|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мултивитамини за трудници
9.3.2013 23:10:45   
slavicav
Jas ushte ne sum odluchila koi da gi zemam,od mamavitov imam ushte 3 i kaj da e treba da si kupam nekoi vitaminchinja.Ginekologot ne mi e tuka ovaa nedela ama mi kaza sestrata deka gi preporachuva Ogestanot ama ja nekako go stesniv izborot na Pregnazon ili Pregnancare ili eventualno Reintegra user posted image user posted image user posted image ama stesnet izbor.Znam deka se isti samo treba da se osluchamuser posted image help

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Мултивитамини за трудници
10.3.2013 23:24:00   
kikicka
Се зависи , јас со првата ги пиев и Прегназон и Прегнакер ама со оваа ни првите ни вторите не ми одговараат , ми прават мачнини и сега ќе ги менувам. Инаку исти се на квалитет само што сега Прегнакер имаат плус омега и се 900 ден а прегнакер немаат Омега плус.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Мултивитамини за трудници
11.3.2013 13:19:20   
Lina*
Jas sum 7 nedela i osven folna ne pijam nisto drugo.Na poslednata kontrola go prasav doktorot dali i sto da pocnam da zemam od vitamini no mi rece deka netreba nisto oti e uste rano.
Se trudam da se hranam sto pozdravo ama nekako so ovosjevo ne mi odiuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Мултивитамини за трудници
22.3.2013 0:36:58   
ilic
probaj da piesh OGESTAN stvarno e dobar i ne predizvikuva macninii bashka ne e skap okolu 450 denari e ne e skap a ima se shto ti treba jas sum 34 nedela go pijam od samiot pocetok i do sega voopshto nemam macnini
pozdrav i so sreka

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Мултивитамини за трудници
22.3.2013 0:49:39   
ilic
mojot ginekolog mi preporaca ogestan (istiot proizvoditel shto go proizveduva i utrogestanot ,koshta okolu 450 denari i ima 30 tableti taman za eden mesec,i so e najubavo ima i omega 3 i se sto e potrebno vo edna tableta) i magnezium po edna shumliva tableta na den (jas se reshiv da pijam bioelektra i koshta okolu 270 den i ima 20 tableti), prezadovolna sum od kombinacijata nemam nikakva naduenost nikakvi tegobi i sega za sega super mi odi bremenosta

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Мултивитамини за трудници
10.4.2013 16:45:30   
Melanija RR
Дали некој користи калциум,од кој производител?
Мене ми препиша матичната Калциум Вита Ц на Крка 10 шумливи 140 денари.Некако скапо

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Мултивитамини за трудници
10.4.2013 18:57:42   
arh_diz
Vnimatelno so kalcium, pogotovo tie sto primaat kleksan

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Мултивитамини за трудници
13.4.2013 20:41:39   
aneta002
koga go citav ova se zaprasav zosto mojot doktor do sega ne mi dal nikakvi vitamini sega sum 20 nedela a ne primam nikakov vitamin i so prvata bremenost taka i sega isto dali mozam sama da si zemam nekoj ili da go prasam ginekologot najdobro ?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Мултивитамини за трудници
27.4.2013 1:01:40   
ilic
jas bi ti preporacala za bilo sto i da zemes obavezno da si go prasas svojot ginekolog ti slobodno mozes da mu kazes deka sakas da koristis nekoj preparat no vo sekoj slucaj mislam deka nema da ti napravi problem bidejki toa se samo vitamini i nisto ne e stetno.
Jas bi ti gi preporacala OGESTAN jas tie koga gi piev nemav nikakvi macnini,pretoa gi piev edni pregnazon i mnogu mi se gadese od niv se oseka miris i vkus na ribino maslo i mene toa mnogu mi smetase, a ogestanot ne mi napravi macnini a gledam i mnogu drugi go falat taka da kako si sakas
pozdrav i imaj si najubava bremenost:)

(Одговор на членот aneta002)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Мултивитамини за трудници
27.4.2013 1:03:48   
ilic
jas gi pijam od kruger ne se skapi mislam okolu 60 den taka da......
mi gi preporacaa vo apteka zasto ginekologot ne mi kaza tocno koi pa vo apteka se informirav
pozdrav

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Мултивитамини за трудници
11.6.2013 23:13:33   
Snow Queen
Јас треба да почнам да ги пијам...кажете ми дали навистина мамавитот стварал доста мачнини (тоа од повеќе трудници го имам чуено) па дури и докторката ми рече не мораш нив да ги зимаш за и тебе да не ти створат некоја мачнина.
Од кои сте вие задоволни? Да не има уште некои како мамавит што се тешки?

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Мултивитамини за трудници
13.6.2013 23:23:37   
myhappiness
Mene MAMAVIT vo prvata bremenost mi pravea zapek i prekinav da gi pijam. Do kraj ne piev nisto zosto ginekologot mi velese deka poradi zelezoto koe go sodrzat site preparati site ke go davaat istiot efekt.
Sega mi dadoa Femibion pa ke vidime kako ke bide.

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Мултивитамини за трудници
13.6.2013 23:31:02   
Bethany
Јас пиев Витрум пренатал. Добри ми беа, немав некои несакани ефекти, запек или мачнини, само штом почнав да ги пијам, а не почнав веднаш на самиот почеток, ми се зголеми апетит до бескрај. Добро е што имав и чувствуваб многу повеќе енергија ама затоа и глад user posted image

Мислам дека ако бидам некогаш бремена со второ, воопшто нема да пијам никакви витамини, освен фолна.
Само повеќе овошје и зеленчук што и јадев, и евентуално ако ми се спушти железото во покасни месеци да земам некој препарат со железо Фероглобин, или тоникот Флорадикс и толку. Додуша и тие се со витамини Б групата, па се надевам дека и тие не би ми влијаеле на апетитот. user posted image



< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 13.6.2013 23:39:39 >

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Мултивитамини за трудници
14.6.2013 0:04:30   
Martins mom
Е сега сум тотално збунета?! Треба да почнам со мултивитамини, и таман се одлучив за огестан (во првата бременост пиев мамавит, но сега си барам поефтино решение), пошто не стварале мачнини, а јас ги имам доста, сега прочитав дека го снижувале крвниот притисокuser posted image Мене постојано ми е 90/60user posted image Друг предлог?

