|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 9:32:37   
AnnaMolly RR
Веќе подолго време сакам да ја отворам темава, да ми дадете малку храброст да го надминам стравот што го имам веќе неколку месеци.
Лани изгубив бебе во 5 месец од бременоста, го родив мртво. Сигурно веќе голем дел и знаете, пишував тогаш на форумот.
Проблемот е сега што имам некој ненормален парализирачки страв во мене од забременување. Само што ќе помислам на бременост се препотувам и многу се плашам.
Знам сега ќе речете да не се секирам, дека се ќе си дојде во свое време, ама не можам да не мислам на тоа.
Сега никако не ни помислувам на друга бременост, се плашам дека ќе се случи пак истото, ако не и нешто полошо. А сакам да си родам уште едно дете, само мислам дека тие 9 месеци ќе завршам во лудница од секирации.
Мислам дека паничниов страв повеќе ми го направија хорор породувањето и третманот што го добив на ГАК, трауми невидени доживеав и уште имам кошмари од тие неколку дена што ги поминав таму.

Ајде искуство, знам дека има мамички тука што поминале низ слично сценарио.
Како го надминавте стравот од повторно забременување? Како си ја поминавте бременоста, се измачувавте ли со цени мисли?
Секое мислење многу ќе ми значи.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 10:01:42   
Mihaela 2010
Nemozam da zamislam samo mozam da pretpostavam niz sto se si pominala zosto sum zena i majka i sekogas velam deka tie raboti sto se slucuvaat ni na dusman covek da ne gi posaka.
Se slucilo sto ne znaci deka pak ke se sluci, normalno e da si zagrizena i znam deka ke stravuvas povtorno koga ke zabremenis no ako si imas zelba za uste edno nemoj ova da ti bide preckata.
Moja prijatelka go izbubi bebceto vo 38 nedela, sto se vika den pred poroduvanje.bese strasno i uzasno no eve posle dve godini povtorno e trudna pregolema bese zelbata za uste edno detence.gospod da i dade sila i zdravo pravo bebe
Ja imas seta moja poddrska i ti posakuvam nadkoro da ne izraduvas

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 10:16:53   
Neurotoxin RR
AnnaMolly, може имаше прочитано дека на моја најблиска пријателка и се случи истото во 32-ра недела. и тоа сега пред два месеци. Она не беше во ГАК, во систина го роди, се разбира и те како има разлика, она дента беше мирна и задоволна од третманот и покрај таа голема загуба.
Последно што слушнав од нив е истиот став, стравот од повторно забременување. Искрено, се работи за најчувствително прашање, и нејзе и го кажав истото и еве и тебе, никој овде или било каде дома, или улица нема да те разубеди дека не треба да се плашиш. Мораш да пробаш да најдеш некоја терапија, некој кој успешно ќе ти го замени стравот со чувство на слобда и мир.

Ние ќе бидеме тука да го бркаме стравот,секој ден, малку по малку, ќе му здосадиме и ќе си отидеuser posted image да знаеш дека имаш поддршка.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 10:23:38   
AnnaMolly RR
Знам дека тука имам поддршка, затоа и се решив да пишам.
Треба да одам да правам испитувања пап, брисеви и кариотипизација, ама и тоа го одложувам зашто вака бар си викам ете немам направено тестови, не смеамда забременам.
Во август ќе помине една година од мојот хорор и уште се немам помирено. Мислам дека годинава нема да се решам да забременам, но никако не се откажувам сосема од тоа.
Дефинитивно еден ден ќе си родам второ бебе, ама кога ќе биде тоа ќе видиме.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 11:00:53   
LoveableMe RR
AnaMolly, штом си забременила повеќе пати, нема зошто да не забремениш пак, а психолошката бариера секако дека е проблем и треба да пробаш да ја надминеш, не знам дали стручна помош помага и дали би ти помогнала, но мораш да пробаш. Мислам дека стравот постои кај сите што им се случило ова, еве мами ејнџелс може да напише нешто за ова.

Мој добронамерен совет, немој да ми се лутишuser posted image , е да ги намалиш цигарите, знам дека не можеш да ги оставиш, но барем да ги намалиш на 3-5 цигари дневно, тие можат да бидат причина за спонтан абортус, влијаат на крвните садови, а посебно на циркулација на екстремитетите (знам искуство од моја блиска околина), или да пробаш електронски цигари, ако можеш секако да ги поднесеш.

