|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Се споредувате ли со други мајки?
19.8.2009 7:58:34   
profesorica
Mislam deka ne e otvorena ovaa tema ako e slobodno prefrlete ja, jas sum relativno nova pa zatoa.

Ajde bidete iskreni i kazete dali se sporeduvate so drugi majki sto imaat bebinja so priblizna ili ista vozrast kako vaseto?Jas bogami da!

< Поракaта ја уредил Elena -- 19.8.2009 11:18:47 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
19.8.2009 11:21:34   
Еца
Искрено се дружиме со луѓе кои имаа иста возраст деца како ние, и за Мартина и За Мила сегаuser posted image како да се договарамеuser posted image и не сум се фатила да се споредувам, освен со она ти колку качи, јас колку качив кг, или низ муабет што и како ти со бебето, што и како јас со бебето.Значи можам да кажам не, бидејќи сум многу тврдоглава и своеглаваuser posted image user posted image па најчесто мислам дека она што јас го правам е најисправно(иако многу често грешамuser posted image ете признав,уфuser posted imageuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
19.8.2009 11:27:53   
profesorica
Јас со две три мајки што сум се друзела се они ми наметнувале друго мислење околку тоа што треба да се прави со детето(спиење, јадење) и сл. и неккао ти наметнуваат сама да поцнес да се споредувас со други.ако нејзиното дете има помалку запциња од моето показува љубомора.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
19.8.2009 11:31:54   
mami
ауу бог да чува, не би така да правам никогаш...разговарам, за она што пиша елена и кога препорачувам нешто кажувам од сопствено искуство

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
19.8.2009 11:32:18   
Еца
Еве тука имаме разговарано за споредување на децатаљ па можеш да го напишеш и твоеот искуство на тоа прашањеuser posted image

http://www.ringeraja.mk/forum/m_4912/mpage_1/key_/tm.htm#4912


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
20.8.2009 0:53:12   
niki
Jas sebesi si se smetam za najdobra majka na moeto dete i bez ogled na toa kolku gresam ,koga e taa vo prasanje ,pak sum si najdobra, taka da nemozam da se sporeduvam so nekoja druga, ednostavno sum najdobra

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
29.1.2010 21:03:59   
mami
Па мамички? Се споредувате ли себе си со другите? мене од се ми е највеќе мака кога ке ме видат и ке ми речат- туф, ти каква си ко да не си родила а јас моите +10 никако да ги симнам..ко јас да сум крива што ми е таква конструкцијатаuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
29.1.2010 21:22:43   
BILJANA_G
Neeeee nikogas ne sum se sporeduvala nema nitu da se sporeduvam,sekoja majka si se smeta za najdobra a i nikogas nema moeto dete da go sporeduvam so drugo. 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
29.1.2010 21:33:02   
melody
Jas za relativno kratko vreme uspeav da se oslobodam od 27 visok kila i bas pred nekoj mesec imav slucka kako mami ti edna zena da me prasa kako oslabev tolku.Rabotata e sto tuka lugevo mnoooogu jadat i posle cacko im e kriv sto se debeli.A za da se sporeduvam so nekoja od zenive vo hotelov nema sansi.Ne ste videle ponevospitani deca od ovie tuka i naj mi e maka koga nekoe od tie deca ke dojde do kolickata na kerka mi da ja fati ,a negovatsa majka gleda i bas i e gajle.Ednas duri i mi se sluci da potcuknam edno za malku ke i brcnese vo oko na kerka mi.Posle mi bese mnogu krivo i se sramev od samata sebesi pa koja sum jas da go napravam toa ama pa kade bese i majkata na toa dete da mu kaze deka 4 mesecno bebe ne se dopira so race.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
13.10.2010 15:07:55   
mosa
da se sporeduvam i toa mnogu cesto.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
13.10.2010 15:31:11   
Anushka
најчесто се споредувам со мајка ми. Потоа со свекрва ми. Па со колешките. Па со оние мајките од „Очајни домакинки“. Најслатко ми е да се споредувам со мајките кога одам на родителскаuser posted image

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
13.10.2010 18:15:37   
mama26
nemozam da kazam deka se sporeduvam,ke ispadne [  spored mene a ne drug neli ] deka se natprevaruvam,ili deka mozam ista majka da sum kako komsikata.no ako primetam dobri idei vo vrska so deteto nejzino vospituvanje sekako ke i kazam deka ke sprovedam i jas istotaka,koga bi doslo red da treba...bi i kazala deka e super toa sto go napravila mi se sviga i ke prifatam,inaku za 100 posto da se sporduvam ,ne.sepak razlicno vospituvanje imaat site...do karakter e plus na familijata celokupna kaj sto deteto zivee

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
7.5.2011 17:04:21   
arh_diz
Ne se sporeduvam so nitu edna majka,sebesi si se smetam za dobra majka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
8.5.2011 14:37:39   
anedespo
Nikogas.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
8.5.2011 14:47:40   
skorpijana
nema potrba sto da se sporeduvam so druga majka sekoj si znae za negovoto dete sto e najdobro a jas mislam deka za moite deca jas sum najdobra

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
8.5.2011 18:25:25   
Maca25
Не сакам да се споредувам, секое дете е различно, па така и мајката. Имам пријателки со деца на возраст иста како Нина, ама не би можела да се споредам со нив. Нормално разменуваме искуства и си кажувам случки од децата, ама кога ќе дојдам дома не правам споредба за тоа они како ги воспитуваат нивните деца пред мм.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
9.5.2011 11:14:29   
Yummy Mammy
Jas ne se sporeduvam, no razmsluvam za nacinot na koj drugite roditeli gi vospituvaat svoite deca. Od secie iskustvo covek moze da izvlece i nesto pozitivno i nesto negativno.

