|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мистериозни исчезнувања (да не речам крадење)...
11.12.2013 9:34:47   
niki
Prvo da kazam deka ne mi paga na pamet pokoncizen naslov na temava pa ako ima nekoj poinventiven otkako ke procita neka predlozi
A sega sledi problemot:
otkako trgna kerka mi na skolo godinava sekojdnevno po nesto gubi od priborot za pisuvanje
si velev novo i e se ne e naviknata i gi gubi
sekoj den melam na temata kako da se pazi priborot, doma i gi odzemav site ekstra boicki i flomasteri i i ja ostavam samo futrolata sto ja nosi vo skolo so cel da se navikne i nauci da vnimava na sodrzinata vo nea i da prestane toa sekojdnevnoto gubenje po nesto
no nekako stigna polugodie a nie ne sme mrdnale od mrtva tocka, djabe zborenje, djabe veteni nagradi, djabe karanje, djabe kazni, rezultat nikakov
minatata nedela mi veli ja izgubila tasnickata vo koja go nosi dorucekot i rucekot i deka rucala od taperot koj go zaboravila prethodniot den
ja prativ da se vrati vo ucilna i da pobara i ja najde na drug kraj od ucilnata kade veli deka voopsto ne odela toj den
istiot den naocarite gi ostavila vo futrola pa vo tasna na odmor i koga se vratila ne gi nasla
pa so ucitelkata i so site deca se ubile od baranje i edvaj gi nasle a nekoe devojce otkako verojatno tie sto ja videle da gi stava kazale, priznalo deka gi zemalo
po dva dena i isceznaa moliv ostrilka i guma, za dva dena podocna da si ja vidi ostrilkata kaj istovo devojce sto i gi zelo naocarite da ja koristi i koga si ja pobarala nazad ovaa i ja frlila
tuka negde mi pukna film a bogami i pocnav da se somnevam deka gubenjeto stvari ne e samo do neodgovornosta na moeto dete
razgovarav so dvete ucitelki, onaa koja im drzi redovna nastava me otkaci so komentar deka se premnogu mali nedozreani i neodgovorni i deka ne se slucuva nisto alarmantno osven detska izgubenost, a za devojceto koe vo dva navrati go otkrilo detevo so nejzini raboti rece deka e dete koe ne znae sto mu se slucuva i deka postojano imaat so nea nekoj problem vo smisol se zali deka nema moliv a koga ke i otvorat tasna i naogaat vnatre 5-6 molivi
ucitelkata od celodnevna bidejki kaj nea se slucil incidentot so naocarite poseriozno me svati i uste vednas predlozi da ja odvoi kerka mi da sedi do nea sama i da vidime sto ke se slucuva
vcera bese prv den od dogovorot i kerka mi pak se vrati so futrola vo koja falea 5 flomasteri od vkupno 8, pritoa i gi proveriv crtezite i gledam deka del od izgubenite boi voopsto ne gi koristela, na prasanjeto dali nekomu pozajmuvala veli ne
utrovo pojdov porano i vlegov so nea vo ucilna da proveram da ne i ispadnale, ne najdovme nisto, imase zaboraveni molivi boicki gumi, no ne i flomasteri
ostanuva da vidam na rucek so drugata ucitelka taa da ne nasla nesto, iako ne mi se veruva bidejki kaj nejze voopsto ne boele so flomasteri
i sega majki na skolarci pomagajte so idei i soveti kako ova da go isterame dokraj i da otkrieme sto se slucuva i ako navistina stanuva zbor za kraduckanje pomegu decava kako problemov da go resime


