|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Другарите на вашите деца, нивните родители и вие
16.4.2012 17:14:10   
niki
Stom decata ke vlezat vo bilo kakov kolektiv, gradinka, predskolska ustanova, uciliste go zapocnuvaat svojot socijalen zivot bez prisustvo na roditelite. Najnormalno vo tie sredini se druzat i uste povazno sami si go biraat drustvoto vrz osnova na svojot sopstven senzibilitet i procenka. A kako druzbata trae se javuva i zelbata da se prenese i nadvor od kolektivot.
Kolku vie kako roditeli se angazirate okolu toa?
Dali ste pobornik od najmala vozrast deteto da ima svoe drustvo vo koe vie nema mnogu da se mesate, osven sto ke go vodite i zemate deteto od druzbite i sekako ke gi ugostuvate negovite drugarcinja vo vasiot dom? I kako go podgotvuvate deteto za takvite druzbi, vo smisol na negovo odnesuvanje, no i koga e negovata bezbednost vo prasanje, bidejki ne mozete da pretpostavite na se sto ke naleta deteto vo domot kaj nekoe svoe drugarce?
Ili pak, do odredena vozrast i koja bi bila taa vozrast, vie sekade go pridruzuvate vaset_o dete duri i vo domovite na drugarcinjata so cii roditeli predhodno ne ste se poznavale? Kako vo ovaa situacija se spravuvate so roditelite koi ne vi lezat i ne vi odgovaraat za druzenje no ete vasite deca ve spoile?

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 16.4.2012 23:14:30 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
18.4.2012 11:44:36   
vezilka RR
Хм, баш интересно. Ние сеуште сме на возраст кога мора да го придружуваме оти има година ипол, и уствари ние сме му го „одбрале“ друштвото оти најмногу се дружи со децата на моите, односно нашите, пријатели. Кога сам ќе си одбере друштво, хе,хе веројатно ќе има и такви случаи кога нема баш да ги свиѓам нивните родители ама ќе морам пристојно да се однесувам со нив и веројатно ќе мора да има ситуации и кога ќе треба и да се дружам со нив. Мене повеќе ме секира она другото, на што ќе налета таму во некој од тие домови и како да превенирам „опасни води“. Ете баш ме интересира како го прават тоа родителите кои веќе го живеат тоа.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
18.4.2012 21:11:32   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Хм, баш интересно. Ние сеуште сме на возраст кога мора да го придружуваме оти има година ипол, и уствари ние сме му го „одбрале“ друштвото оти најмногу се дружи со децата на моите, односно нашите, пријатели. Кога сам ќе си одбере друштво, хе,хе веројатно ќе има и такви случаи кога нема баш да ги свиѓам нивните родители ама ќе морам пристојно да се однесувам со нив и веројатно ќе мора да има ситуации и кога ќе треба и да се дружам со нив. Мене повеќе ме секира она другото, на што ќе налета таму во некој од тие домови и како да превенирам „опасни води“. Ете баш ме интересира како го прават тоа родителите кои веќе го живеат тоа.


i mene mnogu me interesira ova... ovde gledam deka ima roditeli koi ova go pravat uste na vozrast od 4-5 godini, jas seuste izbegnuvam, zosto nemam ideja kako voopsto da razgovaram so deteto na taa tema i sto se bi trebalo da objasnam.....



