|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Расипана храна
14.6.2013 13:56:16   
anaana
inspirirana od denes (iako mi se slucilo i prethodno) morav da otvoram vkava tema. ako ima prefrlete ja
dali vi se slucilo da odite vo market da kupite nesto i koga ke dojdite doma da vidite deka proizvodot e raspipan. znaci ne e so pominat rok tuku ednostavno e rasipan
eve mene sega mi se sluci jogurtot koj e so dobar rok na traenje koga go otvoriv da lici na kisela voda. rasipan do nemajkade.. bljak.
pred toa od istiot market isto mi se sluci so jogurt ama od druga firma. otidov da go vratam prodavackata me ubeduvase deka od taa firma jogurtite bile pokiseli i deka ne e rasipan.
ajde kaj sto plakam nesto sto ke go frlam uste i nezgodno da mi stane sto sum otisla da go vratam
eve sega pak. se javiv vo marketot mi vika vrati go. ama jas ne mozam da go vratam mi pomina pauzata... ama i da go vratam ona ke mi rece zemi drug. i sto? i drugiot ke e rasipan.. pa ke se nategame :)))
dali nekade se prijavuva ova (primer sanitarna inspekcija)???mislam ne sakam problem da im pravam na prodavackite ama pa neka si pazat kako gi cuvaat proizvodite. nekoj truenje moze da dobie

kako se odesuvate vie dokolku vi se sluci nesto vkavo? go vrakate ili ednostavno go frlate i toa e toa

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 14.6.2013 13:58:24 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:01:16   
Calypso
Мене ми се случи тоа неколку пати со свежо млеко, месо, маргарин - купени во Супер Тинекс - мислам дека во нивните фрижидери е проблемот, и да го вратам производот и да земам нов, џабе е, пак расипан. А ги чуваат во фрижидери?!user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:01:56   
Bethany
Анаана, мислам дека не е проблем до продавачите, туку едноставно се случува, можеби таква биде серија, можеби стават помалку некој додаток кој го одржува јогуртот од расипување, некогаш е премногу топло.
Мене па тоа ми се има случено многу пати, и тоа купено од Веро, што таму им стои во фрижидер. Ако им вратиш јогурт они го враќат кај добавувачот и тој им одбива.
Јас не враќам, кога земеме од локална продавница, некогаш и вратиме бидејќи ни е полесно и газда го знаеме, ама се случило и вратениот да биде расипан. Има така погоди се ептен некој период, не знам зошто.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:02:19   
JovanaJ
Ne mi se slucuva tolku cesto ama ednas kupiv mleko tetrapak i koga go toplev slucajno go zaboraviv i provrelo. Koga ke vidam, stanalo urda user posted image
bese rasipano.
Ne go ni vrativ, ednostavno go frliv. Ama ne mis e slucuva tolku cesto za da veke me iznervira i se pobunam poveke.
Inaku neznam kade bi bilo najsoodvetno da se prijavi takov slucaj...a bas me interesira.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:04:06   
Felly RR
И мене ми се има случено со свежно млеко истото. Не го вратив - свеки направи урда.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:04:18   
anaana
e pa gi cuvaat vo frizideri ama kolku vreme???? jas imam gledano kako stavaat proizvodi vo frizider dodeka ima mesto vo friziderot. drugite stojat nadvor od friziderot, znaci vo nekoj magacin ili vo pomalite marketi pred friziderot. kako se osloboduva mesto vo friziderot taka gi mestat. od kaj da znam jas koj proizvod mene ke mi se padne????? moze pred 15 min go stavila vo frizider...

mnogu se nerviram taka. ne e za tie 20-30 den za jogurtot ama ne moze be taka, hrana e ova. mora da se pazi. ako nemaat mesto neka ne poracuvaat tolku kolicinski

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:06:17   
princessa
vo stranstvo toa funkcionira poinaku za sreka. Ako imas bilo kakov problem so proizvodot, da receme deka e so izmenet kvalitet samo a ne da e rasipan mozes komotno da go vratis i nisto nema da ti pregovorat. Pogolemite supermarketi si imaat info sluzba i tamu go vrakas(ja nosis fiskalnata smetka), kazuvas deka si nezadovolen od proizvodot i vednas ti gi vrakaat parite pa duri mozat i da te nagradat. Ovde vo Germanija toa f-ra besprekorno bilo vo supermarket bilo vo butik, prodavnici za bela tehnika itn itn. Ima isto taka i tabli kaj sto mozes da se pozalis, nesto da sakas da se koregira, ako baras nesto vo market sto go imalo a go nema veke...
Duri i se izvinuvaat za napraveniot propust. Vo Makedonija e katastrofa pa osobeno vo pomalite gradovi, mora ocite 8mica da ti se otvoreni zasto stalno se desava da prodavaat proizvodi so pominat rok pa posle ke se majtapisuvaat so tebe.
Vo Germanija eden mesec do dve nedeli pred da izmine rokot a odreden proizvod duplo ili troduplo se namaluva i se lepi na proizvodot crvena etiketa ili se stavaat na poseben raft.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:12:30   
Felly RR
Ај и една смешка - вчера отворам туна конзерва - целата бела, леле си реков оваа расипана. Барам рок - до 2015. Мирисам - нормално мириса. Потоа гледам на конзервата туна во сенф и мајонез. user posted image По грешка сум зела таква, и немав до сега видено дека и таква имало.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:17:04   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