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 11.12.2013 11:27:27 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мистериозни исчезнувања (да не речам крад...
11.12.2013 11:51:05   
Tanjat7880
Smireno Niki,samo smireno I takticki.Postojat sekakvi deca I sekakvi sostojbi(da ne recam bolesti),toa devojce najverojatvo bara vnimanie I vaka na ovoj nacin go dobiva.
Vo gradinka koga beshe mojot sin imashe edno takvo dete koe ne shto zemashe se tugjo nego pocna I decava da gi uci na "zanaetot".
Mali se ushte no so vreme muabetot I pomegju niv ke se rashiruva,ke pocnat grupno da vnimavaat na nea,ke si gi baraat rabotite koi im falat kaj nea I taka ke ja razotkrivaat.Se nadevam deka shkoloto ima strucen kadar koj bi rabotel so deteto I bi mu pomignal,tvoeto nema shteta golema ako nema 5flomastera no toa drugoto ke ima nepopravliva shteta.
I nie vo prvo se si gubevme,no na kraj na denot nastavnickata sobirashe od zemja I od klupi I od pod klupi I nie fino lepo drugoto utro si gi naogjavme.Dokolku e izgubeno ke se najde no dokolku e zemeno nema!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мистериозни исчезнувања (да не речам крад...
11.12.2013 12:03:11   
vezilka RR
Сега за сега веројатно единствено што можеш е да пријавуваш кај учителките, за да можат тие да го увидат проблемот и да го посматраат девојчето. За подоцна да можат да и помогнат со разговор или со нив, или со одговорно стручно лице во установата. И јас истото го помислив што го пишала Тања, дека девојчето има некој проблем, бара внимание, а не знае како да го добие. Или е последица на некое однесување или ситуација дома. Грешката е кај учителките, кои треба побрзо да реагираат во вакви случаи, не за да не исчезнат неколку фломастери (иако за некои семејства и тоа е проблем, нели) но, и за да му помогнат на детето, додека не станало тоа поголем проблем.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мистериозни исчезнувања (да не речам крад...
11.12.2013 12:27:14   
niki
a sto napravija vospituvackite kaj vas Tanjat so problematicnoto dete? kako tie go resavaa problemot?
mene nekako veke ne mi se ceka decata da skapiraat i sami da se zastituvaat, ne e rabotata za flomasteri, ama na primer naocarite se poprilicna stavka i ako se skrsat ili ostetat ili isceznat nivnoto nadoknaduvanje i ne e naiven izdatok
kadar koj ke raboti so deteto ovde na prv pogled nema
vo ulilnicata za klasicna nastava izgubenite raboti gi sobira cistackata i gi ostava po klupite i dosega samo dva tri pati mi prijavilo deteto deka si naslo nesto zaboraveno
vo celodnevna ucitelkata gi sobira vo edna kutija no koga poglednav tamu nekoi pospecificni prepoznatlivi raboti od dosega izgubenite gi nema ni tamu, sto bi znacelo deka se zemeni
najmnogu mi e krivo sto prosto go udaviv detevo i sto go kaznuvav za izgubenive raboti, a taa dusicka se podnesuvase i se so vetuvanja ke pazi toj den i pak razocaruvanje, trebase porano da proveram dali se naogaat tie izgubenite raboti ili se zemeni
denes popladne imame i teatar pa ke se vidam so pretstavnickata na roditelskiot soveto od naseto oddelenie da vidam kakvi vpecatoci ima taa dali i nejzinoto dete i se pozalilo na nesto slicno
i me interesira kaj vas koga izleguvaat na odmor go sobiraat priborot vo tasna ili go ostavaat taka na klupa?
kerka mi veli deka tie site gi ostavale futrolite na klupa i taka e bas lesno nekoj nezabelezano dur si igraat nadvor da si se posluzi


