|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како ги облекувате вашите деца за на училиште?
15.9.2013 19:46:04   
Snowhite RR
Бидејќи имаме тема како ги облекуваме за во градинка, овде може да споделиме како треба или не треба да се облекуваат за во училиште, колку примерно се облекуваат, а исто така што мислите за училишните униформи
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
15.9.2013 20:12:18   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ajde da ve prasam onie koi imate deca sto veke odat na uciliste..Kako gi oblekuvate decata za na uciliste?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ajde da ve prasam onie koi imate deca sto veke odat na uciliste..Kako gi oblekuvate decata za na uciliste?

Баш интересно прашање на кое може да се продискутира од повеќе аспекти. За во градинка главно гледаме да им е комотно да дечињата, а за во училиште може да продискутираме и за поголемите ученици/ученички - колку примерно се облекуваат и како се носат на училиште, и што мислите за училишни униформи. Може да отвориш нова тема миана, па да продискутираме и на овие прашања.



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
15.9.2013 21:49:46   
niki
Tek trgnavme
Prviot den na osvetuvanjeto bese vo svecena obleka, i kupivme nov fustan posebno za toj den
drugite dva dena gledav da i e komotno i udobno
kako i vo predskolsko, taka i vo uciliste ke si prodolzam so praksata tamu da nosi maicki i bluzicki i pantoloni, sorcevi. helanki, trenerki i sl, a fustani i sukni ke izbegnuvame i ke gi nosi samo na svecenosti
Smetam deka e neprikladno da se nosat fustani posebno bidejki se seuste mali i ne vnimavaat mnogu na pristojnost, igraat razni igri, trcaat sedat, legnuvaat i tn.
Uniforma ne znam dali bi mi se dopadnalo da ima, obicno toa podrazbira poveke peglanje, pa se imaat samo dve parcinja za menuvanje sto znaci sekoj den ke moram da peram, a iskreno ne bi...
Mozebi bi se slozila na kecela koja se nosi preku oblekata za da ja zastitat oblekata od boi, lepaci i sl.
Inaku ovde osnovci se do vozrast od 12 godini i ne mi zapadna vo oci nisto napadno, preterano i neprikladno megu decata
Ama ucitelkive so nekoi goli grbovi, so maici bez rakavi, niv treba nekoj da gi spastri, pa posle decata

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
15.9.2013 23:24:53   
bucko mal
Vo ucilishteto kade sto uceshe sin mi vo MK decata gi oblekuvaa kako za na modna pista.Mojov i on barashe a mene najmalku mi beshe dojdeno moda da teram.Sekako se trudev i jas kolku mozev poveke da go doteruvam.Decata stegnati vo tesni farmercinja,koshulcinja da nemozat da mrdnat ama toa ne e bitno bitno se doterani.A za priredbi i mashni, mislish na svadba ke odat.
Tuka ic ne se zamaraat so obleka koj kako saka taka odi.I sin mi odma si se napravi kako niv najmnogu e vo trenerki i patiki a na leto vo kratki pantaloni i sandali.Golem del od vremeto go pominuvaat nadvor na lulashki,igraat vo pesok,sedat na pod i nemu e komotno vo farmerki a za koshula ne ni zboram.
Vnimavam obuvkite da mu se udobni i pokvalitetni.
Od 12g ke odi vo osnovno tamu ke ima uniforma,koshula,pantaloni,mashna,dukser i konduri.Ne mi izgledaat ubavo uniformite ama toa e kako site taka i on,kako nekoj cickovci seuser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
16.9.2013 6:53:00   
Annabel
Јас со моето прваче го имам истиот проблем како во градинка. Мора да биде облечена во фустанче, па и ставам хеланки одоздола. Некни и ставив фармерки, кога се врати од училиште плачеше зошто не биле цевки, сите носеле такви.

Па викендов држев предавање како не може да има се што имаат другите деца.

Инаку, јас сум повеќе за униформа.

< Поракaта ја уредил Annabel -- 16.9.2013 6:54:20 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
16.9.2013 8:15:02   
Tanjat7880
Moeto eve vekje tretoodelence od samiot pocetok na shkoluvanjeto go oblekuvam poinaku nego za doma.Sakam da znae deka farmercinja se za shoko,tie I tie bluzi ze za shkolo,toj dukser e za shkolo I taka natamu.Pretezno e vo farmerki koi dobro sega se meki I pamucni a sepak ne se trenerki,mashko e pa problem od tipot shto da oblecam nemame no sepak vnimavam da mu vsadam edna "kultura na oblekuvanje"i da se zneae shto e za tamu a shto e za doma,mozda se opteretuvam I preteruvam no toa euser posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
16.9.2013 13:27:21   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Moeto eve vekje tretoodelence od samiot pocetok na shkoluvanjeto go oblekuvam poinaku nego za doma.Sakam da znae deka farmercinja se za shoko,tie I tie bluzi ze za shkolo,toj dukser e za shkolo I taka natamu.Pretezno e vo farmerki koi dobro sega se meki I pamucni a sepak ne se trenerki,mashko e pa problem od tipot shto da oblecam nemame no sepak vnimavam da mu vsadam edna "kultura na oblekuvanje"i da se zneae shto e za tamu a shto e za doma,mozda se opteretuvam I preteruvam no toa euser posted image

