|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Школски деца и вработени родители-како да се ...
12.10.2013 8:55:51   
niki
Pocituvani roditeli, na roditelskite maki temi i dilemi nikogas krajuser posted image
eve edna moja nova
kako sto poveketo znaat kerka mi e prvace godinava
a jas dosega rabotev sezonski, pa roditelstvoto go zrtvuvav na leto a go nadopolnuvav propustenoto vo zima
i bese lesno ili bar od ovaa perspektiva mi izgleda deka bilo lesno zatoa sto pomina
e sega ima mala malecka sansa da rabotam i zimava a stosot e vo popladnevna smena od 14 do 22 casot
i mi se stega srcevo i ic ne mi se prifaka moznosta iako znam deka toa mi e edinstvena sansa da rabotam, vo uslovi koga rabota nema
toa bi znacelo deka deteto ke go gledam samo nautro dodeka se spremame za skolo od 7 do 8 potoa jas ke bidam doma taa na skolo, a koga taa ke bide doma jas ke bidam na rabota
pa me interesira vaset_o mislenje a i iskustva na roditeli so pogolemi deca koi po sila na priliki mora da balansiraat i da se snaoogaat so smenite na rabota i skolo
kolku neprisutnosta vlijae vrz odnosot roditel dete
dali malku kvalitetno vreme e dovolno da ne se ispustat koncite
i tips and tricks kako da se prezivee a srceto na majkata da ne prepukne
povelete


< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 12.10.2013 12:11:36 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Школски деца и вработени родители-како да...
12.10.2013 12:27:34   
deluxe
Ники темава ти е одлична,баш како за мојата ситуацијаuser posted image Еве тука ќе го пренесам моето искуство.Вработена сум уште пред ќерката да почне да оди на училиште.Тој период немавме многу проблем бидејќи таа беше слободна без школски обврски,јас одев на работа секој ден различна смена ,еднаш сабајле,еднаш попладне од 14 до 22 часот.Слободнотто време го користев со ќерката,си игравме,шетавме разговаравме.Е сега е веќе друга приказна таа е ученичка во 3то одд.Има повеќе училишни обврски,многу за домашна работа,и морам да признаам не ми е ич лесно.Згора на се имам уште едно дете кое е 13 месеци итоа си бара нега и внимание.Од друга страна училишниот материјал им е многу обемен колку што има домашна работа за децата ,толку има и за нас родителитеuser posted image Да преминам на главното.Како го балансирам времето? Најпрвин треба многу откажување,жртвување,за да се посветиш целосно на детето,секоја слободна минута ја минувам со двајцата.Време за одмор за мене не постои,дури ни време за јадење немам баш на располагње,затоа со добра организација се ќе средиш.Додека е детето на училиште заврши си домашни обврски,кога ќе бидеш со неа да не мислиш на обврските околу домот и работата,туку целосно да и се посветиш само неа.Ќе ти биде потешко додека фатите ритам,но ќе се среди со времеuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 12.10.2013 13:40:20 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Школски деца и вработени родители-како да...
12.10.2013 19:27:12   
niki
no jas ke nemam slobodno vreme za nea, potocno moeto i nejzinoto slobodno vreme ke bidat vo razlicni periodi od denot od ponedelnik do petok, samo utrata za vikend ke se preklopuvame
i ke treba da se otkazam od celokupniot nejzin vospitno obrazoven proces, se na mm ke padne, ednostavno popladne koga taa ke bide doma jas nema da bidam i nema da ima ni zaednicko setanje, ni zaednicko ucenje, nistouser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Школски деца и вработени родители-како да...
12.10.2013 21:43:47   
Mihaela 2010
uff niki bi sakala da ti pomognam no dobro znaeme deka imas dve opcii,ili da ja prifatis rabotata ili da otkazes i da bides povekje vreme so kerka ti,drugo nema..neznam dali stanuva zbor za mesec dva ili povekje meseci no NIEDNA para ne moze da go nadoknadi izgubenoto..
imam rodinina koja ne bese stradna za pari no bese karieristka,pa koga ke si otidese na pat so poraka ke ni pisese da se grizime za deteto,da nie bevme tuka za nego 2,3 pa i 5 dena,ispolnet mu bese denot no vo negovite oci se gledase tagata kon majka mu,sto nie kolku i da gledavme da mu nadoknadime,sepak majka si e majka...pogotovo sega koga si i potrebna okolu ucilisnite raboti,ubavite momenti vo skolo,nesto sto i smeta i slicno...
ako e za kratko raboti,brgu ke pomine vremeto,no ako e za podolg period jas bi otkazala,dokolku mozes finansiski da izdrzis otkazi,sekoja paricka plus e dobrodojdena da ,no smetam deka vo momentov si i na nea povekje potrebna...neznam jas bi igrala taka sepak odlukata e samo tvoja i iskreno se nadevam deka ke doneses pametna odluka


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Школски деца и вработени родители-како да...
16.10.2013 1:00:51   
Snowhite RR
Се сложувам со Михаела, јас не би прифатила таква работа, знам како е кога јас одев втора смена на работа, а него го носев во градинка и цел ден не го гледав, срцето ми плачеше, ама кај мене беше преку еден ден прва, па од една страна добро ми беше зашто некогаш и ми требаше време за себе, ама да не го гледам детето секој ден, едноставно не би издржала. Знам дека за нив работиме да имаме пари да им ги обезбедиме потребните работи, ама времето поминато со родителите мислам дека никој не може да им го надомести. Сепак одлуката е твоја

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 5
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?