|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Форум vs. реален живот
26.11.2009 15:16:00   
mother 29
Што е се луѓето (никовите зад кои стојат) на форум,  а што се во реалноста?...
Дали никовите кореспондираат со вистинските личности  или најчесто се сведува на давање лажна слика за себе?... Во колкава мера е застапено себеетикетирање на форум како ваков, потаков, најваков, најонаков... без да се остави место некој сам да донесе заклучок за нечии карактерни особини?..Успевате ли да ја процените реалната личност врз основа на однесувањето на форум?

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 29.12.2012 18:47:03 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Форум & реалност
26.11.2009 15:21:38   
zami
Imam vpecatok deka na RR poveketo se iskreni za sebe i za podatocite koi gi davaat.
Iskucoci sekogas postojat, ama mislam deka na RR se malku za razlika od FB i sl. kade sigurno polovinata se so lazni podatoci i sl.

Ne e tesko da se proceni koga nekoj preteruva ili ne iako ne se poznavame dovolno.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Форум & реалност
26.11.2009 15:28:18   
ripce
Во најголем дел се сложувам со горе напишаното, ама не се така розево и на рр некои едноставно секогаш и во се' се нај нај. Нема да именувам...

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Форум & реалност
26.11.2009 15:32:42   
profesorica
На форумов сум интензивно од 08 ми месец годинава.Досега ниеден друг форум не ми го задржал вниманието така како рр.Така што не можам да зборам општо за повеќе форуми  туку само за рр.Инкау не сум форумски зависник но со исклучок на РР.

се сложувам со зами, мислам дека повеќето се искрени на рингераја.најчесто ги проценувам личностите од рр врз основа на постовите и врз таа основа имам одредено мислење за нив.но секако дека постојат исклучоци, не секогаш може да се разбереме преку пишување.

во секој случај ако досега имам една слика за некој член, ако доколку одеднаш стане неискрен, веднаш приметувам.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Форум & реалност
26.11.2009 15:33:47   
arh_diz
jas mislam deka poveketo se prikazuvaat vo vistinsko svetlo. Pa tuka mislam deka nema podreba da se lazeme od toa nemame nisto. Mislam deka na nikoj ne mu e se rozevo sekoj si ima po nekoj problem . E sega ima nekoi koi otvoreno zboruvaat za tie problemi a nekoi ednostavno si molcat No protiv toa nie nisto ne mozeme toa e nivni izbor

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Форум & реалност
26.11.2009 15:35:09   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

Во најголем дел се сложувам со горе напишаното, ама не се така розево и на рр некои едноставно секогаш и во се' се нај нај. Нема да именувам...


потпишувам..

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Форум & реалност
26.11.2009 15:36:44   
Cacko
Jas mislam deka na rr poveketo se iskreni,tie sto imav prilika i da gi zapoznaam vo zivo nekako sega kako 100 god da gi znam i koga si pisuvame,iako ima i nekoi koi ne gi zapoznav ama preku postovi,sliki isto ko da gi znam

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Форум & реалност
26.11.2009 15:43:28   
natasha
Smetam deka iskrenosta treba da bide del od nasite zivoti bez razlika dali stanuva zbor za clen na rr,fb,twiter,my spice itn sekade onamu kade sto ima potreba od vas avater ili profil...no sepak mislam deka del odsocijalnite mrezi kao fb nudat luge so laznen profil,identiet i sl...sto ne go opravduvam....zosto nekumu da dadam lazna slika za sebe,koja e dobivkata od seto toa????

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Форум & реалност
26.11.2009 15:44:01   
mother 29
јас имам чувство дека сите(горе -долу)  сакаме да се покажеме во подобро светло!може и грешам,не знам!ама  што сум приметила.....ако еден не пресече и не каже поинаку другите молчат!на пр. во тема се зборува за едно и сите после подржуваат,е сега, додека еден не пресече со друго мислење,никој не скока,туку отпосле .............незнам дали ме разбирате и дали сте приметиле!?



оваа тема ја отворив од причина дека само јас кажувам лоши работи ,тј искрени!и се фатив во ситуација дека тоа дава слика за мене дека сум строга,да не кажам лоша хииххии!?

а отпосле кога ке ја кажам работата испага дека не сум била единствена !????

