|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Продолжување на породилното боледување
16.3.2011 14:11:43   
bebe82
Мене не интересира дали некоја мамичка сега го продолжувала породилното. После тие 9 месеци, односно кога ќе завршат тие 270 денови како го продолжувате боледувањето???

Слушнав дека сега било построго, но сепак мора да има некој начин, сакам да знам дали даваат боледување за нега за дете??

Како е сега начинот да се земе боледување бидејќи сакам да знам кои ми се опциите, каде да се бараат луѓе




< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 21.7.2011 8:44:17 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Продолжување на породилното боледување
16.3.2011 14:45:05   
strelec 8
prvite 15 dena ke gi dade maticniot lekar .za ovie mislam deka ke nema problem.od 16 ke odis preku komisija.e tie se malku problematicni.niz prsti ke progledaat uste 15 dena.ako deteto nema nekoja izvini na zborot dijagnoza moze i da ne ti dadat uste.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:35:25 >

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Продолжување на породилното боледување
16.3.2011 14:53:45   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

prvite 15 dena ke gi dade maticniot lekar .za ovie mislam deka ke nema problem.od 16 ke odis preku komisija.e tie se malku problematicni.niz prsti ke progledaat uste 15 dena.ako deteto nema nekoja izvini na zborot dijagnoza moze i da ne ti dadat uste.


Мислиш матичниот педијатар ќе ми даде за првите 15 дена???
А добро тоа со ортопедот веќе не пали???


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:37:03 >

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Продолжување на породилното боледување
16.3.2011 16:29:02   
strelec 8
vslusnost maticniot pedijatar ke napise nesto i toa ke go nosis na tvojot maticen i on ke ti go dade boleduvanjeto.od ortoped moze da ti bide preporakata deka treba da prodolzis na boleduvawe

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:36:24 >

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Продолжување на породилното боледување
16.3.2011 16:45:27   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

vslusnost maticniot pedijatar ke napise nesto i toa ke go nosis na tvojot maticen i on ke ti go dade boleduvanjeto.od ortoped moze da ti bide preporakata deka treba da prodolzis na b
od ortoped moze da ti bide preporakata deka treba da prodolzis na boleduvawe
oleduvawe


Аааа...добро.

Фала многу user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:37:46 >

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Продолжување на породилното боледување
17.3.2011 9:28:08   
marinka80
Se prodolzuva jas go prodolziv maticniot mi dade 15 dena prvo mora taka papotoa so dijagnoza od specijalist ortoped odis na komisija jas go prodolziv 6 meseci boleduvanjeto .poz

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:38:11 >

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Продолжување на породилното боледување
17.3.2011 9:54:51   
skorpijana
a na osnova na sto moze da se prodolzi porodilnoto

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:38:31 >


_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Продолжување на породилното боледување
17.3.2011 10:19:00   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: marinka80

Se prodolzuva jas go prodolziv maticniot mi dade 15 dena prvo mora taka papotoa so dijagnoza od specijalist ortoped odis na komisija jas go prodolziv 6 meseci boleduvanjeto .poz


marinka80 а кога го продолжуваше вака породилното? Слушнав дека веќе ни еден месец не можело да се продолжи???
Дали врз основа на ортопед го прдолжуваше? user posted image



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:38:53 >

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Продолжување на породилното боледување
17.3.2011 10:20:27   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

a na osnova na sto moze da se prodolzi porodilnoto



skorpijana ти ќе продолжуваш пред мене па ќе ми пишеш како си поминала user posted image и на кој начин.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:39:11 >

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Продолжување на породилното боледување
17.3.2011 10:26:07   
skorpijana
da planiram da go prodolzam no ne znam na koja osnova bi mi dale uste boleduvanje ako znae nekoj neka mi pise

