|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Какво беше чувството кога дознавте дека сте б...
21.9.2010 10:34:30   
Idna mamica
Мамички и трудници ајде тоа преубаво чувство да го споделите со нас,моментот кога ги видовте user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 12:43:50   
baby mama
Бев многу среќна кога го правев тестот дома и се покажа позитивен. А кога ми потврди гинекологот дека сум бремена само се смеев, не можев да заспијам цела вечер, си го замислував бебето како ќе изгледа. Највозвишено чувство!


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 12:46:21   
Martins mom
Возбудена, збунета, среќна...

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 12:54:40   
riba79
So prvotouser posted image srekna,zbuneta naj naj naj ubavo nesto sto mi se slucilo do togas...a sega so vtoratauser posted image bev zbuneta,izgubena,srekna izmesani cuvstva i na momenti duri i ne mi se veruva deka pak sum user posted image i deka ke imam uste ednouser posted image .

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 13:10:05   
Anushka
јас ги чувам сеуште (од првото 18 год.) сите три стапчиња на кои имаше user posted image , user posted image ,user posted image
секогаш кога ќе ги погледнам, ме облива среќа (и носталгија) каква не се опишува.
Од се` срце им посакувам на сите жени, девојки од РР (кои не почувствувале) да го почувствуваат ова, оти не се опишува...

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 13:15:07   
denicka
samo ke kazam treba da se oseti za da se razbere. so zborovi ne se opisuva. zbuneta (da ne haluciniram? user posted image  ), srekna, najsreknakoga mi potvrdija!
najiskreno im posakuvam na onie sto ne osetile da si docekaat takvo bozestveno cuvstvo koe ne se opisuva. user posted image user posted image user posted image  srekno

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 13:24:23   
amelbebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

јас ги чувам сеуште (од првото 18 год.) сите три стапчиња на кои имаше user posted image , user posted image ,user posted image
секогаш кога ќе ги погледнам, ме облива среќа (и носталгија) каква не се опишува.
Од се` срце им посакувам на сите жени, девојки од РР (кои не почувствувале) да го почувствуваат ова, оти не се опишува...

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 13:46:19   
Тања РР
Jас останав бремена на прв обид и затоа кога ги видов тие две црти се вкочанив од возбуда. Мислев дека ќе треба неколку месеци да се обидуваме, да гледам негативни тестови и на крај да ги видам тие user posted image . Но не. Додека чекавме со мм во купатило да се појават цртичките мислам дека и не дишевме. Го чувствував срцето како ми чука во грло, крвта ми се собра во глава и .....user posted image
Го гушнав мм сииииилно а тој ме оттргна и го зеде тестот да го анализираuser posted image  „Ама цртата е побледа од контролната, ама да не е грешка тестот, ама не е можно, ама сигурен ли е тестот....“ цел се збуниuser posted image

Потоа дооолго, долго седевме во дневна здрвени и безгласни. Јас си ја замислував иднината со бебчето. Претпоставувам и тој, ако судам по сјајот во неговите очи.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 16:00:11   
vezilka RR
Неколку недели предходно ни рекоа дека шансите за забременување ни се 1% и ние веќе имавме започнато со подготовките за ИВФ. Но, ете си рековме ајде уште еднаш ќе пробаме и правевме инсеменација кај матичниот мој (морам да кажам на негово инсистирање оти ние веќе се откажавме). Дента кога го правевме тестот ми доцнеше само 2 дена и го правев само заради тоа што попладнето имавме закажано кај Лазаревски за ИВФ. И тоа го правев рутински, ми се чини по милионити пат. Дури и сама отидов во купатило, и не го чекавме виснати над машината за перење како сите милион пати предходно. Јас во меѓувреме си се миев, чешлав и си се дотерував и кога измина времето го зимам тестот да го џитнам оти воопшто не очекував да го видам позитивен. И кога...user posted image . Мене не ми се верува..не знам колку време сум седела во купатило и сум зјапала во него кога мажле дојде по мене да види да не сум се удавила во када :) А јас се ѕверам во тестот и солзи ми течат ли ми течат. Со мажле се гледавме и плачевме..Толку бевме шокирани, збунети, среќни и исплашени во исто време. Без збор да си кажеме, знаевме дека прво што ќе направевме беше да појдеме кај докторот. И кога тој ни рече „Честито!“..мислам дека го почувсвував моментот на апсолутна среќа!!!!! Вечерта, бидејќи беше 22 март и славевме младенци им кажавме на сите и завладеа општа среќа измешана со рој солзи..