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
19.4.2012 10:17:18   
Yummy Mammy
Mojava ima 3,5 godini i sega pocnav da ja ostavam sama da si poigra kaj nekoe drugarce, a isto i doma primame sami drugarcinja (za majkite da mozat da zdivnat na raat tie 2 - 2,5 casa). Dogovorot so majkite e vo momentot koga ke pocnat veke da se karaat i da se ligavat, znaes deka e veke vreme gostinceto da si odi i i se javuvas na majkata.
Vo princip ako si go pustil deteto da odi vo druga sredina toa znaci deka se soglasuvas so nivnite domasni pravila (no, toa ne znaci deka mora da se soglasuvas so roditelite i da bidete prvi drugari zatoa sto toa se drugarcinja na decata, a ne tvoi/vasi). Na primer, jas doma ne cuvam smoki, grisinki i drugi junk food, i koga ke dojde gostince kaj mene jas im davam jabolcinja i bademcinja i slicno, no koga ja pustam kerka mi kaj drugarce ne ocekuvam tamu da sedi na srana i da ne proba od smokite. E sega jas sekogas koga nudam na drugo dete nesto, bez razlika dali e doma ili na igraliste, sekogas go prasuvam roditelot dali smeam da dadam zatoa sto ima deca alergicni na cokolado, kikiriki, jatkasti ovosja... dodusa tie sto ni doagaat doma si se nasi bliski decinja, pa znaeme sto smeat a sto ne smeat da jadat, no vo princim, moja kuka - moi pravila!
No, da, jas ne sekogas se soglasuvam so roditelite na drugarcinjata na kerka mi, i koga sme doma i zboruvam deka toa i toa ne e ubavo da se jade, toa i toa ne e ubavo da se igra, itn. Sakam da odi i da vidi deka postoi i drug nacin na odnesuvanje, no da znae sto e dobro a sto ne.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
19.4.2012 11:28:32   
vesna1
Bidejki jas imam kerka od 11 god. ke vi kazam kako ide toa. Do 5-6 god. sedite so niv po rodendeni i se znaete so site roditeli od gradinka a i so nekoj se druzite privatno.
Koga ke trgnat vo skolo veke se golemi, gi ostavate sami na rodenden,idat nadvor pred zgrada sami, sami si biraat drugarcinja a vie onaka sedite na klupa uspatno i gi nabljuduvate. Posle 8 god. vise ne sedite nadvor so niv na klupa tuku ke gi zirkate odvreme navreme i za toa vreme doma ke si vrsite rabota. E posle 9-10 god. ne ve sisaat, doma deca milion vi nosat, i sto gi znaete i ne gi znaete, roditelite na decata mnogu retko da gi zapoznaete.
Pa eve kako kerka mi pocna da ja faka puberetet pa pocna, ne me guskaj nadvor,ne zbori glasno me sramis,ne sakam ova da oblecam, ona sakam. I zdravje boze kako ke bide ponatamu ako nekoj ima pogolemi neka kaze.
Pa neka se zivi zdravi a i nie so niv pa kako vikaat zivi bili pa videli. Pa tek vo grad koga ke pocnaat da iskacaat.user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
19.4.2012 12:17:29   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Mojava ima 3,5 godini i sega pocnav da ja ostavam sama da si poigra kaj nekoe drugarce, a isto i doma primame sami drugarcinja (za majkite da mozat da zdivnat na raat tie 2 - 2,5 casa). Dogovorot so majkite e vo momentot koga ke pocnat veke da se karaat i da se ligavat, znaes deka e veke vreme gostinceto da si odi i i se javuvas na majkata.
Vo princip ako si go pustil deteto da odi vo druga sredina toa znaci deka se soglasuvas so nivnite domasni pravila (no, toa ne znaci deka mora da se soglasuvas so roditelite i da bidete prvi drugari zatoa sto toa se drugarcinja na decata, a ne tvoi/vasi). Na primer, jas doma ne cuvam smoki, grisinki i drugi junk food, i koga ke dojde gostince kaj mene jas im davam jabolcinja i bademcinja i slicno, no koga ja pustam kerka mi kaj drugarce ne ocekuvam tamu da sedi na srana i da ne proba od smokite. E sega jas sekogas koga nudam na drugo dete nesto, bez razlika dali e doma ili na igraliste, sekogas go prasuvam roditelot dali smeam da dadam zatoa sto ima deca alergicni na cokolado, kikiriki, jatkasti ovosja... dodusa tie sto ni doagaat doma si se nasi bliski decinja, pa znaeme sto smeat a sto ne smeat da jadat, no vo princim, moja kuka - moi pravila!
No, da, jas ne sekogas se soglasuvam so roditelite na drugarcinjata na kerka mi, i koga sme doma i zboruvam deka toa i toa ne e ubavo da se jade, toa i toa ne e ubavo da se igra, itn. Sakam da odi i da vidi deka postoi i drug nacin na odnesuvanje, no da znae sto e dobro a sto ne.


