|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 8:48:54   
vesna1
Ja procitav temata na naslovnata strana i se najdov vo nea. Jas sum tipicen covek stop neznae da kaze NE, i mnogu se nerviram zaradi toa.
Eve kako prvo edno drugarce na kerka mi sekoj den go zimam od skolo zaedno so kerka mi i ne mi e tesko kolata ionaka odi, ama majka mu se nauci ke zakasnam neka posedi kaj vas do 19 casot. I toa e najmalce 3 pati nedelno. I vcera pak mi rece taka i i vikam zosto ne mu davas kluc od doma deteto e skoro 11 god. golemo. A ona mene pa mal e uste kluc da mu dadam. I taka jas pored moite dve treba sekoj den da mislam za rucek i za nego da ima.
Isto taka kumata, nekade vo druga tema pisuvav ne sme bile kaj nea na gosti 2 god. a oni 3 pati vo mesec doagaat. I nekna me odbi za gosti demek ladno bilo kaj niv se greele na pecka nemalo parno, ja svativ deka ne saka malata da i rastura. No eve vcera mi se javuva i mi vika utre ke pominam kaj tebe,posle angliski znaci vo 8 vecer i ke go cekala mazi da zavrsi so smena do 10 vecer i dodeka dojde da ja zema 11 noke. A jas imam malo dete koe saka da si legne vo 9 noke i iskreno i jas so nego.
Muabetot mi bese me maltretiraat so vakvi raboti, iskreno sakam da si imam mir vo moja kuka i da mi dojdat gosti koga jas ke mozam,a ne oni kako sakaat. I mnogu mi e glupo da kazam NE bidejki ke se nalutat.
Iskreno neznam sto ke pravam, custvuvam vnatresna nervoza vo mene bidejki nemozam da si se odmoram posle rabota.user posted image

< Поракaта ја уредил Џесика -- 3.3.2011 11:39:16 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 9:08:58   
stojanoskad
I jas bi se custvuvala kako tebe,koga nekoj postojano bi me "grebel"a jas nisto ne pravam,edino sto se nerviras ama kako sto razbrav i toa ne go pokazuvas.
A zosto?
Jas ne bi igrala taka.Navistina dete e vo prasanje,ama pak dolznosta na roditelot e da se grizi za deteto,sto znaci da go zima od uciliste, da mu napravi rucek.......
Navistina se slucuva ponekogas ama samo ponekogas, od x pricini da ne mozeme da go napravime toa,ama toa bi trebalo da bide samo ponekogas,vo sprotivno e samo koristenje na nekoj drug.
Slicno mi e razmisluvanjeto i so kumata tvoja.Ako kumata tvoja izbegnuva da i dojdete na gosti od pricina sto ete "mnogu se grizi"da ne i bide ladno na malata tvoja,uste poveke bi trebalo da se grizi za tao dete deka do 11 casot bi trebalo da spie,a za da bide taka ti bi trbalo da ja zaspies, a ne neli postojano da ja precekuvs na gosti.I ako e samo de se zaspie edno malo dete ili ima i mnogu drugi nesta.
Sakam da ti kazam, ova mene mi izgleda kako koristenje,jas licno ne bi go dozvolila.

< Поракaта ја уредил Martins mom -- 3.3.2011 12:14:19 >

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 12:07:29   
Џесика
Јас имав таков човек дома, мајка ми е таква и многупати ме полудуваше со нејзиното вршење услуги... ги имало милион, и ја бараат колата за услуга, не и се дава, па се нафаќа она да ги вози... се чекале кај неа од работа за да не плаќаат автобус, па ај успат, ќе поседиме 4-5 саати... за давање на заем да не почнам, до сега кола ќе купеше ако и се вратеа сите пари... и сум и рекла, ако и е, коа не знае да каже не, себеси и своето здравје го става на втор план, а јас си знам што све поминав за да ја оправам и каде све не ја носев да се излечи... среќа успеав малку од малку да и влијаам, па се опраи. Јас за ова си немам гајле, нигогаш не сум се довела во ваква ситуација, се си има мерка до кога се трпи, се трпи...  Во секој случај зезната ситуација, а уште позезнато е тоа што милион услуги да напраиш, првото НЕ ќе ти го памтат повеќе од милионите ДА дотогаш...


< Поракaта ја уредил Martins mom -- 3.3.2011 12:14:51 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 12:24:55   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика
а уште позезнато е тоа што милион услуги да напраиш, првото НЕ ќе ти го памтат повеќе од милионите ДА дотогаш...



Потпис!!!

Имав еден куп пријатели и другарки и кога почнав да кажувам „НЕ“, останав без никој покрај себе! Сите тие верни другарки - пуф-ги снема, останав сама. Па дури ме оговарале, викале оваа се мрднала, да видете каква е сменета, ништо не ја интересира, себична, ваква таква. Епа не сум веќе Црвен крст, адиос амигосuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 13:28:38   
Pepelaska *
Исто и јас како тебе Мартинс мам, еве еден прост пример, во средно бевме 5 другарки неразделни од кои јас секогаш бев таа која имаше време за сите и имаше се да даде, еднаш и дадов учебник по географија на едната ( не бевме во ист клас ) и не ми го врати па ми затреба мене и и го побарав типката се налути како јас да и го побарам а мој беше user posted image и оттогаш јас станав таа лошата и останав сама ама си најдов нови пријатели кои знаеја да го ценат тоа кај мене.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 15:26:18   
humana
Issto i jas izgleda sum operirana od zborot ne,ama sto da se pravi takov si se rodil i takov ke si umres:)Jas i ne se nerzviram ako nekoj "misli" deka me iskoristil,toa e negov minus vo zivotot,mene nema da me osteti ako ne mi vrati pari sto sum mu gi dala ili nesto drugo,no tie luke sekogas vo dusata ke bidat golemi gubitnici.A pa pls i mm e beter od mene,i si go naucile covekot i samo pari mu baraat a toj pa kako da mu bockaat vo cep i na site dava, pa sega se nervira nemoze da si gi sopere od site strani