e pa gi cuvaat vo frizideri ama kolku vreme???? jas imam gledano kako stavaat proizvodi vo frizider dodeka ima mesto vo friziderot. drugite stojat nadvor od friziderot, znaci vo nekoj magacin ili vo pomalite marketi pred friziderot. kako se osloboduva mesto vo friziderot taka gi mestat. od kaj da znam jas koj proizvod mene ke mi se padne????? moze pred 15 min go stavila vo frizider...

mnogu se nerviram taka. ne e za tie 20-30 den za jogurtot ama ne moze be taka, hrana e ova. mora da se pazi. ako nemaat mesto neka ne poracuvaat tolku kolicinski


ova treba da se prijavi
neka si kupat pogolemi frizideri kako moze nadvor od frizider mlecni proizvodi, posebno sega vo leto

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:17:30   
anaana
verojatno ako i kaj nas poveke se javuvaat nezadovolnite kupuvaci nesto bi se smenilo.
nie nekako sme nauceni da molcime i da ne se bunime bidejki i vaka i taka nisto nema da se postigne

mene nekako toa mi smeta. ne deka sum sitnicar, za eden jogurt ili za edno mleko. tuku ne e ispravno. tie go nabavuvaat tie se odgovorni za toa sto go prodavaat. fala bogu zatoa si nosis fiskalna smetka na koja se gleda deka proizvodot e kupen od kaj niv i vo kolku satot za da nema zabuna eve go kupiv sabajleto ama go vrakam vecer...:D

mi se slucilo da odam da odnesam telefon na servis i da mi recat eeee pa jas imam mnogu skap telefon pa mi se rasipuva i ne go nosam na servis. zosto go nosis tolku pati?????!!!????user posted image

a kaj nas ima zakon koj vika deka proizvod pod garancia moze da se servisira najmnogu 3 pati. posle toa mora da ti go zameni za ist takov. ako nema takov za drug... ova bese off topic

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:18:06   
Calypso
Не знам дали е период, ама и не е од еден производител, па да се рече дека е до производителот проблем. Или еве, до транспортот... ама треба да се пази, млеко нема да знаеш дека е расипано, поготово овие свеживе што не мора да се варат. Ако не е заурдено внатре и не го вариш, нема шанси да видиш дека е расипано. Месо да се расипе?! Свежо, незамрзнато, чувано во фрижидер (оние како витрини што се). Ај за мали продавнички, не ми е чудно да е некогаш расипано, ама за големи маркети, како Тинекс и слични? Не ми е логично.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Расипана храна
14.6.2013 14:18:28   
anaana
Ај и една смешка - вчера отворам туна конзерва - целата бела, леле си реков оваа расипана. Барам рок - до 2015. Мирисам - нормално мириса. Потоа гледам на конзервата туна во сенф и мајонез. По грешка сум зела таква, и немав до сега видено дека и таква имало.


dobro sto ne otide da im ja vratis :))) togas ke bese uste pogolema smeska :)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Расипана храна
13.6.2014 2:06:27   
Defne90 RR
Ми се случувало до сега неколкупати да погодам расипан производ и покрај датата што стоела на амбалажата и покажувала дека има трајност се уште.Последниот пат погодив еден расипан маргарин,целиот беше закоравен и не личеше на ништо и ја најде кантата.А исто ми се случувало да купам и расипани салами,маринирани шампиљони,локум и многу други работи.Не сум одела никогаш да ги враќам и да се жалам на услугата ама си знам нареден пат веќе во таа продавница не одам за друго освен за цигари.А никогаш не ми се случило да земам производ со поминат рок на траење,секогаш внимавам на датата и на тоа производот да биде свеж.Е мажле понекогаш знае да донесе и производ со поминат рок на траење затоа што заборава понекогаш да види на амбалажа.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Расипана храна
13.6.2014 18:24:10   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90
А никогаш не ми се случило да земам производ со поминат рок на траење,секогаш внимавам на датата и на тоа производот да биде свеж..


Не ми се случило да купам ма се погоди расипано,неколку пати со исправен рок само кисело млеко и јогурт да се веќе закиселени.
А рок на траење гледам на се ама буквалноuser posted image само на кафе не,шампони,пасти и сл обавезно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?