|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
14.12.2013 10:08:05   
TARA1
Ne znam na koja vozrast ste ama ako se vo grupata jasli nema nikakva programa, barem taka e vo nasata gradinka. Nie lani so 2 g i s meseca bevme vo vtora jasli ( najgolemi) i skoro i da ne pravea nisto. E sega vo pogolemava grupa e druga prikaska/Taka da mozes da si se rasprasas malku podetalno....Jas lani dva meseca se nervirav so go zapisaa vo jasli ama deteto se adaptirase odlicno pa ne prevsemav drugi merki inaku sakav da go prefrlam vo pogolema grupa

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
14.12.2013 10:16:43   
sandriana RR
Т е во група 2-3 години, или 2ра јасли, сеедно. Програма нема само кај бебињата 8-18 месеци група, или 1ва јасли.
И Ј на Бетани би бил во таква група како Т (2-3 г) кога ќе појде во градинка. Верувам дека не ти е подробно објаснето Бетани за активностите - секако ги имаат, бидејки земаат Росица (што вели Фели, и ја работат таму еден дел), плаќавме за материјали за работа, а учат и песнички.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
14.12.2013 10:56:08   
Mihaela 2010
Isto i kaj M lani nemaa skoro nisto posebno od aktivnost a bea decinja od 2-3 godinki...sega vekje e drugo,postojano nesto pravat,rabotat,imaat fizicko,pred nekoj den M mi kaza kako gi nosele vo sala,prvo vezbale,pa posle rece dojde edna tetka ucitelka na bebinjata i ni svirese na gitara,a tie peele,taa igralauser posted image ,i ja naucile makedonsko devojce
inaku sekoj den nesto crtaat bojat,sega posledno rece casovnici boele,ja kitele zaedno elkata,i epten mi e srekjno detevo

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
14.12.2013 12:14:22   
Bethany
е па ете и јас некако заклучив дека зависи од градинка до градинка.
Па што тогаш ќе прават таму, на таа возраст само ќе се тепаат за играчка, ако воопшто и имаат играчките. user posted image
Уф, не ми се допаѓа ич, ама посекако подетално ќе се распрашам, мада ако е и така не знам што ќе промени во однос на праќање во градинка, пак ќе пробаме, ама јас сакав детето да не му е досадно од што гледам дома веќе му е досадно... Не ми е поента да го пратам само некој да ми го чува и да ги гледа други деца, посекако тие на таа возраст не знаат се уште да се играт сами, им треба некој кој ќе ги води, па си мислев во друштво со активности сепак е интересно и ќе сака тоа, ќе го интересира , а овака потешко и ќе се адаптира.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
15.12.2013 20:08:11   
ivoni4ka
nemaat nikakva programa za vo jasli. A odi vo jasli 3 ( najgolemo od jaslite 18 -28 meseci) i bas bukvalno se cudam sto pravat cel den, nekoja igracka sto imaat, nekoi tocacinja i toa e. nekolku pati se slucilo do sega da donese 5 na racete e zasto pojma nemam

_____________________________



(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
20.3.2014 9:40:33   
Felly RR
М во последниов период учат за пролетта, па за ветрето развигорче, за цвеќињата кои излегуваат во пролет. Зимото пак учеа за Северко, и како се создавал дождот - значи нешто како часови по природа му доаѓа нешто. Сега утре бидејќи е денот на екологијата, па нешто работно да биде - во училиштата нели има работни акции за чистење и оваа година и засадување на рози, па и во градинка ни рекоа да однесиме некој садник, некое цвеќе за да ги засадуваат во дворот. Баш ми се допаѓа - постојано има некакви активнсоти. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
12.9.2014 13:09:46   
miana
Керками има две ипол години и ова и е прва недела целосно помината во градинка.. Денес бил "ден на таткото" и правеле вратоврски за татковците... Колку е тоа слатко и симпатично, едвај чекам да одам и а ја видам првата творба на моето мало злато... user posted image