Prviot bold me interesira kolku dobro se poznavate so roditelite kaj koi go ostavate deteto?
I vtoiriot kolku dobro ste zapoznaeni so pravilata na taa kuka vo koja vazat tugi pravila, a go ostavate deteto samo?

Mene najmal problem mi e sto ke izede ili ispie tamu. Vo princip moeto dete sega za sega e mnogu prebirlivo za jadenje i tesko deka ke ja ubedat da izede nesto sto doma ne go saka.
Jas imam paranoicni razmisluvanja od tipot da ne mi go izgubat deteto ili go istepaat ili go izmaltretiraat nekako, da ne se povredi nekako... Neznam ni sama sto e toa sto me plasi...
Da receme deka pretpocitam prvo da gi zapoznaam roditelite, da vidam vo kakva kuka stan ziveat, kako se odnesuvaat so svoite deca, kako resavaat konfliktni situacii i dali voopsto gi resavaat, pa duri otkako ke steknam doverba deteto samo da go ostavam tamu.
Ova e za sega na vozrast od 5-6 godini, normalno ponatamu rabotite ke se menuvaat i ke otvarame novi temi i novi prasanjauser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
19.4.2012 12:23:27   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

Bidejki jas imam kerka od 11 god. ke vi kazam kako ide toa. Do 5-6 god. sedite so niv po rodendeni i se znaete so site roditeli od gradinka a i so nekoj se druzite privatno.
Koga ke trgnat vo skolo veke se golemi, gi ostavate sami na rodenden,idat nadvor pred zgrada sami, sami si biraat drugarcinja a vie onaka sedite na klupa uspatno i gi nabljuduvate. Posle 8 god. vise ne sedite nadvor so niv na klupa tuku ke gi zirkate odvreme navreme i za toa vreme doma ke si vrsite rabota. E posle 9-10 god. ne ve sisaat, doma deca milion vi nosat, i sto gi znaete i ne gi znaete, roditelite na decata mnogu retko da gi zapoznaete.
Pa eve kako kerka mi pocna da ja faka puberetet pa pocna, ne me guskaj nadvor,ne zbori glasno me sramis,ne sakam ova da oblecam, ona sakam. I zdravje boze kako ke bide ponatamu ako nekoj ima pogolemi neka kaze.
Pa neka se zivi zdravi a i nie so niv pa kako vikaat zivi bili pa videli. Pa tek vo grad koga ke pocnaat da iskacaat.user posted image


A za tebe prasanje kolku imas doverba vo svoeto dete da ne zapadne vo nekoja losa situacija?
Dali si sigurna vo se sto dosega si vlozila kako vospituvanje, e dovolno da deteto vo situaciite koga e nadvor od kontrola ke postapi kako sto treba, ili barem deka nema da si napravi nekoja golema steta?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
19.4.2012 14:35:27   
Yummy Mammy
Niki, po postovive gledam deka ti si od onie grizlivi majki koi se sekiraat za se i sesto. Ne deka nemas pravo, tvoite stravovi se osnovani, no sepak mislam deka taka ne se zivee. Ne smeeme da se plasime od nesto pod pretpostavka deka toa ke se sluci.

Konkretno ke ti odgovoram na prasanjeto do mene so primer: mojava kerka se druzi so edno devojcence, so cii roditeli ama ic ne ni ide muabet, totalno razlicni stavovi imame, razlicen standard, kako da ziveeme vo razlicni svetovi. Porano si odevme i nie majkite na gosti za da mozat decava da si poigraat ama nekako sfativme deka nie sme odvisok i pocnavme da si gi nosime samo decata. Koga mojava se vraka od kaj niv mi kazuva koj kako vikal i koj so kakvi pogrdni zborovi se obrakal i koj sto gledal na tv... i sfaka deka tie luge ziveat porazlicno od nas. Potoa jas i zboruvam sto e pravilno, a sto ne. Jas smetam deka deteto nema da bide zastiteno ako go cuvam doma pod moj nadzor zatoa sto ke dojde vreme da se osamostoi i togas pak ke go imame istiot problem. Naprotiv, jas sakam ona da se sretne so poinakvi situacii i da znae sama da oceni dali e toa dobro ili loso (situacii vo normalni granici, neli, ne zborime za maltretiranje i sl.)

