|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 14:14:17   
Ummu_Ajna

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ептен сум ЗА...И мислам дека освен криминалците сите се ЗА ,и незнам зошто не започнат со ова веке.Мислам дека се би било поинаку




Не те разбрав, мислиш дека сите луѓе сакаат да постои смртна казна освен самите криминалци што не сакаат?

a sto e podobro moeto dete ili bilo koj da
ide u dva metra dupka a da znam toj deka e ziv neeee
toa nikogas smrtna kazna duri preporacuvam sunger so voda na glava da mu se izbrici tepeto na glavata i elektricna stolica. i ne odma da umre edno 5 pati da se izmaci da se izmoca da se iskaka duri od strav i bolki.


_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 14:16:41   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

epa eve vaka, kako jas licno bi gi kaznela tie prokletnici, prvo ke gi kaznam spored islamski zakon (serijat), ke go kamenuvam do smrt,
ako vo slucaj ne umre prokletnikot, glavata ke mu ja zemam, a da go macam ne bi go macela zasto vo bilo koja vera macenje e zabraneto, pa uste da go macam i ja da mu gi zemam greovite heheh


А каменувањето не е мачење?
Јас лично не сум за смртна казна, повеќе ми оди некако доживотна.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 14:19:13   
Mihaela 2010
a sto e podobro moeto dete ili bilo koj da
ide u dva metra dupka a da znam toj deka e ziv neeee
toa nikogas smrtna kazna duri preporacuvam sunger so voda na glava da mu se izbrici tepeto na glavata i elektricna stolica. i ne odma da umre edno 5 pati da se izmaci da se izmoca da se iskaka duri od strav i bolki.



leleee ummu ajna znaci me iznasmea...koja bujna masta covece...a tolku seriozna temava...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 14:23:54   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ептен сум ЗА...И мислам дека освен криминалците сите се ЗА ,и незнам зошто не започнат со ова веке.Мислам дека се би било поинаку




Не те разбрав, мислиш дека сите луѓе сакаат да постои смртна казна освен самите криминалци што не сакаат?

a sto e podobro moeto dete ili bilo koj da
ide u dva metra dupka a da znam toj deka e ziv neeee
toa nikogas smrtna kazna duri preporacuvam sunger so voda na glava da mu se izbrici tepeto na glavata i elektricna stolica. i ne odma da umre edno 5 pati da se izmaci da se izmoca da se iskaka duri od strav i bolki.



Абе Уму Ајна многу си нејаснаuser posted image .Прво напиша дека забрането во верите е мачење, а после пишуваш дека би измачувала?
Ич не те разбирам, извини вака.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 14:31:21   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ептен сум ЗА...И мислам дека освен криминалците сите се ЗА ,и незнам зошто не започнат со ова веке.Мислам дека се би било поинаку




Не те разбрав, мислиш дека сите луѓе сакаат да постои смртна казна освен самите криминалци што не сакаат?

Да,на тоа мислев.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 14:57:58   
Ummu_Ajna

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ептен сум ЗА...И мислам дека освен криминалците сите се ЗА ,и незнам зошто не започнат со ова веке.Мислам дека се би било поинаку




Не те разбрав, мислиш дека сите луѓе сакаат да постои смртна казна освен самите криминалци што не сакаат?

a sto e podobro moeto dete ili bilo koj da
ide u dva metra dupka a da znam toj deka e ziv neeee
toa nikogas smrtna kazna duri preporacuvam sunger so voda na glava da mu se izbrici tepeto na glavata i elektricna stolica. i ne odma da umre edno 5 pati da se izmaci da se izmoca da se iskaka duri od strav i bolki.



Абе Уму Ајна многу си нејаснаuser posted image .Прво напиша дека забрането во верите е мачење, а после пишуваш дека би измачувала?
Ич не те разбирам, извини вака.

ne da go macis so secenje so izilacija so glad. macenje koe
e kratko ama smrtonosno

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 15:16:03   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ептен сум ЗА...И мислам дека освен криминалците сите се ЗА ,и незнам зошто не започнат со ова веке.Мислам дека се би било поинаку




Не те разбрав, мислиш дека сите луѓе сакаат да постои смртна казна освен самите криминалци што не сакаат?

Да,на тоа мислев.