Мислам да отидеш и кај нутрицонист, во комбинација со психолошка помош и намалување на цигарите, сигурна сум наскоро ќе се случи за некој месецuser posted image . Како и да решиш, ние сме со тебе user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 24.4.2015 11:02:16 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 11:09:24   
mommy_angels RR
Анамоли,моето минато добро го знаеш,а за стравот нема потреба да зборувам,нормален е.Мене сила ми даваше желбата за бебенце.Мене ми беше борба за прво детенце и можеби затоа не ни размислував дали можам или не психички да го поднесам тоа.Е иако се работи за второ и кај тебе желбата е преголема,чувај го стравот под црвената линија и се ќе биде добро.Јас име немав за детево до 9 ти месец.Немав и едно парче облека,ниту пак некаква бебешка опрема.А не дозволив ни некој друг да купи.Па ете се успеав за една недела да обезбедам без проблем.Се надевам дека ти доловив со ова колкав страв во мене имаше,ама тоа не ме спречи да посакам бременост,да ја издржам целата,а и здрав разум да не изгубам притоа user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 11:17:39   
Gardenia
Анамоли знам како ти е и со оглед на тоа дека имав нели два спонтани иако во рана бременост,сепак за мене беа болни искуства,ама желбата за бебе беше поголема од се и вербата дека ќе родам еден ден здраво дете, иако се плашев ако останам бремена да не се случи пак истото.Мораш психички да се совземеш и кога ти ќе решиш дека си потготвена за бебе тогаш,и се согласувам со Loveableme за ако има потреба за стручна помош и за цигаритеuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 11:18:54   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

AnaMolly, штом си забременила повеќе пати, нема зошто да не забремениш пак


Не се плашам јас ДАЛИ ќе забременам, туку се плашам да забременам, односно не сакам :) Ете тоа е проблемот кај мене.
А цигарите ми се најдобри пријателки, ете и пушев пред и по бременоста со Филип...

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 11:52:34   
Cvekelencule
Ана молии и јас го имав тој страв кога се породив со второто дека тежок пораѓај имав и велев нонстоп ако останам за трето трудна јас ќе умрам ама не умрев туку родив здраво право маже ама дури ги поминав тие 9 месеци душата ми позна ама издржав затоа душо моја верувај се ќе биди во ред само верувај во Бога тој има поубави планови за нас отколку ние самите те гушкам

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 12:28:04   
jana81
Ana molly, nemozam da pretpostavam kako ti e zosto ne sum go pocuvstvuvala toa, no, za steavot sto da ti kazam. Posle osumgodisna bitka, ostanav bremena so ivf. Nema da mi veruvas, ama jas se izraduvav na bremenosta samo prviot den koga doznav. Od vtoriot den vekje bev vo strav, i crni misli, dali se ke bide kako treba. Od 5ti do 9ti bev so krvarenja. Si velam mozebi samata so mojot strav si gi predizvikav tie problemi. No covek koga e plasliv e plasliv. Mislev ke se porodam pa ke mi pomine i stravot, no toj veke mi e sekojdnevie, mislam deka sum polna po sin mi, opsesivna. Da ne sum off topic, pred nekoe vreme na you tube, najdov edni videa na ana buncevic, za spravuvanje so strav, tehniki za otrgnuvanje crni misli, i dr. Koi vo daden moment mi pomagaat. Sekoj normalen covek se plasi, samo treba da znaeme da se spravime so stravot. Da go smenime samiot pristap, nacinot na razmisluvanje. Zasto sum sigurna deka samata psiha na covekot ima mnogu golemo vlijanie vrz nastanite. Ti posakuvam sto pobrgu da go pobedis stravot, da gi napravis potrebnite ispituvanja i da si ja ostvaris zelbata za vtoro detence:))

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 15:59:29   
nataly86
Искрено размислував и незнам што да те советувам...Дали е подобро да оставиш на случајноста и без предходни испитувања да пробаш да забремениш ( а предходното да се сфати како желба на универзумот) или да си ги направиш сите испитувања и со мирна глава да речиме да пробаш,
Јас како фрек контрол човек би одела на втора варијанта, но знам луге од мојата околина кои после изгубена бременост и тоа доцна исто така 5 месец едните ги направија сите испитувања па кога им рекоа ок почнаа и други кои после 1 година си остана бремена без предходно да прави..двете родија здрави прави деца.

Инаку стравот ти го сфаќам..мојата приказна ја знете сите..ивф, тешка комплицирана бременост што заврши со породување 32недела, грижи нервози и на крај се добро се заврши....но јас лично мислам дека немам сила за уште една бременост..иако со сопругот ос стално сме сакале 3 деца јас не би се решила...
Можеби звучи смешно но и покрај ИВФ јас отидов да се консултирам за контрацепција само заради тој страв,

Инаку љути се колку сакаш ама цирагите да ги намалишuser posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
24.4.2015 16:09:51   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR
Не се плашам јас ДАЛИ ќе забременам, туку се плашам да забременам, односно не сакам :) Ете тоа е проблемот кај мене.
А цигарите ми се најдобри пријателки, ете и пушев пред и по бременоста со Филип...


