|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
23.4.2013 22:01:34   
masa
Ako se misli da go izede sama cel obrok i sega,na 3,se slucuva retko,samo koga jade nesto omileno ili nezdravo,inaku rucek mandza seuste ja ranam I jademe so crtan film zosto tesko deka sama ke izede.I vo gradinka isto poveketo manzi nesaka sama da gi jade,no fala I na vospituvackata sto ja rani,pa si gi jade obrocite.Vo posledno vreme so mnogu zboruvanje od dvete strani pola sama jade pola ja ranatuser posted image .Se nadevam ke nauci od gradinka I doma ke jade sama.Inaku e mnogu samostojna,sama oblekuva patiki,pizami,saka I obleka,no potesko I odi,sama se soblekuva I patent sama zakopcuva,ama jadenjeto ni e slaba strana.No se dodeka treba ke ja ranam samo da jade zdrava hrana I da si gi jade obrocite.

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
25.4.2013 8:49:32   
myhappiness
Luge mojot sin ima 5 polni godini i ne saka da jade sam. Sam jade samo toa sto mu e nemu po keif. Koga se raboti za mandza ili nesto sto ne go obozava moram jas da go hranam pred kompjuter...taka najbezbolno i najbrzo zavrsuvame. Vo gradinka jade sam ama doma ne saka i mi veli e tamu se pravam sam doma moze ti da mi pomagas user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
25.4.2013 8:58:16   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: myhappiness

Luge mojot sin ima 5 polni godini i ne saka da jade sam. Sam jade samo toa sto mu e nemu po keif. Koga se raboti za mandza ili nesto sto ne go obozava moram jas da go hranam pred kompjuter...taka najbezbolno i najbrzo zavrsuvame. Vo gradinka jade sam ama doma ne saka i mi veli e tamu se pravam sam doma moze ti da mi pomagas user posted image



Хе,хе епа се изморува детето во градинка. user posted image ТАкви се децата, мислам дека тоа го прават оти им е потребно внимание, сметаат дека така се ќе го надокнадат дел од вниманието. Ете и внуками е таа возраст, секако знае се сама и да јаде, и да се облекува, големае нели,ама кога ќе си дојде од градинка, сака мама тоа да го напраи.

Никола пак почна сам да јаде некаде пред втората годинка. Сега во оваа фаза, бара сам да јаде, се сака сам, а тоа трае и трае, и лом се праи се потура со храна. И јас некогаш кога немаме многу време на располагање, инсистирам јас да го нахранам, и токму на тоа си помислувам..ех, сега јас го молам јас да го нахранам, а после ќе го молам сам да јаде user posted image

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
3.2.2014 0:53:23   
bucko mal
Mamicki od koja vozrast vashite deca pocnaa sami da jadat.M ima 16 meseci i gledam vo gradinka mu davaat sam da jade.Sekako mu pomagaat ama jas mislam deka se mnogu mali za da se forsiraat.Isto taka ni preporacaa i doma da go ucime da jade sam,ne e vazno dali ke jade so race ili pribor,ne e vazno sto se lom ke napravi-vazno da se uci dete.Nemam mnogu izbor moram da go ucam,zosto moze i gladen da ostane.mnogu,mnogu ne gi molat za jadenje.Decata od 18,20 meseci jadat sami.Jas moze sum zaboravila kako bilo so prviov sin ama sepak mislam deka e mnogu rano.Kakvo e vasheto iskustvo?

