|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Смешки
12.8.2009 10:22:40   
mami
Британка докторира на СМС пораките


Британката Каролајн Таг (33) деновиве докторира на СМС пораките, а главен заклучок од нејзината работа е дека многу лица не користат скратеници во пораките, туку непотребни зборови.

Доктор Таг три и пол години ги проучувала СМС пораките и јазикот што се користи во овие кратки текстови. Таа открила дека луѓето во пораките пишуваат на истиот начин на кој говорат, користејќи непотребни извичници и граматички скратеници. 


Во работата на докторската теза на Каролајн и помагале група пријатели, како и членовите на нејзиното семејство. Тие и ги доставувале сите СМС пораки кои ги примале и испраќале од кои таа изработила база на податоци. Др. Таг анализирала вкупно 190.000 зборови кои ги испратиле 235 лица, пишува британскиот печат.

-Тоа беше труд кој траеше многу долго, но тоа е нормално. Мислам дека е ова првиот докторат во Велика Британија чија тема се СМС пораките. Во медиумите владее паника за влијанието и последиците од СМС пораките. Се смета дека тие вршат негативно влијание врз јазикот, наведе таа. 


Др. Таг се занимаваше со анализа на правописот, граматиката и скратениците употребени во размената на пријателски и професионални пораки.

Таа се подготвува наскоро да стане професор на Отворениот универзитет во Бирмингем и се надева дека ќе продолжи да ја проучува истата тема.



< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 3.1.2013 21:14:22 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: смешки
12.8.2009 10:37:10   
mami
здравје кога ке ми треба докторат да бирам, може тоа да биде на некоја тема поврзана со ррuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: смешки
25.11.2009 16:41:48   
pacuvce
Eve nesto sto denes go dobiv po mail od moite kolegi na rabota,koi tamu se zabavuvaat,dodeka jas sum na porodilno,pa resile i mene malku da me nasmeat.Jas resiv da go spodelam so vas,dragi RR-ki.

BOKI 13


*Ограничување у лифтови е 6 човека или 1/6 Боки13.
*Боки мрзи лифтови и лифтови га мрзив њега.
*Единица за притисак е Pascal [Pa] или Boki13 [Bo]. Boki13=10^5 Pascal-и
*Боки не може да биде у бестежинску состојбу.
*Кд Боки иде на плажу он не плаќа плажарину, он вади градежну дозволу.
*Бокита нема да га собере на форум... треба да се направи интернет 2.0
*Боки изнајмуе фудбалско игралиште за да си гу испегла хаљину.
*Бокиев "алат" и Боки су обратно пропорционални.
*Не постои дрво на кое Боки може да се обеси.
*Боки во една прилика изјави дека не е педер, тој ден се слави денеска како први април.
*За Бокита чак и Италија е мала штикла.
*Кд боки рипа Банџи пада право у пекол.
*Боки кд ке се мери на вагу она му га покаже његов број на мобилан.
*Гете ни има покажано како изгледа светска бол, Боки ни има показано како изгледа светска глад
*Не постои Дедо Мраз, Петар Пан, и момент у кој Боки не е педер.
*Боки кд ослабне десет кила не му се познава.
*Боки е позант човек, пет пута е добија покану за у Џери Спрингер Шоу.
*Боки е много привлачан, има сопствену гравитацију.
*Боки сере у каду.
*Сунча се Боки на плажу, дојде Гринпис и га врати у море.
*Кд Боки би се одлучија за липосукцију, ке ги задовољи светске потребе за сапун.
*Милка му е спонзор на Бокита ама само за доручак.
*Сенка на бокита има 150 кила.


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: смешки
25.11.2009 20:02:55   
Весна
user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image   ахахахаха, и плус и плус на кумановски, јееееееиј! user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: смешки
21.12.2009 12:21:33   
pacuvce
Eve nesto sto veruvam deka ke ve nasmee do user posted image ,zatoa sto jas od kako go procitav uste ne mozam da se smiram od smeenje... Mozebi nekoi veke go znaat,ama ako,malku smeenje vo ovie zimski denovi i te kako dobro doaga...

