|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Детски гинеколог
1.9.2012 23:22:36   
Yummy Mammy
Дали знаете дали кај нас постои детски гинеколог?

Мм слушнал дека постоело како професија, juvenile gynecologist, но не знам дали некој кај нас има ваква специјализација.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Детски гинеколог
1.9.2012 23:33:08   
Yummy Mammy
Иначе ќерка ми долго време се жали, прво ја болеше додека мочкаше, па после почна да вика дека ја чешка и боли и кога не мочка, па сега случајно и го видов дудето и е жар црвено ама баш внатре.
Знам дека се испитува мокрача, а нешто друго се прави?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Детски гинеколог
1.9.2012 23:43:05   
miana
Pa valjda nasite ginekolozi znaat da pregledaat i decinja..pa onie deca sto gi proveruvaat dali se siluvani gi nosat na vozrasen ginekolog neli? Pa bas pred nekoj den edna prijatelka sto raboti na GAK mi kazuvase za nekoja situacija od pred nekoja vecer im donele 4 godisno devojcence sto igrajki na masa,padnalo i se rascepilo dole pa go siele ( bog da cuva - dusice)..
Vo sekoj slucaj mislam deka i maticen lekar moze da vi pomogne vo vakov slucaj ( slucaj na crvenilo i ceskanje,verojatno e nekoja infekcija fatena od nekoja wc solja-mozebi od gradinka) mozes da ja mies so caj od kamilica slobodno ( toa nema da steti vo nikoj slucaj) za da i se smiri cesanjeto. A ako imas telefonska komunikacija so tvojot maticen ginekolog mozes i telefonski da ga prasas sto misli,nema da ti zameri vo nikoj slucaj.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Детски гинеколог
2.9.2012 0:39:29   
nadica
bas me zamisli za detski ginekolog?
inaku i N imase cesanje crvenilo i pecenje koga mocka pa ja pregleda maticniot pedijatar pregledavme urinokultura izleze ddeka ima bakterija i ni preporaca samo mienje so voda bez vlazni i cistevme so hidrogen pa mackavme so mast belogent i kanesten smesana vo ist soodnos i ni pomina neznam sto bi bilo ako ne pominese

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Детски гинеколог
2.9.2012 7:20:30   
Maca25
Јас одев кај Давчева како дете (ама средно бев) и она викаше некој доктор за тој да ме прегледа на ехо. Не ми текнува како се викаше, мислам Спунов, ама не сум сигурна. Као он работел со деца- малолетни и сеуште невини.
А тоа со црвенилото, Н. го доби од градинка, не ја бришат кога мочка. Има од понеделник до петок, а јас за викед дома го средува само со миење и крема на хип против црвенила и рани. од понеделник пак ист случај. не сме направиле испитување, може треба да и проверам урина.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Детски гинеколог
2.9.2012 10:56:49   
kikicka
мене како мала ме носеа , бидејки сеуштесе секавам дека додека одев во вц толку многу ме болеше мочкањето што едвај одев незнам што и како ми беше пошто мала бев тие работи ми беа непознати, се секавам дека ме прегледаа на ехо и плус мокрача после се лекарства се среди и не ми се повтори.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Детски гинеколог
2.9.2012 14:05:28   
Tanjat7880
Yummy Mammy,Doktorot klinicar  koj raboti na taa problematika se vikika Slavejko Sapunov,seushte e na klinika,a nemam informacija dali raboti vo nekoja privivatna ambulanta,pobarajte go,mene me odnesoa kaj nego na prv razgovor ginikoloshki,togash koga dobiv,toj me nauci na vodenje intimno kalendarce,toj mi objasni za moznite polovi bolesti kako da gi prepoznaam...i mnogu drugi raboti.Toplo ti go preporacuvam i site vie koi imate kerki,moj sovet,po prviot ciklus odnesete gi devojcinjata na razgovor,toa e samo 10minuten razgovor koj eve i den denes mi koristi!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Детски гинеколог
2.9.2012 14:16:45   
Maca25
Значи Сапунов беше тој кој доаѓаше кај Давчева, ама на времето, пред едно 10-15 години. Работи и на Клиника уште.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Детски гинеколог
2.9.2012 22:33:34   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Yummy Mammy,Doktorot klinicar  koj raboti na taa problematika se vikika Slavejko Sapunov,seushte e na klinika,a nemam informacija dali raboti vo nekoja privivatna ambulanta,pobarajte go,mene me odnesoa kaj nego na prv razgovor ginikoloshki,togash koga dobiv,toj me nauci na vodenje intimno kalendarce,toj mi objasni za moznite polovi bolesti kako da gi prepoznaam...i mnogu drugi raboti.Toplo ti go preporacuvam i site vie koi imate kerki,moj sovet,po prviot ciklus odnesete gi devojcinjata na razgovor,toa e samo 10minuten razgovor koj eve i den denes mi koristi!

