|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!"
12.6.2013 12:52:42   
Yummy Mammy
Што ако вашето дете има уметничка, боемска душа? Дали ќе му дозволите да работи нешто за што од старт знаете дека нема перспектива во државава и знаете дека ќе се мачи во животот? Или ќе го форсирате во некоја друга насока?!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
12.6.2013 13:04:16   
vezilka RR
Во никој случај нема да го форсирам во друга насока. Јас се молам да има таков талент user posted image user posted image user posted image . А и не мислам дека нема перпектива со уметност ако знаеш да ја продадеш. И башка кој рече дека мора да остане у Мк...нека фаќа џаде,во подобар уметнички свет.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
12.6.2013 13:32:24   
Carrie RR
Немам деца уште, ама имам примери од другарки и другари кои биле по уметноста, а родителите ги натерале во други насоки. Некои од нив се разочарани, некои пак се бават со тоа како хоби, а работат друго и велат дека е така најдобро. Имам и такви кои успеале како уметници, е тие се најсреќни. Сметам дека родителите треба да ги поддржуваат децата, ако се уметници да станат навистина уметници. Пола фамилија ми се музичари и таа тема секогаш била присутна дома.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
12.6.2013 13:42:07   
Bethany
Нема да го форсирам во друга насока.
Оно за што е створен, какви дарби има , го чини уникатен. И само тогаш кога личноста се предаде на оно што ја исполнува и влече, станува вистински исполнета бидејќи ќе работи тоа што сака. Настрана лоши околности или услови, верувам дека дарбата и љубов кон сработеното секогаш си пронајде својот пат до успех.

(Одговор на членот Carrie RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
12.6.2013 14:47:02   
Snowhite RR
Не би го форсирала во друга насока, туку би го поддржала и би му помогнала да успее и да го искористи талентот

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
12.6.2013 15:27:31   
Yummy Mammy
Majka mi vikase: "Ako sakas da bides klovan vo cirkus, bidi, nema da ti branam, ama bidi najdobra vo toa sto ke go odberes! Bidi najdobriot klovan vo najdobriot cirkus."
Jas denes mislam poinaku. Mislam deka ako deteto mi izrazi zelba za nekoja neperspektivna profesija, nikako nema da mu ja unistuvam zelbata, naprotiv ke go motiviram da odi na dopolnitelni obuki za da go nadgraduva talentot, no nikako nema da go ostavam edinstveno so taa profesija. Barem kaj nas umetnosta ne e bas najceneta i najprofitabila. Neka si se bavi so toa od hobi i nema da se nervira deka nekoj mu go potcenuva hobito. A ako toa mi e prva i edinstvena profesija od koja treba da zivee i da izdrzuva semejstvo, cel zivot ke se nervira zasto ne zarabotuva dovolno, zasto nikoj ne mu go ceni trudot, itn.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
12.6.2013 15:42:31   
JovanaJ
Verojatno bi si go kazala moeto mislenje i za drugite profesii ili i za drgo nesto sto vo toj moment e mozebi poprofitabilno, bi sakala da gi znae site negativni raboti bidejki sigurno ke gleda samo od pozitivnata strana. No sepak negoviot zbor i zelba ke bidat resavacki. Sakam da bide sreken i ispolnet, da go raboti toa sto go saka....pa makar bilo i daleku od nas..

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
12.6.2013 15:46:21   
Yummy Mammy
E pa toa e... jas se prasuvam dali bi bil sreken i ispolnet da si crta na primer po cel den, no za smetka na toa da nema redovna plata i sekoj mesec da krpi kraj so kraj. Dali e toa sreka i ispolnetost?!

