|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Негативизам - фаза во детскиот развој
21.10.2011 23:54:43   
Felly RR
Кај нас во последно време најчест одговор на било кое прашање е „не“. На се што ќе и речам, само „не, не, не“ - некогаш ме излудува.

Јас: Не седи на паркетот! Таа: Не
Јас: Дај да те облечам! Таа: Не
Јас: Ајде собери ги коцките! Таа: Не
Јас: Ајде, легнувај! Таа: Не

Знам дека секое дете мора да помине и низ оваа фаза, ама кога ли ќе завршиuser posted image Дури и да сака нешто, мора одговорот да е НЕ (ќе ја прашам: сакаш уште да ручкаш, вели НЕ, а ако и дадам, ќе касне).

Како вие се справувате со овие ситуации?



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
23.10.2011 13:29:13   
profesorica back
Многу тешко, еве и ни есме во некоја таква фаза, се контра мене и сопругот иде детево и баш ме погодува тоа user posted image Работава е што бабите и дедовците им угодуваат многу(да не речам се), па после си имаме проблеми...

_____________________________

Има само едно дете најубаво на цел свет, и секоја мајка го има!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
25.10.2011 0:04:22   
Maca25
Бев на викенд кај моите и најискрено се покајав што отидов поради детево мое. Значи по сите плуќање, плезење и викање: Не те сакам, оди си!!! Мислам дека ќе полудев. Пробав со фино да и објаснам дека тоа што го прави не е убаво, не ми успеа. Пробав со викање и карање, и тоа не ми успеа. Не знам веќе како!!
Никој ниту и угодува, ниту и дозволуваме се, ниту пак сме и рекле дека не ја сакаме. Ај за плукање и плезење знам од каде и е, ама за ова не те сакам стварно не знам.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот profesorica back)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
25.10.2011 11:01:06   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Кај нас во последно време најчест одговор на било кое прашање е „не“. На се што ќе и речам, само „не, не, не“ - некогаш ме излудува.

Јас: Не седи на паркетот! Таа: Не
Јас: Дај да те облечам! Таа: Не
Јас: Ајде собери ги коцките! Таа: Не
Јас: Ајде, легнувај! Таа: Не

Знам дека секое дете мора да помине и низ оваа фаза, ама кога ли ќе завршиuser posted image Дури и да сака нешто, мора одговорот да е НЕ (ќе ја прашам: сакаш уште да ручкаш, вели НЕ, а ако и дадам, ќе касне).

Како вие се справувате со овие ситуации?




sosema isto...
ja sakas mama?-neeee...hahhaha sosema istoto...pozzz...


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 8:07:42   
Felly RR
А, за тоа „дали ја/го сакаш....?“ ќе рече ДА. Ама кога треба нешто да направи оди тогаш добиј позитивен одговор. user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 9:08:50   
Mihaela 2010
sosema isto...
ja sakas mama?-neeee...hahhaha sosema istoto...pozzz...



Isto...ja mislam nema vrska dali babite i dedovcite im ugoduvaat se,toa e faza sto site deca ja pominuvaat.Pred nekoe vreme bukvalno se i bese ne ne ne,sega nekako ne sme do tolku,ama pa nikako da kaze DA..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 11:49:28   
Yummy Mammy
Lele bas super sto ja otvorivte temava, jas se macam so ova poslednive dve nedeli pointenzivno. Prethodno ne obrnuvav mnogu vnimanie na takvoto odnesuvanje bidejki ne bese taka drasticno i so dobro, so mnogu zboruvanje i dogovaranje kako so vozrasen, uspevav nekako da ja postignam celta. No, pred 10tina dena se porodiv so vtoroto dete i sega vakvoto odnesuvanje kaj golemata kerka e mnogu mnogu izrazeno. Probavme so dobro, ne biva nikako. Probavme so loso, so skaruvanje, ne pravenje muabet, pleski po gazeto, ne biva ni toa. Vo eden moment se fativ sebe si kako se tresam i sebe i nea, i vikam: sto se sluciva so tebe, ti ne si moeto dete, zosto vaka se odnesuvas... Mislev deka ova e reakcija na moeto otsustvo doma, i doaganjeto na novoto bebe (i sekako deka i toa ima udel) ama sega me smiri toa sto vidov deka i drugi majki se macat so ova "Neeee", bez razlika dali imaat edno, dve ili pet deca.
Samo pisete iskustva, kako se spravuvate, zasto jas veke ne znam sto da prevzemam. (Osven da ja pratam pak vo gradinka, ama mi e strav da ne napravam poloso, da ne se cuvstvuva otfrleno zaradi novoto bebe.)

