|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мисија Mars One
22.6.2013 12:31:39   
niki
skoro naletav na eden sajt so interesna vizija i proekt, pa resiv osven za ovozemskite problemi so vas rrajki moi da prodiskutiram i za meguplanetarniteuser posted image

Misijata Mars One e osnovana vo 2011 godina, so cel da se napravi i realizira proekt za naseluvanje na Mars od Zemjani
godinava se zapocnati prijavuvanjata na dobrovolci koi ke bidat prvite astronauti koi ke stapnat na Crvenata Planeta i ke traat do 31 Avgust 2013 pa ako ste zainteresirani seuste ne e docna da aplicirate, no vnimavajte patot do Mars e vo eden pravec, bez povratna kartauser posted image
dosega se imaat prijaveno 78 000 dobrovolci od 120 zemji od koi ke bidat odbrani 40 koi vo narednite 7 godini ke bidat obucuvani vo specijalni uslovi za zivot na Mars, a nasite malenkosti na obicni smrtnici ke ja imame taa cest da go gledame toa preku reality show koj ke se snima 24/7/365 so cel da se finansira misijata
Prvite 4 luge na Mars ke stapnat vo 2023 godina otkako prethodno ke bidat isprateni materijali za izgradba na stanica na Mars kade ke se proizveduva vozduh, voda i hrana i kade vo posebni kapsuli ke ziveat prvite emigranti od zemjata
potoa na sekoi 2 godini ke im se pridruzuvaat uste po 2 i taka prvata naselba na Mars ke se prosiruva

za poveke detali izguglajte mars one, da ne stavam link tuka

i da pocneme
sto mislite za ova?
dali bi sakale da odite?
pod koi uslovi bi se prijavile?
ako ne bi odele sto mislite od koi pricini se prijavuvaat lugevo?
dali ke go sledite realnoto show od obukata a i potoa od sletuvanjeto i zivotot na mars?
a moze i da predlozite nekogo za prakanje na Marsuser posted image ova malku se zezam

vi se veruva li kolku naprednala naukata za da bide ostvarliv eden vakov proekt
dali vi e zastrasuvacka idejata sto za lugevo koi ke odat nema vrakanje nazad bidejki velat poradi 38% gravitacija na Mars telata na lugeto koi ke ziveat tamu ke pretrpat golemi promeni vo strukturata i nivnoto vrakanje i prilagoduvanje na zivot na zemjata e nevozmozno so dosegasniot razvoj koj sme go dostignale ?
veruvate li deka ke bide uspesna misijava?

ajde povelele

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 22.6.2013 13:26:32 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Misija Mars One
22.6.2013 12:50:15   
simona11
A zosto se odi tamu , sto e ova neka objasni nekoj

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Misija Mars One
22.6.2013 12:54:55   
niki
zaradi istrazuvanje na planetata a bogami i na coveckite sposobnosti

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот simona11)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Misija Mars One
22.6.2013 12:57:45   
simona11
A koja planeta da se istrazuva??????????????????
Covecki sposobnosti kaj sekoj covek se razlicni sto ima na Mars da se odi

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мисија Mars One
22.6.2013 13:11:11   
Octavia
Па тоа е она што го турка човештвото напред, визијата и храброста, а секако и желбата да се истражува непознатото. Да ја немал човекот таа нишка во себе, уште би биле во пештери и би се тешеле дека од тоа нема подобро. Јас им се восхитувам на креативноста и на визијата на луѓето кои се спремни да направат крупни чекори и уште покрупни промени за себе и за човештвото воопшто. А освен тоа, мора да се и храбри и авантуристи. За таквите светов е одамна глобално село, а еве и интерпланетарните патувања ќе ги направат такви. Секоја чест. Тие се доказ дека во човекот има многу повеќе од она што го покажува просекот. Јас не верувам дека би имала храброст за нешто такво, ама искрено им се восхитувам.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 22.6.2013 13:27:32 >

(Одговор на членот simona11)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мисија Mars One
22.6.2013 14:05:11   
vezilka RR
Тоа е онаа иста мисија за која позн ативе светски фаци плаќаа незамисливи суми за да ги стаат на листи, или не? Тоа со истражувањето е ок, ама ова со реалното шоу не ми баш ок. Па зарем со шоу бизнис ќе ја одржуваат мисијата. Зарем нема фондови во светов што поддржуваат научни истражувања. Ако нема, нека скратат од милјардатаглупости.