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:39:31 >


_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Продолжување на породилното боледување
18.3.2011 20:53:44   
Snowhite RR
Породилно боледување се продолжува, всушност тоа е нега на дете и е нешто помалку од породилното, а за да се добие треба не дај боже детето да има бронхопнумонија или некоја друга дијагноза, односно да е нешто болно, нели затоа се вика нега, за мајката да седи дома и да го негува.
Втор начин е со пријатели ако имате, па матичната да ви даде на пример 15 дена и упат за на специјалист, кој ќе даде предлог за на комисија, ама сепак пак треба да има некоја дијагноза за да предлогот биде поддржан, бараат и снимки, а толку мало дете без потреба да го сликаш е штетно, а и да го сликаш ако е здраво нема ништо да покаже на снимките


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:39:53 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Продолжување на породилното боледување
18.3.2011 21:01:53   
Snowhite RR
Јас ќе ви речам не си играјте со судбината, како што си направив јас, еве јас ќе ви го раскажам мојот случај
Директорот ми се јави 2-3 месеци пред да ми заврши породилното и ми рече, моментално слаби сме со работа, да видиме ако можеме да го продолжиме боледувањето, јас имам пријатели ќе ти помогнам. И така, натаму наваму баравме врски за продолжување, мојата матична, мислам од син ми е специјалист и не можеше да ми даде упат за кај друг специјалист, а таа нормално не сакаше да ми дава боледување подолго од 7-10 дена и што се случи, на 27 септември ми завршуваше боледувањето, на 26 ми падна детето од кревет, му се направи хематом на главчето, го снимаа и се по ред. Ми го продолжија боледувањето уште 1 месец, целтта ја постигнавме иако не планиравме на таков начин. Не беше со последици падот, но сепак ни одржа лекција за друг пат
Затоа размислете, знам дека тоа го правите за вашите најмили и јас така размислував, ама не било така


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:40:14 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Продолжување на породилното боледување
19.3.2011 8:44:49   
podarok
Вчера го запишав user posted image во градинка но од септември, а трудничкото ми завршува на 12.07. Пресметката никако не ми излегува и цел одмор и боледување до 15 дена... Ќе ми треба барем две недели од септември за адаптација и негователката ми рече да си одам во мајчин дом на ортопедија, ќе добијам месец дена сигурно. дали некој го користел овој метод бидејки на ортопед одиме во Ремедика, дали треба паралелно да го носам и таму или доволно е само еднаш? Ве молам ако некој има искуство да сподели. user posted image ќе има 8 месеци во јули. Добро беше вчера кога едната негувателка го зема и го однесе во јасли кај бебињата, без мене а тој неуморно дели насмевки на сите гука,   душа мајкина знае дека нема избор тоа ќе биде неговиот втор дом

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:40:58 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Продолжување на породилното боледување
19.3.2011 8:56:57   
Палешка РР
Јас го искористив цел одмор, зедов едно боледување од мојата матична докторка, од 15 дена и едно боледување од матичната на Миа и си го продолжив породилното за два месеци. Почнав на работа кога Миа имаше скоро 11 месеци. Мислам дека така е наједноставно.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:41:24 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Продолжување на породилното боледување
3.8.2011 10:51:46   
Anonimen
Може некој да ми го даде бројот од комисијата за боледување. Знам дека треба да се јавиш бидејќи по редослед на буквата презимето примал.
Фала многу!!!!


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:41:48 >

(Одговор на членот Палешка РР)
  Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Продолжување на породилното боледување
27.2.2014 12:15:21   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

Zdravo mamicki user posted image
mi trebat najtaze informacii posto nemam vreme user posted image .Vaka mene vcera mi istece porodilnoto boleduvanje megutoa od opravdani moi pricini nemozam sega da pojdam na rabota ,pa prasanjeto mi e dali od maticniot na bebeto mozam da izvadam boleduvanje uste 15 dena,i od denes da vazi ili mora da ima pauza od 1-2 dena.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 15:42:07 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Продолжување на породилното боледување
1.3.2014 22:43:47   
temjanuska2