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 11:55:05   
anedespo
So pomaloto mi uspeva na toj nacin sto odma go vrtam muabetot na druga tema. Ako se inaeti, znam deka nema nikogas da pobedam. Zatoa odma i pravam finta: ajde nie dve zenski da se guskame i bacuvame. Ili aj da se sminkame. Odma zaborava sto inaet terala i taka prodolzuvame. Kako ne znaev vaka i so prvoto.user posted image . Mnogu mi e zal kolku go karav i mu se derev. Bev los roditel. user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 12:09:41   
miana
i mene nikako ne mi uspeva osven so starokupujem ili da odlepam i da urlam kako nezdrava i da se uplasi od mene..Ili pak mm da i stresti..Inaku- nikako ne uspevam..

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 14:44:56   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Lele bas super sto ja otvorivte temava, jas se macam so ova poslednive dve nedeli pointenzivno. Prethodno ne obrnuvav mnogu vnimanie na takvoto odnesuvanje bidejki ne bese taka drasticno i so dobro, so mnogu zboruvanje i dogovaranje kako so vozrasen, uspevav nekako da ja postignam celta. No, pred 10tina dena se porodiv so vtoroto dete i sega vakvoto odnesuvanje kaj golemata kerka e mnogu mnogu izrazeno. Probavme so dobro, ne biva nikako. Probavme so loso, so skaruvanje, ne pravenje muabet, pleski po gazeto, ne biva ni toa. Vo eden moment se fativ sebe si kako se tresam i sebe i nea, i vikam: sto se sluciva so tebe, ti ne si moeto dete, zosto vaka se odnesuvas... Mislev deka ova e reakcija na moeto otsustvo doma, i doaganjeto na novoto bebe (i sekako deka i toa ima udel) ama sega me smiri toa sto vidov deka i drugi majki se macat so ova "Neeee", bez razlika dali imaat edno, dve ili pet deca.
Samo pisete iskustva, kako se spravuvate, zasto jas veke ne znam sto da prevzemam. (Osven da ja pratam pak vo gradinka, ama mi e strav da ne napravam poloso, da ne se cuvstvuva otfrleno zaradi novoto bebe.)



kazi i zaedno da go cuvate novoto bebe,da ima i ona udel vo se.mislam deka ke i pomognes na malata a i sebe si ako se cuvstvuva involvirana.sum citala za ova nekade a i majka mi preporacuva edno bidejki e i pedagog a i ima iskustvo so cuvanje decinja.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 14:46:18   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Lele bas super sto ja otvorivte temava, jas se macam so ova poslednive dve nedeli pointenzivno. Prethodno ne obrnuvav mnogu vnimanie na takvoto odnesuvanje bidejki ne bese taka drasticno i so dobro, so mnogu zboruvanje i dogovaranje kako so vozrasen, uspevav nekako da ja postignam celta. No, pred 10tina dena se porodiv so vtoroto dete i sega vakvoto odnesuvanje kaj golemata kerka e mnogu mnogu izrazeno. Probavme so dobro, ne biva nikako. Probavme so loso, so skaruvanje, ne pravenje muabet, pleski po gazeto, ne biva ni toa. Vo eden moment se fativ sebe si kako se tresam i sebe i nea, i vikam: sto se sluciva so tebe, ti ne si moeto dete, zosto vaka se odnesuvas... Mislev deka ova e reakcija na moeto otsustvo doma, i doaganjeto na novoto bebe (i sekako deka i toa ima udel) ama sega me smiri toa sto vidov deka i drugi majki se macat so ova "Neeee", bez razlika dali imaat edno, dve ili pet deca.
Samo pisete iskustva, kako se spravuvate, zasto jas veke ne znam sto da prevzemam. (Osven da ja pratam pak vo gradinka, ama mi e strav da ne napravam poloso, da ne se cuvstvuva otfrleno zaradi novoto bebe.)