Ок де, јас ти велам да ги намалиш, ти прават проблем и на циркулација, не предложив да ти откажеш целосноuser posted image . Рачунај со Филип тоа било пред 5-6 години можеби и помалку стресови си имала и сл., затоа ти викам да ги намалиш. user posted image user posted image Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
25.4.2015 0:07:38   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR
Не се плашам јас ДАЛИ ќе забременам, туку се плашам да забременам, односно не сакам :) Ете тоа е проблемот кај мене.
А цигарите ми се најдобри пријателки, ете и пушев пред и по бременоста со Филип...


Ок де, јас ти велам да ги намалиш, ти прават проблем и на циркулација, не предложив да ти откажеш целосноuser posted image . Рачунај со Филип тоа било пред 5-6 години можеби и помалку стресови си имала и сл., затоа ти викам да ги намалиш. user posted image user posted image Позз

morav da go citiram ova i da se nadovrzam na muabetot.jas ostanav neplanirano bremena i ne ni znaev deka sum,vo toj mesec dodeka ne znaev a bev bremena bev na odmor piev se zurkav i ne spiev po 2-3 dena. pa rodiv zdravo dete. ne znam sto da kazam no bi te sovetuvala da gi trgnes tie negativni misli zasto vo mnogu slucaevi koi sum gi videla opsto on a sto se vrti vo glava toa se slucuva. sekoj covek e individualna prikaza kako i sekoe dete i sekoja bremenost i sekoe podouvanje.... sepak napravi si ispituvanja bidi srekna i pod takvi okolnosti probaj da si imas detence user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
25.4.2015 11:16:54   
nina.darko
Истиот случај го имав за жал и јас AnnaMolly... Isto spontan vo 5 mesec.. Iako se se odvivase vo sistina i tretmanot bese super jas doziveav horor. Placev so denovi bez prestan a i sega mi doagaat solzi na oci i mislam deka sekogas ke mi ostane po toa detence grutka vo grloto i ogromna praznina vo srceto user posted image I jas osekav strav i poradi toj strav se otkazav od ponatamosni analizi i pravenje drugo ivf.. I samo placev.. Legnuvav i stanuvav so solzi. I taka 7-8 meseci.. Otkako ki se oladi glavata pocnav trezveno da razmisluvam i resiv deka so strav nema do nikade da stignam, resiv deka mora da rizikuvam pa moze i ke dobijam.. A stravot nikogas ne pomina. Go imase od momentot dali ke uspee ivf- to, pa posle dali ke go cujam srcenceto pa se do poroduvanjeto. I jas ne smiisliv ime se dodeka ne stignav do 34 nedela a alista kupiv edna nedela pred da se porodam. I seuste e prisuten stravot veruvaj. Ti posakuvam sto poskoro da si gi sredis mislite AnnaMolly i da prodolzis ponatamu. A toa samo od sebe ke si dojde. Ne forsiraj, sama ke pocuvstvuvas koga si spremna da odis ponatamu. Ti posakuvam se najdobro

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
25.4.2015 15:12:22   
kapina
Annamoly jas ke kazam samo edno sto e nase ke si dojde sto e pisano od boga toa ke e nemozam da ti kazam ne se plasi toa e normalno jas sum uste poveke isplasena oti se povtori no morame da misleme pozitivno

(Одговор на членот nina.darko)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
25.4.2015 15:51:45   
Malecka23
Jas bi ti rekla da probas da se opustis i natema bebe da mislis koga ednostavno ti ke bides spremna.Mislam deka i sega site ispituvanja da gi napravis bi te vratile nanazad.Ostavi gi rab neka splasnat daj si na sebe vreme.Mislam deka stravot sekogas ke postoi no prasanje e na vreme i moment do koja granica ke dostigne.Znam deka mozes da go pobedis ama nemoj da si vrsis pritisok sama na sebe.Ke,vidis dekazelbata ke pobedi na kraj samo vo prav moment.user posted image .Pravi gi site rab sto te opustatt i te pravat srekna i ke bide se ok

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
25.4.2015 19:36:48   
Kvisko
AnnaMolly дај си време. Нормално е да те боли загубата и да сњ чувствуваш така. Јас за ран мисед абортус бев неколу месеци вон себе не па за ова.
Пробај да најдеш некоја активност која ќе те опушта онака генерално. Можеш да пробаш со јога или со нешто творечко по дома (пример декупаж, цртање...) зависи што тип на човек си.
Исто така не е страшно да побараш помош и од стручно лице како психолог, психотерапевт (не психијатар зашто не ти требаат лекови). Мислам дека тоа најмногу ќе помогне.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
25.4.2015 20:06:16   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR
Ок де, јас ти велам да ги намалиш, ти прават проблем и на циркулација, не предложив да ти откажеш целосноuser posted image . Рачунај со Филип тоа било пред 5-6 години можеби и помалку стресови си имала и сл., затоа ти викам да ги намалиш. user posted image user posted image Позз

morav da go citiram ova i da se nadovrzam na muabetot.jas ostanav neplanirano bremena i ne ni znaev deka sum,vo toj mesec dodeka ne znaev a bev bremena bev na odmor piev se zurkav i ne spiev po 2-3 dena. pa rodiv zdravo dete.....