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 16:11:26   
strelec 8
abe jas oti rabotam i so stranki od mnogu dobrina na glavata mi se kacuvaat.site nesto baraat se derat,a jas sekogas usluzliva duri i im pomagam.za site mi e grev.koga ke pocnat pari nemame,rata za kredit,maturska za deteto,za struja ...i jas mnogu sum osetliva.a kolegite mnogu me karaat za da bidam po stroga.koga taka te vospitale,a jas lugeto gi sakam.kako da bidam losa koga neznam kako.koga na luge koi ne gi znam nemozam da gi odbijam sto ke bide so tie sto gi znam.

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 16:41:04   
skorpijana
mnogu cesto znam da kazam NE ne sakam da me izskoristuvaat tie sto mi se vistinski prijateli treba da me prifatat takva kakva sum ali ne sum sebiscna znam koga i treba moja pomos da im pomognam ali samo za VISTINSKITE prijateli ili sekako najbliskite

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 17:18:10   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика
а уште позезнато е тоа што милион услуги да напраиш, првото НЕ ќе ти го памтат повеќе од милионите ДА дотогаш...



Потпис!!!

Имав еден куп пријатели и другарки и кога почнав да кажувам „НЕ“, останав без никој покрај себе! Сите тие верни другарки - пуф-ги снема, останав сама. Па дури ме оговарале, викале оваа се мрднала, да видете каква е сменета, ништо не ја интересира, себична, ваква таква. Епа не сум веќе Црвен крст, адиос амигосuser posted image


Potpis
Tokmu radi toa nauciv da kazuvam NE

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 17:34:33   
Glück90
neznam da kazam NE i zatoa site me iskoristuvaat do kraj i pak ne sum dobra.sakam da naucam da kazam ne

_____________________________

When you focus on problems, you will have more problems. When you focus on possibilities, you will have more opportunities. Dream. Wish. Make it happen.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 17:44:30   
Martins mom
Ќе научиш да кажуваш НЕ, ама биди подготвена дека можеби ќе ги изгбиш дотогашните т.н. пријатели.
Мене еден убав сончев ден ми се смачи нон-стоп да бидам ја таа која ќе внимава како се изразува, да не навредам некој, да пазам шо правам, ја да честитам Нови години, родендени и се’, а мене никој да не ме тантели (не од друго, ги навикнав луѓето дека јас сум таа што секогаш ќе ги бара и ќе им помага). Кога ќе се у тесно ми го знаат телефонот сите, дури и знаат на врата да ми дојдат, а кога им е арно - забораваат дека постојам. Затоа, за ваше добро - кажувајте Не кога ви одговара Вам!


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 22:00:44   
veckasr
i jas imam edni takvi prijateli no koga im e tesko im pomagam a kolku me iskoristile ili ne toa si e nivno na mene gospod neka mi dava poveke  inace vo odredeni situacii znam da kazam i ne eve koga nekogas mi baraat da se javat od mojot fiksen telefon si imaat mobilni ne saakaat da trosat pari pa ajde od mojot fiksen 

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
3.3.2011 22:12:06   
Viktori
Да, мислам дека знам да кажам НЕ! А ако ме затече некој, има да се утепам фаци праење па да му текне дека е НЕ работата.

Јас си го темпирам времето како мене ми одговара секогаш. Исто и јас, се јавувам, прашувам и ако почувствувам дека нешто не е во ред веднаш се повлекувам без лутиш. И никогаш не сум се лутела ако некој ми каже нешто отворено.

Она што посебно ме иритира во последно време е што луѓето си придаваат многу голема важност, па уште и ти се лутат ако си искрен. Па ако си кажеш што не ти се допаѓа (обично не критикувам карактери ама професионален ангажман да) после се лутат, зошто така си кажала...

Луцемерие рулззз... Ја нисам тај! Сори!

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
13.3.2011 10:51:07   
amelbebe
mislam deka sum rodena so ovoj zbor!!!user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
15.3.2011 19:51:35   
annie
јас научив да викам НЕ додуша малку касно ама.............
сега уште и маж ми да го научи тој збор и би било ОК!!!!!!

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
27.12.2011 0:37:55   
SkCura77
Отсекогаш знаев да кажам НЕ кога ми беше нападнато нешто лично мое - љубовта, вербата, интимата и приватноста или лично мислење за нешто. Но маж ми е тој што треба да научи дека МОРА да се кажува тоа НЕ одвреме-навреме, односно да знае каде да повлече цртка и да се држи до ставот. 

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали знаете да кажете НЕ!
27.12.2011 15:16:56   
Winit
Se trudam se poveke da kazuvam "NE". Vo sekoj del od zivotot, duri i na rabota. I da vi kazam pravam trgnav eden golem del od zivotot ispolet so nervozi, stresovi...ne deka sega gi nema ama ne se "jadam" veke samo zatoa sto ne sum mozela nesto ili nekogo da odbijam...

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?