|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку сте задоволни од условите во училиштето...
18.9.2013 23:04:59   
miana
Мили Рингерајки! Изреволтирана од она што го видов во училиштето на моето дете,ја отварам оваа тема.
Моето дете ми кажува пред три дена,дека била во тоалетот и дека било многу прљаво,дека немало сапун за да ги измие рачињата и дека мочкала врз нечиј измет user posted image user posted image user posted image user posted image Јас побесната и ужасната од сликата која ја замислив во главата,ја замолив свеки ( таа ја носи кога е втора смена ) да ја однесе до тоалетот и да и покаже,како да користи чучавец ( да и помогне и да и го покаже редот )
Свекрвами ја однела и запрепастена од она што го видела ,не ни го внела детето. Кажува колку било грозно,нечисто и дека дури и во ходниците мирисало. Се пожалила на учителката,а таа пак си кренала раменици...Кога појдов да ја земам од училиште отидов и јас до тоалетите и неможев да се начудам,а најстрашно беше тоа што хигиеничарките,кога и да појдам ги гледам надвор како си прават муабет. Збеснав и си помислив веднаш да се јавам на инспекциските служби и да пријавам.Замислете нема течен сапунКако може 5 ипол годишно дете да оди само во таква гнасотија? Изреволтирана се обидов прво на поинаков начин,па реагирав кај директорката и ветија дека проблемот ке се реши.Каква е ситуацијата во училиштата каде учат вашите деца?

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 19.9.2013 9:01:09 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
19.9.2013 9:03:43   
Snowhite RR
Налсовот на темата е променет со цел да може да продискутираме и за другите услови во училиштата како на пример, хигиена на тоалетите и воопшто на училниците, затоплување, инвентар, просторни услови, опременост

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
19.9.2013 9:23:50   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Мили Рингерајки! Изреволтирана од она што го видов во училиштето на моето дете,ја отварам оваа тема.
Моето дете ми кажува пред три дена,дека била во тоалетот и дека било многу прљаво,дека немало сапун за да ги измие рачињата и дека мочкала врз нечиј измет user posted image user posted image user posted image user posted image Јас побесната и ужасната од сликата која ја замислив во главата,ја замолив свеки ( таа ја носи кога е втора смена ) да ја однесе до тоалетот и да и покаже,како да користи чучавец ( да и помогне и да и го покаже редот )
Свекрвами ја однела и запрепастена од она што го видела ,не ни го внела детето. Кажува колку било грозно,нечисто и дека дури и во ходниците мирисало. Се пожалила на учителката,а таа пак си кренала раменици...Кога појдов да ја земам од училиште отидов и јас до тоалетите и неможев да се начудам,а најстрашно беше тоа што хигиеничарките,кога и да појдам ги гледам надвор како си прават муабет. Збеснав и си помислив веднаш да се јавам на инспекциските служби и да пријавам.Замислете нема течен сапунКако може 5 ипол годишно дете да оди само во таква гнасотија? Изреволтирана се обидов прво на поинаков начин,па реагирав кај директорката и ветија дека проблемот ке се реши.Каква е ситуацијата во училиштата каде учат вашите деца?



Токму такви се условите Миана,секаде е исто.Се вложува во банални работи,а во основните никој не ни погледнува.Сепак здравјето е пред се,арно ама некој го интересира повеќе други работи.Во училиштето од ќерка ми од лани воведоа фаст фудuser posted image замислете наместо од мали нозе децата да се учат за здрава храна,тие им донесона пред уста тостови,ход дог,и гратис со порцијата оди чаша КОКА КОЛАuser posted image Ужас.Си имаа порано обезбедено бели пецива како месечна исхрана ,тоа го укинаа и сега имаат фаст фуд.


< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 19.9.2013 9:26:59 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
19.9.2013 9:35:07   
miana
Епа затоа јас кренав бунт.Тоа има да се промени и те како...Има институции и ке реагирам.. Тоа со фаст фудот,алал да им е ..Ужас..Приморана си од дома на детето да му правиш!!! .
Мојот прв чекор беше кај директорката,па реагиравме во ист ден и на совет за родители..Ни ветија дека проблемот со тоалетите ке се реши.Ако не се реши,одам на повисоко ниво.Има да ги пријавам и око нема да ми трепне..Ке си муабетат со скрстени раце,а мене дете ке ми фака триста болештини таму..Ако треба,ке си платам секој месец по некоја симболична цена,нека ставаат сапуни,нека фрлаат макар солна киселина редовно..


< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 19.9.2013 10:35:42 >

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
19.9.2013 21:05:58   
niki
znaci temava me vrati vo skolskite denovi
i sega mi e jasno od kade mi e gadlivosta sto ja imam kon javni WCinja
i me razocaruva faktot deka nisto ne e promeneto
vo moeto uciliste nemase ni toaletna hartija a ne pak sapun
vo poniskite oddelenija si nosevme od doma, sapunce, rolna hartija i peskirce
podocna ne znam zosto prestanavme, verojatno bidejki ne smetaa golemi pa sami ke se pogrizime
i ko sega da gi gledam WCinjata, voda na site strani, na prsti cupkavme za da vlezeme vo toa cucavcite, cii vrati bea raspukani i zaglaveni od vlaga, redovno nekoe od kazancinjata ne funkcionirase
i kojznae kolku pati sum i se zalela na majka mi pa me nauci da i koga ne mi se odi vo WC da pojdam pred da izlezam od doma za da izdrzam tamu i da ne odam vo taa gnasa, rezultat se nauciv da trpam i toa i den denes go pravam, duri i na rabota kaj sto znam deka se cisti redovno, jas zaobikoluvam i ako bas epten ne moram, ne odam vo javno WC

Inaku osekam deka ke imame i nie problem so WC, seuste ne bila i ne go videla kakvo e, ucitelkata gi odvela do tamu da im pokaze kade se no ne vlegla pa ne znam sto se slucuva
sudejki po ona sto se slucuvase vo predskolsko pretpostavuvam deka nema sapun i toalet hartija, no ne ne izvestija deka treba da nosime
Mene me zaprepasti faktot sto ne im dozvoluvaat da jadat vo ucilna, nadvor na klupi a za kogo nema mesto na klupi sedele na zidceto od ogradata, i se prasuvam sto koga ke vrne....
Inaku nemam od mnogu sto da bidam zadovolna, ucilisteto e vo edna stara zgrada na opstinata, prenameneta za potrebite na ucilisteto, mnogu sto e staro dotrajano i nesoodvetno za uciliste
Nemaat sportska sala, Sanitarniot cvor e vo posebna zgrada i na dozdlivo vreme ke moraat so cadori da odat vo WC
Vo ucilnicite imaat samo klupi stolcinja i tabla i edno skafce kade cuvaat materijali koi ke im trebaat za nastava( sto nie roditelite gi kupivme) i zakacalki za jakni
Edinstveno nesto sto e pozitivno e sto paralelkite se malubrojni 12-16 ucenici vo sekoja, sto mi vleva nadez deka ke se posvetuva poveke vnimanie na sekoe dete
se ostanato e sredno zalosno
i ako vladata go sprovede zakonot site troskovi za ucilisteto da padnat na pleki na roditelite ke bidam uste ponezadovolna
kako trgnalo samo bogatite ke se obrazuvaat



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
20.9.2013 9:42:00   
miana
Ники,па кај вас било бетер..Незнам,ние кога поаѓавме во училиште бевме поголеми.А нашиве деца ( моето 5 ипол ) дете што сега се испилило,да оди во таква гнасотана,тоа е навистина жалосно..Па како можат во градинките да им одржуваат секогаш чисто,а во сите групи има по 30 тина деца? Кога веке донесоа закон толку мали деца да одат на училиште,треба да им створат и услови на децата. Нека направат некоа вц за деца од 1 во до 4 то ,а не сите во ист кош..Од 1 во до 8 мо ..Жалосно!!! Ние реагиравме,сега ке си купуваме ние родителите сапун за вво училница ( си имаат чешмичка) ама јас сепак стравувам за тоа како ли ке оди моето дете во вц ( псоле оној прв доживљај ) ??? Мнооогу се мали,навистина ми е страв..Директорката вети дека ке се подобри тоа,па ајде да видиме... Тие хигиеничаркине,наместо да си пијат кафиња по цел ден,може на секои два саати да истураат с-во и вода и да ддополнуваат сапун..Мислам дека тоа не е многу тешко и не одзема многу време.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
20.9.2013 9:50:51   
Bethany
Нема врска поголемо или помало, дете е дете, би требало да има основна хигиена.
Кај мене во основно немаше сапун мислам, не беше нешто совршено, ама сепак се чистеше редовно, се случуваше и да налетиш на нешто не убаво за очите хахах, ама веднаш се средуваше, па сепак ниту хигиеничарки не можат да спијат таму.
Во средно школо, ете веќе големи сме, па вц-ињата беа супер чисти. Имаше ред и дисциплина. Се казнуваа тие што ги фатеја да пушат таму или што било, се водеше грижа за тоа.