затоа е прашањето реалност или форум?!?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Форум & реалност
26.11.2009 18:06:43   
Еца
секогаш го кажувам она што го мислам. Доколку сметам дека немам што да кажам, се повлекувам. Никој не е совршен, а најмалку јас. Ајде нека се пофали тој што не се кара со мм, нема проблеми на работа, дома, нека се пријави тој што има совршен брак, совршен живот и патем муабетот ми беше што ако некој се претставува тука дека е нај, нај...сметам дека се лаже самиот себе, а не нас.  Е сега јас лично морам да бидам понеутрална и непристрасна кон никој, бидејќи како админинстратор тоа се бара од мене. user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Форум & реалност
26.11.2009 18:07:32   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

jas mislam deka poveketo se prikazuvaat vo vistinsko svetlo. Pa tuka mislam deka nema podreba da se lazeme od toa nemame nisto. Mislam deka na nikoj ne mu e se rozevo sekoj si ima po nekoj problem . E sega ima nekoi koi otvoreno zboruvaat za tie problemi a nekoi ednostavno si molcat No protiv toa nie nisto ne mozeme toa e nivni izbor



се согласувам и јас денес цел ден цитирам али се некако сум во трк денот ми е таков поззз

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Форум & реалност
27.11.2009 1:48:02   
ananikol
E bas poradi toa sto sakam da pisuvam onaka kako sto e,bez razlika dali mm ke me digni vo oblaci toj den ili ke se ispokarame kako vcera (a bas toa go iskomentirav ovde) E bas poaradi toa ne sakav da stavam slika,za da ne bidam prepoznatliva pa da moram da pisuvam skazni i bajki, tuku navistina onaka kako sto jas cuvstvuvam vo dade moment a isto taka da mozam slobodno da iskomentiram vo vrska so seksot,nekoj mozebi i mozi da komentira slobodno za seksot i da znaeme tocno za koja licnost se raboti no jas ne mozam da si go dozvolam toa...zamislete nekoj od strana na  familijata na mm ili ete odmojata ili pa ne daj boze sinceto koj e tinejdzer da gi cita moite seksualni iskustvauser posted image .Da ne me razberite pogresno...nekoj mozebi i mozi i nemam nisto protiv,ama JAS nemozam.
Realnosta mislam deka preovladuva vo forumov no se naogaat i onie koi ke preteraat malku,mislam vo odnos na zivot na povisoko nivo-toa sum go zabelezala a od starana na vizuelnoto prilzeno ovde,"nivoto" e nekade na drugo mesto,ama pak toa voopsto ne mi smeta za da si pomuabetam i da si se duzam zatoa sto vpecatokot koj preteral a koj ne e sepak samo moj i e vozdrzuvam da kontriram ama eve mother 29 e "kriva" so ja pocna tematauser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Форум & реалност
27.11.2009 15:21:57   
mother 29
user posted image user posted image user posted image ете пак јас "крива" хихих

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Форум & реалност
12.12.2009 14:32:41   
mother 29
на тие што тешко им оди во животот нешто / што и да било/ на форумов имат големи успехи...каде реални, каде имагинерни, наj веке имагинерни се , оти е нема жива комуникациjа. а кога се доjде до неа...уффф, мори маjко, почнуваш да се чудиш , jас ли бев, ти ли беше, кои се....
Но се разбира има случаеви кога форумов всуштност е продолжеток на реалността

Секоjа им чест на тие што доагат да одмарат и да се забавуват...
а не од форумов да прават реалност и од реалността форум....
Фала Богу ...одамна сум од тие што одмарат...и ако можат ...се забавуват ...каде сами , каде во приjатно и мило друштвоuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Форум & реалност
12.12.2009 14:38:53   
mami
оти е нема жива комуникациjа. а кога се доjде до неа...уффф, мори маjко, почнуваш да се чудиш , jас ли бев, ти ли беше, кои се....


потполно се сложувам...чудо е колку човек се менува кога ке направиш некој конкретен муабет...фино е што од време на време работите излегуваат на површина

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Форум & реалност
25.1.2010 15:59:48   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79



imam vpecatok deka nekoi od clenovite sto se mnogu aktivni i poveke ne se anonimni, pisuvaat najdobro za sebe i se pretstavuvaat vo idealno svetlo, a posebno koga stanuva zbor za nivnite sopruzi,kolku vo brakot mu teci med i mleko....bidejki znaat deka ke bidat procitani i prepoznati.



(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Форум & реалност
25.1.2010 16:10:29   
mami
Се сложувам мајка79...јас секогаш си кажувам што и како е. Ако сум нервозна си кажувам зошто акое розево си го сликам розево- далеку од тоа дека некаде е СЕ ТИП ТОП, секоаш нешто фали, не постои совршенство, само стремеж кон него

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Форум & реалност
25.1.2010 16:13:48   
penelopa
Јас рингераја.мк ја доживувам како еден забавен сајт со многу корисни информации..буквално се што сум сакала да знам во врска со забременување и породување тука сум прочитала од вашите искуства и се надевам дека тоа ке ми помогне во иднина. Инаку за членовите можам да кажам дека ми се интересни има и такви кои се пренападни, секогаш знаат се- тоа по малку ме иритира..но секој е различен карактер...