Инаку хипотетички кажано јас сакам на Марс.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 22.6.2013 14:07:37 >

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мисија Mars One
22.6.2013 14:22:17   
Yummy Mammy
user posted image user posted image user posted image Simona11 me iznasmea posteno...

Jas licno im simnuvam kapa i na naucnicite zaradi umstveniot kapacitet i na dobrovolcite astronauti zaradi hrabrosta da se odi vo nepoznati i nesigurni mesta. Mene pari da mi davaat, jas ne bi...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мисија Mars One
22.6.2013 14:22:24   
Палешка РР
Мене ми е прилично застрашувачка идејата одење на Марс и не враќање никогаш, иако можеби тоа е заради понатамошното добро на човештвото. Не би учествувала во такво нешто.
Ова ми личи на отелотворување и реализација на идеите од сајнс фикшн филмовите. Интересно ми е како идеја и би ми го привлекло вниманието да гледам. Тоа значи чекор напред не само во науката, туку и во надминувањето себеси и ставањето себеси во функција на повисоки планетарни цели. Не знам дали е за поздрав, бидејќи луѓето стануваат експериментални глувци, но во секој случај како проект е интересно.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мисија Mars One
22.6.2013 14:22:42   
deluxe
Браво!! До каде се ќе стапне човечката нога?? Им се восхитувам на тие луѓе со авантуристички дух(конкретно за ова патување) Но јас не би имала толку храброст да заминам.Некој спомна познативе фаци плаќале високи суми за вакво патување,но јас мислам и пари да ми дадат(не јас дда платам) не одамuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мисија Mars One
22.6.2013 19:24:41   
Bethany
Се тоа во ред, ама искрено не можам да разберам зошто би се некој одлучил да се пресели на Марс и да не може да се врати?
Прво, тоа ми значи дека тој некој нема ништо и никој битен тука, па му е сеедно што ќе оди,бидејќи нема кого да остави тука, или до толку е пожртвован да го дава и "сопствениот живот" за човештвото. Ово второво ми е многу малку вероватно, во денешницата во која живееме, ама ако им кажале дека ќе бидат ѕвезди во реалното-шоу, е тоа ми е многу повероватно. Ќе бидат познати. user posted image
Ама, сигурно би пратила шоу, од љубопитност, радозналост, и мислам нема некој што не би направил истото, ама да одам таму, нека фала, нема потреба.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 22.6.2013 19:25:30 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мисија Mars One
22.6.2013 19:43:13   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Тоа е онаа иста мисија за која позн ативе светски фаци плаќаа незамисливи суми за да ги стаат на листи, или не? Тоа со истражувањето е ок, ама ова со реалното шоу не ми баш ок. Па зарем со шоу бизнис ќе ја одржуваат мисијата. Зарем нема фондови во светов што поддржуваат научни истражувања. Ако нема, нека скратат од милјардатаглупости.

Инаку хипотетички кажано јас сакам на Марс.


ne naletav na takva informacija na sajtov, a gi ima aplikantite so kratko video vo koe objasnuvaat zosto se prijavuvaat i megu niv od tie sto gi razgledav nikoj ne mi e poznat, obicni luge, mnogu mladi ima, obrazovani, vozrasni, sekakavi
inaku imaat fond i primaat donacii za misijata no ova ke bide dolgogodisen proekt koj bara mnogu finansiski sredstva pa verojatno site resursi ke gi iskoristat zatoa i shouto, a plus eden vakov revolucioneren proekt da ne bide dokumentiran i prikazan za da se pofalat bar
interesno ke bide za gledanje, bidejki ke se prigotvuvaat vo ekstremni uslovi na koi ne sme naviknati, pomala gravitacija, minus temperaturi
mnogu mi ja zagolicaa ljubopitnosta edvaj cekam da pocneuser posted image a i 2023 da dojdeuser posted image
ama ne bi odela uf morbidna mi e pomislata za ne vrakanje nikogas, a i site rizici sto gi nosi, do tamu patuvanjeto ke trae 7 meseci
fascinantno morbidno, odam da citam usteuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мисија Mars One
11.8.2013 19:38:36   
Bethany
Македонецот што аплицираше за на Марс:

"Деветнаесет годишниот Горан Атанасов е единстениот Македонец кој се наоѓа меѓу 100.000 пријавени апликанти за еднонасочнен пат на Марс.

За себе вели дека е компјутерски техничар кој отсекогаш сакал да оди во Вселената. Го сака компјутерите и се што е поврзано со технологијата.

Навел дека го интересираат комјутери, технологија, Андроид хардвер, софтвер и развој. "

извор: Вечер.com.mk

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?