kazi i zaedno da go cuvate novoto bebe,da ima i ona udel vo se.mislam deka ke i pomognes na malata a i sebe si ako se cuvstvuva involvirana.sum citala za ova nekade a i majka mi preporacuva edno bidejki e i pedagog a i ima iskustvo so cuvanje decinja.


i mnooogu mnoooogu guskaj ja malata dodeka spie bebeto.oddelete si vreme samo za vas dvete za da se potseti deka seuste e sakana i cenata.pravete zaedno nesto sto znaes deka i pravi zadovolstvo.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 15:10:27   
Maca25
Кај нас не успева ни со добро, а со лошо уште бетер инает ја фаќа. Почнува да плаче, да вика мамо..мамо...независно од тоа дали јас ја карам или пак мм ја кара. Она плаче по мене, почнува да се плези, да плука и да тепа. Од кожа се вадам кога ќе го видам тоа јазичето исплезено.
Ниту и допуштаме се, ниту пак сме престроги со неа, ама признавам дека многу тешко се справуваме.
Значи може со саати да си игра и да не осеќаме дека имаме дете дома, а може и по цел ден да плаче и да тепа.
Фаза ли е, што ли е, само сакам што побргу да заврши.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 15:23:36   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Кај нас не успева ни со добро, а со лошо уште бетер инает ја фаќа. Почнува да плаче, да вика мамо..мамо...независно од тоа дали јас ја карам или пак мм ја кара. Она плаче по мене, почнува да се плези, да плука и да тепа. Од кожа се вадам кога ќе го видам тоа јазичето исплезено.
Ниту и допуштаме се, ниту пак сме престроги со неа, ама признавам дека многу тешко се справуваме.
Значи може со саати да си игра и да не осеќаме дека имаме дете дома, а може и по цел ден да плаче и да тепа.
Фаза ли е, што ли е, само сакам што побргу да заврши.

Isto e i kaj nas....Cudo ne videno..Mojava od kkako pocna vo gradinka da odi ova go pravi..zamavnuva,se inaeti ,se treska od zemjka,se plezi - uzas..Koga citam deka ima i drugi - se tesam...Da se nadevame deka e samo faza i neka im pominuva pobrzo

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 15:38:41   
Maca25
А замисли што ќе направат да ги удружиме user posted image user posted image user posted image покољuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
26.10.2011 15:42:08   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

А замисли што ќе направат да ги удружиме user posted image user posted image user posted image покољuser posted image user posted image user posted image

Moze ke najdat zaednicki jazik user posted image user posted image user posted image user posted image lele kolku sakam da ja vidam od nekoja strana vo gradinka kako se ponasa user posted image
ke i dojde naskoro bratucedkai ( vnukami ) pomala edna godina pa ke gledam pokolj doma user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
27.10.2011 9:28:44   
blue_blue
Мамички фаза е, ќе помине...тоа се јавува баш на таа возраст на која ви се дечињата сега, ко ја да се гледам пред некои 6 месеци со еднава ќерка....Поминува т.е. се сведува на многу ретки вакви испади на некои 3 - 3,5 години. Од пред два месеци (кога наполнија моиве 3 години) ќерка ми е друго дете, навистина уживам со неа....Кога ќе ми текне како излегував од кондури, баш ко што вика Yummy Mummy сум се тресела и јас и сум викала како луда, баш да не можам да се контролирам...Мене најмногу ми помогна тотално игнорирање во такви моменти. Со тоа што ќерка ми е упорна па она може д аплаче и 1 саат. Од кога видов дека со викање и  моја неконтрола врз ситуацијата неа уште повеќе ја вознемирувам и само ја влошувам хистеријата од плачење, трескање од земја и викање не, не, не....почнав во вакви ситуации само да и кажам со строг ама смирен тон дека не е во ред тоа што го прави и дека сега нема да и зборувам и ќе си одам во друга соба....И ја игнорирам скроз добри 5 минути, не и зборам, не ја гледам итд....Тоа време мене ми помага да се мсирам да ми помине нервозата, аи нејзинот првичен налет на хистерија малку спласнува...После некои 5 минути се врачам во соба и без дерење ја земам во скут и викам да се смири па ќе си играме....оваа стратегија многу повеќе функционираше од секакво објаснување, викање, шлапка по газ....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
27.10.2011 10:43:02   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

И ја игнорирам скроз добри 5 минути, не и зборам, не ја гледам итд....Тоа време мене ми помага да се мсирам да ми помине нервозата, аи нејзинот првичен налет на хистерија малку спласнува...После некои 5 минути се врачам во соба и без дерење ја земам во скут и викам да се смири па ќе си играме....оваа стратегија многу повеќе функционираше од секакво објаснување, викање, шлапка по газ....