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
12.9.2014 13:17:36   
Felly RR
Кај нас новина е оваа година, што имаат и учителка по ликовно. М ми кажува еве веќе неколку денови дека работат и со неа. Вчера цртале природа.user posted image Мали уметници.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
12.9.2014 13:22:08   
elenak
Ќерка ми е 2,8 години ама дека е ептен на крај на година родена сакав во група со помали дечиња од неа да е, не со поголеми и така сега оди во I-ва мала. Колку што гледам засега само плачат и ништо друго.user posted image Треба да имаме родителска следната недела па ќе видам дали ќе се каже нешто околу тоа. Секој ден ја прашувам дали нешто правеле, учеле песничка, ништо не кажува, а раскажува што јаделе, на кого што му рекла учителката, така да сигурно би кажала ако нешто има. Мислам иако е со помали,тие се деца со по две години, некои и повеќе, треба да имаат некакви активности ваљда, не се толку мали, нели? Кога почнуваат таквите активности?

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
12.9.2014 13:42:51   
miana
Крками има 2 и скоро 9 месеци ... Вратоврските ги правеле учитеките ( еве гледам на слика ) вака да ја обоила керками чисто се сомневам, но сепак може и дале да бои со боичките и има нејзин труд user posted image Кај нас за живо чудо нема толку плачки, а и керками е со деца од 2012 година user posted image Јас инсистирав... Ке видам во понеделник на родителска ке ни кажат се како ке се одвива програмата со децата, менито и сл. па ке ви кажам

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
12.9.2014 13:44:34   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Крками има 2 и 9 месеци ( 18 ти декември ) ... Вратоврските ги правеле учитеките ( еве гледам на слика ) вака да ја обоила керками чисто се сомневам, но сепак може и дале да бои со боичките и има нејзин труд user posted image Кај нас за живо чудо нема толку плачки, а... и керками е со деца од 2012 година user posted image Јас инсистирав... Ке видам во понеделник на родителска ке ни кажат се како ке се одвива програмата со децата, менито и сл. па ке ви кажам

Денес тато е најсрекен татко, првата творба е за него user posted image

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
13.9.2014 9:40:18   
Felly RR
Последните постови кои се однесуваат на возраста на децата се префрлени во содветна тема ТУКА.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
24.9.2014 13:01:24   
Snowhite RR
Кај Михаил во градинкава се уште ни немаат дадено список што треба да однесиме и најверојатно не се почнати со активности, зашто од 1ви требаше да одат во новиот дел, после рекоа од 15ти и наводно како што кажуваше М, учителката му рекла кога ќе се преместат таму тогаш ќе им кажела што да купат, ама ни од 15ти не се преместија и еве дури вчера бидна преместувањето, е сега изгледа ќе почекаме да се прилагодат таму и не знам кога ќе почнат со активностиве

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
24.9.2014 13:49:54   
Felly RR
Сноу, обично почнуваат со активности од октомври, мислам на активности поврзани со приборот што ни го бараат - росици, математики, боенки и сл. М сега учеле само општи работи, што и до сега ги имаат спомнувано, не знам дали онака наставничката им спомнувала или пак во програмата го има тоа - за хигиена, за вежбање, и сл.
А вчера ја учеле и азбуката, па и дома неколку пати ја пеевме, дури и на youtube ја баравме Бушавата азбука, да ја гледаме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
24.9.2014 14:06:51   
elenak
Ние пред една недела поминавме прва родителска средба, ни кажаа да купиме мрсни боички,блок бр.2 и тетратка без линии. Однесовме уште следниот ден а дали им даваат да си цртаат не знам, ја прашувам ама ми вика не. Знам само дека им пуштаат музика да играат.user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
24.9.2014 23:19:15   
Snowhite RR
Во ред Фели ама октомври е за пет дена а уште ни немаат кажано што да однесиме
А Елена не се секираj на краj kе ви ги дадат и ке се изненадиш што се цртале

