|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прекумерна телесна тежина кај децата
3.3.2013 20:01:26   
Octavia
Имате дијаграми на раст секаде, еве кај нас ги има на сајтот на Ремедика на пр, под делот Педијатрија и неонатологија (не ставам линк, мислам дека не смее... user posted image )
Или видете тука, ова е за девојчиња од 2 до 20 години (не знам колку се гледа)

user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Прекумерна телесна тежина кај децата
3.3.2013 21:25:31   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Niki ај те молам ако имаш информација за 3 годишна возраст да ми кажеш.
Ние ко да сме на долна граница за возраста па малку сум загрижена


devojce taka?
visina dolna granica 87 cm, gorna granica 104 cm i prosecna visina 95 cm
tezina dolna granica 11 kg, gorna granica 19 kg, prosecna tezina 14kg

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maria

И јас да се пријавам на оваа тема...Маца мислам дека воопшто не е полничка Нина,туку дека е таман дете.user posted image
Ники ај види ако сакаш и за моето дете кое има 6 години,висок е 124см,а тежи 30 кг(зимава се поправи 3 кг,инаку преку летото беше 26-27).user posted image Сакам да видам до каде сме,иако мислам дека тераме накај горната граница.user posted image
Висината толку не ме плаши колку што ме плаши тежината,иако од групата во градинка е највисок и кој и да го види мисли дека има 7-8 години.user posted image
Но, да напоменам и дека, мм е висок 192см,а јас 172 ...па мора на некој да личи детево.user posted image
А помалото има 3 години, 102см е висок,a тежи 16 кг .user posted image


momce 6 godini
visina dolna granica 107 cm, gorna granica 126 cm, prosecna visina 117 cm
tezina dolna granica 17 kg, gorna granica 33 kg, prosecna tezina 22 kg

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Прекумерна телесна тежина кај децата
3.3.2013 21:40:59   
Ikana
Калкулатор за развој на детето според возраста вредностите се изразени во проценти. Само внесете ги потребните информации и пресметајте. На пример, моја М е висока 82-83 цм, и е тешка 10 и пол кила. Според висината е во 98.2 перцентил, а според тежината е во 86.4 перцентил.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Прекумерна телесна тежина кај децата
3.3.2013 21:44:10   
Mihaela 2010
Ete spored tabelive sme na dolna granica.se si mislam dali da ja nosam na detska klinika da i proveram hormon za rast

Mada ja sum 167 sm, mm 174 ne sme nekoja visoka familija ama sepak me kopka i ne mi dava mira
Niki fala

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Прекумерна телесна тежина кај децата
6.3.2013 7:36:33   
Ikana
Ја избегнував некако темава но сега ќе пишам....
Добро Мацо таа докторка видела ли воопшто дебело дете или не?!
Ако Нина е со прекумерна тежина тогаш не знам што треба ние другите да кажеме....памтам колку се жалеше што не јадеше Нина и сега одеднаш дебела е??!!
Ајде нека не вади небулози докторката!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Прекумерна телесна тежина кај децата
19.7.2014 20:03:10   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Omur

kerkami ima 12 godini a ima 75 kg probuva da oslabne no nikako ne i odi probala caevi i apcinja no nikako ne oslabna ve molam za pomos



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Прекумерна телесна тежина кај децата
20.7.2014 0:16:26   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Omur

kerkami ima 12 godini a ima 75 kg probuva da oslabne no nikako ne i odi probala caevi i apcinja no nikako ne oslabna ve molam za pomos




Според мене најдобар начин да ја намали телесната тежина е спортот.Мислам дека е многу погрешно тоа дете од 12 години да пие апчиња и чаеви.Сепак тоа е штетно на некој начин за младиот организам.Најдобар и нај здрав начин е да си ја запишете ќерката на некој спорт(одбојка,кошарка,пливање...)Таа сега е во фаза на забрзан раст и развој,така што со спортот таа не само што ќе ја намали тежината,туку и правилно ќе си го оформи телото.Вие како мајка исто така воведете и некој режим на исхрана(повеќе салати,супи,овошје,зеленчук и друга ниско калорична храна).

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 32
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?