а бе супер за тие што живеат сами кај мене има друг проблем и јас го правам истото ама таа ми вика јас тебе не те сакам ти си лоша мајка јас ги сакам баба и дедо и оди кај нив плачејќи а тие за да ја смират и месечината би и ја дале во раце user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
27.10.2011 11:19:15   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

И ја игнорирам скроз добри 5 минути, не и зборам, не ја гледам итд....Тоа време мене ми помага да се мсирам да ми помине нервозата, аи нејзинот првичен налет на хистерија малку спласнува...После некои 5 минути се врачам во соба и без дерење ја земам во скут и викам да се смири па ќе си играме....оваа стратегија многу повеќе функционираше од секакво објаснување, викање, шлапка по газ....


а бе супер за тие што живеат сами кај мене има друг проблем и јас го правам истото ама таа ми вика јас тебе не те сакам ти си лоша мајка јас ги сакам баба и дедо и оди кај нив плачејќи а тие за да ја смират и месечината би и ја дале во раце user posted image user posted image user posted image


Isto..mojava edno vreme vikase - ne sakam ti da mi bides majka,ne sakam tato da mi bide tatko...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
28.10.2011 9:28:38   
Felly RR
Матеа пак не, кога е налутена кај никого не сака да оди, иако јас ја крам и не и дозволувам нешто да прави, таа пак по мене се тегни само. АКо дојде баба и, да ја земе, може дури и да почне да ја мава/тепа. ЈАс ја оставам да се лути, и после си правиме скарана-смирена, и тоа толку и е интересно на Матеа и бара пак...пак.. да играме скарана -смиренаuser posted image и така некогаш се смирува.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
28.10.2011 11:11:31   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Lele bas super sto ja otvorivte temava, jas se macam so ova poslednive dve nedeli pointenzivno. ...



kazi i zaedno da go cuvate novoto bebe,da ima i ona udel vo se.mislam deka ke i pomognes na malata a i sebe si ako se cuvstvuva involvirana.sum citala za ova nekade a i majka mi preporacuva edno bidejki e i pedagog a i ima iskustvo so cuvanje decinja.


i mnooogu mnoooogu guskaj ja malata dodeka spie bebeto.oddelete si vreme samo za vas dvete za da se potseti deka seuste e sakana i cenata.pravete zaedno nesto sto znaes deka i pravi zadovolstvo.


A be nie se od ova pravime, samo problemot e sto ona sama ne saka da dojde da me gusne. Znam deka i nedostasuvam, ama pusti inat tatkovski, ne i dava srce da dojde sama da se smirime i da se gusneme. Inace sprema bebeto e zlatna, go banja, go slapa so pavloviceva, mu kazuva pesnicki...
Nego, poslednava nedela dena rabotite nekako se potsmirija, ne odi vo gradinka i izgleda sfati deka se se vraka vo normala. Jas sum doma, zenata sto ja cuva e doma, se si e na svoe mesto, i ona se oseka posigurno i ne se inaeti taka kako prethodno. Sega mi e strav da ja pratam vo gradinka od ponedelnik, tamu nauci se sto ne treba.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Негативизам - фаза во детскиот развој
27.8.2013 17:34:13   
mommy_angels RR
ах моево сега е во фаза НЕ .Ама за се вика не,независно дали навистина не сака или воопшто не е така user posted image ... баш пред некој ден ја чуваше сестра ми и ми се јавува ,ми вика-како бе успеа да ја научиш за се да вика не user posted image user posted image user posted image ... малку иритира,ама тоа е,понекогаш се смеам,мал прцул и оно ми диригира што да правам

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?