marchi, ти си останал бремена на 20-тина години и тогаш организмот е сосема поинаков и може се да поднесе, не смета ни пиење, ни пушење ни ништо. Може да не смета и подоцна, но сепак препорака на докторите е се да биде умерено, освбен ако не си премлад, е тогаш може и претерено, све се издржуваuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
25.4.2015 21:34:57   
srekna2
Stravot od povtoren neuspeh sekogas postoi i nemoze da se iskoreni pa koj kako saka neka kaze. I jas imav spontan na kraj na 5 mesec. Sega povtorno sum bremena so ivf veke 10ta nedela, i uste imam stav deka nesto ke se sluci. Celo vreme mi se vrtkaat crni misli po glava i nikako nemozam da se opustam i da se izraduvam kako sto treba.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
25.4.2015 23:27:49   
kapina
Jas sum za da gi naprave site ispituvanja sto treba mali nemali sansite za povtorno da se sluci ne daj boze ke bide barem pospokojna ako nema nikakov problem a ako ima ke se lekuva a zatoa za prijateli za rodnini primeri ehee imam dosta ama ne sekoj ke kaze oti navistina e imal problem i ja izgubil bremenosta
Dodusa kaj mene bremenostite zavrsija mnogu rano ne vo tolku docna bremenost keski da gi napravev site ispituvanja navreme no ajde sto bilo pominalo sega treba da gledam napred minatoto nemozam da goo vratam


< Поракaта ја уредил scared RR -- 26.4.2015 0:29:18 >

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
26.4.2015 11:23:29   
Hopeful RR
AnnaMolly RR, и јас мислам дека испитувањата треба да се направат, бидејќи биохемиска или губење во прв триместар е едно, а ова е сосема друго. Добро е да се знае причината во меѓувреме додека собираш храброст и се спремаш за ново.

Не сакам да те плашам, него чисто си зборуваме конструктивно - има многу случаи кај кои ова било последица на нешта што треба да се лечат, така што ако има нешто, скраја било, добро е да се решава, чисто да не се губи време, па да биде се во ред кога ќе посакаш второ и кога ќе бидеш спремна за тоа. Ако не ги направиш испитувањата, а случајно останеш бремена, ќе полудиш од страв и неизвесност, гледам по случаи на блиски луѓе, така што подобро да се знае што е.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
6.5.2015 20:05:13   
Bella28
Go izgubiv bebeto vo 21 nedela posle pominati 2 I pol meseci povtorno ostanav bremena zelbata za bebe mi e pogolema od se drugo daj si vreme na sebe sredi si gi mislite I ke dojde den koga ke se pocustvuvas spremna a prazninata za izgubenoto bebce sekogas ke ja imas

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
27.5.2015 11:38:40   
vezilka RR
Стравот се храни со неизвесноста и непознатото. Ако ги направиш сите потребни испитувања, кај доктор на кој му веруваш, ќе се намали стравот, можеби нема да исчезне, но ќе се намали. Знам дека сакаш уште едно бебе, но ти си уште млада, не ти е дојдено нож под коска, имаш време, прво дај си време да си дојдеш на старо, направи си ги сите испитувања, па сама ќе си посакаш после. Кога нема да имаш дилема во главата, тиогаш ќе бидеш спремна да го издржиш психички тој период.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
11.7.2015 15:02:49   
aksor22
eve da se nadovrzam jas isto na temava na 30 januari se porodiv plodot bese mrtov vo 36 nedela stravot kako strav postoi no zelbata za bebe e pregolema i kaj mene e vtora bremenost ne bi se resila sepak dodeka ne go dobijam obdukciskiot naod koj seuste go nema site ispituvanja go napraviv i sega se ceka samo toa no ne e samo poradi bebusot koj go izgubiv sinceto ima NF1 zatoa sakame da bideme sigurni sto se sluci vtoriot pat ako ne se raboti za nesto genetsko bi probala odma i so Bog napred se ke si dojde na svoe mesto stravot nema da iscezne nitu tagata i bolkata no bidejki jas sum edinica bi sakala moeto dete da ima brat ili sestra vo zivotot koi ke mu bidat prijateli i potpora

_____________________________

10.09.2012 se rodi David sonce mamino

30.01.2015 otide angelot na nebo mamina peperutka

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Страв од забременување по загуба на бебе
11.7.2015 15:32:32   
kapina
Stravot da uste e pogolem ako se povtore no dda mislime pozitivno i toa sto bilo pominalo

(Одговор на членот aksor22)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?