|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Доградба и надградба на објекти
16.5.2014 11:36:03   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sara007

Здраво мајки :).

Наскоро сакаме да градиме поткровје, па ме интересира дали некој скоро градел и дали може од прилика да ми каже колку чини за околу 50-60 м2 цврста градба?

Многу би ми значела оваа информација, со цел да обезбедиме доволно средства.




ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Bas ubava tema ,i mene me interesira,nie sega za sega nemame potreba od nadgradbi,ama zdravje ako semejstvoto ni se prosiri po sekako imame nesto u plan da digame nagore
Ajde koj ima iskustvo,koj si sreduval po doma neka ni spodeli


< Поракaта ја уредил elenak RR -- 16.5.2014 11:43:34 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Доградба и надградба на објекти
16.5.2014 15:39:18   
nataly86
Искуство со мајстори имам....и убаво и неубаво user posted image значи ние туркавме стара куќа и изградивме нова... она што се вика карабина тврда градба мислам дека е од 350-400 евра м2...и тоа зависи што квалитет на материјал ќе ставаш..нормално кога го правиш за тебе ќе биде поквалитетно...потоа за внатре зависи многу од буџетот бидејќи пример има плочки од 350 ден па до 3500ден...а и за внатре бегаат многу повеќе пари отколку за самото градење...

и како совет мој е нокогаш не се договарјте со материјал на градежниците....секогаш нека биде ваш материјал нивна работа рака...мислам дека е и поефтино и поквалитетно....

Се надевам нешто помогнав....што Ве интересира слободно прашајте

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Доградба и надградба на објекти
16.5.2014 15:46:13   
Defne90 RR
И ние најпрво бевме на план на трети спрат да правиме тавански соби.Е сега мислиме дека е подобро да си се догради цел спрат.Значи да си направиме и трети спрат.Само има овде еден проблем.Значи нашата куќа е лепенка со друга куќа,и тоа на некој начин може да излезе и како пречка за нашите планови.Е сега ме интересира дали катастарот би ни дал дозвола за градба се разбира доколку имаме дозвола и од соседите за истата или сепак тоа не е возможно.Или сепак возможно е тоа само доколку и соседите со кои сме лепенка исто така кренат трети спрат.Ајде нека пиша некој што се разбира повеќе околу тие работи.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Доградба и надградба на објекти
16.5.2014 17:29:42   
nataly86
Defne колку што се разбирам јас битно е дали куќата ви со заеднички кров или само сте лепенки и за дозвола од општина е битно каква маркица има куќата дали смеете да кревате цел спрат или може само поткровје...

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Доградба и надградба на објекти
16.5.2014 17:36:54   
Defne90 RR
Да со заеднички кров ни се куќите затоа и сум загрижена највеќе.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Доградба и надградба на објекти
16.5.2014 18:26:55   
nataly86


Bidejki ste pod eden krov neznam kako odat tie raboti ke treba nekoj po stucen da prasate...

pozz

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Доградба и надградба на објекти
16.5.2014 23:36:24   
Defne90 RR
Позз Натали благодарам за информациите.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Доградба и надградба на објекти
19.5.2014 9:57:50   
Sara007
Ние се одлучивме за поткровје заради комуналиите... Во Тафталиџе сме и за спрат треба да платите 110 евра по м2, а за поткровје 20 евра по м2, така да разликата е огромна и немаме 5-6000 евра да и ги дадеме на општината :).

А, за членката што праша што имаат лепенка, мислам дека најважно е маркицата што ви предвидува, за тоа обратете се во општина во одделението за урбанизам, па они ќе ви кажат и дали е проблем што имате заеднички кров. Се надевам нема да имате никакви проблеми.

Поздрав и ајде чекам уште некој да каже што како :) се движат цениве околу градењето.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Доградба и надградба на објекти
15.7.2014 0:07:58   
ivoni4ka
aj jas da se vmesam malku odaaamna ne sum pisala,
jas kolku sto znam i kolku go citav zakonot za gradba, za potkrovje ( nadvoresen zid do 1,80) ne se plakaat komunalii, za podrumi, za supi, garazi isto ne se plakaat komunalii, znaci se plaka samo za onoj prostor za ziveenje.

nie imame plac i sega ja imame dilemata, na koja povrsina se plaka komunalii, na taa sto ke ja praves vo elaboratite i skicite ili pak po onaa vkupna povrsina za gradba sprema markicite i urbanistickata skica.
eve nasiot plac e 520 m2, a vkupna povrsina za gradba e max280 m2, a vo visina 7,10 m2. ako nekoja moze da mi obasni bi bila blagodarna.

_____________________________



(Одговор на членот Sara007)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?