Хе,хе..и сега според тафтологија ќе испадне дека сите што не сакаат смртна казна се криминалци. user posted image Се шалам. ЈАс не сум за смртна казна. Целта на казната е да се спречи сторителот да го повтори делото, а не да му се врати со иста мера. А за спречување, постојат други казнени мерки. Тоа што ниту еден затвор не е 100% сигурен и сторителите бегаат е грешка на системот. И сега грешката на системот нема да ја прикриваме со смртни казни.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 15:22:20   
miana
Па добро ,јас мислам дека ако неколку криминалци завршат со смртна казна,другите пред да направат криминално нешто ке се подразмислат дали да го направат.Мислам дека смртната казна ке ги натера сите оние кои што прават криминални дејствија,да се подзамислат малце каде ли води нивното и како би можеле да завршат и со тоа мислам и дека ке се намали бројот на таквите.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 15:34:33   
vezilka RR
Немам информација, а баш ме интересира дали во земјите каде има смртна казна има и пониска стапка на криминал. Или уште повеќе за колку се намалила стапката на криминал по воведувањето на смтрната казна, ова важи за земји кои од скоро тоа го вовеле. Ете ако некој има такво инфо, нека сподели.


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 15:39:46   
deluxe
Postojat zemji kade koga ke se fati kriminalec(aramija) javno na sred plostad mu se sece rakata i site da gledaat ,e togas ke se zamislat,taka treba na ovie pedofilive na sred plostad da mu go isecat pa ke vidime dali ke ima takvi ludaci sto ke zloupotrebuvaat decinja,znaci posebno Pedofilte tie zasluzuvaat smrtna kazna i toa na plostad.mozebi sum surova ama za niv nemam milost,se ke prostam nedaj boze ama za dete koga se raboti ne!!!

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 15:53:30   
Ummu_Ajna

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Postojat zemji kade koga ke se fati kriminalec(aramija) javno na sred plostad mu se sece rakata i site da gledaat ,e togas ke se zamislat,taka treba na ovie pedofilive na sred plostad da mu go isecat pa ke vidime dali ke ima takvi ludaci sto ke zloupotrebuvaat decinja,znaci posebno Pedofilte tie zasluzuvaat smrtna kazna i toa na plostad.mozebi sum surova ama za niv nemam milost,se ke prostam nedaj boze ama za dete koga se raboti ne!!!

vo arabskite zemji: meka medina ridvan, mine i merva tamo ima serijatcki zakon i kazni propisani spored islamot: za kradenje mu se secat prstite,
ako povtorno krade mu se sece rakata cela, ako napravil preljuba a e zenet ili zenata mazena se kaznuvaat
po 100 kamenja, se kamenuvaat. ako toa go povtorat se kaznuvaat na smrtna kazna. ako pijat alkohol se udiraat po 100 stapa, no ne se kaznuvaat smrtno povtorno ako pijat.
za siluvanje se kaznuva kamenuvamje do smrt. ovie raboti se od islalot i go pisuva vo kuranot. ne smee
vo islamska drzava kade postoj serijat da se besat lugjeto toa e
macenje i ne e dozvoleno vo ni edna vera.


_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 16:03:34   
deluxe
Super zakoni ,treba nesto od niv i kaj nas da se sprovedi user posted image atoa besenjeto e smrtna kazna??? a kamenuvane do smrt ne e?? cudno mi e nekako i ednoto i drugoto se so ist kraj user posted image ama kako i da e pomaga mnogu barem jas taka si mislam,toa da se sprovede i kaj nas posebno za pedofilistata tie da se iscistat od opstestvotouser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 20:41:34   
Simona_k
И јас сум за смртна казна и тоа некоја поболна и со бавно умирање така би размислиле дали ќе прават глупости посебно педофилиштата.Сигурно дратично ќе им се намали бројката

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 21:37:40   
Ring
Не знам...повеќе сум за доживотен затвор без помилување, ама со екстремни услови.....
да им се забрани секаква посета од најблиски , слободни видувања (нели имаат право да им доаѓаат мажи или жени еднаш месечно за секс ), да им се забрани ТВ , мобилни , да не им даваат книги да читаат, да им се забрани да работат во затворите, да ги изолираат да немаат контакт со другите затвореници, цел живот да се гледаат само тие што се осудени на доживотен...едноставно да имаат такви услови да сакат сами да се самоубијат...ете така user posted image

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Смртна казна - за или против?
21.1.2013 23:19:11   
amateuress
голем дел од педофилите биле и самите жртви на педофили како деца. и кај е правдата за нив? да не правиме муабет за можноста некој да биде невин осуден.
се согласувам со ринг. доживотен затвор во многу строги услови, да се сосема изолирани за никогаш не можат повторно да нападнат. а државата како институција сметам дека никогаш не смее да се дрзне да казнува со смрт, иако не би осудила родител на дете жртва на педофил ако во афект ја земе правдата во свои раце.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Смртна казна - за или против?
22.1.2013 11:54:54   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

голем дел од педофилите биле и самите жртви на педофили како деца. и кај е правдата за нив? да не правиме муабет за можноста некој да биде невин осуден.
се согласувам со ринг. доживотен затвор во многу строги услови, да се сосема изолирани за никогаш не можат повторно да нападнат. а државата како институција сметам дека никогаш не смее да се дрзне да казнува со смрт, иако не би осудила родител на дете жртва на педофил ако во афект ја земе правдата во свои раце.