< Поракaта ја уредил penelopa -- 25.1.2010 16:14:33 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Форум & реалност
25.1.2010 16:20:35   
arh_diz
Jas mislam deka toj sto laze se laze sebesi a ne drugite. Na primer mene mnogu mi e podobro da razgovaram otvoreno i da si pobaram pomos tuka za odreden problem koj za odredeno vreme posle go resavam . Ili pak imam nekoja nervoza koja posle niz razgovor mi se smiruva No ima i raboti koi se intimni od mojot zivot za koi nesakam da razgovaram no voopsto ne gi i spomenuvam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Форум & реалност
25.1.2010 16:23:19   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas mislam deka toj sto laze se laze sebesi a ne drugite. Na primer mene mnogu mi e podobro da razgovaram otvoreno i da si pobaram pomos tuka za odreden problem koj za odredeno vreme posle go resavam . Ili pak imam nekoja nervoza koja posle niz razgovor mi se smiruva No ima i raboti koi se intimni od mojot zivot za koi nesakam da razgovaram no voopsto ne gi i spomenuvam


потпишувам!


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Форум & реалност
25.1.2010 16:39:38   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Јас рингераја.мк ја доживувам како еден забавен сајт со многу корисни информации..буквално се што сум сакала да знам во врска со забременување и породување тука сум прочитала од вашите искуства и се надевам дека тоа ке ми помогне во иднина. Инаку за членовите можам да кажам дека ми се интересни има и такви кои се пренападни, секогаш знаат се- тоа по малку ме иритира..но секој е различен карактер...



Потпис !

РР ја доживувам и како пријателка, личност. Во секое време достапна, пријателски настроена ... Секогаш може да се добие совет, мислење, корисна информација, помош, утеха, разбирање, љубов ... Но има теми кои не се однесуваат на сите членови, селектирање, дискриминација ...

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Форум & реалност
25.1.2010 16:42:28   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas mislam deka toj sto laze se laze sebesi a ne drugite. Na primer mene mnogu mi e podobro da razgovaram otvoreno i da si pobaram pomos tuka za odreden problem koj za odredeno vreme posle go resavam . Ili pak imam nekoja nervoza koja posle niz razgovor mi se smiruva No ima i raboti koi se intimni od mojot zivot za koi nesakam da razgovaram no voopsto ne gi i spomenuvam



ima i raboti koi se intimni od mojot zivot za koi nesakam da razgovaram no voopsto ne gi i spomenuvam

На тоа и мислев пријателке во другата тема. Секој за себе може било што да каже, фали... но важно е како го доживуваат другите околу него.
"Не зборувај за делата, остави делата да зборуваат за тебе".

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Форум & реалност
25.1.2010 16:46:17   
Еца
Еве и тука ќе се надоврзам, форумот има безброј теми на кои вие одлучувате дали ќе коментирате или не. Се она што сметате дека е премногу интимно за Вас оставете го некаде длабоко во вашата душа. Но можеби токму тоа некој има потреба да си го каже, да се искаже и да се почувствува поубаво.затоа не треба никому да замерувате, секој сам одлучува што и колку ќе каже за себе и кадеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Форум & реалност
25.1.2010 16:50:53   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Еве и тука ќе се надоврзам, форумот има безброј теми на кои вие одлучувате дали ќе коментирате или не. Се она што сметате дека е премногу интимно за Вас оставете го некаде длабоко во вашата душа. Но можеби токму тоа некој има потреба да си го каже, да се искаже и да се почувствува поубаво.затоа не треба никому да замерувате, секој сам одлучува што и колку ќе каже за себе и кадеuser posted image


потпишувам е Еца со две раце!


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Форум & реалност
25.1.2010 16:55:32   
niki
Луѓето и во приватниот живот, во контактите во четири очи имаат тенденција да се покажуваат во подобро светло, сите имаме потреба да бидеме допадливи и прифатени од другите. Никој не сака да биде фрик и покажуван со прст постојано.
На форум има два типа искреност, според мене. Едни кои се претставуваат со име и презиме, слики, матичен број, адреса на живеење, број на кондури и сл. а лични искуства 0 и секогаш личните мислења и ставови ги приклонуваат кон мнозинството и скоро никогаш не изнесуваат конкретни мислења на некои осетливи теми. Другите стојат зад некој си ник, не објавуваат ништо што би го открило нивниот идентит и си го вадат на виделина и највалканиот веш. И ни едните, ни другите не се слика ни прилика на реалноста.
Форум е форум, реалност е реалност иако имаат допирни точки сепак се два посебни света за секого од нас.
Вистинската искреност е особина која им се покажува само на одредени луѓе, кои го заслужиле тоа, таа не е за секого.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?