|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сообраќајни прекршоци и казни
3.5.2010 13:43:50   
Julie1
Знаеме дека казните за сообраќајни прекршоци се многу големи во споредба со просечна македонска плата... но да се информираме тука кој за што бил казнет/казнета и која е сумата за тоа - колку казнени поени се добиваат и колку се плаќа....

На пример при прекршок од брзо возење или поминување на црвено... погрешно паркирање и слично

_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сообраќајни прекршоци и казни
3.5.2010 15:25:20   
matushka
Brat mi ima polozeno, i neli ima zakon edna godina od koga ke polozis ne smees da vozis bez pridruzba po 22h. taka da si dobi kaznicka od 250 evra.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сообраќајни прекршоци и казни
28.6.2010 22:06:35   
vezilka RR
хи,хи..нас не казнија прошлата недела дека подзастанавме на автгобуска станица. Казна 200 евра, ако платиме во рок од 8 дена пола цена. Ама само што подзастанавме, малер..user posted image user posted image Нема везе, иначе денес бевме да прашаме како иде тоа со казнени поени, и ни кажаа тоа важи само за казни до 45 евра. За поголеми, нема поени само си плаќаш. Уф, што ми е криво..баш си ги планирав тие пари.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сообраќајни прекршоци и казни
28.6.2010 22:12:44   
Палешка РР
Мм доби казна за погрешно паркирање која чини 3000 денари user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сообраќајни прекршоци и казни
28.6.2010 22:15:16   
vezilka RR
..и да уште нешто, тие казни што се до 45 евра не се преполовуваат ако ги платиш во рок од 8 дена..

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сообраќајни прекршоци и казни
29.6.2010 11:10:21   
nadica
страшно е тоа што ни се случува user posted image user posted image user posted image  
да го кажам нашето искуство прво си купивме кола од англија со десен волан и отпосле дознавме дека само во мк и срб не е дозволено да се вози user posted image  па ја продадовме и купивме друга за која плативме и царина и регистрација и 300 други глупости и ни рекоа дека треба да ја проверат во интерпол дали е ок и дека процедурата трае максимум 15 дена па извадивме и пробни табли за да може да ја возиме кои важат само 7 дена и нема можност за да се извадат повторно
и еве и по 5 недели документите сеуште не се стигнати а ние немаме право да ја возиме сопствената кола за која е платено СЕ бидејќи се мн ажурни во нашето мвр user posted image user posted image user posted image  
и кога итно моравме да отидеме до соседниот град ни пишаа 500 евра казна user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сообраќајни прекршоци и казни
16.5.2012 14:43:11   
Luci
Во саботата се враќам од работа и јас као совесен возач со секогаш ставен појас и уклучени светла гледам џандар ми дига СТОП ПОЛИЦИЈА и се чудам и му правам онака со прст као мене ме стопираш? И тој да да и ми покажува со прст кај да застанам! И ајде си искачам јас онака зачудена што ме стопира сега овој, му давам возачка и сообраќајна и ми вика Г-ѓа светлото не ти работи, кое светло му викам јас, вика па предното! Гледам јас едното стварно не свети ама поима немав и му кажувам дека не сум знаела(у себе зачудена што му е па на него гајле дали работи или неuser posted image )Вика треба казна да пишам 120 евра. Мене шлог мавањеuser posted image . Епа како викам 120 евра, нели е 35 евра ако немаш светла упалено? И луѓееееееееееееееееее кога ми рече ааа не, тоа е 35 евра ако не ти се упалени двете а за едно се плаќа 120 евраuser posted image user posted image user posted image
Финишот е дека пројдов без казна пошто девер ми работи таму па по презимето свршив работа без да вртам телефони
А инаку имам платено една казна до сега за зборење на мобилен и дај Боже да е последната казна за пунење на буџетот од менеuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сообраќајни прекршоци и казни
16.5.2012 14:53:25   
Џесика
user posted image Во случајов те казнил за расипан фар, колку што разбрав... не за неупалено светло user posted image али цениве им се крш бе... а имаш и тарифа, во кеш одма ако платиш само 50% мислам се плаќаше од сумата...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сообраќајни прекршоци и казни
16.5.2012 15:04:41   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

user posted image Во случајов те казнил за расипан фар, колку што разбрав... не за неупалено светло user posted image али цениве им се крш бе... а имаш и тарифа, во кеш одма ако платиш само 50% мислам се плаќаше од сумата...

Да да фар беше стручниот збор, тапа сум за кола user posted image А имаш опција и 10% од сумата у џеб кај џандарот и никому ништо user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?