|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Временски зони
5.6.2013 10:08:00   
Yummy Mammy
Вчера на МТВ 1 имаше информативна емисија "Дурбин" која го анализираше прашањето за постоењето на различни временски зони. Многу убава анализа дадоа со мислења на географи, астролози, невропсихијатри, и други релевантни лица кои објаснуваа како настанале временските зони, зошто е тоа така, и како истите влијаат на луѓето кои се наоѓаат на одредено место. За пример, ги дадоа Русија која пред две години скрати 2 временски зони, Венецуела која во 2007 го вратила времето за половина час, Сингапур, Индија, Кореа, Јапонија и ред други источни земји кои ги поместуваат часовниците не за цел час туку онолку колку што сметаат дека е потребно за тој меридијан во кој се наоѓаат. Така, во моментов во Македонија е 9:56h, а во Индија 13:26h.
Чим оди анализа на МТВ1, јасно е дека се има намера да се помести временската зона и да се изедначи со Грција и Бугарија. Тоа би значело дека во лето наместо во 5:30h ќе се разденува во 6:30h, а наместо да се стемнува во 21:00h ќе се стемнува во 22:00h. А во зима наутро би се разденувало малку подоцна од вообичаеното, но барем нема да се враќаме од работа ноќе во 17:00h.
Какво е вашето мислење по ова прашање?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Временски зони
5.6.2013 10:23:14   
niki
jas malku ne gledam logika
i vo grcija ne se stemnuva vo 22:00 vo leto tuku vo 21:00
a vo zima se stemnuva vo 17:00
sto bi znacelo deka i vo grcija ke tereba da go smenat vremeto ako se smeta za noramlno da se stemnuva vo 22:00 leteuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Временски зони
5.6.2013 10:37:45   
vezilka RR
Временските зони не се дадени еднаш за секогаш. Држаите нели може да ги менуваат. Ама секогаш имаа добри причини за тоа, обично економски, заштеда на пари, енергија или слично. Ило кога дел од државата е во една зона, дел во друга, па повторно заради економски причини подобро е да се изедначат. За Македонија тоа се околу 13 отсто од целата територија во соседната зона а 87 отсто во зоната кон која ѝ припаѓаме. Е веројатно треба да имаат некоја добра пчичина за да предложат смена, не само кога ќе се стемнува, а кога ќе се раденува. Пред некоја година не се сеќавам кога беше точно, ако се сеќавате, имаше вакви муабети. Лето беше, па го сменија работното време демек од 7 до 3, па почнаа муабетите што убаво би било да се преместиме во другата зона.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Временски зони
5.6.2013 10:38:38   
Yummy Mammy
Mozebi karikirav malku so saative, ne mislam deka vo 22:00 ќе биде целосно ден, тоа и психолошки не би било во ред за луѓето. Mislam deka za stemnuvanje go racunaat celosno zaoganje na sonceto, sto na razlicni delovi од земјата razlicno se gleda. Vo Skopje na primer vo nekoi delovi pod Vodno pobrzo zaoga sonceto pozadi planinata, pa se cini deka e stemneto. А во други делови што се на повисоко и во 21:30 не е целосно стемнето. Тоа со заоѓањето е различно од место до место. И во Грција, на одредени делови (пр. Kalamitsi) мнооогу доцна се стемнуваше, во 21:00 се уште беше релативно дење и бевме на плажа, за разлика од некои други делови погоре каде што се стемнуваше во некое нормално време околу 20:00h. Така да, тоа многу зависи од местоположбата.

А конкретно за временскиве зони, јас лично немам ништо против да се помести времето уште еден час нанапред. Баш добро би ми дошол уште еден час дневна светлина. Некако кога се враќаме од работа, баш за ништо се нема време.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Временски зони
5.6.2013 10:51:44   
niki
pa mozebi e podobro da se vrati staroto rabotno vreme otkolku da se menuva vremenska zona
ne znam za vas ama mene voopsto ne mi lezi od 09:00 do 17:00 na rabota, da ne zboruvame deka toa rabotno vreme voopsto ne e prilagodeno so rabotnoto vreme na ucilistata i zadava poprilicni problemi vo organizacija na cuvanje na decata i vremeto koe bi trebalo da se pominuva so semejstvoto


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Временски зони
11.6.2013 9:20:38   
Yummy Mammy
Nikoj ne se izjasni na temava.
Dali ste ZA ili PROTIV da se smeni vremeto za eden cas nanapred? Da bideme vo ista vremenska zona so Grcija i Bugarija, sto bi znacelo stemnuvanje podocna, no i razdenuvanje podocna.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Временски зони
11.6.2013 9:28:21   
vezilka RR
Хе, хе само ние три си напраивме муабет на темава.


(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Временски зони
11.6.2013 9:36:38   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Хе, хе само ние три си напраивме муабет на темава.




