|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   ,,Четвртвековна,, криза
18.12.2013 13:49:44   
elenak
Пред некој ден налетав на еден ваков текст ,, Од 25 до 35 годишна возраст патиме од ,,четвртвековна криза,,.
Да не го копирам целиот текс еве само еден извадок.

,,Иако во периодот од 25тата до 35тата година луѓето се наоѓаат во најпродуктивниот период од својот живот, за голем дел од нив, тоа е период на паника и сомневање во самите себеси, или таканаречена “четвртвековна“ криза.
Соочени со премногу избори, денешните млади ги чувствуваат симптомите на средовековната криза предвреме, покажаа резултатите од истражувањата.

Денешните млади, обидувајќи се да донесат правилни одлуки, често пати се вознемирени, депресивни и се чувствуваат заробени во брак или работа кои не ги исполнуваат нивните очекувања.,,

Поентата е всушност дека е поместена границата на познатата ,,средновековна криза,,. Она што порано луѓето го доживувале на ссвои 35-40 години сега почнува многу порано. Младите луѓе веќе од 20-30 годишна возраст не се задоволни со обичен, просечен живот.

Анализирајќи се себе навистина некогаш сум депресивна и меланхолична, некако незадоволна од животот. Иако не сум човек со преголеми амбиции и очекувања сепак очекував поинаков животен пат. Се чувствувам неисполнета, нереализирана, а годините полека ми минуваат. И покрај сите убави работи кои ми се случуваат ете некогаш ме фаќа некоја криза, некое незадоволство. Ако ви се случува истото а не сте знаеле што е ете одговор, модерна ,,четвртвековна,, криза. Сепак истражувањата покажале дека луѓето кои ја претрпеле го намалиле ризикот покасно во животот да доживеат уште една криза. Страдалци, ве утешив малку?user posted image

Па, рр-ајки ја преживувате (преживавте) ли оваа ,,четвртвековна,, криза, и како се справу(в)авте?



< Поракaта ја уредил elenak RR -- 18.12.2013 13:59:46 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: ,,Четвртвековна,, криза
19.12.2013 11:21:33   
vezilka RR
Според годините на излезот сум user posted image ќе ја преживеам. Незадиволството и депресијата на луќето во оваа возраст мислам дека доаќа од неостварените цели и визии за тоа како сакале да им изгледа животот, а како реално им изгледа. На таа возраст веќе нели образовниот процес завршил и треба човек да ја има започнато својата кариера и со крупни чекори да цепа со напред. Треба да е финансиски способен да оформи свој дом и фамилија, каде ќе воспостави свои семејни традиции и ред и поредок. Е се поретко тоа луѓето на оваа возраст го имаат доживеано во таа форма и затоа е депресијата и разочарувањето. Не би рекла дека се поместила границата на кризата, туку се зголемила сиромаштијата. Така мислам јас.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 2
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?