Na primer, posledniot pat koga ja vidov drugarka mi kako gubi kontrola i bez oset mu se dere na detoto na sred park, vo nitu eden moment ne ja obviniv ili pomisliv deka e polosa majka od mene - tuku samo go zapamtiv izrazot na nejzinoto lice i si vetiv deka nikogas nema da dozvolam kerka mi da go vidi toa od mene.

Sekoja majka smeta deka go pravi najdobroto za svoeto dete. No, i majkite se samo luge.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
22.10.2013 13:13:39   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Jas ne se sporeduvam, no razmsluvam za nacinot na koj drugite roditeli gi vospituvaat svoite deca. Od secie iskustvo covek moze da izvlece i nesto pozitivno i nesto negativno.

Na primer, posledniot pat koga ja vidov drugarka mi kako gubi kontrola i bez oset mu se dere na detoto na sred park, vo nitu eden moment ne ja obviniv ili pomisliv deka e polosa majka od mene - tuku samo go zapamtiv izrazot na nejzinoto lice i si vetiv deka nikogas nema da dozvolam kerka mi da go vidi toa od mene.

Sekoja majka smeta deka go pravi najdobroto za svoeto dete. No, i majkite se samo luge.


Да, се согласувам. Може да гледаме и собираме позитивни нешта, или да гледаме негативни влијаниа од односот со едно дете, и да ни служи како потсетник да не е добро и да не треба така да правиме.

На почетокот, кога син ми беше тукушто родено бебе, се чувствувам можеби малку изгубено, сакав најдобро, ама од неискуство често се чувствував неуспех, дека подлегнав како мајка, ама со тек на време едноставно прифаќаш дека и ти како родител грешиш, битно да увидиш и тргнеш понатаму, со желба и волја да не ги повторуваш истите грешки.

Натпреварот е лош, тоа е само амбиција да се биде подобар, што е невозможно и неразумно да се натпреваруш со некого која е подобра мајка, тоа може само да значи дека всушност не правиш ништо добро ниту за детето ниту за себеси.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
23.10.2013 15:23:42   
Snowhite RR
Јас се споредувам во смисла да видам што прават тие поразлично од мене и ако е нешто подобро почнувам и јас да го практикувам, а ако не е, тогаш се трудам така јас да не правам, посебно за работи што несвесно и јас сум ги направила а не требало, како на пример кога летото видов како една мајка го заспива детето во раце и тоа не спиеше и почна да му вика и да го тресе и се сетив дека и мене тоа ми се има случено и видов колку лошо изгледа од страна да гледаш и си ветив дека нема така да правам и јас.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
16.11.2013 16:32:40   
Mihaela 2010
hahahha da da se sporeduvam vo vrska so kilazata i izgledot,pa pogotovo ako decata ni se na ista vozrast a taa oslabena i vo super forma,e ke si puknam...more ke eksplodiramuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
7.2.2014 1:41:41   
Defne90 RR
Па можам да кажам дека се споредувам со други мајки понекогаш,знам да си речам леле како таа успева да го смири своето дете а јас никако да го натерам да ме слуша.И не дека мислам дека јас сум лоша мајка затоа или не сум доволно строга сепак имам на ум дека сите деца не се исти па затоа и не може да реагираат исто на се.Нормално е човек да се споредува,понекогаш излегува дека она што нашата пријателка го прави на пр.Јадењето на децата го прави повкусно затоа што става и други состојки внатре па така нејзините деца секогаш обожуваат да јадат,значи ти споредувајќи се откриваш дека нешто може да биде поинаку направено па така да биде повеќе ефективно.Сепак сметам дека и споредувањето со другите мајки треба да си има некои граници,сепак тоа може да значи и оптоварување ако се замараме со ситници.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
7.2.2014 8:56:26   
vezilka RR
Па да се споредувам..мислам дека е незбежно тоа, мислам дека сите во главата си правиме компаративен преглед user posted image . Е сега има разлика дали тоа гоправиме со цел да се подобриме, или да се утешиме дека сме подобри од другите. Мислам дека сите ги употребѕваме понекогаш и двата вида споредби, во зависност од расположение и потреби, ама не гледам ништо страшно во тоа. Мене повеќе ми смета кога се споредуваат две деца на иста возраст, па на основа на тоа донесуваат суд за квалитетот на родителствувањето.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
7.2.2014 9:03:07   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Па да се споредувам..мислам дека е незбежно тоа, мислам дека сите во главата си правиме компаративен преглед user posted image . Е сега има разлика дали тоа гоправиме со цел да се подобриме, или да се утешиме дека сме подобри од другите. Мислам дека сите ги употребѕваме понекогаш и двата вида споредби, во зависност од расположение и потреби, ама не гледам ништо страшно во тоа. Мене повеќе ми смета кога се споредуваат две деца на иста возраст, па на основа на тоа донесуваат суд за квалитетот на родителствувањето.



Потпис!!!user posted image
Везилка како мисли да ми читашuser posted image
Нема човек што не се споредува со друг во дадени ситуации.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Се споредувате ли со други мајки?
24.11.2015 15:05:54   
marchi
iskreno se sporeduvam ponekogas,se cudam kako nekoja so 3 deca se spravuva t.e ima zivci debeli a jas so edno i vekje nervno popustam user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?