|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Биолошки часовник-кога почнува да отчукува???
20.6.2012 21:40:27   
niki
Neznam dali se diskutiralo na temava dosega pa aj rekov da ja zapocnam bidejki mi zui nesto vo glavceto...
Vprocem, imam edno dete, otsekogas sum mislela deka ke imam dve, toa bese nekoja sovrsena brojka, ideal, son.... no zivotnite okolnosti i xy pricini ne dozvolija do sega da se sluci, a i nesakav da se sluci... i sega mi se blizi 34 rodenden, a veke dolgo nekako bev ubedena ili pomirena so idejata deka sum zavrsila so raganje..... NO kako ovie brojkive se zgolemuvaat i kako se doblizuvam do razno razni granici moi, tugi, od strucni i nestrucni lica, se poveke se mislam dali navistina sum stavila tocka i dali treba da stavam tocka ili mozebi treba uste ednas da ja razgledam opcijata bebe pred da bide premnogu docna.....
Prasanje do zenite na vozrast blizu 35-40, bez ogled na toa kolku deca imate i ste sakale da imate, dali sega vo ovie godini pomisluvate na uste ednouser posted image onaka za kraj pred da si kazete veke sum stara da se vpustam vo takvi avanturi?
Kako kaj vas otcukuva bioloskiot casovnik, kakvi misli vi nosi i kolku mu obrnuvate vnimanie?

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 21.6.2012 23:51:04 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together
Непосредна врска до пораките: 1
   Биолошки часовник-кога почнува да отчукува???
20.6.2012 22:55:42   
annabela
Jas za eden mesec ke polnam 35 godini, a pred dva meseca se porodiv so moeto prvo detence, znaci go zacnav iznosiv i rodiv na polni 34 god. Imav prekrasna bremenost bez niedna komplikacija se porodiv prirodno, a samiot poragaj bese poprilicno lesen i normalen. I jas se plashev i si velev lele stara sum veke kako ke go iznosam, pa neli godinite ne mi se malku pa kako ke se porodam pa ova pa ona, ama ete si pominav najubavo i toa mi dava hrabrost i sila za da razmisluvam i za vtoro dete. E sega zdravje za vtoro ke pocekam malku barem edna godina, taka planiram, i ne mislam deka bioloshkiot casovnik mi otcukuva znam zeni sto rodile i na 40 i najubavo si pominale, a znam i zeni sto rodile i na 20 i imale strasni komplikacii i so nesenje i raganje. Taka da nema pravila, a star si ne kolku godini imash tuku kolku staro se custvuvas, barem jas taka razmisluvam

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 21.6.2012 23:51:39 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   Биолошки часовник-кога почнува да отчукува???
20.6.2012 23:15:49   
mmbucko
Aj da vi se vmesham vo temava so licen primer i primer na drugarka mi .....
Znaci koga se porodiv so prvoto detence pred 10 god imav 30 i vo kartonot mi pisaa STARA PRVOROTKA?????!!!!!?. Vtoroto edvaj go napravivme so eden kup pomos od doktori i cela bremenost ja prelezav. Ja rodiv so polni 36 godini. Sega sum 35 nedela so treto so koe ostanav bremena vo sprotivnost na site metodi za kontracepcija, a za 10 dena polnam 40 polni :))))). So drugarka mi prvite 2 gi rodivme zaedno a so tretoto mi izbega za 7 meseci. Vcera bevme kaj nea na gosti i me prasadali sum cula za nekoja zena sto se porodila so carski 4 pati???!!! Zatoa sto sakaat da imaat uste edno detence. So drugarka mi sme generacija....Taka da site vie so 3 napred vo godinite ic da ne mu ja mislite. Nema poskapoceno nesto od detence.
PS so ovaa bremenost trcav po doma i na rabota do pred 2 nedeli maksimalno. Sega malku olabaviv...

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 21.6.2012 23:51:55 >

(Одговор на членот annabela)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Bioloski casovnik - koga pocnuva da otcuk...
20.6.2012 23:18:55   
mmbucko
A zenata sto doaga da mi pomaga po doma e isto moja generacija i veke 18 meseci nema dobieno. Zatoa pak ke kazam site koi mozete i sakate voopsto ne se dvoumeta...