Isto i jas ..Samo moevo e devojce,pa malce i prebira.. Se znae za po doma ima edni alista,za vo uciliste se drugi.Doaga doma,mie racinja i se presoblekuva. Ne praktikuvam fustani i sukni,terame helanki,pamucni pantaloni,farmerki i ubava trenerka. Kosata sekogas i e uredno sredena ( tao menuvame sekoj den razlicno ) noktite i se uredni ,lak za vo uciliste ne i stavam.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
16.9.2013 18:56:30   
Hunny
Извини Миана ме насмеа за ова со лакотuser posted image Инаку мојата ќерка е мала за училиште, ама можам да споделам искуство за моите ученици. Е сега јас предавам на големите и тие се сосема нормално облечени: фармерки, маички и сл.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
7.11.2013 9:33:00   
niki
ednas sum odgovorila na temava, no posle utrinskite ni dogodovstini dojdov da si prasam kolku vreme vi treba da gi spremite decata za na uciliste?
i najiskreno mi zabocka oci ova prasanjeto vo naslovot kako gi oblekuvame decata
na ovaa vozrast bre tie se i poveke od spremni i sposobni sami da se oblecat, a ona sto strasno me izluduva kaj kerka mi e sto NE SAKA sama da se spremi i sto sekoe ama sekoe utro odolvlekuva, pa se molime, pa se terame, pa zakani i na kraj treba i da vikam za da mrdne i da se skoncentrira na ona sto treba da pravi za da se spremi....
navistina vie 5-6 godisni deca gi spremate, gi oblekuvate im stavate cevli ili sami go pravat toa?
kolku pati treba da gi potsetite deka e vreme za spremanje?
kako se spravuvate so toa sto vo toj moment se imaat nesto da prasaat, da napravat, da vidat sto nema nikakva vrska so spremanje za vo skolo?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
7.11.2013 9:48:48   
deluxe
a ona sto strasno me izluduva kaj kerka mi e sto NE SAKA sama da se spremi i sto sekoe ama sekoe utro odolvlekuva, pa se molime, pa se terame, pa zakani i na kraj treba i da vikam za da mrdne i da se skoncentrira na ona sto treba da pravi za da se spremi....



Ова како јас да сум го пишала,секое утро е вакаuser posted image
сабајлево сефте направивме со зимската јакна,до вчера беше со кожена јакна ,ама ладно е ,мора да се облекува потопло и онака почна да шмрка со носетоuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
7.11.2013 10:01:48   
vezilka RR
Изгледа на таа возраст, 5-6 години, ги фаќа некоја фаза, не сакам сам/а,обратно од ова нашево на 3 години, сакам се сам.user posted image . Ете и внука ми ја гледам исто прави. Нормално дека на оваа возраст може комплетно сама да се спреми за на училиште, но, ако ја остават да го прави тоа сама, секој ден ќе доцнат. Па имаме прво дваесет пати потсетување, и на крај ќе ја облечат. Ама гледам сестра ми од пред некој ден применува нова тактика, и вика во толку часот излегуваме, ако не си спремна до тогаш, ќе одиш во пижами. Баш ме интересира дали фумкционира, треба апдејт на информации да побарам user posted image .

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 7.11.2013 10:02:57 >

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
7.11.2013 10:15:07   
niki
baraj apdejtuser posted image
nie utrovo od 6:30 bevme stanati vo 07:30 seuste bese vo pizami ne izmiena i ne isceslana, kruzi okolu sporetot da jadela od lepceto sto i go pecev za pojadok za na skolo
mi pukna film i i velam jas veke ne te potsetuvam i ako do 08:00 ne se spremis ne odis na skolo ke sedis doma i ke si ostanes nepismena, nisto nema da znaes i ke bides glupa
i pocna da se sprema ama pak morav da interveniram ednostavno polovina cas i e malku se da postigne sama
vsusnost nema motivacija da se spremi, koga odime na gimnastika za 15 minuti se sprema
a utrovo se zaglavi vo hulahopkiteuser posted image taman izlegovme na skali i se odvrza vrvkata od patikatauser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
12.9.2014 12:10:04   
Felly RR
Ајде и оваа тема малку да ја активираме - дали вашите дечиња сами се спремаат за на училиште, или со ваша помош? Кој бира облека - вие или вашите дечиња сами одбираат што да носат. И друго што ме интересира - дали наставничките им одредуваат некои правила за тоа што е дозволено, а што не, во однос на изгледот. Тука мислам на лакирање нокти, па косата врзана или не, и некои такви слични работи.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како ги облекувате вашите деца за на учил...
12.9.2014 13:03:37   
miana

Јас мислам дека не им одредуваат наставниците како да се облекуваат на децата, туку ние родителите и самите знаеме како треба да ги средиме децата и нормално дека барем на половина од овие деца ке им остне таа навика за кога самите ке се подготвуваат... Е сега постојат и такви што не марат многу за изгледот на децата.. Во одделението на керками можам да видам дека има деца со нактите налакирани ( и тоа секој нокт со различна боја и сл )
Мене керками ме моли да ја налакирам, но тоа е дозволено само за викенд и во недела ги бришеме ноктите, ги сечеме и се со ред.. Можеби јас сум уназадена, меѓутоа мене ми е некако несватливо керками мочла да се лакира за на училиште уште сега.
Инаку за овие временски услови ја облекувам со фармерки и маичка или хеланки и мачика а во ранецот и ставам тенко џемперче ( зошто времево е непредвидливо ) па во случај да залади да си го облече.. На нозете си носи патичиња. Косата речиси секој ден и е собрана, за да не и смета при пишување , бидејки и е долга. И секако најважно ми е да е чиста и испеглана, скромно облечена соодветно за нејзината возраст!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?