A seriozno, mislev deka poveke ke se zainteresiraat lugevo user posted image Sepak e nesto sto gi targetira site poedinecno (nekoj saka da si pospie dur ne mu razdenilo, ama nekoj saka da si stane u 5 i da si odi na rabota. Isto i za navecer, jas mnogu bi sakala da setam do kasno dodeka e uste denje, posto mojot den pocnuva posle 19:00h, ama nekoj saka da si legne vo 20:00h i mu smeta svetlo.)
A i za biznisot da ne pravime muabet, toj sto raboti so stranstvo ke treba da se usoglasi so partnerite...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Временски зони
11.6.2013 13:48:48   
Snowhite RR
Мене ми е сеедноuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Временски зони
11.6.2013 13:59:55   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Хе, хе само ние три си напраивме муабет на темава.




A seriozno, mislev deka poveke ke se zainteresiraat lugevo user posted image Sepak e nesto sto gi targetira site poedinecno (nekoj saka da si pospie dur ne mu razdenilo, ama nekoj saka da si stane u 5 i da si odi na rabota. Isto i za navecer, jas mnogu bi sakala da setam do kasno dodeka e uste denje, posto mojot den pocnuva posle 19:00h, ama nekoj saka da si legne vo 20:00h i mu smeta svetlo.)
A i za biznisot da ne pravime muabet, toj sto raboti so stranstvo ke treba da se usoglasi so partnerite...


aj pak nie tri da si svrtime muabet uste eden kruguser posted image

mislam deka preteruvas so prosiruvanje na temata,
da se usoglasis so partneroto od stranstvo, od koe stranstvo, Avstralija, Amerika ili Italija, Francija, Kina?
malku e nevozmozno voopsto da se razmisluva vo taa nasoka, so razlicno stranstvo razlicni sorabotuvaat i vo era na internet malku e bez vrska voopsto da razmisluvas da usoglasuvas vreme so nekoj od drugata strana na planetata, a so sosednive cas porano cas podocna i ne e nekoja tragedija



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Временски зони
11.6.2013 14:11:28   
Yummy Mammy
Ha ha, e aj pak nie, dur ne ni zdosadi, pa se spukame user posted image

Pa ne deka e tragedija, ama eve jas rabotam so Ungarci na pr, i bi mi bilo tragedija da mi recat da doagam na rabota od 9-17:00 zatoa sto kaj niv ke bide toa od 8:00-16:00, baska sto oni i sega rabotat do 17:00 ama so eden cas pauza. I sega se raziduvame, si odime eden cas pred niv, a togas bi si odele dva casa pred niv, sto prakticno za mene znaci deka seta rabota ke mi se odviva pod dupli pritisok da se zavrsi dva casa porano otkolku sto realno mi e potrebno vreme.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Временски зони
11.6.2013 14:21:41   
niki
ne znam mene mi e nesvatlivo da se prilagoduvas na partnerot od stranstvo i da ne postoi razbiranje da rabotata ja izvrsis vo sopstvenoto rabotno vreme a toj da dobie gotov proizvod (sto god) naredniot den vednas stom stasa na rabota, zosto da se vrsi takov pritisok?
i vo mojata rabota ima sorabotka so stranstvo pa pak ona sto doaga noke za mene go rabotam koga ke stignam na rabota i ne ostanuvam podocna da odgovoram na meil zosto na nekoj vo japonija utroto mu pocnuva koga jas zaminuvam
ako saka gazdata vednas da se srabotuva neka si vraboti tri smeni na sekoja pozicija


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Временски зони
11.6.2013 14:36:31   
Yummy Mammy
E pa konkretno kaj mene, ne se partneri vo prasanje tuku sefovi, firmata e Ungarska, a raboti i vo drugi zemji megu koi i Mk. I za redovnite raboti nemalo niti ke ima problem. Tuku kako i vo site privatni firmi, problem e sto najcesto se raboti so deadline-i, i toa najcesto ti go kazuvaat vo posleden moment, od tipot, "ova ni treba za vcera". (E pa ondak dodji juce user posted image )

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Временски зони
11.6.2013 14:37:40   
Yummy Mammy
Nema veze, jas sum generalno ZA menuvanje na vremeto. Toj extra cas posle rabota mnogu ke mi znaci i levo i zima.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Временски зони
11.6.2013 14:43:54   
temjanuska75
И јас сум за менување на времето, добро ќе ми дојде еден час плус дневна светлина. Но некои истражувања покажуваат дека не е постигната целата за менување времето, зборувам за зимско и летно сметање на времето. односно не се заштедува енергија. Мислам дека сум малку оф топикuser posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Временски зони
11.6.2013 14:43:55   
JovanaJ
Definitvno bi trebalo da se izednacime so Bugarija i Grcija, bidejki nie i prirodno spored polozbata pripagame vo taa zona. Nie verojatno sme bila izmesteni koga sme bile vo poranesna Jugoslavija.
Inaku i jas rabotam vo Internacionalna kompanija, koja ima sedista vo mnogu zemji i nmormalno deka site vremenski zoni ne se poklopuvaat. No sepak se ima razbiranje vo odnos na rokovi i proekti....

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?