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
3.2.2014 1:27:36   
Defne90 RR
Lelee bucko mal am jas sto da recam za pogolemiot sin.Ima 4 godini a uste ne jade sam.Za sramota sme ama mislam deka krivicata si e kaj mene.Jas ne mu dozvoluvav da jade sam za da ne mi izvalka pa ova pa ona i taka toj seuste ne jade sam go hranime ili jas ili tatko mu.Ama se nadevam deka sega koga ke go zapiseme od mart na gradinka ke se nauci tamu gledajki gi drugite deca kako jadat sami.A pomaloto ke mu napravam mali zalcinja i ke gi stavam na masa,smoki, nekoe drugo jadenje taka suvo da ne e mandzesto i toj si presega i si zema od masa i si jade sam i ne dozvoluva drug da mu dava.Sega uste malku si velam da pocnam da mu ja davam i lazicata da ja drzi dodeka jade mandzicka pa taka da se naviknuva.Sigurno ke bide lom doma nasekade so jadenje ama ako sepak najbitno mi e da se nauci da jade sam.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
3.2.2014 1:55:29   
ZhelbaZaSrekja
Bucko mal, decata treba da jadat sami od koga se sposobni i pokazhuvaat interes da drzhat sami detski pribor za hrana ili sakaat da jadat so race (ova e sovet od svetski pedijatri ne od mene lichno). Moeto dete jade samo od odprilika 10 meseci, no so detska lazhicka si igrashe/jadeshe od koga pochna da jade kashicki okolu 8 meseci. Obozhava samo da se hrani za moeto dete toa e uzhivanje i se raduva koga jade samo. Jas ne zhiveam vo MK isto kako i tebe, i sekade preoporachuvaat da se hranat decata sami. Naskoro ke ti preporachaat da mu dadesh i zabi da si ime samo so chetkichka. Nie na masa sednuvame sekoj vo svoe stolche sekoj so svoj pribor i sekoj so svoja hrana, sekoj jadi sam, maloto jadi samo i si razgovarame, ako saka pomosh maloto ke pobara i normalno deka mu pomagame, isto i vo gradinkata e. Ponekogash jadi so rachinja, i za mene toa e prifatlivo, pravi chesto lom (na podot, po alishtata, vo kosata) ama za mene toa e isto taka prifatlivo (ke se ischisti, izmie). Isto taka nikogash ne go brkam so hranata niz soba ili niz park, ili na ulica i sl., jadime obroci na masa, sednati na stol a gricki ili ovoshje mozhi da se jadat bilo kade i bilo koga. Jas site dechinja sto gi poznavam (nitu edno ne e od MK) gi gledaat na ovaj nachi i mn mi se dopagja. Majkami i svekrvami se krstat i chudat kako mozhelo da jadi deteto samo, i sekoj den mi go kazhuvaat ova, jas se smeam i im velam zato shto ne se blisku babite (tie zhiveat vo mk) maloto jadi samo da bea tuka nemashe da nauchi da jadi samo :) Pozdrav Bucko mal i ostavi go maliot da bidi samostoen i za nego i za tebe e ubavo e preporachlivo, ako mislish deka ne dobiva dovolno hrana samo ili si zgrizhena hrani go, no veruvaj deka e dovono golemo za da jadi samo ili da se obiduva da jadi samo.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
3.2.2014 13:32:47   
taisa
Moite deca se 1 i 2 godini .Od 8 meseci pocnav da im davam sami da jadat so racinja ,a od 18 na pogolemoto pocnav da mu davam pribor ,so viluvce ni e super , no so lazica ni treba uste vezbanje . Po preporaka na svetska organizacija na pedijatri. user posted image

(Одговор на членот ZhelbaZaSrekja)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
3.2.2014 17:08:06   
Felly RR
Буцко мал, мислам дека сосема во ред е возраста. М мислам дека уште одкако почнав да и давам кашички беше со лажичката в рака. Некаде околу годинка пробуваше и сама да јаде, а на 18 месеци дури и сосема успешно. Сепак секое дете има различни интереси, и различни работи можае да совладуваат во различни временкси периоди. Сепак сметам дека дека сега возраста му е сосема во ред, за да почне сма да се заучува да се храни.
А тоа што на поголема возраст сакаат ние да ги храниме, сметам дека од тоа што веќе ја совладале техниката на држење на лажичка /вилувче и веќе не им е предизвик, па ако имаат нешто поинтересно за правење, тоа им е како губење време и затоа бараат ние да ги храниме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
8.4.2014 11:21:31   
vanessa30
Уште на 1 година сам јадеше со вилјушка, али со лажиче на 2 годинки почнавме да се координираме добро. Додуша пак правиме лом на хранилицата, и обавезно се пресоблекуваме пота.
Али сами јадиме храна само што могу ја сакаме како млеко со бисквити, пудинг..., а манџи јадеме ама мора мама да не нарани.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
17.11.2014 15:21:37   
Mila mamicka
Син ми покажа интерес за да се храни сам некаде околу вториот роденден, и сувата храна, овошје на парчиња и сл. си јаде сам. Со вилушката е доста успешен, ама течни манџички и супа сеуште му давам јас, затоа што не е толку способен да јаде сам со лажичето. А бисквити со млеко, палента и сл. си јаде сам со лажичка. Е сега, мислам дека и ние мајките сме малку криви, па за да не се губи премногу време, да се најаде побрзо детето и да не извалка наоколу, одиме кон полесното решение, да го нахраниме ние. Сепак, не се замарам многу со ова, бидејќи секое дете ќе научи да јади само, некое порано, некое подоцна.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 85
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?