Значи, се зависи од раководството на школото, од организацијата. Значи, можат да ја држат хигиената на некое солидно ниво, колку е можно со јавни тоалети сепак, ама ако обрнат вниманието на тоа.

Така да, треба повеќето родители да се соберат и да се жалат, кај директорката, па и на повисоко ниво ако ништо не се превзема.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
20.9.2013 10:04:52   
miana
Нема врска поголемо или помало, дете е дете, би требало да има основна хигиена.



Возраста и те како има врска Бетани.. Моето дете незнае како да користи чучавец..Не може да клекне на тоа чудо а да не се држи некаде.Дали да се држи на гнасните зидови да не падне или пак да си ги држи панталонките да не ги измочка,или да држи палома во раката за да може после нуждата да се избрише..Епа поголемо дете и те како може и да клекне без да се држи и се од ова набројаново..Јас керками ја прашувам каде се држеше,таа ми покажува - од страна, и затоа си ги помочкала гаките и панталоните.Дома ја учев како да клекне,и гледам дека детето нема рамнотежа,мора да се фати за нешто да се држи,а после тоа држење,мора и рацете да се измијат со сапун,нели??? Не е до мене проблемот ( треба да ја научам ) проблемот е што е таа мала за да може да држи рамнотежа..Па мајкому стара,летово во камп во грција,каде што има илјада луѓе,беше пре чисто ! Како може таму редовно да се чисти? Тука треба хигиеничарките,да си скратат од нивното трачање и седење со скрстени раце и да фрлат вода и с-ва во тоалетите.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
20.9.2013 10:08:55   
Bethany
Не ми беше зборот знае или не, хигиената треба да биде иста и за тој што знае и за тој што не знае да користи чучавец.

Се надевам ќе се среди работата, треба да бидете упорни родителите, и да ја притиснете директорката повеќе.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
20.9.2013 10:37:47   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Не ми беше зборот знае или не, хигиената треба да биде иста и за тој што знае и за тој што не знае да користи чучавец.

Се надевам ќе се среди работата, треба да бидете упорни родителите, и да ја притиснете директорката повеќе.


tokmu taka

da ne zborime za faktot deka vednas do tie WC se naogaat i cesmite od koi i mali i golemi deca pijat voda, bar vo moe vreme pievme site voda od cesma i toa ne vo nekoe zaboraveno selo vo planina tuku vo naselba Aerodrom vo Skopje






_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
20.9.2013 12:05:39   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Нема врска поголемо или помало, дете е дете, би требало да има основна хигиена.
Кај мене во основно немаше сапун мислам, не беше нешто совршено, ама сепак се чистеше редовно, се случуваше и да налетиш на нешто не убаво за очите хахах, ама веднаш се средуваше, па сепак ниту хигиеничарки не можат да спијат таму.
Во средно школо, ете веќе големи сме, па вц-ињата беа супер чисти. Имаше ред и дисциплина. Се казнуваа тие што ги фатеја да пушат таму или што било, се водеше грижа за тоа.

Значи, се зависи од раководството на школото, од организацијата. Значи, можат да ја држат хигиената на некое солидно ниво, колку е можно со јавни тоалети сепак, ама ако обрнат вниманието на тоа.

Така да, треба повеќето родители да се соберат и да се жалат, кај директорката, па и на повисоко ниво ако ништо не се превзема.


vidis ovakviot stav e nesto sto ne doveduva site ramenici da ni krevaat
ako pojdes vo nekoj trgovski centar kade na site rabotnoto mesto utre im zavisi od zalaganjeto koe go pokazale denes, vo javnite toaleti mozes i da jades
no vo drzavnite ustanovi kade nisas vrata zemas plata vo javnite toaleti i izmetot da ti e zal da go isfrlis od sebe

mozno e da sveti i da sljasti od cistota, ako se zasucat rakavi, ama treba i kazni i otkazi da profrcat

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
20.9.2013 13:52:00   
Bethany
Јавен тоалет е сепак јавен тоалет, не може да се спореди никогаш ко дома, бидејќи го користат многу повеќе луѓе отколку дома, само едно семејство. Така да колку и да е чист, тоа сепак ќе е јавен тоалет. Ама и како таков може да биде чист.
Еве тука во Мк. во Џамбо (Веро) е навистина чисто, ама јас па никогаш нема да седнам на вц шоља, тоа ми беше зборот.

