|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Добра и лоша страна на животот без деца
27.3.2009 13:10:51   
Еца
Што мислите кои се добрите, а кои лоши работи во животот без деца?

Па лошата страна е тоа што човек никогаш не се чувствува исполнет. Секогаш е присатно чувството дека  сме го разочарале партнерот, не сме ја исполниле животната мисија, сме потфрлиле во важен сегмент од животот...
Добрата страна е што имате време само за себе и дека можете максимално да се посветите на кариерата, дружбите, патувањата...Но не сум сигурна дека кога човек ќе застане, таа добра страна на крај во целост би го исполнила.Добрата страна на животот без деца е кога ќе сфатиш дека уште само дете може да го направи животот исполнет во целост.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
22.4.2009 10:53:28   
Sanja
Јас мислам дека без деца не е ништо добро, што и да работиш, колкава и плата да земаш, колку и да си богат и убав и одморен, ништо неможе да ја замени љубовта од и спрема децата! Секој жив на светот сака да има деца и да има цел за која живее!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
22.4.2009 20:26:42   
agnes77
Uvjek ima dobre i loše strane za sve u životu. Ali kod ova tema težko je reči šta je dobro i šta je loše. Ja nemam dece i puno bi voljela postati majka i tako ideliziram sve što je u vezi sa detetom i naravno nisam ni malo objektivna;)

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
3.5.2009 19:32:00   
Viki73
I jas isto mislam deka zivotot bi bil mnogu poubav koga bi imala dete,bi bila mnogu poispolneta i mislam deka bi bila najsrekna na svet.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
3.5.2009 19:53:55   
niki
Jas imam dete i samo na sala koga maz mi nisto ne mi pomaga mu vikam deka mi bilo poubavo koga ne sum imala dete ni maz. Ubavo mi bilo togas no toa e zavrseno vreme, sega za nisto ne bi ja promenila mojata kerkicka ona e moeto najgolemo bogatstvo.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
25.5.2009 9:10:40   
Emica
Milsam deka se e vo svoe vreme,nekoe vreme sami, slobodni, ete toa e ubav period bez dete, no toa e eden kratok period, potoa normalno sakas dete i se sto nosi zivotot so nego.Sepak nisto ne moze da bide dobro ako ne mozes da si imas detenceuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
1.8.2009 17:01:05   
milijana
Od prviot moment na mojata svrsuvaska sakav dete..a ne..pak sega posle tolku godini. Znaete mislam deka ke se izgubi mirot i onaa tisina koja vladee sega okolu mene.Toa ke ja zameni eden nov svet koj ke treba da se istrazuva.Presrekna sum..i samo na toa mislam deka zivotot ke mi se smeni..sekako na podobro..oti polna sum nadez.Pozz

(Одговор на членот Emica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
1.8.2009 20:47:29   
Палешка РР
Милијана, ти посакувам што поскоро да нишкаш бебе в раце. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
2.8.2009 13:17:24   
katence
za sekoj individualno ova prasanje,
nekoi se celosno ispolneti i bez deca,imaat dobra kariera, socijaleni zivot i bas takov zivot gi ispolnuva.i zosto da bi gi menuvale rabotite kolku samo da imaat dete ako ne posakuvaat,nemora da znaci deka samo ako imas dete ke bides najsreken i najispolnet.


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
16.9.2009 8:17:31   
daniel
pa normalno ima svoja i pozitivna ama i negativna stranauser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
4.10.2009 23:25:43   
milijana
Позз ..на сите..фала на убавиот коментар од палешка..ако има неШто први ке дознаете..сакав да пишам дека кога си со вистинскиот човек, партнер(како да го наречам) нема граници.Тој те поддржува тебе, те сака, те води.Ти го поддржуваш него, се сложувате. Се е возможно..се ке биде..добра страна е мирот кој го имате вие двајца како пар. Сами решавате, сами одлучувате, Е..сега нас барем за нас кажувам..последните години како да приметивме дека се повке и повеке сакаме детенце.Седнуваме да јадеме тоа муабет, правиме зимница, пак тоа муабет.Продавница за детска гардероба не одминуваме..и јасно ни беше дека сакаме, подготвени сме да започнеме живот во три члена.Тоа си доага спонтано.Не се припремаш..како на натпревар..ама чуствата се чудна работа.Барем за мене се е добра страна..не гледам лоша..освен дека лото ке помине кога ке станеме родители!Позз се надевам убедив некого..ако се премислува..нека не ја мисли..кој знае животот што ни носи..а..ние ја мислиме како се да зависи од нас???Позз и на сите ви посакувам само срекни и радосни страни во животот..срекно..

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
4.10.2009 23:31:47   
ostoun
Само позитивни нешта на животот со дете нема негативно ништо. И кога не е дома празно е без негоuser posted image

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
5.10.2009 2:39:08   
daniel
nema losa strana so decata

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
18.11.2009 12:01:42   
mother 29
јас мислам дека никој не е целосно исполнет без деца!ДЕЦАТА СЕ ТИЕ КОИ МУ ДАВААТ СМИСОЛ НА ЖИВОТОТ!