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мистериозни исчезнувања (да не речам крад...
11.12.2013 12:29:32   
AneLav RR
Јас ќе ви раскажам сега за една случка што мене ми се има случено. Бев мала можеби имав 5 год, се уште не одев на училиште. Туку што се вративме од одмор а таму си најдов едно сино бротче ко денес да беше го помнам, покрај морето го исфрлила водата. Обично летото го минувавме во Радишани таму имаме куќа и доаѓаше едно комшиско детенце да си игра со нас. За татко му се зборуваше дека е лопов и дека 2-3 пати има во затвор лежено. На иста возраст бевме со детето. Скришум го зема бротчето и тргна да си оди. Но мајка ми го приметила и тргнала по него. Тој го држел во едната рака и ја скрил зад себе. Мајка ми го прашала, Т што имаш во раката, тој ништо и рекол. И повторно го прашала истото прашање и замислете тој што и рекол, „Еј види каква ми е виткана косата“, Замислете се потрудил да и го одвлече вниманието. Мајка ми не можела да се изначуди му го зела бротчето и го испратила дома. Значи како домашните услови и домашното воспитание влијае на детето, сигурно го има видено татко му како прави такви работи. Можеби и било привлекување на внимание, можеби многу посакувал такво бротче , а знаел дека нема да му купат не знам меѓутоа начинот е многу зачудувачки за толку мало дете.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мистериозни исчезнувања (да не речам крад...
11.12.2013 12:35:40   
Tanjat7880
Vaka,kaj nas toa dete imashe povekje problemi,vo sekoj aspect beshe ke recam pospecificno(mu trebashe vnimanie)no roditelite negovi zasluzuvaa zlatna medalja na Olimpijada vo kategorija idiotizam,primitivizam I aj da ne nabrojuvan.Na roditelska bea najglasni,insistiraa deka nivnoto dete e najasalno I posebno nadareno,baraa nikoj nego da ne mu se priblizuva,nikoj da nesmee da zeme igracka koja toj ja saka a ako e kaj drugo dete vednash da mu se dade I red drugi takvi raboti,gradinkata beshe privatna I samo zaradi odnesuvanjeto na roditelite deteto go isklucija od gradinkata.
Priborot,tetratkite,knigite I se ostinato na odmorite se na klupa ili pod nea ili na zemjauser posted image
Zivo me interesiraat roditelite na spomenatoto dete,si gi zapoznala?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мистериозни исчезнувања (да не речам крад...
11.12.2013 13:05:27   
niki
ne gi znam roditelite, ama so ogled na toa deka detevo e stranec, sudejki i po nejziniot izgled i deka so grcki sega vo prvo oddelenie se srekava, na pocetok ne znaese da bekne, treba da se nekoi egipetsko palestinski imigranti ili nesto slicno, so nisko obrazovanie ako voopsto imaat nekakvo
ucilisteto ima organizirano dopolnitelni casovi za malata i za slicni na nea na koi roditelite ne mozat da im pomognat vo sovladuvanje na jazikot i nastavnata programa
znam deka eden period tatkoto ne bese tuka, majkata ne vozi pa deteto go nosese i zemase nekoj komsija bidejki ne ziveat blizu skoloto
suma sumarum bi rekla tesko na roditelite a uste potesko na deteto so niv, ne se bez problemi i kojznae dali e voopsto mozno so niv da se komunicira i ocekuva nekakvo resenie po prasanje na deteto
jas ke pritiskam ucitelkive pobudno da gi sledat i poveke da gi kontroliraat, ne mi se dopaga moeto dete i nie kako semejstvo, pa i drugite soucenici, da bideme zrtveno jagne zosto nekoj drug imal problemi, ko nie da nemame problemi
pa ke vidime sto ke bide...

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мистериозни исчезнувања (да не речам крад...
11.12.2013 20:44:23   
niki
znaci bilansot denes od pette izgubeni flomasteri eden vraten od drugarceto so koe sedi vo klupa po greska zemen, ostanatite gi nema ni vo drugata ucilna
denes izgubeno moliv, guma i tri boicki
pak i drzevme predavanje na tema odgovornost, ja sovetuvavme na kraj od denot koga ke zabelezi deka nesto i nema da stopira se i da bara od ucitelkata i decata da se pobara i najde istoto, samo nemam verba deka ke go napravi ova, taa e tolku neborbena za vakvi raboti i naivna
denes mi veli mamo ne gi sobrav boickite vo futrola tuku gi strpav vo tasna zatoa sto gi pozajmiv na edno dete i nemav vreme da gi soberam
ja prasuvam toj nemase boicki pa pozajmuvase od tebe
taa pa imase ama go mrzese da gi vadi od torba
user posted image
znaci i vo ova e ista ko mm taa dobrodusnost kon drugite duri i na svoja steta sto me izluduva kaj nego i kaj detevo da se preslika, uf



