|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Зошто луѓето стануваат арогантни?
14.8.2013 14:05:56   
vezilka RR
Вчера и денес, за двајца арогантни типови, од двајца различни луѓе, на прашањето зошто се такви, добив иста дефиниција, како мали никој не ги играл, и во прв момент кога дошле на позиција стануваат такви.

Хе, хе што мислите вие, зошто луѓето стануваат арогантни. Сигурно не е вродена особина, епа како ја добиваме, на што се должи?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Зошто луѓето стануваат арогантни?
14.8.2013 14:35:26   
Bethany
Не е вродена особина, ама човекот си има слободна волја, да избира што и каков ќе стане.
Мислам многу различни фактори играат улога, сепак пресудно е тоа нешто за што човекот ќе се одлучи да постане.
Има една изрека, ќе ја парафразирам, не знам точно како оди, отприлика вика: во секој еден од нас живеат двете особи, добра и лоша, која повеќе ја храниш, таа повеќе управува со тебе.
Арогантни личности во животот тежнеат повеќе и повеќе кон неблагородни особини, освен ако нешто во животот не им се случи, што ќе ги продрма и освести и потсети "од каде паднале", обично одат кон полошо.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Зошто луѓето стануваат арогантни?
14.8.2013 14:48:27   
vezilka RR
А што е ароганцијата? Преголема доза на самодоверба или само одбранбен механизам?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Зошто луѓето стануваат арогантни?
14.8.2013 16:12:34   
Martins mom
И едното и друготоuser posted image И уште многу дефиниции за ароганцијата. Има разни безобразни типови и подтипови на истата.
- Немаат муабет во нив, па затоа се со кренат нос и затворена уста
- Дрски, оти знаат нели се’
- Занесеност поради ситуираноста на мама и тато и никој ништо не им може
- Комплекс на виша вредност поради недоволна едукација

и ќе си ја продолжам класификацијата, детето ми вреска на уво и ме деконцентрираuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Зошто луѓето стануваат арогантни?
14.8.2013 16:42:23   
Bethany
Мислам дека ароганција е всушност недостиг на самодовербата, онаа вистинската, да се прифатат такви какви што се.
Значи всушност произлегува од некој комплекс, од повреди кои му створиле тој комплекс.

Арогантни луѓе се кријат позади таа маска која им дава лажно чувство на сигурност, на авторитет, се чувствуваат дека имаат моќ. А всушност никој не ја почитува ароганцијата, дури ни самите тие. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Зошто луѓето стануваат арогантни?
14.8.2013 17:21:42   
vezilka RR
И јас се повеќе си мислам дека е недостиг на самодоверба, па со ароганцијата сакаат тоа да го прикријат. И обично ако на ароганцијата одговориш со уште поголема ароганција, тогаш имаш тотален шифт, арогантниот се претвора во ептен пријателски настроен човек. Арогантниот ги поштува поарогантните од себе, а ги гази другите.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Зошто луѓето стануваат арогантни?
14.8.2013 17:47:04   
Палешка РР
Ароганцијата е ѕид или бариера зад која се крие страв, несигурност, недостаток на самодоверба.
Незнам точно да ја дефинирам, но така ја сфаќам.

Мислам дека ако најдеме начин да му пријдеме на арогантен човек и ако го омекнеме, ќе запознаеме сосема друга личност, која може дури и пријател да ни стане. Ароганцијата е одбрамбен механизам.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Зошто луѓето стануваат арогантни?
14.8.2013 17:49:13   
Bethany
Можеби ја "почитува" поголема функција која ја има тој другиот арогантниот (бидејќи јас колку што сретнав, арогантни луѓе всушност тежнеат кон повисоко котирани опшествени позиции), ама вистинска почит помеѓу луѓето, која донесува сигурност и доверба во односот, сигурно не доаѓа од ароганцијата. Арогантна особа обично нема да и довери некоја важна лична работа на друга арогантна особа, бидејќи нема доверба во неа. На тој начин мислев всушност ни самиот не ја почитува ароганцијата,(зборувам од оно што јас имам сретнато). Ароганција носи само натпревар во негативна смисла.
Ама секој има својот личен стандард и мерило што очекува и како се прикажува во односот со луѓето, така да вероватно тие арогантните би мислиле поинаку од мене. user posted image Уф ала исфилозофирав user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Зошто луѓето стануваат арогантни?
14.8.2013 18:15:26   
deluxe
Arogancijata e eden vid maska zad koja se krie uplaseno vrapceuser posted image
Ima luge koi stanale arogantni blagodarenie na drugi arogantni lige(bliski,pretpostaveni itn.)samo za da se zastitat od nivnoto odmesuvanje t.e se pretopile,sto za zal denes arogancijata se siri kako epidemija megu lugeto.Mozam da kazam deka eden period I kaj mene kako da premina taa zaraza,bev sekojdnevno na "udar" od edna arogantna locnost sto kaj mene bukvalno kako da se prenese toa odnesuvanje mozebi bese odbranben mehanizam.Kako I da e gi uvidov losite stani na arogancijata koga se svrtiv okolu mene I vidov deka go povredivam nedolznite luge(namesto taa sto mene me povreduvase) Se vrati togas coveckoto vo mene ,sto nekoj uspea da go trgne ,no ne I da go ubie .Toa e nakratko moeto iskustvo so arogancijata VO I NA moja kozauser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 14.8.2013 18:19:40 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Зошто луѓето стануваат арогантни?
30.11.2014 19:16:18   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Мислам дека ароганција е всушност недостиг на самодовербата, онаа вистинската, да се прифатат такви какви што се.
Значи всушност произлегува од некој комплекс, од повреди кои му створиле тој комплекс.

Арогантни луѓе се кријат позади таа маска која им дава лажно чувство на сигурност, на авторитет, се чувствуваат дека имаат моќ. А всушност никој не ја почитува ароганцијата, дури ни самите тие. user posted image


Se soglasuvam so tebe.
Jas iskreno mrazam arogantni iskompleksirani lica user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Зошто луѓето стануваат арогантни?
30.11.2014 19:18:39   
scared RR
Или е вродена ароганцијата но досега успешно ја прикривале, или пак поради некоја промена во животот луѓето стануваат арогантни, сметам дека голем дел од нив не сакаат да се такви, ама ете нешто ги натерало.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?