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
18.11.2009 13:06:50   
biljana16
Se slozuvam so tebe mother29. Nie sme vo brak poveke od 6 godini. Celo vreme se obiduvavme da imame bebence. Iako nasiot brak bese mnogu dobar nie sepak se cuvstuvavme premnogu prazni. Sega so samata ideja deka sum bremena zivotot veke pocna da ni se menuva na podobro. Po celo vreme setame i kupuvame za maliot razgovarame kako ke bide koga ke se rodi itn.
So dusa go cekame denot da se rodi i znaeme deka togas ke bideme najsreknite luge na svet. Pozdrav.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
18.11.2009 13:10:23   
mother 29
user posted image  user posted image    баш ми е мило за вас!се израдував кога читав!туку ајде подели го твојот рецепт со идните ни мамички ,кои се обидуват да забременат!?user posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
18.11.2009 13:20:40   
big_mama817
баш ми е мене мило и  на сите оние кој се во исчекување на оваа бесценето богаство им поскувам што поскоро да го добијат бидејќи децата се навистина најголемото богаство user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
18.11.2009 13:23:28   
biljana16
Jas svativ deka treba samo psihicki da se opustat i da ne razmisluvaat na bremenost. Jas posle tolku neuspesni obidi se pomiriv so subinata i podnesov dokumenti za posvojuvanje na detence. Pocnav da pusam da pijam i da odam na gimastika da setam sekoja vecer i da uzivam vo zivotot. Se sto do togas mi bese zabraneto. Tokmu toa mi pomogna psihicki da se opustam i istiot mesec ostanav bremena. Pozdrav.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
18.11.2009 13:26:52   
Mila na mama
Имате помалку време за себе и за партнерот. Имате дополнителни грижи. Никогаш не сте сами. Ви треба неверојатна организација за обичните излегувања. Се поретко кино, театар, концерт. Нема веќе секс во секое време на секое место. Ама сето тоа е неспоредливо со огромната љубов што ве исполнува кога ќе го погледнете тоа мало прекрасно детенце.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
18.11.2009 13:27:32   
BEBICA
Iskreno nema pogolemo bogatsvto od decata.Pred da ostanam bremena, setavme so mm izleguvavme no i toa malku ni zdosadi, ednostavno koga ke dojdevme doma nema nikoj sem jas i on.A koga ostanav bremena za do dusa samo 6 meseci od brakot bevme sami a posle toa zabremeniv i celiot zivot ni se promeni normalno na podobro.
Ni se promenija idealite duri i na drug nacin gledame na zivotot.Uzivavme zaedno so mm vo mojata bremenost, on bese preokupiran so mene duri mislam deka malku i bevme dodasni na drugiteuser posted image user posted image user posted image
A otkako se rodi Monika jas mislam deka i za mene i za mm ni se ispolni zivotot, sega bukvalno sem sto ziveeme eden za drug sega ziveeme i za Monika najgolemoto sonce nase koe ne gree sekoj den.
Inaku i ponatamu izleguvame setame se druzime no koga ke dojdeme doma ne precekuva edna topla nasmevka i ocinja koi svetkaat koga ke me vidat,a toa e naseto zlato Monika.Pogolema sreka od toa nema.
Lele luge se rasplakav dodeka go pisuvav ona.....Ne znam sto mi stana.

Sto bi rekla ja Deca su ukras sveta.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
18.11.2009 13:33:14   
caci8
jas mislam deka nema nesto poubavo vo celijot svet ot toa mal cekor koj go custvas vo sebe i neznam sto dase desi mislam goga kego osetis  malo to covece deka treperi za sekuda se smiruvas i si srekna nema nisto po ubavo ot toauser posted image user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
2.12.2009 21:10:31   
Еца
Колку што прочитав доаѓаме до заклучок дека не постои добра страна на животот без деца, но дали сте сретнале парови кои сметаат дека без деца животот им е поубав? Имам сретнато такви парови па само ме интерсираше дали и вие сте сретнале. Далеку од тоа дека ги осудувам , но што е она што ги води напред, само тоа неможам да го разберам. Оние кои не можат а се обидуваат, се обидуваат, знам дека желбата за дете ги движи натаму. Дали само јас вака размислувам?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот caci8)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
6.12.2009 19:09:01   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

јас мислам дека никој не е целосно исполнет без деца!ДЕЦАТА СЕ ТИЕ КОИ МУ ДАВААТ СМИСОЛ НА ЖИВОТОТ!

potpis

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
6.12.2009 19:24:30   
STRUMFETA
Незнам која би била смислата на моето постоеЊе доколку не оставам нешто зад себе.Нешто за кое би зивеела, би се трудила и борила.
На секој човек да му даде бог барем по две срцинја.Сонце и масечинка

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
6.12.2009 19:26:04   
arh_diz
така е се согласувам со тебе user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?