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мистериозни исчезнувања (да не речам крад...
12.12.2013 8:35:17   
Goddess*
majcheuser posted image ,dzabe ke verglash po doma,i onaka ne e problemeot vo tvoeto devojche,mozesh samo nejze da ja uchish deka na sekoj sneman uchilishen pribor i sve shto si nosi po denovite(ochila,alki,stegachi,pribor za jadenje,pienje,hrana-karikiram)shtom snema neshto vednash da prijavi kaj uchitelkata,so toa shto ti predhodno,odrzi im povtoren govor pred odgovornite za tie deca,ako ne go najdat natrapnikot,za sekoe snemano neshto,ke go kupuvaat tie(uchilishteto),ne e sitnicharsko oti sve se sobira,denes,flomasteri,utre blokche,zadutre pari i taka ide toa,a rechi im ne planirash da pet pati da kupuvash za edno te isto,pa plata samo za toa da davash.A ako ne go reshat problemot vo pokratok vremenski period dodeka ne go sogolat deteto,odi na povisok leveluser posted image .

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мистериозни исчезнувања (да не речам крад...
12.12.2013 9:07:22   
Tanjat7880
Offff bre Niki,eve primer nie vcera,od zavcera pocnaa so rabota geometrija,lenirite kupeni od septemvri neli,vekje vcera gi nemashe,nekade(ti shto vikash)misteriozno isceznale,tvrdi sinko moj deka utrooto mu bile vo fioka I deka koga doshol casot matematika gi nemalo vo fiokauser posted image user posted image
Nazad ni e zimatauser posted image ,se neshto ke fali no da znaesh deka so vreme ke pocne da se "pripazuva",daj I vreme,ushte e mala za takva odgovornost,a gubenjeto ke prodolzi,pomiri se so toa!E sega kradenjeto e sosema druga problematika,taa ne zavisi ni od tebe ni od malata.
A da ne ti kazuvam kade im se sega jaknite,kapite,shalovite,rakavicite..lelele aj creva mi se prevrtuvaat...

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мистериозни исчезнувања (да не речам крад...
12.12.2013 9:49:45   
niki
Vo pravo si
So mm odlucivme sega za sega da ne im gi pocituvame skolskite pravila I deteto da go ostavime I zemame od vrata na skolskiot dvor, nautro ke vleguvame I zaedno so nea ke barame sto se izgubilo prethodniot den, popladne isto od celodnevna koga ja zemame ke proveruvame vo kutijata na ucitelkata so nadez deka toa ke mu prejde vo navika na detevo so tek na vreme ke pocne samata da go pravi pa togas I ke ja pustime sama da vleguva
Ete denes gi najdovme boickite, gumata I molivot ne, no da ne pojdev so nea verojatno nisto nemase ni da najde
Porelaksirano ke razgovarame za nekoi slucki koi se cisti detski bezobrazluci za da pocne da se pripazuva I da ne gi tretira tolku dobrodusno
I definitivno ke gi isfrlime kaznite za ovaa problematika
Sto se odnesuva do rabotite sto nema da se najdat zasega nemame nekoj stav sto da pravime, ako ne viknat na roditelska ke spomnam, sega za sega budno ke nabljuduvam
Od vtornik veke ke go zapocneme raspustot pa ke iskuliram I jas malce, priznavam deka grizava za sekojdnevnive skolski I vonskolski akgivnosti me iscrpi, mi treba odmor

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?