(Ova so umetnosta mi bese najslikovito da go objasnam, inace se odnesuva na bilo koja profesija so koja roditelot ne se slozuva poradi odredeni objektivni pricini)

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
12.6.2013 15:54:54   
JovanaJ
Uff mozebi e premnogu subjektivno i nerealno da zboruvam sega od ovaa perspektiva, bidejki sme malku daleku od biranja na profesija. Mozebi i ke bidam po agresivna i nametliva za da mu go promenam mislenjeto, ete za negovo dobro...nemozam da recam so 100% sigurnost deka ete ke se soglasam. No smetam deka sepak odlukata mora da bide negova sto i da odluci.
Jas sakav da bidam doktor, i taka pocnav da se spremam za priemen. Se dodeka vo posleden moment ne me predomislija da se zapisam na drug faklutet. Sega mi e ok, profesijata mi dozvoluva da najdam pristojna rabota koja gore-dolu me pravi zadovolna. No sepak zelbata za medicina mi e vo krv, i nikogas ne pominala. I ne pominuva den da ne se zaprasam sto ke bese ako diplomirav medicina.
Ama sepak pak ke kazam, nemozam da garantiram deka bas ke bidam tolku liberalna koga bas ke dojde toj moment na odluka.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
12.6.2013 16:07:47   
sibela555
ubavo e da se bide umetnik

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
12.6.2013 23:18:23   
niki
dali ke bide sreken umetnik koj go krpi mesecot, ili ke bide sreken menadjer koj si ja mrazi rabotata bidejki imal zelba nesto drugo da raboti, prasanje e sega
a odgovor ne e mozno da dobieme odnapred
ona sto mene me plasi e kako ke prepoznaam za sto mi e talentirano deteto i kolkav e toj talent
koga ova ke go otkrijam verojatno ke znam i kako i kolku ke bide srekno i vo taa nasoka ke turkam

a mislam i deka ako go naucis deteto deka srekata se naoga vo ljubovta, vo lugeto, vo prijatelstva, vo humanost, vo dobrina togas krpenjeto na mesecot i nema tolku tesko da mu paga i nema da go sprecuva da bide sreken
a ako go naucis materijalni sredstva da vrednuva i posakuva i precedatel na drzava neka stane nikogas nema da mu bide dovolno za da bide sreken

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот sibela555)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
13.6.2013 14:10:50   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

a mislam i deka ako go naucis deteto deka srekata se naoga vo ljubovta, vo lugeto, vo prijatelstva, vo humanost, vo dobrina togas krpenjeto na mesecot i nema tolku tesko da mu paga i nema da go sprecuva da bide sreken
a ako go naucis materijalni sredstva da vrednuva i posakuva i precedatel na drzava neka stane nikogas nema da mu bide dovolno za da bide sreken


Mislam deka vo realniot svet ova ne e bas taka ednostavno, crno i belo! Fakt e deka treba decata da se ucat na moralnite vrednosti i toa ne e diskutabilno. No, materijalnite vrednosti vo denesno vreme se isto taka mehanizam na prezivuvanje. Ili ke bides sitna riba i ke te jadat, ili ti ke jades. Ne sakam da navleguvam vo krajnosti koi mi pagaat na pamet od tipot da se gazi preku zivi mrtovci za da se postigne celta. Samo mislam deka i dvete nivoa na postavuvanje vrednosti vo denesno vreme se podednakvo bitni. Sakam moite deca da bidat opstestveno odgovorni, dobri, humani luge, no isto taka sakam i dobro da zarabotuvaat i da mozat da uzivaat vo svoite zelbi i potrebi.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
13.6.2013 14:20:51   
vezilka RR
Гледам горе долу дека сите сте на мислење дека од уметност во Мк не се живее. Јас баш не се сложувам со тоа. Јас не сум уметник, за да потврдам. Ама мислам деак ако се следи вкусот на побарувачката нема да изоставува успехот.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
13.6.2013 14:25:57   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ona sto mene me plasi e kako ke prepoznaam za sto mi e talentirano deteto i kolkav e toj talent
koga ova ke go otkrijam verojatno ke znam i kako i kolku ke bide srekno i vo taa nasoka ke turkam