Tuka doagame do doverbata, toa za mene e bas treniranje na deteto. Mene ustava penja mi fati od zborenje, ama moeto dete koga nekoj mu dava nesto za jadenje na primer, vika: ne, ne, fala, jas da ja prasam majka mi dali smeam toa. I normalno deka sega imam doverba vo nea i koga e "sama".



_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
19.4.2012 14:41:42   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Jas imam paranoicni razmisluvanja od tipot da ne mi go izgubat deteto ili go istepaat ili go izmaltretiraat nekako, da ne se povredi nekako... Neznam ni sama sto e toa sto me plasi...



Ako nesto ti znaci, i mene mi preletuvaat vakvi misli niz glava sekogas koga decata ne se so mene. Dodeka zenata go seta maloto, jas mislam da ne gi udri kola negde, ili ako se onesvesti ona koj ke mi go zeme deteto, ako se svrti na igraliste nekoj da ne i go kidnapira deteto od kolicka, golemava dodeka spie kaj baba i dedo jas mislam da ne ima zemjotres, kako ke se najdeme, koga odi vo gradinka da ne im uleta nekoj snajperista user posted image user posted image user posted image Si se smeam, ama seriozno i na toa sum pomislila sega posle ova poslednovo ubistvo...
Kako i da e, mislam deka grizite na edna majka nemaat kraj, i sekako deka ne se za zanemaruvanje, no poentata e da gi istrenirame nasite deca da znaat kako da se zastitat. Zasto nikoj nema da se grizi za niv onaka kako sto se grizi majkata.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
25.4.2012 17:30:01   
niki
Uste nesto da prasamuser posted image
Dali bi go poddrzale druzenjeto so nekoe dete ako majkata na toa dete postojano insistira vaseto dete da odi kaj niv a ne saka nejzinoto da doaga kaj vas? Sto bi napravile vo takva situacija?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
26.4.2012 9:39:57   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Uste nesto da prasamuser posted image
Dali bi go poddrzale druzenjeto so nekoe dete ako majkata na toa dete postojano insistira vaseto dete da odi kaj niv a ne saka nejzinoto da doaga kaj vas? Sto bi napravile vo takva situacija?


Niki, kolku dobro gi poznavas lugeto?

Ako jas gi poznavam dovolno, ako jas se cuvstvuvam ubavo dodeka moeto dete e pod nivna griza, nema da mi bide problem i sekoj den po dva pati da odi kaj niv (se dodeka sami ne ja izbrkaat user posted image ). Ako jas sum pod stres i so trista prasanja vo glava, toa e znak deka nesto ne e vo red.
Ne se forsiraj, ako ne se cuvstuvas smireno, ne go pustaj deteto, as simple as it is.

p.s. Mnogu pati i mene ne mi se izleguva od doma, ne mi se oblaka, ne mi se presoblaka dete, pa mnogu pati od takvi prosti pricini im velam na majkite "aj ti donesi go tvoeto, ne mozam sega da iskacam da ja nosam"