Еве пак ќе наведам пример кај нас во средно школо. Директорот на школо беше многу принципијелен (првин ми беше разредни, професор по физика), и како професор беше чист, дисциплиниран, имаше авторитет!
После како директор, уште повеќе се посвети, абе секој си знаеше што треба да прави, без разлика државно школо е, ама тоа е. Навистина беше ред и дисциплина. Можеби на нас , учениците, не ни се допаѓаше тоа многу многу, бидејќи тој спроведе ред до таа мера да штом звонеше за почеток на наставата, се заклучуваше главната ограда, со решетки, хаха, ама сега кога погледнам, такво нешто беше многу добро за сите нас кои учевме таму.
И тоа вц-њата чисти, редовно се одржуваа, штом беше часот во тек, хигиеничарките чистеа ходниците, тоалети, се!
Затоа кажав се зависи од тој кој е на челото, треба тој некој да биде заинтересован и да си ја врши работата како треба, темелно. Ама па другите средни школи во истиот круг, една ја викавме каубојска, оти сите беа распашани user posted image

А без казни и откази изгледа ништо не бива кај нас.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 20.9.2013 14:00:11 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
20.9.2013 21:48:54   
niki
se slozuvam deka javen toalet e javen toalet, no sepak treba da e cist i nekoj da vodi griza za nego, pa dostoinstveno da si vlezes i da si zavrsis rabota, dal ke sednes il ke ciljas od visoko si e stvar na izbor se dodeka promasuvanjata ne gi vidi sledniot musterija
a koga se deca korisnici togas cistackite posle sekoe treba da vleguvaat i da proveruvaat dali e se vo red, sepak deca se toa i dur naucat red im treba vreme, a na ovie im e rabota toa, ako ne im se sviga neka si najdat podobra, nema mesto tuka za zabusavanja

denes ja isprasuvav kerka mi i mi veli deka bile cudni WC za zenskite, se cucelo vo niv, taa ne vlegla no nekoja od drugarkite sto bila vo WC i pokazala kako trebala da mocka, se dogovorivme vo ponedelnik pred da vlezeme vo ucilna da me odvede i da mi pokaze da vidam sto ima da se vidi
mi rece i deka pred dorucek miele race, dodusa bez sapun, znaci nekoj od roditelite reagiral, a sapun ke mora da si kupime izgleda


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
3.9.2014 12:30:04   
miana
Еве ме мене пак на оваа тема...Во нашето училиште, децата од второ одделение па до шестто, одат само втора смена. Ова вака се влечело со години и никако да се промени...
Големите деца имале повеке часови и затоа оделе само прва смена, а нашиве мали ( што од оваа година имаат секој ден по 5 часа и еден ден 6 ) секој ден втора смена....
Се обидов да стапам во контакт со министерство за образование - добив одговор дека Согласно член 130 од Законот за основно образование Директорот ја организира, планира и ја води работата на основното училиште. Сите родители сме револтирани адиректорката си свирка, увце не ја боли.,.Целодневна настава немаме, значи моето дете секој ден ке оди втора смена... Програмата за учење им е набиена до даска, кога и кој ке учи со нашите деца немам поим, ама дека лесно сами ке учат - тоа малце потешко.. Што мислите вие? Според вас дали е ова нормално и како вие би постапиле?

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку сте задоволни од условите во училиш...
12.9.2014 22:52:34   
niki
So kerka mi se naviknav na uciliste samo nautro,nema menuvanje na smeni i ova vaseto mi zvuci strasno cudno
Da probas ako mozes da si go prilagodis tvoeto rabotno vreme so nejzinata smena pa da bides nautro doma so nea i da ucite
Jas godinava imav mnogu sreka vo toj pogled, rabotam od 10 nautro do 5 popladne, taka sum doma za da ja spremam i odvedam do skolo vo 8, tamu ostanuva do 3ri i pol i ja zema mm dur si dojdam se odmara malku i posle ucenje
So ogled na toa deka odi samo prva smena na skolo jas voopsto ne razmisluvam da rabotam popladne, sekogas gledam mojata smena da se poklopuva so nejzinata, nezamislivo mi e da imame poinakov raspored

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?