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Bioloski casovnik - koga pocnuva da otcuk...
21.6.2012 12:58:39   
Gardenia
незнам кога почнува да куца часот,ама еве јас сум 28 години и кај и да е уште малку ќе почнам да го правам моето прво детеuser posted image ,останав бремена непланирано од прва ама се случи спонтан многу рано и сега нели следи оној период да помине па после се впуштам во походuser posted image .Може по малку жалам што не родив досега,ама баш сега си се осеќам најзрела за таа одлука.
И да ти кажам mmbucko ти се восхитувам,јас имам голема желба да имам три деца ама чекај даодека првото го родам па кај и да е трето може да биде на 40 каuser posted image user posted image .незнам многу сакам деца

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 5
   Биолошки часовник-кога почнува да отчукува???
21.6.2012 13:38:40   
Mihaela 2010
Na kogo kako mu e pisano,sega i onaka se e pomesteno,kasno se mazat/zenat,avtomatski kasno ragjaat deca,pa ako se pogodi od odma da ne se moze,pa ete ti pominale godinkite..takov e zivotot sto da se pravi.
Mojata vekje oddamna pokojna svekrva,prvoto go rodila na 42 a mm na 44 god.komsiite sekogas mi kazuvaat kako imala super lesna bremenost,bez nikakvi komplikacii,prirodno i lesno porodena,za zal prerano zaminala na onoj svet,taka sakala sudbinata,no i kasno se omazila..
Eve eden primer na edna moja koleska,moze ke vi bide uteha na tie koja mu ja mislat za vtoro,treto dete i tn
Zenava e razvedena i ima kerka 25 godisna...po nekoe vreme povrotno ja sretnuva svojata prva ljubov,od nejziniot kraj,nesudena ljubov i toj razveden i resavaat da ja obnovat t.e krunisaat svojata ljubov i se vencaat...ostanuva trudna na svoi 49 god i bez oko da i trepne si go rodi deteto..rodi zdrava prava kerkicka koja sega ke polni 2 godini.Da ja vidite sega zenava,prolepsana,raspolozena,polna so elan i volja za bilo sto...baska si ima pomos od kerka i...baska idese celo vreme na rabota i se porodi po priroden pat bez nikakvi komplikaciii...
Pa sega vie mladi majki koi mislite deka ste prestareni posle ova razmislete si malkuuser posted image

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 21.6.2012 23:52:18 >

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 6
   Биолошки часовник-кога почнува да отчукува???
21.6.2012 14:15:27   
vezilka RR
Што да кажам, имам 34 години и едно дете. Не сум имала некоја посебна желба, определана бројка за тоа колку деца сакам да имам, на моменти сакам едно, на моменти сакам уште едно. И што вика ники, како поминуваат годините се почесто ми текнува на ова второво, дека сакам уште едно. Арно ама, хе,хе, секогаш има арно ама..како стојат сега работите, заради одредени причини во моментов не можам да се фрлам на второ, и плус со мојава дијагноза многу веројатно е дека правењето на бебче ќе потрае као и за првово, се на се, сума сумарум, тешко дека ќе биде. И колку почесто си викам тешко дека ќе биде, толку посилно мислам на второто, дури и име му смисливuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 21.6.2012 23:52:38 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Bioloski casovnik - koga pocnuva da otcuk...
21.6.2012 21:39:37   
niki
A dali bi zacnuvale i ako postoi nekoja nasledna bolest koja so godinite bi mozela da se javi vo poseriozen oblik?


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Bioloski casovnik - koga pocnuva da otcuk...
22.6.2012 23:22:33   
ananikol