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
26.4.2012 10:26:40   
niki
Ne gi poznavam na zdravo sme koga ke se vidime vo skolo i dodeka cekame ako napraime red muabet, sto e retko.
Doverba neznam, ne e prasanje na doverba, ednostavno ne bi sakala deteto da go ucam da kisne kaj nekogo a toj da ne saka ni ednas da dojde. Mislam deka i moeto dete e licnost, vaka ko da ja tretiraat ko predmet za zabava na nivnoto dete. Toa mi bode oci vo ovoj slucaj.
Inaku si imame slucai so drugi deca kaj sto vzaemno se posetuvaat ili dogovarame druzbi i nadvor od doma bez problemi.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
16.8.2012 13:11:04   
Mihaela 2010
Nie sme vo period koga saka da si igra so decinja no ili jas ili mm da sme tuka do nea...Imame 2 godi i skoro 4 meseci sto mislam deka e normalno takva reakcija za ovaa vozrast..
Vo komsii ima decinja od dve godini pa do 5,ama M najmnogu si igra so prvive komsii so detevo koe ima 5 god.So niv i nie dosta se druzime pa duri M cesto znae da si otide kaj niv i da si posedi saat dva bez da ne pobara,epten gi saka lugevo a i tie nea,i imam doverba vo niv koga e tamo,istoto vazi i za maliot koga ke dojde kaj nas...
E sega,drugive komsii malata e ista vozrast ko M.so majkata se druzam,si imame muabet ama detevo e uragan...po hiperaktivno dete nemam sretnato,i iskreno da vi kazam pocnav da izbegnuvam druzba so niv od pricini sto gledam deka M ne ja saka , ko da se plasi od nea,a do dusa i toa maloto ne znae da se zaigra,ne znae da iskomunicira,tuku doaga rastura i gi krsi igrackite...i dosta e agresivma prema M..Denes mm ja cuva i dosle so baba i,se i iskrsile i si otisle,mislam stvarno epten se iznervirav...
E sega karsi ima edno devojce koe e edna god postara od M,ama so nivnite roditeli sme samo na zdravo,ama gledam decava nekako se zainteresirani za druzba,bas vcera stoeja u dvor i taka sramezlivo si komuniciraa,pa mislam deka koga ke potporasnat ke se druzat..
Inaku koga stanuva zbor za idenje po doma,i jas imam stravovi,i mislam deka bi ja pustala onamu kade sto mi e dobro poznata sredinata a i lugeto..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
3.10.2012 20:20:35   
Bilence2
Jas ne znam bas dali sum na pravo mesto, ne mosev da najdam nekoja posoodvetna tema, ako ima ve molam prostete. Ne znam kako da se spravam so problemot " mamo, vo uciliste pogolemite deca me zadevaa bidejki nemam zapcinja...mamo na karate pogolemite deca me zadevaa kako vezbam..." Se se plasam kako nekoj den ke mi dojde pomodren i ke mi kaze "mamo pogolemite deca...". Ne znam kako nego da go posovetuvam da postapi, osven da bega od takvite deca bidejki ne znam kolkavi se, kolkumina se itn, a od druga strana kako nemu da mu go resam problemot namesto da.mu sozdadam pogolem problem ako se soocam so tie deca. M e sega prvo oddelenie i veke pocnaa so blagi zadevanjakoi se.plasam deka moze podocna da stanat seriozni.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
3.10.2012 21:02:05   
niki
jas na mojava i vikam da ne se druzi so deca koi od bilo koja pricina ne i odgovaraat, ako nekoe dete ja gnjavi ja sovetuvam da porazgovara so ucitelkata i od nea da pobara pomos vo resavanje na bilo kakov problem, a potoa koga ke si dojde doma da mi kaze mene
i mi kazuva, jas ja potprasuvam i sekogas na kraj ja prasuvam ucitelkata sto rekla i sto napravila, do sega ne se slucilo da ne zastane vo nejzina zastita, pa taka ne sum morala da reagiram
e sega nie sme uste predskolci koi ovde se odvoeni vo drug dvor od pogolemite deca a poradi prilagoduvanje i vo interes na decata ovde sorabotkata ucitelki roditel e na visoko nivo, mnogu retko se slucuva i najmal incident da se sluci a da ne bide informiran roditelot, a posebno se obrnuva vnimanie na problematicnite deca
no neznam dali ovoj trend ke se sledi i od prvo oddelenie, kako i da e i togas jas bi sovetuvala deteto da sorabotuva so ucitelkata pa ako toa ne vrodi plod i jas bi reagirala kaj ucitelkata, kaj upraven odbor na sovet na roditeli, kaj direktor na ucilisteto...

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
4.10.2012 9:49:58   
Yummy Mammy
Uf, ova e mnogu diskutabilno prasanje. Jas cesto pati se prasuvam sto e pravilno, dali da bega od takvite deca ili da im se sprotivstavi. Decata sto begaat i placat, "siledjiite" najcesto ne gi ni ostavaat na mira zatoa sto tie im se potencijalni zrtvi, krevki se i niv mozat da gi zadevaat. A ako se sprotivstavi mozebi "siledjiite" ke zastanat na toa, ke vidat deka toa dete ne e veke interesno za zafrkavanje. E sega rizikot e sekogas golem, sprotivstavuvanjeto da ne iskoci od kontrola pa da se zatepaat.