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Јас ќе ви речам не си играјте со судбината, како што си направив јас, еве јас ќе ви го раскажам мојот случај
Директорот ми се јави 2-3 месеци пред да ми заврши породилното и ми рече, моментално слаби сме со работа, да видиме ако можеме да го продолжиме боледувањето, јас имам пријатели ќе ти помогнам. И така, натаму наваму баравме врски за продолжување, мојата матична, мислам од син ми е специјалист и не можеше да ми даде упат за кај друг специјалист, а таа нормално не сакаше да ми дава боледување подолго од 7-10 дена и што се случи, на 27 септември ми завршуваше боледувањето, на 26 ми падна детето од кревет, му се направи хематом на главчето, го снимаа и се по ред. Ми го продолжија боледувањето уште 1 месец, целтта ја постигнавме иако не планиравме на таков начин. Не беше со последици падот, но сепак ни одржа лекција за друг пат
Затоа размислете, знам дека тоа го правите за вашите најмили и јас така размислував, ама не било така


I jas se slozuvam so tebe,nerazmisluvajki si gi pravime decata bolni za da zememe plus nekoj den,a sepak i tie denovi se izbroeni.Koga togas mora da pojdeme na rabota ili pa da si sedeme doma i da cuvame deca,nikako ne ni odgovara user posted image .

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Продолжување на породилното боледување
4.3.2014 16:49:19   
temjanuska2
Mamicki ajde pomagajte user posted image koja e vo tek so nastanite.Za ova novoto prodolzeno boleduvanje od 3 meseci neplateni.od koj doktor treba da se bara,i dali ke imame zdrastveno osiguruvanje plateno,i dali ke moze ako sakas pred zavsetokot na 3-te mesci da go prekines...
fala vi....user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Продолжување на породилното боледување
5.3.2014 9:14:01   
vezilka RR
Здравствено ќе имаш, но паричен надоместок ќе немаш ниту од фонд, ниту од фирмата во која работиш. Не мораш да го земеш веднаш после регулатното породилно, и не мора да ги искористиш сите три месеци оддеднаш, туку се додека направи детето 3 години. Е сега како иде процедурата за да се изведе ова не знам.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Продолжување на породилното боледување
5.3.2014 20:53:53   
talisman

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

Mamicki ajde pomagajte user posted image koja e vo tek so nastanite.Za ova novoto prodolzeno boleduvanje od 3 meseci neplateni.od koj doktor treba da se bara,i dali ke imame zdrastveno osiguruvanje plateno,i dali ke moze ako sakas pred zavsetokot na 3-te mesci da go prekines...
fala vi....user posted image


Prvo prasav na rabota I otkako mi kazaa deka nemaat nikava informacija deka imam pravo na tie denovi se rasprasav vo Ministerstvo za trud I socijala. I tamu mi kazaa deka zakonot seuste ne e stapen na sila, taka da podobro rasprasaj se I ti posigurno otkolku da smetas na tie meseci a da nesmees da gi iskoristis.

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Продолжување на породилното боледување
9.3.2014 18:09:15   
temjanuska2
Fala vi na site za odgovorite,ama nema da go prodolzam porodilnoto uste 3 meseci ,em sto ne mi odgovara,em sto nikoj ne e zapoznat so ova prodolzuvanje kako ode i koj doktor go izdava user posted image

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Продолжување на породилното боледување
4.4.2014 16:59:13   
temjanuska2
Zdravo eve jas so istoto prasanje,dali nekoj slusnal za prodolzenoto porodilno od 3 meseci,kako odi seto toauser posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Продолжување на породилното боледување
7.10.2015 17:14:09   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mima04

Mamicki,
sto posle tie devet meseci pordilno..bolovanje,uste edno...kako??
od pedijatar od maticen,komisski,kako odi seto toa?



_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Продолжување на породилното боледување
7.10.2015 18:06:29   
Mihaela 2010
Zimas 15 dena od pedijatar i ako imas vrski teras i komisiski

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Продолжување на породилното боледување
7.10.2015 18:43:46   
lolla RR
Има ли некоја земано неплатено, ние решивме да земам, па да чујам искуства.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?