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Мултивитамини за трудници
14.6.2013 10:42:59   
dostickage
Jas kako NEtrudna ama so debelo iskustvo so multivitaminski preparati odbiram i preporacuvam navistina renomirani proizvoditeli - Centrum Materna i Natural Wealth.
Steta sto vo bremenosta slusav preporaki od doktor za multivitamini za trudnici. Se ubiv od davanje pari za nisto. Od ovie dve firmi kakov i vitamin da kupite nema da pogresite.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Мултивитамини за трудници
22.6.2013 12:38:37   
Lacrymosa
ev nisto zosto ginekologot mi velese deka poradi zelezoto koe go sodrzat site preparati site ke go davaat istiot efekt.
Sega mi dadoa Femibion pa ke vidime kako ke bide.


Јас моментално ги пијам Фемибион 2 и од тоа што го прочитав во споредба со Мамавит се апсолутно фрлени пари. 1000 и нешто денари за џабе. немаат ништо посебно во нив. Да ги завршам па се префрлам на нешто посаглам

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Мултивитамини за трудници
15.9.2013 0:22:12   
ilic
ne se sekiraj za namaluvanje na pritisok zashto toa se odnesuva za folna kiselina taa e odgovorna za namaluvanjeto na krvniot pritisok ti i samo folna da pies ima nekakva shansa da ti se namali pritisokot.

Админ: Линкот е отстранет, не е дозволено рекламирање.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 15.9.2013 12:28:38 >

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Мултивитамини за трудници
15.9.2013 0:27:26   
ilic

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lacrymosa

ev nisto zosto ginekologot mi velese deka poradi zelezoto koe go sodrzat site preparati site ke go davaat istiot efekt.
Sega mi dadoa Femibion pa ke vidime kako ke bide.


Јас моментално ги пијам Фемибион 2 и од тоа што го прочитав во споредба со Мамавит се апсолутно фрлени пари. 1000 и нешто денари за џабе. немаат ништо посебно во нив. Да ги завршам па се префрлам на нешто посаглам


user posted image user posted image user posted image

i da znaesh deka si vo pravo i jas koga vidov kolku se mi se sloshi a stvarno nemaat nishto posebno,a po pravilo treba da sodrzi samo ona shto e naj neophodno
Pozdrav i uzivaj vo bremenosta

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Мултивитамини за трудници
18.10.2013 11:56:33   
myhappiness
Овој мојот доктор си имал шема за витаминиве.
Femibion 1 потоа Femibion 2 и после тоа Pregnancare со Омега 3 ми даде да си ги пијам до крај на бременоста.
Што се однесува до цената како што ми се лошеше од таа на Femibion 2 исто ми се лоши и од оваа на Pragnancare (900 денари за 28 дена)
Како што се информирав по аптекиве сите препарати со Омега 3 се околу 1000 денари.

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Мултивитамини за трудници
18.10.2013 13:12:11   
Мамичка85
Jas da vi kazam mojot doktor mi kaza samo multivitamini i magnezium sumlivi i si gi zemam za 11o denari dvete i imam za 20 dena i organizmot mi gi prima super i si gi pijam navecer drugo nisto mi nema preporacano user posted image

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Мултивитамини за трудници
1.11.2013 11:03:17   
Bebuska na mama
Zdravo na site,
Jas sum 31 nedela i dosega gi piev Femibion 2, ama malce mislam deka se skapicki i bi sakala da gi smenam so drugi vitamini, no ne znam koi da gi kupam se mislev za mamavit , ama ne znam i ne sakam nekoi sto otvaraat apetit user posted image , ako moze nekoj da kaze nekoj vitamini sto ne se taka skapi user posted image .
Pozdrav.

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Мултивитамини за трудници
1.11.2013 13:26:41   
Melanija RR
Колку се скапи?Прегназонот ги пиев и супер поднесував се 650 ден во Виола за 30 дена

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bebuska na mama)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Мултивитамини за трудници
2.11.2013 23:07:59   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebuska na mama

Zdravo na site,
Jas sum 31 nedela i dosega gi piev Femibion 2, ama malce mislam deka se skapicki i bi sakala da gi smenam so drugi vitamini, no ne znam koi da gi kupam se mislev za mamavit , ama ne znam i ne sakam nekoi sto otvaraat apetit user posted image , ako moze nekoj da kaze nekoj vitamini sto ne se taka skapi user posted image .
Pozdrav.

Поефтини мултивитамини мислам дека се витрум околу 450 ден се и мислам дека не отвораат апетит, јас ги пиев во втората бременост

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bebuska na mama)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Мултивитамини за трудници
3.11.2013 7:58:37   
deluxe
Со првата бременост пиев Дуовит,додека во втората бременост Витрум пренатал.Цената е слична околу 400 или 500 ден на двете,и од двете имав многу апетитuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Мултивитамини за трудници
3.11.2013 13:02:08   
Bethany
И јас пиев Витрум пренатал, и така нешто беа 450-500 денари. Ама и имав апетит голем.
Здравје, следна бременост ако се случи, нема да пијам воопшто од тие витамини, само фолна, и евентуално по потреба нешто за железо.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?