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 16:20:39   
Mamicka3

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Неколку недели предходно ни рекоа дека шансите за забременување ни се 1% и ние веќе имавме започнато со подготовките за ИВФ. Но, ете си рековме ајде уште еднаш ќе пробаме и правевме инсеменација кај матичниот мој (морам да кажам на негово инсистирање оти ние веќе се откажавме). Дента кога го правевме тестот ми доцнеше само 2 дена и го правев само заради тоа што попладнето имавме закажано кај Лазаревски за ИВФ. И тоа го правев рутински Eh bre Vezilka me rasplaka

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 16:39:31   
denicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

И тоа го правев рутински, ми се чини по милионити пат. Дури и сама отидов во купатило, и не го чекавме виснати над машината за перење како сите милион пати предходно. Јас во меѓувреме си се миев, чешлав и си се дотерував и кога измина времето го зимам тестот да го џитнам оти воопшто не очекував да го видам позитивен. И кога...user posted image . Мене не ми се верува..не знам колку време сум седела во купатило и сум зјапала во него


mu go nosam testot vo soba, a toj "sto znaci ova?" kompletna zbunka!!!! i posle sledesse placenje od sreka i sto uste ne. a vecerta odma se javiv kaj kumata da me odnese sabajleto na pregled vo Cair da mi potvrdat. i spremajki se jas taka nad bide, sum zaboravila da go zatvoram ogledaloto sto e nad nego. da stanam, koga se mavnav, mislam se onesvestiv. mm se strca ama sreka bev svesna odma da mu kazam deka sum dobra za da ne se mrdne. user posted image  bitno nisto ne mi bese. toj go sobra stakloto a jas legnav da  se smiram sto od vozbuda, sto od sto se isplasiv user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 16:58:17   
blue_blue
На 1ви јануари ми се јави сестра Лиле од Ремедика да дојдам следниот ден (2 јануари) во болница да правиме тест. Не сакав да одам зошто веќе имав доволно трауми од седење во чекални и сестра со тажен израз на лице - демек сочувствуваа со мене дека тестот е негативен, а и од дома правење тестови кои беа негативни ми беше смачено. Плус имав неколку дена пред тоа некој чуден кафеав исцедок и бев сигурна дека пак ништо нема да испадне...Ама за беља дома немав тест, а и снег падна на 1ви јануари, па си реков - ќе одам....Ужасно се осеќав, едвај стигнавме до болница по снегот сабајле...ми земаа крв и ми рекоа да одам горе на оддел да го чекам резултатот. седев во чекална и чекав да дојде сестра Лиле со резултатот и да ми каже дека баш и е жал, ама тоа е, ќе се обидеме пак....Мислам дека тие 15 минути ми се претворија во вечност...И ете ја неа иде по скали и се смее ли се смее, и ми мафта со тестот и ми покажува подигнат палец, абе не ми се веруваше...се гледаме со мм, доаѓа Д-р Петановски, вика - ај честито дечки...Јас се парализирав, мислев ме лажат...стоевме со мм како изгубени, ама толкава среќа одамна немав видено...Сакав да почнам да скокам во ходник, да врескам од радост. Отидов на работа и бев како во бунило, на никој не кажавме тој ден, сакавме сами да уживаме во радоста. И така на 2 јануари добив два најубави новогодишни подароци, позитивен тест кој резултираше со моите две близначки и мојата прва книга се појави од печатница тој ден, мм ми ги донесе попладнето првите примероци свежо излезени од печатница....не знам поубав почеток на 2008 не можев да имам

