|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Организираност
11.8.2009 0:01:17   
mami
Колку сте организирани? ПОстигнувате ли да направите се или се чувствувате како да ви фали уште некој час во денот? Сега за сега успевам се, си ги разместувам работите. спојувам две во едно и готово.
Еве на пример сега додека пржам палачинки си измив садови, ви пишувам и си се галам со мм повремено...Додека Лука спие обично користам да зачистам нешто, да прочитам нешто..
Како се снаогате вие во организирањето на времето?

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 2.1.2013 22:57:15 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: организираност
11.8.2009 0:08:34   
niki
Pa ne postignuvam se od mrza i zatoa sto ke se zacitam na forum i ke mi pomine denot, a inaku koga ke se fatam za rabota sekogas rabotam paralelno dve raboti ako toa go dozvoluvaat. Sekogas se obiduvam da najdam nacin da go skratam vremeto za izvrsuvanjeto na nekoja rabota ili da go vklopam so nesto drugo.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: организираност
11.8.2009 0:12:14   
mami
да да работи паралелно дефинитивно, додека бев дома работев се додека Лука спиеше за да можам да постигнам, а сега откога работам, средувам се повторно додека Лука спие од причина за да бидам слободна кога ке стане да бидам со него а не да чистам

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: организираност
11.8.2009 0:16:02   
niki
Nie sme veke golemi i malku spieme preku den, pa sme vo faza koga se i pomagame na mama. Taka so nea em rabotam em si igram.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: организираност
11.8.2009 2:12:12   
nadica
koga sum sama so mm i kerka mi sama si go planiram i organiziram vremeto i em site obvrski navreme sei gi zavrsuvam em pominuvam vreme so dvajcata. no koga nekoj drug mi se mesa se gubam od kolosek i mi trebaat uste 2-3 dena da se organiziram.



i povtorno nekoj ke zamesa prsti user posted image user posted image user posted image znaci sumnajcesto neorganizirana user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: организираност
11.8.2009 9:47:57   
big_mama817
ddovolno sum organizirana mislam dodeka spie maliot (koga sum doma preku vikend) stanuvam porano i gi zavrsuvam site obvrski dodeka spie, a koga e buden igram so nego i paraleno gi zavrsuvam rabotite user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: организираност
11.8.2009 15:37:33   
natasha
dobro znam da se organiziram ama koga sakamuser posted image user posted image user posted image ako pocnam da ve druzam otide organiziranostauser posted image user posted image user posted image ,pa ako se zakacam na fb zagore rucekotuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: организираност
11.8.2009 15:39:47   
mami
hahah е тука си во право Наташа..мене вчера две палачинки ми отидоа јабана ради ррuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: организираност
11.8.2009 17:01:23   
Anushka
Браво мами!!!! така треба - ние жените сме уметници во домаќинството, еквилибристи во мајчинството, а во кревет ... (довршете си ја мислата.... ха, ха). Вистински посилен пол!!!
Јас работам од 18 год. Имам семејство од 22 год. Во меѓувреме студирав... И многу чудно: колку повеќе обврски имав, толку повеќе сработував. Едноставно - месмеев да си го дозволам тој луксуз да бидам мрзелива. Дури си викав: „Ано, мори на што ли си го трошела времето порано?!“

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: организираност
11.8.2009 23:00:10   
Natasha5
pred da se rodi Jana bev mnogu organizirana sto e normalno nemav obvrski se sreduvav na vreme ama sega otkako se rodi malce mi fali nekoj saat.Eve pomina poveke od mesec i se sreduvam dodeka Jana spie sreduvam cistam  za da bidam slobodna posle.Ako ne postignam nesto ostavam za utre.Jas mislam deka treba da pomine vreme da se navikneme edna na druga pa posle ke bide se vo red.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: организираност
11.11.2009 16:15:59   
arh_diz
Znam dobro da se organiziram i uspevam se da zavrsam, mada iskreno kazano i nemma mnogu golemi obvrski

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: организираност
11.11.2009 16:19:55   
mother 29
ако не сум организирана доволно..со мм,дете и со работни обврски кои понекогаш дома ги носам..тешко дека ке излезам на крајuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: организираност
11.11.2009 17:39:44   
Mila na mama
Не сум нешто посебно организирана ама научив да не се потресувам. На работа ми е релаксирано па успевам да си завршам што е мое. Гледам за Мила стално да имам многу време па за друго....ако стигнам да направма ручек ОК ако не ќе нарачаме јадење, ако стигнам да исчистам добро ако не ќе викнам жена итн. Јас многу не се заморувам зашто си велам битно да си го чувам здравјето ако сум здрава ќе можам да работам что можама и да заработам за да платам да ми го сработат тоа што не  можам а ако се разболам од стрес и преоптовареност ништо не сум постигнала затоа детето да ми е задоволно а ако не е прашината избришана ех голема работа.user posted image  

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: организираност
11.11.2009 17:46:10   
Bogdancanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Pa ne postignuvam se od mrza i zatoa sto ke se zacitam na forum i ke mi pomine denot, a inaku koga ke se fatam za rabota sekogas rabotam paralelno dve raboti ako toa go dozvoluvaat. Sekogas se obiduvam da najdam nacin da go skratam vremeto za izvrsuvanjeto na nekoja rabota ili da go vklopam so nesto drugo.