Kerka mi e uste vo gradinka, i do sega sme nemale nekoj problem so pogolemi deca, samo pred nekoj den mi kaza deka se rasplakala poradi sosema druga pricina, i koga ja videle deka place i dosle "2-3 pogolemi batkovci i bez nikakva pricina i rekle deka ke ja istepaat i ja butnale". Mojava se potresla i mi dojde placejki zatoa sto ona ne e ucena na takvo odnesuvanje, nie voopsto i nemame pogolemi bratucedi ili drugari so koi sto bi mozela da si igra tepanje. Jas ja posovetuvav prvo da ne place za gluposti zatoa sto koga place drugite deca mislat deka e slaba i deka mozat da ja istepaat, a ako ne place oni ke si mislat deka koj znae kolku e silna i ke se plasat od nea. A vtoro, sekoj pat koga nekoj ke i kaze nesto takvo, da odi kaj bilo koja ucitelka i da i kaze sto se slucilo.



_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
4.10.2012 10:45:45   
niki
da da ova za placenjeto mi se podrazbira, i sprotivstavuvanje verbalno mi se podrazbira, deteto go imam nauceno deka potsmevanje, zakacanje, udiranje, navreduvanje se losi postapki i ako nekoj taka i bilo kako ja zakaca da se brani so frazi od tipot:" nemoj toa da mi pravis ne mi se dopaga i ne e ubavo", i ako ne prestane togas da pojde kaj ucitelkata
isto taka koga ke mi se pozali deka nekoe dete bilo bezobrazno ili loso da mi objasni sto napravilo a i da mi objasni sto ona napravila pred da se sluci neprijatna slucka za da se analizira sebe i sopstvenoto odnesuvanje koe mozebi dovelo do reakcija kaj drugoto dete
ednas dojde so izjava najdobrata drugarka i bila bezobrazna i veke nesaka da se druzi so nea
prasuvam zosto, ja stipela za obrazite
velam mozebi si igrala so tebe, a taa a neeeeeeeeeee me bolese
a kako i dojde da te stipe onaka bez pricina ili ti napravi nesto
paaaaaaaaa jas ja vlecev za noset_o ama si igravuser posted image
i zaklucokot bese deka mozebi silno ja povlekla za noset_o pa ja zabolelo i i vratila sto normalno ne e ubavo i ne treba da vraka ama ne e ubavo i ovaa da ja vlece za nos
i taka si ja svati greskata i greskata na drugarkata i pak se drugarki

vo nalet na inspiracija uste ova da dodadam
prirodni pojavi kako menuvanje zabi, akni na kerka mi gi objasnuvam kako najnormalni, nesto niz koe pominuvaat site deca bez isklucok i zaradi toa nikoj ne treba da bide zadevan nitu da se cuvstvuva loso ako nekoj go zadeva
ednostavno i velam ako te zezaat za takvo nesto toa znaci deka tie deca se nevospitani i ne znaat a ne znaci deka ti imas problem
isto i za naocarite i velam gi nosis da ti se popravi vidot toa sto nekoe dete ke ti kaze e samo negovo ne znaenje i nevospitanie
dosega ne sme imale problem sto ne znaci deka nema da imame, no mene generalno toa mi se normalni raboti koi gi ocekuvam i gi resavam zaedno so nea onaka kako sto doagaat

< Поракaта ја уредил niki -- 4.10.2012 11:05:05 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
4.10.2012 11:20:58   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ednas dojde so izjava najdobrata drugarka i bila bezobrazna i veke nesaka da se druzi so nea
prasuvam zosto, ja stipela za obrazite
velam mozebi si igrala so tebe, a taa a neeeeeeeeeee me bolese
a kako i dojde da te stipe onaka bez pricina ili ti napravi nesto
paaaaaaaaa jas ja vlecev za noseto ama si igrav user posted image



user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
4.10.2012 11:29:17   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ednas dojde so izjava najdobrata drugarka i bila bezobrazna i veke nesaka da se druzi so nea
prasuvam zosto, ja stipela za obrazite
velam mozebi si igrala so tebe, a taa a neeeeeeeeeee me bolese
a kako i dojde da te stipe onaka bez pricina ili ti napravi nesto
paaaaaaaaa jas ja vlecev za noset_o ama si igrav user posted image



user posted image user posted image user posted image


deca breuser posted image demek moeto guser posted image ne smrdi
a i nie vozrasnite si patime od isti bolesti, ama ne slusameuser posted image
i najtesko e vo ogledalo da se poglednesuser posted image