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 17:12:16   
mama26
eeee bev vazna mnogu....kako samo jas da bev trudna i nikoj drug user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
21.9.2010 17:27:52   
Julie1
Интересна тема за дискусија во контекст на оваа КЛИК

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
27.9.2010 14:30:48   
mosa
moram da kazam deka cuvstvoto bese prekrasno.nezaboravno sekogas se prisetuvsam na toa.prvo sakam da objasnam deka so  maz mi odnosno togas mi bese decko idevme dolgo vreme prwed da se zeme me 5 godini bevme na odmor.poslednata menstruacija mi bese pred da zamineme na odmor i mi zavrsi tocno denta pred da pojdeme.bevme na odmor vo belgrad kaj moj i vo bosna kaj negovite rodnini.bidejki taa godina se pogodi i tie i tie da dojdat kaj nas vo mk.user posted image .odmorot pomina i posle dve nedeli bevme vo skopje si se vrativme doma.nisto ne ni predosekavme deka osven nas dvajca imalo i nekoj tret.pomina i cel mesec no jas  ne dobiv.si mislev deka ke mi dojde mozda za dva tri dena.cesto mi se slucuvase da mi dojde taka malku pokasno.i so deckomi pravevme muabet pa toj vika da ne si bremena slucajno.velam ne  ne e mozno.no me razubedi da kupam test i da proverime.cesto dodeka idevme odev kaj nego na spienje .i toj vikend bese taka i proveriv i koga vidov bremenost.se raduvav a devkomi letase od sreka.se raduvav premnogu mno mi bese strav od mojte.otidov kaj mojot ginekolog i toj mi ja potvrdi bremenosta i mi rece ke go zadrzis.rekov da .samo rece nemoj slucajno da ti padnalo na pamet abortus.i veruvale ili ne i  majka mi mi se izbnasmea.bidejki sum na faks vetiv deka ke go zavrsam faksot i sega iumam uste edna godina i mojot presladok valentino koj ima godina i 5 meseci.testt seuste si go ciuvam.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
27.9.2010 14:35:25   
mosa
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

So prvotouser posted image srekna,zbuneta naj naj naj ubavo nesto sto mi se slucilo do togas...a sega so vtoratauser posted image bev zbuneta,izgubena,srekna izmesani cuvstva i na momenti duri i ne mi se veruva deka pak sum user posted image i deka ke imam uste ednouser posted image .

brfavo zlatna taka treba veruvam deka so site tri e isto ubavo cuvcstv oto


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
27.9.2010 14:47:54   
riba79
mosa,jas sega cekam vtoro nemam tri mislam deka dve ke bidat dostauser posted image .pozdrav