Ники, и за мене е рано и тоа многу да можам да кажам, ама едноставно мислам дека само ќе ти покаже детето. Нема да можеш да промашиш сигурно. Ако ти се очите отворени кон детето, а не кон твоите амбиции, ќе видиш сигурно во кој правец оди детето. Ќе можеш со тек на времето да расудиш што е пролазно, што е од желба бидејќи ете сите други тоа прават, и ќе се искристализира вистинското нешто. Така јас мислам.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 13.6.2013 14:26:19 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
13.6.2013 14:31:19   
sandriana RR
Ваков пример имам со многу близок другар, кој уште од забавиште покажуваше талент за цртање. редовно зидовите на училиштето беа украсен со негови слики. Но, родителите го форсираа да учи и студира друго. Средно училиште заврши по нивна желба, и се запиша заради нив на факултет кој му го налагаше образованието. Но, после 3 години се откажа, и се запиша на ликовна академија. Ја заврши екстра брзо, си отвори свое училиште за цртање, и си работи на проекти или по порачка црта слики на се и сешто. Нема некоја финанскиска придобивка, но е среќен. И секогаш ќе има по некоја ''тезга'', да обезбеди приход. Не го чинат среќен парите, туку делата кои ги прави.
Гледајки го неговиот пример, ете толку долги години, ако моето дете изјави желба за било каква уметност, ќе го насочувам да се образува во таа насока, секако ако е доволно добро, ќе успее да си обезбеди пристојни приходи.
Позитивен пример е Симон Трпчевски, да речеме user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
13.6.2013 14:40:10   
anaana
vo denesno vreme nikoja profesija ne ti garantira nitu uspeh nitu pari. se zavisi kako posle diplomata ke uspees da se nametnes vo ova opstestvo (znaci trgam nastrana partija i takvi tipovi na zarabotka).

nikoj ne ti garantira deka ako magistriras ekonomija ili marketing ili smetkovodstvo te ceka burna i uspesna kariera so mnogu pari.
ili deka ako zavrsis praven ke bides advokat ili notar koj ke zarabotuva mogu pari
ili elektroinzinjer koj ke bide vrven programer. ili so i da e drugo

ne znam iskreno koja za vas e profitabilna profesija.
taka da ako moeto deka utre saka da crta jas ke mu ovozmozam da crta, ako saka da pee neka pee... ne znam jas toa na 18 godini sto ke resi da pravi so svojot zivot. mozebi ke saka toa da mu ostane hobi, moze ke saka pak da se zapise na likovna akademija ili na muzicka akademija.. moze ke ostane profesor na akdemija. se biva...

ima mnogu navidum profitabilni profesii pa decata vozat taksi ili rabotat vo butik

ubavo e na deteto da mu se objasnat site vrednosti, od humani, do materijalni. dobro e deteto da znae deka od ljubov ne se zivee. ama ne treba da gazi po se za da dobie poveke pari. toa e veke do vospituvanje na deteto

ama ne e ubavo spored mene da mu go kroime na deteto celiot zivot. sekoj roditel go saka najubavoto i najdobroto za svoeto dete, ama sepak toa mora samo da si go naogja patot vo zivotot. da si odlucuva samo sto saka a sto ne saka
ova bidejki biranje na profesija e vo godini koga deteto e dosta svesno, sekako vo pomali godini nie odlucuvame za nego :)))

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
13.6.2013 17:20:07   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ubavo e na deteto da mu se objasnat site vrednosti, od humani, do materijalni. dobro e deteto da znae deka od ljubov ne se zivee. ama ne treba da gazi po se za da dobie poveke pari. toa e veke do vospituvanje na deteto

ama ne e ubavo spored mene da mu go kroime na deteto celiot zivot. sekoj roditel go saka najubavoto i najdobroto za svoeto dete, ama sepak toa mora samo da si go naogja patot vo zivotot. da si odlucuva samo sto saka a sto ne saka
ova bidejki biranje na profesija e vo godini koga deteto e dosta svesno, sekako vo pomali godini nie odlucuvame za nego :)))

Се сложувам. Никој ништо не може да ти гарантира, не постои општо правило, ама поаѓам од факт дека оно што е во самата личност, некоја дарба, талент, не за џабе е таму, може и треба да се искористи.