< Поракaта ја уредил niki -- 4.10.2012 11:31:02 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
4.10.2012 11:46:08   
Tanjat7880
Of niki,jako e ova tvoeto,bash taka jas sum sjajna i bajna a drugoto ne!user posted image
Imam i jas dolemi okolu nasilnoto,nekulturnoto i primitivnoto odnesuvanje na nekoi deca koi se vo neposredna blizina na moeto dete.Toa odsekogash go imalo no vo vakvi razmeri mislam ne,pa zatoa jas sovetuvam da ne vrakja,da ignorira da ne obrnuva vnimanie na niski provokaci zatoa shto na toj nacin nasilnicite ke se trgnat i ke otidat da maltretiraat nekoe dete shto bash im vrakja i pravi tie da se cuvstvuvaat silni.Edna deviza stalno mu ja zboruvam a toa e NE E BITNO SHTO E KAZANO TUKU BITNO E OD KOGO E KAZANO od budala se mozesh da cuesh i doziveesh no od pameten covek glupost nemozesh da doziveesh pa zatoa ne biraat za prijateli no i nie birame so kogo ke se druzime,onie neodbranite mozat shto sakaat da kazat i napravat no nie treba samo da gi svatime deka tolku im dozvoluva kulturata i da gi pushite a so drugite da druzime.Seto ova pridonese moeto dete da ima malku samodoverba i da ne reagira bolno na sekoja provokacija koja ke ja sretne,probajte,moze i kaj vas ke uspee!
A mnogu me zagrizuva  grupnoto maltretiranje na nekoj poedinec koe bash se slucuva,so pogrdni zborovi kako pesna izreceni se derat desetina na smetka na edno dete,e toa mi e neprostlivo i tuka negledam reshenieuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
4.10.2012 17:52:05   
niki
sto poveke vospitani deca tolku pomalku nevospitani
no ima i caka koj se gi vospituva decata i kako
resenie nikogas nemalo i nikogas ne ke ima
razgovor postojano so deteto i nasocuvanje, ako si imas vizija kakov roditel treba da bides takov i ke bides, a kakvi prepreki ke treba da prejdes po pat toa ne moze da se predvidi


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
4.10.2012 18:42:35   
Snowhite RR
Постовите за тепачки и несогласувања помеѓу децата ги преместив ТУКА

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 4.10.2012 18:49:39 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
5.10.2012 11:40:26   
niki
a zosto?
mislam deka za tepacki ne ni zboruvavme tuku za odnesuvanje koe bi mozelo da dovede do nesakani posledici koi bas ne mora da se tepacki

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
16.6.2014 0:59:05   
Defne90 RR
Моите деца се уште не одат на градинка,ама од секојдневното излегување надвор и секако контактот што го остваруваат со други деца,можам да кажам дека токму тие контакти ни донесоа и нови пријатели на мене и мм.Ќе излеземе со децата на плоштад да се повозат и да се протрчат и тие ќе се заиграат со други деца и така секоја вечер и со некои од родителите на тие деца навистина се зближивме ептен многу и постојано се дружиме.И можам дефинитивно да кажам дека откако станав мајка станав и покомуникативна и подружељубива и отворена.А за тоа се заслужни моите две деца.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Другарите на вашите деца, нивните родител...
16.6.2014 9:45:55   
sandriana RR
Т е сеуште мала за самостојно дружење со дечиња, па дружбите надвор од градинка се сведени заедно со родителите. Кај нас бидејки се во принцип дечињата од маало, горе - долу се знаеме, и веќе имаме изградено некакви релации. И досега, децата со кои Т игра во градинка, имаат родители со кои и приватно се дружиме. Но тоа е бројка од 2-3 деца (значи и 2-3 мајки).
Кога ќе потпорасне, ќе се однесувам и реагирам зависно од ситуација - но, не би интензивирала дружби со родители, само затоа што децата се дружат, доколку не ми одговараат мене тие родители, а детето ќе го подучувам и натаму да држи до свои вредности.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?