|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Частење на докторите и сестрите
28.3.2010 22:02:03   
Belo_Oblache
ИЗВОРНА ПОРАКА: elle

Една роднина на мажот ми по 7 години остана бремена и роди машко детенце.Кога ја породил докторот им побарал 2-300 евра,родителите среќни што конечно си имаат бебенце но немале толку пари за да му дадат на докторот. И овој дури изнервиран им рекол:''Вие сте неблагодарни родители откаде го чекавте толку време и сега немате ни 200 евра ''.
Да се чудиш и да плачеш,па тие не си го купуваат детето од докторот,а тој за да се нарече доктор треба да биде пред се човек.
Ова се случило во Струмица а незнам како се вика докторот...user posted image user posted image user posted image user posted image




Јас сум од Струмица и го потврдувам ова. Веројатно во Скопје докторите не се до толку безобразни, но овде во Струмица има случаи од кои се крева косата. Невозможно е да се породиш, а да не им дадеш пари на докторите. И не само докторите, редовна пракса на целиот персонал дури до чистачки е кога ќе дојде таткото, или некој друг од потесното семејство, да се наредат сите еден до друг и чекаат да им дадат пари. Ко просјаци....
Има толку многу лоши искуства од Струмичката болница, на моја братучетка која уште лежела на боксот незашиена, докторот кој ја породил и го донел мобилниот за да се јави на мајка и и да и каже дека се породила. Сето тоа зошто неговата смена завршувала за 40 минути, па ако дојде мајката покасно, нема да му дадат пари.
Истиот доктор не сакал да породи жена со царски зошто мажот и немал пари да му даде...

Овие искуства се навистина многу, сигурно ги има во сите градови и во сите државни болници, ама мислам дека во Струмица е надвор од секоја контрола. Затоа јас нема теорија да се породам таму, ќе раѓам во Систина, па колку и да било скапо. Го чекаме детево веќе 3 години...

Поздрав!

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Частење на докторите и сестрите
29.3.2010 6:31:39   
mina_m
pa za vakvi raboti rodilkata e kriva sto ne gi prijavuva...tie ke strizat se dodeka ima ovci....user posted image

(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Частење на докторите и сестрите
29.3.2010 17:34:47   
elle
бело облаче пред неполни 5 месеци и јас се породив во Струмица. Можам само да кажам колку и да изгледа чудно тоа е вистина за 6 дена во болницата видов едно чудо случаи ...
-Една жена само што се породи и нејзините беа таму и се наредија сите од персоналот и им честитаат и овие чекаат да им дадат некоја паричка како просјаци. Таткото вика е немам ситни пари асестрата нема проблем утре ќе раситнеш тука сме...user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Частење на докторите и сестрите
10.5.2010 12:54:31   
lb81
lele ne mi se veruva znaci jas kako sto planiram od doma da go viknam dok. plus ne e istiot sto mi ja vodese bremenosta zasto toj ne poraga koj znae kolku ke pobara plus po nesto za babicata i sestrata sto ke ti go spremi bebeto za doma plus za dok.sto mi ja vodese bremenosta pa toa ti e eden kup pari i pokloni leleee

(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Частење на докторите и сестрите
10.5.2010 12:57:42   
matushka
Doktorot sam nema da ti pobara nisto, toa e tvoja odluka dali ke sakas da go pocastis ili ne. Ako ne si voznost, ic ne se zamaraj so toa. On e doktor, i nego toa mu e rabota. Jas go pocastiv od drugi pricini, sto me gledase mesec ui ndela na patologija i doagjase u koe vreme i da mu se javam.

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Частење на докторите и сестрите
11.5.2010 11:59:23   
Maca25
Мм сакаше да му наслика слика на докторот и да му ја испорачаме дома, ама тој не сакаше ни да чуе. Рече дека е доволно едно кафе. И така и направивме. Дента кога се породив мм и докторот кој ме породи си пиеле кафе.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Частење на докторите и сестрите
11.5.2010 12:00:39   
profesorica
бомбоњера на една од бабиците и букет цвеќе

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Частење на докторите и сестрите
23.6.2010 13:00:49   
petra27
Jas ke se poragam vo Sistina i ke me poraga doktorot sto mi pomogna posle tri godini da ostanam trudna..so soprugot se dogovorivme na doktorot da mu kupime ikona bidejki mnogu ni pomogna..toa go smetam za blagodarnost bidejki mnogu mi pomogna....sekako deka toa mu e rabota no neli sekoj uspeh se nagraduva so samoto doaganje na bebceto na svet,no mene ke mi bide drago ako taa ikona e primena i dadena od srce...a pretpostavuvam deka ke sledi i ona so bombonjeri i sokovi za castenje....na personalot

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Частење на докторите и сестрите
8.9.2010 23:09:49   
suzeto
jas ne se sekavam mm na doktorkata 50 ili 100 evra i dade i ce go otepav,toa im e rabota niv zosto pari a sestrite kako sto pisuvase pogore barale castejne uste sto ne napravile spisok sto sakaat 20 sladoledi i toa korneti naracale za toa se secavam i plus od koja marka kazale,za drugo ne se sekavam ... i na kraj nikoj da nedojde da vidi dali ti treba nesto

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Частење на докторите и сестрите
8.9.2010 23:14:42   
mama26
lele luge citam i ne mi se veruva  user posted image user posted image user posted image sum nemala vakvo iskustvo ....

