|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Низок крвен притисок
31.7.2009 22:59:56   
Еца
Лицата кои постојано се чувствуваат заморено, бледи се, а притисокот најчесто им е 100/60, веројатно страдаат од хронично низок крвен притисок – хипотензија.
Симптомите на хипотензија се различни и не се јавуваат во исто време, а најкарактеристични се премаленост, лошо помнење, апатија, чувство на општа слабост. Лицата со низок крвен притисок најчесто брзо се задишуваат, честопати имаат впечаток дека немаат воздух, зеваат и имаат чувство дека ќе се онесвестат.
Хипотензичарите наутро се чувствуваат ненаспани, а се расонуваат дури два часа по будењето. Во текот на денот овие лица повторно клапнуваат, за вечерта повторно да бидат во топ форма. Лицата кои имаат низок притисок, најчесто не сакаат да чекаат во ред, избегнуваат јавен транспорт, а расположението и енергијата им зависи од годишното време.

Според некои лекари нискиот крвен притисок претставува болест која треба да се лечи, додека за други тоа е минлива состојба со која треба да се научи да се живее. Сепак посетата на лекар е задолжителна затоа што нискиот крвен притисок може да биде симптом на некоја друга болест која треба да се лечи. Хипотензијата може да укажува на нарушена циркулација, инфекција, психички напор, лоша исхрана... Нискиот крвен притисок многу лесно може да прерасне во висок, а тогаш навистина имате проблем.

Лечење, ова можеби и не е вистинскиот збор кога станува збор за низок крвен притисок, бидејќи станува збор за борба. Движењето, сонот и добрата исхрана можат најдобро да ви помогнат за повторно да се чувствувате нормално.

Лицата со низок крвен притисок по правило се кафеџии, без кофеин едноставно не можат да се разбудат. Три кафиња во текот на денот се ОК, но таа граница не смеете да ја преминете, бидејќи состојбата само ќе ви се влоши.

Активниот одмор е најдобро решение за лицата со низок притисок. Шетањето, пливањето или трчањето се најдобри спортови за хипотензичарите.

Луѓе јас имам низок крвен притисок и многу ми е тешко, и денес мислам дека ми е премногу низок што не можам да дојдам при себеuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Низок крвен притисок
31.7.2009 23:12:13   
koalicka
Elena i jas sum so nizok krven pritisok, znam kako ti bilo denes i mene mi bese tesko cel den bev zasemetena, jas najmnogu pijam tecnosti voda, sokovi a porano i kafe sega ne go pijam mnogu zasto dojam a inaku po 4-5 kafinja sum piela ama da ti kazam samo tecnostite mi pomagaat da se osvestam.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Низок крвен притисок
31.7.2009 23:43:19   
Natasha5
i jas isto imam nizok krven pritisok i tecnosti mi pomagaat mnogu.pijte tecnosti

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Низок крвен притисок
1.8.2009 1:48:59   
nadica
za nizok krven pritisok samo tecnosti kafe da AMA da ne se preterauser posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Низок крвен притисок
2.8.2009 18:40:47   
mis.
Јас имам низок крвен притисок но само на моменти ми се снижува дури и ми се доближуваат.Првиот пат беше најлошо бидејќи не знаев од што ми е.Имав прво гадење па повраќав дури и едната страна на лицето ми се парализира,страшни болки во предниот дел од  главата.Страшно.Но лек за мене е една лажица сол,многу вода или подобро кока кола.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Низок крвен притисок
2.8.2009 20:08:23   
Adrijana
Imam i jas nizok pritisok, ama sega se naviknav na nego i ne mi pravi problemi, a na pocetokot od bremenosta , koga za prvpat pocna da mi paga, pagav i jas so nego.user posted image Pred da ostanamuser posted image  sekogas mi bese 120/80, koga ostanavuser posted image  pocna taka da mi paga, mi bese loso, mi se gadese i bukvalno tonev, doktorkata me sovetuvase vo mene segogas da si nosam voda ili uste poubavo sok nekoj gaziran, nekoe cokoladce itn, i toa i mi pomagase, da se zadrzam na noze vo takvite momenti, a sega , eve bas denes go merev mi bese 95/55 i voopsto ne go osekam , ne mi smeta, izgleda mi se naviknal organizmot na takov pritisok.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Низок крвен притисок
3.8.2009 16:06:35   
Tanja K.
Da bidam iskrena,so normalen pritisok e naj super,no veke ako se pojavi pritisokot togas podobro ti e da e nizok otkolku visok.Vo slucajov toa sum jas.Jas od moi 18god.imam visok pritisok i toa srceviot ispod 100 nikoj pat.Zatoa si imam postojana terapija za toa.Koga ostanav trudna so kerkami  Elena pritisokot vo bremenosta mi se normalizira,no zatoa koga vlegov vo 9mesec toj skokna.I moraa so provokacija da me porodat vo 38-39gn.Zatoa sto neprimav terapija pocna krvarenje od nos i red drugi raboti.Sega koga povtorno sum bremena,povtorno mi se normalizira pritisokot.No zatoa ako se iznerviram nesto znae da se kaci.Doktorkata si pravi sala na moja smetka:
-Tebe ti e lekot za pritisok samo da si brememnauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Zatoa sega site okolu mene sto ja znaat problematikata izbegnuvaat temi na razgovor sto mozat da me nerviraat.A jas sum tip sto ako ne e kako sto treba,gotovo mislis smak sveta.Losa mi e taa osobina,ama toa e posilno od mene.Kako mi se blizi termin taka me faka panika i neznam sto ke bide ponataka.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Низок крвен притисок
9.1.2011 17:27:34   
veckasr
i jas sum so nizok pritisok na laparoi histeroskopijata odvaj ziva ostanav od nego  koga pocnal da paga 