Ако е детето воспитувано да знае да се цени себеси, а исто така и дека како возрасен треба да биде способен да се снајде и грижи за своето идно семејство, да не биде паразит во опшеството, се може да се усклади-да се добие една здрава личност, која притоа ќе биде исполнета со оно што прави. Можеби ќе треба уште нешто дополнително да работи во животот,ама ако некоја дарба се загуши во личноста, тоа е како дел од него да се одземе.
Бидејќи дарбата, некоја уметничка црта што некој ја поседува, е како канал каде личноста се изразува, нешто внатрешно од себеси што подарува на светот. Тоа не треба да му се одзема, по цената на сите материјални добра. А пак ќе речам кога нешто се прави со целото битие, тоа не останува незабележено.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
14.6.2013 6:46:18   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

vo denesno vreme nikoja profesija ne ti garantira nitu uspeh nitu pari. se zavisi kako posle diplomata ke uspees da se nametnes vo ova opstestvo (znaci trgam nastrana partija i takvi tipovi na zarabotka).

nikoj ne ti garantira deka ako magistriras ekonomija ili marketing ili smetkovodstvo te ceka burna i uspesna kariera so mnogu pari.
ili deka ako zavrsis praven ke bides advokat ili notar koj ke zarabotuva mogu pari
ili elektroinzinjer koj ke bide vrven programer. ili so i da e drugo

ne znam iskreno koja za vas e profitabilna profesija.
taka da ako moeto deka utre saka da crta jas ke mu ovozmozam da crta, ako saka da pee neka pee... ne znam jas toa na 18 godini sto ke resi da pravi so svojot zivot. mozebi ke saka toa da mu ostane hobi, moze ke saka pak da se zapise na likovna akademija ili na muzicka akademija.. moze ke ostane profesor na akdemija. se biva...

ima mnogu navidum profitabilni profesii pa decata vozat taksi ili rabotat vo butik

ubavo e na deteto da mu se objasnat site vrednosti, od humani, do materijalni. dobro e deteto da znae deka od ljubov ne se zivee. ama ne treba da gazi po se za da dobie poveke pari. toa e veke do vospituvanje na deteto

ama ne e ubavo spored mene da mu go kroime na deteto celiot zivot. sekoj roditel go saka najubavoto i najdobroto za svoeto dete, ama sepak toa mora samo da si go naogja patot vo zivotot. da si odlucuva samo sto saka a sto ne saka
ova bidejki biranje na profesija e vo godini koga deteto e dosta svesno, sekako vo pomali godini nie odlucuvame za nego :)))


sosem se slozuvam, posebno so kroenjeto na zivotot i vozrasta koga profesijja se bira


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: "Мамо, Тато, сакам да бидам уметник!...
14.6.2013 20:38:55   
Maca25
Би била пресреќна ќерка ми да е посебно талентирана за нешто, посебно кога се работи за уметност и сликарство. Мислам дека не би ја пренасочувала кон нешто друго, затоа што уметноста е толку опширна и навистина ако се сака може да се успее и да се заработува убаво, а сепак да го работиш тоа што го сакаш.
Од друга страна пак, ако ќерка ми посака да биде филолог и да студира јазик, би пробала да ја пренасочам кон нешто друго. Како филолог ова го зборувам, прво е многу тешко да се најде во нашава државичка работа, второ толку е неблагодарно да работиш и да земаш иста плата со некој што јазикот го учел по курсови и прави милион грешки, ама успеал некако да се пикне на тоа работно место. А ти си поминал години во учење, усовршување, престој во земјите каде што се зборува тој јазик, само за да ги научиш сите финеси и да делуваш што може попрофесионално.
Најсреќна би била да е навистина талентирана за нешто и да го усовршува тоа, отколку да биде изгубен германец и да не знае што сака да прави во животот.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?