ПИСМО

Драги сине,

Пред некој ден татко ти прочита во весник дека по најнови статистички податоци повеќето сообраќајки се случуваат на далечина од 1км од куќата, па затоа ние се преселивме малку подалеку.

Куќата е преубава, имаме дури и машина за перење, само не знам дали работи. Вчера ставив некои алишта да се перат, ја повлеков рачката за вода и алиштата ги снема. Тука времето и не е така лошо. Прошлата недела само два пати врнеше. Првиот пат траеше 3 дена, а следниот пат 4.
Во врска со јакната што ја бараше, вујко ти Перо ми рече дека ако ги извадиме копчињата, пошто многу тежат, ќе не фати поефтино пратката во пошта. Јас затоа ги отпарав копчињата и ти ги ставив во џеб.
Конечно го погребавме и дедо ти. Го најдовме телото во вторникот, кога ја чистевме куќата. Беше во орманот од оној ден кога игравме жмурки и кога он победи. Пред неколку дена ни експлодира плинската боца во кујна. Татко ти и мене, експлозијата не исфрли надвор кроз прозор. Какво убаво чувство беше тоа! После толку години, татко ти и јас, конечно излеговме заедно.

Бидејки веќе го спомнувам татко ти, он најде нова работа!Многу се гордее. Има под себе околу 500 души...се запосли на градски гробишта, го коси травњакот.

Сестра ти Милева, знаеш онаа што се омажи, конечно се породи! Не знаеме кој пол е, па затоа не можам со сигурност да ти кажам дали си станал тетка или вујко...Сестра ти рече, дека ако биде женско ќе ја вика по мене. Малку ми е чудно што нејзината ќерка ќе ја вика "мама", ама ете желба и е.

А брат ти Радојче, он е стварно за никаде. Замисли, ја затвори вратата од колата, а клучевите беа внатре. Мораше да се врати во станот да го земе дупликат клучот за да не извлече од колата. Катастрофа !!!

Добро синко, нема да ти ја напишам адресата пошто незнам која е.Семејството што живееше пред нас тука, си го земаа куќниот број од зидот со нив. Ако ја видиш Светлана, Поздрави ја, а ако не ја видиш, не и кажувај ништо.

Те сака Мама,

Станислава.

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: смешки
21.12.2009 12:24:57   
Палешка РР
П.С. Ќе ти праќав и пари, ама веќе сум го затворила пликото. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: смешки
21.12.2009 12:25:40   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ајдееееее има има секакви работи по световuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: смешки
21.12.2009 12:29:02   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Ај да не пукнете, ме расплакавте од смеење

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: смешки
26.2.2010 22:04:19   
pacuvce
Еве неколку кратки дефиниции за жената,со употреба на компјутерски речник...

Интернет жена - Морате да и платите за да добиете пристап.
Сервер жена - Секогаш е зафатена кога ви треба.
Excel жена - Кажува дека се може да работи, но вие сепак ја користете за оние 4 основни работи.
Powerpoint жена - Совршена е за да ја презентирате на некоја слава.
Screen saver жена - Нема некои битни функции, само сакате да ја гледате.
Hard disc жена - Се сеќава на се, во секое време.
Backup жена - Мислите дека има се, но кога ќе ви затреба нешто итно, тогаш дознавате дека и фали нешто.
MS-Dos жена - Сите ја имаат а никој не сака да ја употребува.
E-mail жена - Од десет работи кои ви ги кажува, девет се чиста глупост.
Вирус жена - Кога најмалку очекувате, се инсталира во вашиот стан со нејзините работи. Ако се обидете да ја деинсталирате може да се опростите од некои работи. Но и ако ништо не превземите, набрзо ќе изгубите се.

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?