|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Во туѓа кожа
28.10.2009 13:33:46   
mother 29
дали сте помислиле нешто такво? дали ве засега воопшто како му е на оној на другата страна од разговорот? како е да се биде таа личност и како би се осеќале на нејзино место?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Во туѓа кожа
28.10.2009 13:35:10   
mother 29
Се трудам да ги ислушам луѓето и да ги разберам но после серија негативни искуства  со обиди на „преземање на туѓиот крст„  поставив граница на својата емпатичност бидејќи почнав да се чувствувам лошо.
Сега се служам со метода „ можам да замислам„ или пробувам да замислам како би можело да му биде на оној во другата кожа и барам решенија кои би биле корисни и од помош.Од луѓето кои не „биле во моја кожа„ и не очекувам да ме разберат, а оние кои не се ни трудат да разберат искрено и не трошам енергија на нив.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Во туѓа кожа
28.10.2009 15:00:44   
vezilka RR
Јас се обидувам да се ставам „кожата на другиот“ секогаш кога преземам некои чекори, секогаш помислувам на тоа како јас би се чувствувала кога тоа мене би ми го направиле и во зависност од тоа одговарам на соодветен начин..

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Во туѓа кожа
28.10.2009 15:07:27   
arh_diz
Jas sekogas trgam od sebe kako bi mi bilo na mene da mi napravile nesto sto ne go sakam. Sekogas se trudam da gi islusam i dokolku mozam da im pomognam

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Во туѓа кожа
28.10.2009 15:38:25   
Bogdancanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas sekogas trgam od sebe kako bi mi bilo na mene da mi napravile nesto sto ne go sakam. Sekogas se trudam da gi islusam i dokolku mozam da im pomognam

potpisuvam

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Во туѓа кожа
28.10.2009 16:20:02   
big_mama817
се сложувам во целост со arh_diz user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Во туѓа кожа
28.10.2009 17:27:22   
srekna mama
пред неколку години бев на семинар во Белград,т.н Дѕшебрижништво-прекрасно искуство.Токму она што мотхер29 го правела т.е земање на крстот на себе е сосема погрешно.напротив секој човек сака да биде сослушан и на проблемот да се даде совет-значи има една линија помеѓу тие 2 особи,која ако се помине значи дека слушателот се “обесува“на рамо на личноста со проблем и заедно такакажано плачат и плачат и на крај ништо....Сослушај внимателно,дај предлог за решавање на проблемот и никогаш туѓите проблеми не ги носи со себе.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Во туѓа кожа
28.10.2009 17:39:01   
Maca25
НЕ сакам да нанесувам штета и не сакам неправди и затоа секогаш гледам да не  повредам некго, затоа што не сакам ни јас да бидам повредена. Секогаш гледам како им е на другите околу мене. Можеби не треба ама јас сум таква, сочувствувам со другите.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Во туѓа кожа
12.11.2009 8:41:24   
profesorica
Во моментот на разговорот не се ставам во тужа кожа а отпосле се преслушувам и некогаш си мислам:зошто воопшто прозборев, не заслужува.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Во туѓа кожа
19.11.2009 15:50:50   
mother 29
денес сум цел ден во туга кожа и затоа ме стегна главата!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Во туѓа кожа
1.7.2010 22:37:52   
Bitolcanka
Речиси сите добиваме некоја слика за соодветната личност и носиме донесуваме суд по една-две реакции, не оставајќи му простор и време да се покаже. Изненадени сме од нечија постапка, а кога ќе се најдеме во истата ситуација или кога би го имале нејзиното минато, нејзиниот живот и ние исто би реагирале.
Се ставам во туѓа кожа кога сакам да си покажам / докажам себеси дека правилно сум постапила и да го разберам другиот спроти мене. Се водам од девизата "Не прави им го на другите тоа што не сакаш да ти го прават тебе".

< Поракaта ја уредил Bitolcanka -- 1.7.2010 22:43:21 >


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Во туѓа кожа
1.7.2010 22:46:32   
tereza
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas sekogas trgam od sebe kako bi mi bilo na mene da mi napravile nesto sto ne go sakam. Sekogas se trudam da gi islusam i dokolku mozam da im pomognam


потпис

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Во туѓа кожа
1.7.2010 23:19:52   
niki
Луѓето ги слушам, но не би рекла дека знам да се ставам во туѓа кожа. Совет давам од мој аспект и видување, а тоа дали им помага или не, незнам, сметам дека е секој доволно возрасен од различни совети да го извлече она што нјмоногу нему му одговара да примени во својата ситуација. Од луѓето не очекувам да се стават во моја кожа, бидејќи колку и да се обидувам да го објаснам мојот живот, став, мислење, искуство секогаш останува нешто недоречено.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Во туѓа кожа
6.12.2013 17:59:33   
Mihaela 2010
Gi slusam lugeto i mnogu cesto se stavam vo nivna koza. nikogas ne se potsmevam na sudbinite na lugeto bidejki mislam deka se se vrakja. i rabotata mi e takva so posebna grupa na luge komuniciram pa cesto mi doaga da se rasplacam od sudbinata sto ja imaat

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Во туѓа кожа
6.12.2013 18:04:48   
deluxe
Претежно во животот се водам од мотото:Не преви им го на другите,тоа што несакаш тебе да ти прават.
И во ваква ситуација,кога правам некоја постапка што може да го засегне дугиот ,се ставам во негова кожа,и повторно си го повторувам златното правило.
Сепак туѓата кожа би ни била претесна на сите,не е возможно да го рабереме туѓиот живот.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Во туѓа кожа
20.3.2014 23:45:36   
Defne90 RR
Секој си се соочува во животот со некои текотии или предизвици кои што ние секогаш не можеме да ги разбереме.Не се ставам во туѓа кожа,кога нешто што и се случило на одредена личност јас не можам да го разберам.Значи секој со своите маки и предизвици.Никогаш не можеме да знаеме како се чуваствува некоја личност.Дури и да ни се има случено нешто слично сепак да појдеме од тоа дека секој си се носи на различен начин со тоа.Така да вистината е таа никогаш не можеме да се ставиме во туѓа кожа и со сигурност да кажеме за емотивните состојба на една личност.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?