исто

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: организираност
11.11.2009 17:54:54   
Mila na mama
Инаку погоре напишаното не значи дека сум ептен мрза или дека имам пари за фрлање. Секако дека работам по 2-3 работи паралелно  за да скратам. Само сакав да кажам дека не сум совршена, не се сметам себеси за нешто посебно органзирана и им се восхитувам на супер жените што постигнуваат се, ама и не се секирам што јас не сум супер женаuser posted image

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: организираност
12.11.2009 9:02:50   
mami
па тешко дека било која од нас е супер жена..секогаш има нешто што останува недовршено...барем кај мене- секогаш останува нешто- ако сум стигнала да испеглам и зготвам ручек- не сум исбришала прашина, ако стигнам тоа па не сум направила ручек- ама баш ми е гајлеuser posted image Што вика Мила на мама- важно да сум јас здрава и да имам многу време за Лука, се останато може да почека

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: организираност
17.2.2012 11:37:44   
vezilka RR
Јас не се сметам себе си за организирана особа и не сакам однапред направен дневен распоред, од толку до толку тоа ќе правам и сл. И ич не се водам по девизата..„што можеш да направиш денес, не оставај за утре“.. Можеби тоа дека сум флегматична user posted image Често попатно ми излегуваат некои обврски и ги решавам во од, колку стигнам, па ако не стигнам не е крај на свет. А за домаќинлук па ич не се секирам, ако не било избришана прашина, или ако не сум стигнала ручек да направам, не му ја мислам многу. Важно ми е детето да ми стокмено и среќно, да ми остане време да си поиграм со него. Тоа што од никогаш не сум го сакала е да станам роб на дневните навики.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: организираност
17.2.2012 12:05:20   
Mihaela 2010
Mislam deka sum dosta organizirana,pomalku preku nedela koga kasno si doagame od rabota no vikendi se organizirame dobro za da gi zavrsam povekjeto domasni obvrski,da najdam vreme za gotvenje,cistenje,povekje druzekje so mm i kerka mi,kako i so prijatelite.jas mislam deka sekoj covek mnogu povekje da napravi ako e dobro organiziram.Jas cesto znam na list da si gi napisam site obvrski sto me cekaat i normalno kako da gi ostvaram.user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: организираност
17.2.2012 12:10:04   
JovanaJ
Pa neznam...porano poveke se organizirav. Ama postojat raboti koi sto ne zavisat sekogas od mene plus sega so dete, na rabota i nemam tolku vreme da se organizram. Za vikendi gledam da sredam se ona sto ne sum mozela predhodno , ama sepak i togas moze da se sluci da ostavam da ne iscistam ili da ne napravam rucek za da izlezeme site nekade zaedno, pa obvrskite ke gi zavrsam drugiot den. user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: организираност
17.2.2012 12:16:30   
AnnaMolly RR
Дали сум организирана? Хм... Па кога се работи околу детето, да. Сакам рутина, сакам да знам во колку часот се појадува, кога се руча, кога се спие... Така сум поорганизирана. Знам кога треба да почнам со појадокот за да биде спремен на време и слично.
Ама за раскревање по дома сум тотално неорганизирана, за тоа се не наоѓам време user posted image Тоа само го одложувам додека не почнат крокодили по дома да ми шетаат. Да се разбереме, има разлика помеѓу нечисто и нераскренато. За чистење чистам, ама раскревањето не ми оди од рака user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Организираност
17.2.2012 15:49:51   
Bububebe
Пред да се породам,знаев и следна недела што ке правам,каде ке одам.Ама сега со user posted image  малку потешко,ама пак си се трудам.Сакам се да ми е под конец,си кратам од сонот,чистам ко луда до полноќ.Се нервирам ако детето ми растурва низ дома user posted image user posted image user posted image  и само трчам ,таа растури јас собери и така по цел ден.Е ако се вработам некогаш ,може ке биде друга песна

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 2.1.2013 22:57:36 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Организираност
5.6.2014 11:52:06   
Mila mamicka
Луѓето што ме познаваат велат дека сум најорганизираната личност што ја знаат, па кога не можат да се снајдат со нешто, ме викаат на помош, за јас да организирам. Зборувам за секаков вид организација. Уште во школо, за се јас бев организатор, собирав пари, купував подароци за родендени и сл. Баш, минатата година, кога славевме 10 годишнина од матура, двајца школски си правеле муабет, и се прашале, а кој ќе организира од нашиот клас, и двајцата во исто време рекле, се знае Верица. И така и беше. На работа исто, другите колеги не се ни замараат да прашаат за нешто, знаат предвреме дека мене ми е веќе организирано, дали се работи за седенка, за собирање пари за подарок по некој повод и сл. Еве последно, ја организирав цела фирма и собравме многу пари со кои купивме разни продукти за донациите за поплавите. А за домашните обврски, се ми е организирано предвреме. Па дури и прошетките, излегувањата од дома, одењето по гости, и пречекување на гости, активности за време на викендите, се. Да не испадне дека сум некоја супер жена, ама организираноста ми е една од главните особини, што дури некогаш и ми преставува товар. Ама, не можам да се сменам, таква сум. Се е тоа во гените. Иста сум како мајка ми.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Организираност
5.6.2014 11:55:03   
LoveableMe RR
Многу сум организирана, немам никаков проблем со организација....ама и тоа не чини многу во денешницаваuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Организираност
5.6.2014 16:08:51   
Defne90 RR
Ниту претерано организирана ниту претерано неорганизирана.Можам да кажам во граници на нормалата..И супер си функционирам.Едноставно некои работи колку и да се трудиш, тешко е да се организираат и да функционира се под конец.Затоа се во нормала.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Организираност
25.11.2015 13:07:14   
marchi
mene mi fali nekoj saat plus za da odmora na raat,ne mislam na toa da sednam da pogledam tv dodeka deteto skoka od fotelja na krevet dodeka igra i cuka.a inaku se naogja vreme za se,sakam organiziranost gi pocituvam i onie koi upotrebuvaat planer no toa e vekje drugo.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?