Znaci istovo mene mi go kazuvase mojot segasen ginekolog Dr.Gjorgi Stamboliev
Majkami me odnese na moja 15 godisna vozrast kaj nego bidejki imav mnogu jaki menstrualni bolki i me gledase na eho (i toa ehoto ne mu bese vo ordinacija tuku na sprat vo bolnicata ) i mi napravi mnogu ubav muabet isto kako na tebe sto ti go napravil doktor Sapunov i plus razgovaravme za kontracepcija ,kako denes se sekavam mi kaza koja e najdobra kontracepcija i koi se najdobri kondomi na pazarot i zosto se najdobri.Mi napravi mngou ubav muabet i mi rece sekogas koga i da imam bilo kakvo prasanje da otidam kaj nego..Od moja 15 godisna vozrast toj mi stana maticen ginekolog a sega imam 27 godini,od toj pregled na 15 godini nareden pregled bese koga zabremeniv ( na 20 god) bidejki fala mu na boga nemav problemi .Imam celosna doverba vo nego i prezadovolna sum...Zatoa i mislam deka site ginekolozi ( ili poveketo ) mozat da pomognat i kaj decinja...

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Детски гинеколог
2.9.2012 23:30:34   
kapina
sega bas procitav vo vesnik oti devojcinjata nad 12 godini imaat pravo na maticen ginekolog

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Детски гинеколог
19.6.2015 14:23:33   
vezilka RR
Внука ми веќе еден месец има проблем со лачење на секрет. Прво мислеа дека е кандида и и дадоа да се мачка со канестен. Но, не помогна, ни маста, ни природните иљачи како диво оригано, сода и сл. Па решија да прават брисеви. Тогаш во разгоовр со нашиот гинеколог (имаме заеднички user posted image ) тој ни кажа дека кај нас нема детски гинеколог. До 11 години брисеви и се што треба во тој поглед зема матичниот педијатер. На 12, можеш да земеш матичен гинеколог , регуларно. Е сега ние заради поголема стручност се решивме брисевите да ни ги земе нашиот гинеколог, и тој тоа го направи без проблем. Имаше убав пристап, да не го преплаши девојчето. На брис излесе стрептокока. Сега е под терапија.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Детски гинеколог
19.6.2015 14:40:50   
miana
A kolku godini ima vnukati? Kade zakacila streptokoka dusicka :(

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Детски гинеколог
19.6.2015 15:11:35   
vezilka RR
Седум годони има. Па веројатно во школо, којзнае. Богами еве веќе втор месец како се занимаваме со тоа.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Детски гинеколог
20.6.2015 14:59:52   
mommy_angels RR
И за ова немав слушнато-мали деца со вагинални инфекции и бактерии user posted image .Е тогаш ,штом нема кај нас детски гинеколог,треба сериозно да се размисли и да постои.Јас сега кога ќе размислам,при едно од моите "патешествија" на ГАК,имам лежано во болница заедно со две малечки девојчиња,едното од повреда на лулашки,а другото со сериозен гинеколошки проблем.Од ова можеме да заклучиме дека децата ни ги лечат гинеколозите за возрасни,што според нмене не е во ред на ниту еден начин

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Детски гинеколог
22.6.2015 16:13:35   
vezilka RR
Имало порано на детска клиника, одамна, ама веќе долги години нема. Така ми кажа мојот гинеколог. И јас се сложувам дека треба да има, оти еве гледам дека и девојќиња фаќаат инфекции. Демек стрптококава била ептен лесно пренослива. Таа веројатно ја добила во тоалет.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Детски гинеколог
22.6.2015 17:18:08   
Kvisko
Јас сум била сведок на две девојчиња што од детска клиника ги донесоа на ГАК на преглед. Бидејќи беше нешто поврзанл веројатно со проблеми со хормони ги прегледуваа лекарите што се за Гинеколошка Ендокринологија и Неплодност. Тоа е тоа. Сапунов работеше на тојн
оддел не знам сега каде е. Јас немам слушнато дека постои детски гинеколог. Во Велик Британија на пример и пап тест зема матичен/семеен лекар така што има и бетер.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?