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Частење на докторите и сестрите
8.9.2010 23:22:04   
suzeto
na prijatelka moja istata doktorka sto me porodi mene e vodese nejzinata bremenost ima privatna ordinacija (ustvari se vodi na tatkoi no i taa odi raboti) a raboti i na drzavno... i bideki odese kaj nea privatno i koga trebese da se porodi i bese strav dan i pravat problemi vo bolnica stom vidat deka odi privatno i se javi na dr.i ne sakala da odi da e porodi bila izlezena ne mozela da dojde ...sepak imala sreka sto ne i pravele problemi ...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Частење на докторите и сестрите
9.9.2010 11:32:08   
arh_diz
Jas cela bremenost ja vodev vo privatna klinika koga dojde vreem za poragaj se dogovoriv so doktorkata koja me vodese da me poraga. Taa mi najde bolnica i se sto treba tamu. Koga ja prasavme kolku pari ke kosta taa rece kolku ke i dademe. Dodeka bev vo bolnica site me prasuvaa za koja cena me poragaat bidejki vazi za dobar doktor ne samo tuka no i nadvor . Duri mi vikaa 10.000 evra deka barala i neznam sto se ne iznaslusav.Taka da sekoj sto ke kaze se nemora da bide vistina.Sestrite nisto ne gi castevme bidejki se odese preku mojata doktorka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Частење на докторите и сестрите
24.9.2010 16:19:22   
Палешка РР
mene denes mi dadoa bolovanje, pogodete kako user posted image  user posted image  user posted image  

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Частење на докторите и сестрите
25.9.2010 10:44:56   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Виски, вино, сокови и чоколадни бомбони за сите што беа на смена.
Маж ми беше во делириум од среќа.user posted image


ИСТО!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.10.2010 20:11:19   
civava
lugje, jas se nerviram dodeka chitam! majka mi raboteshe kako babica, i nikogash ne pobarala nishto od nikogo da ja pochestat! znam samo deka samite majki ili sopruzi ili svekrvi, dobrovolno i davaa bombonjeri, koi doma gi imavme vo izobilstvo. i toa mene mnogu mi se chineshe! sestrite i doktorite si primaat plata, za rabota shto ja vrshat kako i bilo koj drug. koga ke ni zavrshat nekoja rabota na shalter, i niv treba da gi chastime? mislam, vo red, od merak , ako sakash da pochastish neshto taka, ama pari i sl. mislam stvarno ne e na mesto. jas bi pochastila nekoja od sestrite, od blagodarnost shto bila fina i ljubezna i sl. so bombonjera, dovolno e. a da mi pobara doktorot pari, vednash ke go prijavam. kolku shto znam, poroduvanjeto e besplatno?! oddolziv troa! :)

(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Частење на докторите и сестрите
26.10.2010 15:05:41   
strelec 8
vo mojot grad doktorot sto poraga e sigurno rekorder vo barawe i toa bez stram i perde.na mene za prvoto mi barase 7 kila krap,a na drugite rodilki na primer "za mene nisto ama kupi labavo i cesma za hirurgija,100  evra,100 kebapi i drugi raboti.eeeeeeeeeeeej sam si bara.a za vtoroto dete ne se poragav tuka i jas mu dadov sto sakam.duri i mi bese stram kako da mu gi dadam.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Частење на докторите и сестрите
27.10.2010 16:32:28   
Viktori
ако не дај боже треба да дадам нешто на доктор или сестра, ќе бидат обележани банкноти....

user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.4.2011 13:30:06   
amateuress
е баш ми е интересно што сите овде сте така фино изненадени што докторите и сестрите бараат пари, а во други земји не било така... па до менталитетот и стандардот е... во странство медицинскиот персонал е навистина добро платен, а нашиве едно што едвај врзуваат крај со крај, а друго може едноставно ви бараат пари за да му платат на некој професор на факултет што не дозволува детето да им положи испит (што го научило) ако не плати 500 ЕУР (иако ниту едното ниту другото е причина за да се зема мито).
да не ме сфатите погрешно, ниту јас не би дала пари ако некој ми побара, ама ај размислете сами дали ви се случило да фаќате триста врски за да не платите сообраќајна казна и тоа за прекршок што сте свесни дека сте го направиле, а како што гледам по форумов поголемиот дел од членките на рр се спремни да направат бајааги малверзации за да добијат 2-3 недели повеќе породилно боледување (кога станува збор за нормални бремености, патолошките се сосем друг случај), а потоа се чудите како некој ви барал додатни пари за нешто што е веќе платен... па исто како шефот на работа што ве пријавува и ви плаќа придонеси за плата што е дупло помала од реалната, а вие сакате да добиете подолго боледување од тоа што по закон ви следува!!! во крајна линија земете неплатен одмор, ако веќе толку ви е тешко...
а друга страна, од лично искуство да ви кажам, во многу случаи луѓето кај нас се убедени дека токму тие доктори што се корумпирани (и бараат мито), се најдобри, па бараат точно кај нив да бидат прегледани, оперирани итн, мислејќи дека само така ќе добијат добра услуга, зашто останатите доктори (што не бараат пари, нели) не ги бива...
значи... за жал, до сите нас е... и до тоа како сме навикнале да фаќаме кривини и да се „снаоѓаме“...
во тие земји кадешто граѓанската свест е висока, докторите не бараат пари, сите си ги плаќаат казните и даноците, а кога мислат дека нешто државата им скратува, излегуваат надвор на протести, а не фаќаат врски..
тоа е тоа, ептен се занесов јас, обично не реагирам на вакви работи, ама изгледа хормоните си го прават своето...


