18.2.2015 15:08:18   
vezilka RR
Дегенерацијата на еден или повеќе интервертебрилни дискови на ’рбетот се нарекува дископатија, состојба која може да биде болна и да влијае врз квалитетот на животот. Оваа болест обично се поврзува со стареењето, но кај некои луѓе може да предизвика сериозни хронични болки доколку не се лекува навремено.
СИМПТОМИ:
-хронична болка во долниот дел на грбот која се шири на колковите,
-болка во задникот и бутовите по подолго пешачење,
-пецкање и слабост во колената, рацете и прстите,
-хронична болка во вратот со болка во главата, рамената и рацете

Ете ои ова ми најдоа вчера на снимањето. Ете од каде ми е мене трнењето на рацете и нозете. Чек сеа да видам за ова што ќе ми дадат и може че завршам со една рака апои пред спиење. Ех, изгледа стварно стареам.. user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дископатија
27.2.2015 22:56:57   
Melanija RR
vezilka RR неверојатно ,па зарем и кај младиuser posted image

Во овие симптоми се најдов, а тие трнења знаат да ме држат и синдромот на карпален тунел.vezilka RR има ли ова поврзаност, и како и каде направи снимање?


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дископатија
27.2.2015 23:14:42   
vezilka RR
Не знам дали е поврзано со карпал. Јас правев ренген на вратот, оти ме болеше главата. Мојва е вратна дископатија, затоа ме боли и гавата и имам и вртоглавици. Чаре, ми рекоа физиотерапија и масажи.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дископатија
27.2.2015 23:16:46   
vezilka RR
Домашен лек за дископатија и болки во кичмата

1.Едно парче глина (хума) од аптека, се чува изложена на сонце 3 дена. Потоа се крши, раздробува и толчи (со толчник) додека да се добие прав. Од глината се замесува тесто со дестилирана вода.

Добиеното тесто се притиска со дланката за да се добие облогата во вид на палачинка.

Се става на болното место и се фиксира со завој. Облогата се користи двапати на ден, еднаш наутро и втор пат навечер, а се остава да делува 3-4 часа.

2.Потребни состојки:

3 главици лук
1 лажица сода бикарбона
1 лажица чист алкохол од аптека
1 лажица масло

Подготовка:

Сите состојки се мешаат а добиената смеса се става на газа, па како облога се нанесува на болното место. Претходно кожата на болното место треба да се измачка со свинска маст. Се остава да отстои неколку часа или да преноќи. Следниот ден се подготвува нова облога. Терапијата трае три дена.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дископатија
27.2.2015 23:20:43   
Melanija RR
Последниве месеци главоболките ми се поврзани со болка во вратот.А трнење на ногата со болка од задникот кон надоле ми е со години.Ќе пратам што и како ми се случува.Фала на информацијата

Планираш природно или на физикална?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дископатија
27.2.2015 23:29:44   
vezilka RR
Физикална дефинитивно оти почна секој ден глава да ме боли. Што викаш, глава со врат. И вртоглавици секој ден. Планирам и еден појас да земам, го нарачав чекам да стигне. А најмногу заради трнењево на рацеве, како полуинвалид сум, не можам детево да си го земам во раце, некоја минута ќе го подржам и почнуват да ми трнат. Тегла нема шанси да отворам. А за вакви природни иљачи може паралелно да се употребуваат, од нив нема зијан, а често можат да помогнат.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дископатија
5.3.2015 12:46:51   
Kvisko
И јас имам почетен стадиум на дископатија исто така во близина на вратот. Само јас ги ублажувам сиптомите со веќбање јога. Дефинитивно помага. Мене ми стана лошо летоска кога имавме пауза од јога. Толку ме болеше градата што ептен се успаничив. Сега сум посмирена. нема некој лек освен вежбање редовно и масажи. Апчиња одбивам да пијам од сега.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дископатија
22.3.2015 12:01:10   
mamicki
Значи вака- еве ме и мене со дискус хернија на вратна кичма, поточно две дискус хернии, меѓу 5 и 6 и меѓу 6 и 7 прешлен. Вртоглавици, трпнење на рака и нога, исхемични напади..... а болка речиси и да не чувствувам! Квалитет на живот- никаков, неспособна сум за било што. Ми кажуваат дека единствено трајно решение е операција. Дали вам ви ја понудија таа опција, или јас сум нешто особено искомплициран случај? Што мислите за таа варијанта?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дископатија
22.3.2015 17:43:43   
Jeni80
Mamicki jas imav problem so diskohernija so godini I me sovetuva operacija. Nikoj ne moze da ti garantira deka so operacija ke go reshih problemot vo celost. Jas ti preporacuvam da odis na akupuntura, mene toa mi pomogna I sega sum OK. Akupuntura e podolgotraen proces I bara strplivost, no rezultatite se odlicni kaj mene.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дископатија
25.3.2015 6:24:18   
mamicki
Ме испонаполнија кортикостероиди! Сега немам проблем со дискус хернијата, воспалението се повлече, ама имам проблем со се друго user posted image
Значи, што ќе ве прават, нека ве прават, но не прифаќајте агресивна терапија!, особено затоа што иако е непријатна, не е фатална болест во прашање. И, мајката му е што повеќе движење, пешачење, велосипед, пливање.... сеедно.

(Одговор на членот Jeni80)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дископатија
11.2.2016 18:14:44   
mamicki
Одев на акупунтура, на физикална.... и на крај се оперирав. Немав алтернатива, засегнат беше ’рбетниот мозок, развивав квадриплегија, полека ги губев и рацете и нозете, имав проблем со дишење и голтање.... хорор. Сега се опоравувам. Но, од лично искуство- кога ќе ви кажат дека сте за операција- не одложувајте, не сте свесни колку и што ризикувате.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?