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Низок крвен притисок
9.1.2011 18:32:13   
*miki mami*
И јас сум со низок притисок немам проблеми ама ме боли глава ми бучат ушите ако не пијам кафе али немам некој проблемиuser posted image

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Низок крвен притисок
9.1.2011 18:37:54   
nadica
само што го мерев притисокот 103 со 67 со пулс 120 user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Низок крвен притисок
9.1.2011 19:02:27   
Natasa981
еве и кај мене е така..100 со 70, пулс 80.
низок е овој притисок,нелиuser posted image

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Низок крвен притисок
9.1.2011 19:06:14   
Viktori
nizok e da, ama samo zatoa sto e opredeleno deka na prosecen covek, so prosecna visina i prosecna tezina pritisokot treba da mu bide 120 so 80. Takov covek tesko deka postoi user posted image user posted image user posted image Znaci ponizok od prosecniot, ama mozebi ne e nizok za tebe.

Mene pritisokot mi ide od 90 so 50 do 110 so 70 i nikogas nisto ne cuvstvuvam. Samo nekogas potesko se budam ili sum pospana.



< Поракaта ја уредил виктори -- 9.1.2011 19:07:35 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Низок крвен притисок
9.1.2011 19:13:57   
Natasa981
да, само тоа го приметувам,се будам потешко и не пијам кафе па цел ден изгледам како поспанаuser posted image

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Низок крвен притисок
9.1.2011 19:51:10   
mama26
na niskiot se naviknav nego sto mi se spojuva i mislam u nesvest a ke padnam..mi bil 80 so 60.i taka dva tri dena pa pak na 100 so 70 pa pak ke se zblizi i nikako...a pulsot ili go nema ili prebrz e ..

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Низок крвен притисок
26.3.2012 23:34:27   
Bogdancanka
i jas sum naviknata na nizok krven pritisot,cesto koga me boli glava odam kaj sveki da mi meri i iskreno zenata nekolku pati se vadi od pamet dodeka mi meri pritisok pravec na lekar me prajka...po sovet na nekolku lekari za nizok krven pritisok najdobro bilo da si kasnes malku lebce so sol...

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Низок крвен притисок
26.3.2012 23:44:33   
mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR


Mene pritisokot mi ide od 90 so 50 do 110 so 70 i nikogas nisto ne cuvstvuvam. Samo nekogas potesko se budam ili sum pospana.




Исто. Ваквиот притисок е вообичаен во моето семејство- наследен ми е. Но кога се доближуваат двата притисока (пр. 50/70), уф, навистина е непријатноuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Низок крвен притисок
26.3.2012 23:53:36   
kapina
svekorot denes mi go merese pritisokot i mi bese 100 so 60 inaku nekogas mi e normalen ponekogas mi paga 90so 60,80 so 60 toa moze da mi e ponekogas i od bromergonot sto go pijam no i taka jas cel zivot sum so pritisok sto varira od normalen do nizok

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Низок крвен притисок
26.3.2012 23:58:38   
Maca25
И јас сум секогаш со низок притисок. За чудо некое кога бев на систематски ми беше 120/80. Ама се имав напиено по грешка кафе сабајлето, може тоа ми го качило притисокот.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Низок крвен притисок
30.5.2012 22:47:04   
Felly RR
Кои симптоми обично ви се јавуваат кога ви е низок притисокот? Мене денес наеднаш почна да ми се мати пред очи, да ми се врти и главата ме болеше. Три пати мерев, ама нешто апаратот не ни чини, не можев убаво да слушнам. Можно е да е од притисокот?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Низок крвен притисок
31.5.2012 9:36:30   
JovanaJ
Jas imam konstantno nizok pritisok. Znaci 90/60 standard. Koga ke se spusti nadolu imam glavobola vo zadniot del i mi gi pritiska ocite nekako vnatre so bolka.
Ne mi se vrti, samo pojaka e bolkata kolku e ponizok pritisokot.
Ama mozebi i simptomite kaj sekogo se razlicni.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Низок крвен притисок
31.5.2012 9:39:39   
Felly RR
Знам дека главоболката обично е во задниот дел, а мене ме болеше странично, од десната страна. Ама ете апаратот за мерење на притисок нешто не е во ред, и не можев да видам дали е до тоа, или до нешто друго.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 1:10:16   
Bububebe
Мене нормален ми е 120 со 80.
Е сега,имам забележано кога ќе се изнервирам нешто,мене ми паѓа на 90 со 60.
Имал некој вакво искуство user posted image Обично при нервоза се качува притисок,е мене ми паѓа.
Цела сум наопаку user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 1:12:30   
Pepelaska *
Мене нормален ми е 90 со 60 а на променливо време ми оди и 70 со 40 , и мене мислам дека на нервоза некогаш ми паѓа а зошто незнам, којзнае какви процеси се случуваат

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 7:24:44   
Felly RR
Мене ми 120 со 80, ама од умор/ брзање и сл знае да му се спушти до 80 со 50.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 8:30:01   
Gardenia
И јас сум стандард со низок притисок,90 со 60 ми е нормален,е под ова кога ќе ми падне тогаш одам и како низ дупки да минам по улицаuser posted image ,а најчесто се случува да ми паѓа во пролет кога се менува времето

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?