(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.4.2011 13:37:25   
Tanjicka
potpolno si vo pravo!

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.4.2011 14:10:35   
sandravlae
Jas se porodiv vo sistina i plativ 104000 den ,samo svekrvami koga cekavme bebeto da ni go dadat za da si odime na sestrite im donese edna bonbonjera i nisto drugo

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.4.2011 18:16:03   
Snowhite RR
Се согласувам со тоа дека ние сме ги научиле така докторите и сестрите, кога ние даваме, па тие не се будали да не земаат, т.е. тие и не бараат, ние сме научени дека треба откако ќе се заврши породувањето да одиме кај нив во соба и да ги почастиме.
Од друга страна јас па на тоа не гледам како на подмитување, а и не може да биде мито кога се дава откако се е завршено, јас тоа го гледам баш како честење за новото, значи кога може да ги честиш сите роднини, пријатели, комшии, кои додека сум била бремена не ме прашале како ми е, што ми е, не ме виделе, а откако ќе се роди детето ете ги веднаш на крофни, а таму не само крофни туку се и сешто ќе јадат ќе пијат, па зошто тогаш да не почестам некој кој ја следел мојата бременост, кој бил тука кога сум имала болки, кога сум се породила, значи во најбитните моменти.
И ние со мм размислувавме дека нема шанси да му дадеме нешто откако ќе се породам, во тие моменти додека тој чекаше пред операциона да види дали се ќе се заврши како што треба, затоа што сепак операција беше(царски се породив), поинаку размислуваш, па мм им даде една симболична сума да се почастат, значи ако не им дадеше пари, тогаш ќе требаше да оди и да им купува нешто за јадење или пиење, значи исто е


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.4.2011 22:43:42   
Pepelaska *
Исто и јас се согласувам тука дека сами ги научивме така, па сега сами бараат, ете  и мм на докторот што ме породи му дал пари, виски, бомбоњера и јас се породив кога се менуваше смената па на сите сестри и на едните и на другите им давал пари и чоколади, user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.4.2011 22:56:22   
veckasr
jas ne bi im dala nisto oni se zatoa se plateni da ja rabotat taa rabota i nema zosto da mi sram oti nema da im dadam nisto a  inaku zatoa tocno e nie si gi naucivme taka  i sega ke si gi snosime posledicite od toa a nekoj ako mi pobara  pari ke mu dada m obelezani   i gotovo  pa potoa neka si gi snose posledicite od toa sto im baral mito na lugeto i lakomel po pari 

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Частење на докторите и сестрите
7.4.2011 1:50:25   
ikki
jas  koga se porodiv nitu pari sum davala nitu pak nekoj mi baral fala bogu, ama da mi baral normalno deka ne bi dala tie se plateni za toa zemaat plata. e koga da izlezam od bolnica koga maz mi ja zemase andreja na sestrata sto ja oblekuvase i dade edna bombonjera za da po4esti od radost a ne od obvrska.


(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Частење на докторите и сестрите
7.4.2011 8:20:21   
Viktori
Почитувам частење од кеиф и во еуфорија! Ама сега одеднаш сите разбираме зошто земале или барале??? А бе ајде!

јас не сум ги частела ништо, а мислам и дека не треба да се частат за успешно завршена работа, затоа што ни нас никој не ве части што сме ја завршиле денес успешно работата. Безразлика за каква работа се работи, таа мора да се заврши успешно, а една бомбониера на искачање нема да помогне. (зборам за оние што носат бомбониера оти сите носеле user posted image )

А за муабетот на запад како е и колкави биле платите, е па извинете, ама знаат колкави се платите во МК! Нека најдат професија што носи поголем приход. Или кога си рачунале дали им се исплатува и частењето си го додале?
Ете им, нека завршат информатика  - или рандом - и нека станат инженери, програмери -  а не сестри....И за кутија цигари??? жив срам...

< Поракaта ја уредил виктори -- 7.4.2011 8:24:32 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?