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
25.9.2014 7:56:00   
vezilka RR
Учителката на родителската ни кажа дека и програмата за двете последни групи во градинка се сменети да се усогласи со Кембриџ програмата. Тематаки е ориентирана и е базирана на една кнога мислам рече Стандарси на ран детски развој. Секој месец треба да научат по една песничка, да ги научат броевите до пет и да започнат со препознавање на буквите. Иначе Никола е средна група. Да и бои и форми имаат уште од лани. Ќе имаат англиски, исто продолжуваат од лани.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
25.9.2014 23:03:04   
mommy_angels RR
Jas tuka podobro da ne pisuvam oti se nerviram poveke.Si pomina cel septemvri ,a decata seuste se samo so neguvatelki,uste nema dojdeno novata ucitelka.Roditelski neli seuste ne e zakazano oti nema koj da go odrzi,rabotava turni me da kinisam user posted image E sega sum prezadovolno deka i neguvatelkite navistina se trudat i veke mi pee novi pesnicki,nauci razlika megu polovi,uci sama da se oblekuva ,soblekuva,sogleduvam novi higienski i kulturni naviki itn Se na se, alal da im e na zenite,navistina se trudat,ama administracijata ne im ja biduva

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
5.10.2014 14:37:35   
Mihaela 2010
Najnovo e sto ni pobaraa da sme si nabavele nakoe Dosie na Prosvetno delo bilo demek da vodat za decava i kraj na godinata ke ni gi vratat..kaj vas imaat pobarano vakvo nesto?

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
6.10.2014 17:07:27   
Bethany
Nam ni pobaraa, vsusnost vekje i go odnesovme, so zalepena slikicka od Jakov. Kosta 50 denari.
Inaku, tamu zapisuvaat kako napreduvat vo socijalen, emotiven, psihicki razvoj i onaka ne e loso kako evidencija, ako navistina go sledat deteto, a ne da e samo da se zeme oti taka trebalo, nekoj kazal, parite da se zemat itn.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
7.10.2014 7:03:42   
Felly RR
Кај нас воспитувачките си водат досие за секое дете, само ко што пиша Бетани не знам колку навистина ги следат децата. И не ни бараа нас да купиме, туку тие си имаа набавено , и само ни дадоа да пополниме некои формулари ланската година, оваа година уште ништо не ни дале, може ќе ги искористат истите од лани.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
7.10.2014 8:24:15   
Bethany
А да, исто ни кажа дека мислам од годинава, водат и е-дневникот за секое дете, за секојдневните активности, малку поопширно неголи во досието,
Само што дневникот нема да е достапен за родителите, туку само за нив.
не разбрав значи ли тоа дека ќе ни го дадат досието на крај или не.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
7.10.2014 8:40:01   
Mihaela 2010
Da ,nas ni kazaa deka na kraj dosieto ke ni go vratat,samo bas na roditelskata mm go postavil prasanjeto kako vodat dosie za sekoe dete,koga vo grupa se 35,kako postignuvaat so edna ucitelka i edna neguvatelka,i ucitelkata rekla deka vo princip onie decinja koi pokazuvaat zainteresiranost,druzeljubivost i sl,za niv kao grupno vodat edno isto,dodeka pak povekje vnimanie posvetuvaat na onie deca koi potesko se vklopuvaat vo grupata,vo izvrsuvanjeto na rabotite i slicno..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
7.10.2014 8:44:49   
Bethany
Е добро кај нас во групата максимум е 20 деца, така има напишано на списокот во ходникот на градинката, ама и во претходна и сега во оваа група, никогаш не видов повеќе од 15 деца и тоа во ретки прилики. Затоа и може да го води учителката за секое дете посебно, така ни кажаа дека ќе прават.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Воспитно - образовни активности во градинка
9.10.2014 23:17:57   
Snowhite RR
Е конечно ни го дадоа списокот за прибор минатата недела. Оваа недела имаа доста активности по повод детската недела, а од наредната се надевам на повеќе зашто ќе учат математика, за која ни побараа по 200 ден, а исто воспитувачката порачала и росица и смешко за сите. па и од нив сигурно ќе имаат доста активности

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?