Prvata bremenost ja iznosiv vo mojata 21-va godina,za 22-ot rodenden dobiv sin.Vtorata user posted image ja planiravme za po 10 godini a odlucivme po 15,znaci na 36 godini vtorata user posted image i nikogas do sega ne sum razmisluvala za bioloskiot casovnik mozebi poradi okolinata,eve bas vcera sretnav poznanicka koja e user posted image so vtoro vo svojata 45-ta godina (prvoto ima 5 godinki).I da vednas po vtorata user posted image pocnav da ramisluvam za treta.Od kade taa zelba-neznam...so ogled kolku vreme mi trebase da se odlucam za vtorata user posted image .Duri pocnav 3 meseci odnapred da koristam i vitamini arno ama ginekologot bese so drugo mislenje...poradi krvarenjata vo vtorata user posted image za koi nemaa nikakvo objasnuvanje ami samo predpostavka deka toa se slucuva poradi niskata polozba na matkata,mi predlozi vezbi za podiganje i taka jas veke godina odam na fizioterapija-ova poradi mm,da se prasuvav jas sega veke ke bev porodenauser posted image .A da,razmisluvam,sakam i planiram treta user posted image .
Svesna sum deka posle 18 godini nema da se osekam mlada majka kako vo slucajot so prvoto,no resena sum da se vpustam vo taa 'avantura'user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Bioloski casovnik - koga pocnuva da otcuk...
23.6.2012 14:50:12   
ananikol

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

A dali bi zacnuvale i ako postoi nekoja nasledna bolest koja so godinite bi mozela da se javi vo poseriozen oblik?




Ova e mnogu seriozno prasanje i bara mnogu serioen pristap zatoa i vcera go izostaviv vo mojot odgovor...
Ako se plasis za plodot tuka e amniocintezata dava 100% tocni rezultati iako postoi rizik za izlivanje na plodovata voda i natamosni komplikacii...A kako sto predpostavuvam deka prasanjeto se odnesuva za majkata togas se zavisi za koja bolest se raboti,dlaboka konsultacija so doktor i ako sansite se visoki iskreno mislam deka bi se odkazala od zacnuvanje,sepak zosto bi go rodila ako nemozam da se grizam za nego...
Neznam,tesko prasanje..a nema lesen odgovor,samo konsultacija so najmalku 5 doktori i spored nivnite iskustva(ne teorii,niv ke gi najdes i na net) da se dojde do odgovor.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Bioloski casovnik - koga pocnuva da otcuk...
24.6.2012 11:07:40   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

A dali bi zacnuvale i ako postoi nekoja nasledna bolest koja so godinite bi mozela da se javi vo poseriozen oblik?




Ova e mnogu seriozno prasanje i bara mnogu serioen pristap zatoa i vcera go izostaviv vo mojot odgovor...
Ako se plasis za plodot tuka e amniocintezata dava 100% tocni rezultati iako postoi rizik za izlivanje na plodovata voda i natamosni komplikacii...A kako sto predpostavuvam deka prasanjeto se odnesuva za majkata togas se zavisi za koja bolest se raboti,dlaboka konsultacija so doktor i ako sansite se visoki iskreno mislam deka bi se odkazala od zacnuvanje,sepak zosto bi go rodila ako nemozam da se grizam za nego...
Neznam,tesko prasanje..a nema lesen odgovor,samo konsultacija so najmalku 5 doktori i spored nivnite iskustva(ne teorii,niv ke gi najdes i na net) da se dojde do odgovor.


Se soglasuvam so boldot. Koga bi bila vo losa zdravstvena sostojba i ne bi mozela da se grizam za deteto ne bi go zacnuvala ni jas, razmisluvam na kerka mi da i rodam sopatnik niz zivotot, edna najbiliska licnost, a ne da i ostavam obvrvska...
Vo mojot slucaj ne se raboti za bolest kaj majkata, nitu kaj tatkoto, samo se somnevam deka sme nositeli na gen a potvrda za toa e dijagnozata sto ja dobi kerka mi, istata ja ima dever mi, so taa razlika sto kaj nego e mnogu seriozno, a kaj nas mnugu blago izrazeno. Sto moze da e slucajnost, bidejki dever mi i mm imaat razlicni tatkovci, a moze i da ne e. Vo sekoj slucaj jas i mm ne sme pomladi sega i ako nasledniot faktor prorabotil togas mi e strav da ne bide sega postrasno na 34+ i kaj nego 41+.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Bioloski casovnik - koga pocnuva da otcuk...
24.6.2012 11:12:18   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

A da,razmisluvam,sakam i planiram treta user posted image .
Svesna sum deka posle 18 godini nema da se osekam mlada majka kako vo slucajot so prvoto,no resena sum da se vpustam vo taa 'avantura'user posted image


cestitam na razmisluvanjeto i ti zaviduvam na resenosta


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?