Ovde veke stanuva zbor za drug vid na ubistvo..Znaci nie ne zboruvame tuka sega koj bi ja zasluzil smrtnata kazna..Pa si postojat institucii koi sto odlucuvaat koj treba da zavrsi so smrtna kazna i sigurna sum deka nema tuku taka bez da gi zemat vo predvid site okolnosti pod koi e izvrseno krivicnoto delo - da dodelat nekoku smrtna kazna..Muabetot e dali sme ZA ili sme protv smrtna kazna..Pa da ti kazam islreno ne sakam ni da pomislam dali pedofilite se necii zrtvi i ne gi opravduvam..Nema opravduvanje za tie icnost spored mene..Ne daj boze na nicie dete da mu se sluci nesto vakvo,pa mislam deka nitu eden roditel cie dete e zrtva na pedofil - ne pomisluva dali pedofilto bil zrtva na negoviot roditel - tuku razmisluva kako go ubiva so sopstveni race,a najtesko e pak da go vidi kako posle nekoja gosina si se seta slobodno i ja bara slednata zrtva. Jas za pedofilite konkretno sum za najteska smrt - besenje za user posted image

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Смртна казна - за или против?
22.1.2013 13:13:40   
rina13
Ма каков доживотен затвор. Ете моето дете на пр силувано и унаказено за цел живот дури во екстремен случај убиено и 2 м под земја а убиецот или извршителот во затвор.Ма дајте кои се тие екстремни услови кои ќе ја надоместат таа загуба. Па кога ќе рипнат овие од хелсиншки ти реков ми рече вакви ви биле онакви ви биле затвортие подобрете ги условите, па си работат затворенициве во затвор па си читуцкаат па ќе би помилуваат, па ќе обжалуваат пресуди. Ете ќе го посочам примерот со Брејвик, г-динот има компјутрер, соба како у хотел и он ќе си животарка а тие 100тина што ги уби тие родители ужалени кој ќе им ја надомести болката зашто копилето може за 20години да излеле од затвор . Никакви стапови мапови камења, по кратка постапака смртна казна и заврши муабетот.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Смртна казна - за или против?
22.1.2013 13:48:32   
vesna1
Ja sum ZA za smrtna kazna. Za ubijci kako od Smilkovskoto ezero sto gi ubija nevini deca dabe e da gi osudat na dozivoten zatvor.Treba odma da im go skinat glavceto.Isto taka i za pedofili,i drugi slicni koi se stetni za opstestvoto. Za sto da trosi drzavata pari, da gi rani, cuva,utre ke ilezat i pak moze da napravat belja.A zrtvite sto otisle,neka otidat. Ili toj Brejvik vo Norveska sto ubi tolku luge i deca i si sedi vo ubav zatvor,so kompjuter i posle 20 god. ke izleze.
Ima razlika megu nekoj sto napravil sobrakajka pa slucajno ubil luge i nekoj seriski ubica ili pak planirani ubistva.Za prvite treba zatvor,a za drugite elektricna stolica.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Смртна казна - за или против?
22.1.2013 13:52:56   
sladjana ms
Kratko i jasno. Sum za smrtna kazna za onie najteski dela pedofilija, siluvanje, ubistvo so umisla i red drugi teski dela. Tuka ne treba da se ima milost. Eve primer edna devojka sto ja poznavav mazena so dve deca resava da go ostavi soprugot i toj dolgo vreme i se zakanuva deka ke ja ubie, a policijata samo go predupreduva. I psihopatot mrtov laden navistina go stori toa ja ubi nejze i nejziniot tatko koj ja stitese kutrata i sega toj vo zatvor ke si ceka nekoj predsedatel vo nekoe godisno pomiluvanje da mu ja namali kaznata. E ne moze taka, mora da se ima nekoi pravila vo zivotot i zatoa izricivo sum za smrtna kazna za vakvi teski dela.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 44
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?