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
27.9.2010 15:28:04   
Sarah
Jas pred da doznaam deka sum bremena se vidov so edna devojka so koja se nemav videno dolgo vreme. Ona bese vo 5 mesec bremena. I jas pocnav da si vikam: "lele kolku i jas sakam da ostanam trudna i da si imam detence." Za celo vreme ne sum znaela deka sum bremena :) Koga dojde vremeto da mi dojde, se cudev zosto seuste nemam. I se resiv odma naredniot den da pravam test. I go napraviv ama ne znam zosto ne ni pocekav 1 min. Si rekov:" eve nema vtora crta, znaci ne sum bremena." A trebase da izleguvam i ne sakav da go ostavam za mm da ne go vidi bidejki ne mu kazav sto planiram da pravam.. Taka go zedov so mene i si izlegov. Posle edno saat vreme mi tekna na testot i si vikam:" aj da ne go mknam so mene da go frlam." i go izvadiv i sto da vidam user posted image . Bev srekna, ama pa na kutijata pisuva ne gi citajte rezultatite posle 10 min. I si vikam:" jas ne ja ni pocekacv minutata da pomine. Sto ako se pojavila crtata vo taa edna minuta a jas da ne sum ja videla? A ako se pojavila pokasno togas najverojatno testot e nevaliden." I edvaj cekav da dojde utreden i da pravam uste eden test. I togas mu kazav na mm. I taka ranoto sabajle(ne spiev cela vecer) stanav i testot izleze user posted image . Ke puknev od sreka. A mm ne mu se veruvase pa cekavme uste nekolku dena za da odam na lekar za potvrda. i togas poveruva user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
27.9.2010 16:11:14   
petra27
Uffffffff...........tri godini samo negativni testovi praveni i doma i vo Sistina......veke mi bese sram i strav od  odenje bidejki znaev sto ke sledi......onaa tazna faca na sestrata sto go nosi testot i site onie pogledi vo cekalna........i utroto na 14 den od inseminacija odam sama....mm na pat vo Italija zamina nokta....cela vecer ne spiev i posle edvaj izlegov od doma........patot od Kisela voda do Sistina bese dolg......go imav ona cuvstvo vo grloto kako pred polaganje ispit,no si rekov sto bide neka bide....Me preceka bratucetka na mm koja raboti vo Sistina i vednas mi zemaa krv i ona so epruvetata zamina da ispita.........pa tie 15 minuti bea najdolgoto vreme za mene...samo gledav koga ke se vrati.......nemozam da objasnam sto se slucuvase vo mene koga ja vidov deka doaga so listot i testot vo raka....neznav dali da se raduvam,bev zbuneta mnogu......i zamislete kolku mi falese mm vo toj mig.....odev po ulica nakaj moite i mislam deka letav od radost........

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
27.9.2010 16:38:17   
Палешка РР
И во двата случаи имав многу силни чувства.
За Марио не очекував, не планирав...наеднаш бев фрлена пред непознато, останав бремена на 19 години. Имав чудни чувства, бев исплашена, шокирана, се прашував дали ќе бидам добра мајка. Пред мене беше соочувањето со родителите, моите и на мм, давање збор, свадба, преселба во ново живеалиште, бев многу мала и исплашена, збунета, зачудена, но безмерно среќна!
Кога по вторпат дознав дека сум бремена, во зрели 34 години, скокав од среќа како мало дете. Сите ги гушкав и бакнував од среќа, а насмевката сеуште не ми е симната user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 20
   Какво беше чувството кога дознавте дека сте б...
17.10.2010 17:34:48   
maripoza
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Неколку недели предходно ни рекоа дека шансите за забременување ни се 1% и ние веќе имавме започнато со подготовките за ИВФ. Но, ете си рековме ајде уште еднаш ќе пробаме и правевме инсеменација кај матичниот мој (морам да кажам на негово инсистирање оти ние веќе се откажавме). Дента кога го правевме тестот ми доцнеше само 2 дена и го правев само заради тоа што попладнето имавме закажано кај Лазаревски за ИВФ. И тоа го правев рутински, ми се чини по милионити пат. Дури и сама отидов во купатило, и не го чекавме виснати над машината за перење како сите милион пати предходно. Јас во меѓувреме си се миев, чешлав и си се дотерував и кога измина времето го зимам тестот да го џитнам оти воопшто не очекував да го видам позитивен. И кога...user posted image . Мене не ми се верува..не знам колку време сум седела во купатило и сум зјапала во него кога мажле дојде по мене да види да не сум се удавила во када :) А јас се ѕверам во тестот и солзи ми течат ли ми течат. Со мажле се гледавме и плачевме..Толку бевме шокирани, збунети, среќни и исплашени во исто време. Без збор да си кажеме, знаевме дека прво што ќе направевме беше да појдеме кај докторот. И кога тој ни рече „Честито!“..мислам дека го почувсвував моментот на апсолутна среќа!!!!! Вечерта, бидејќи беше 22 март и славевме младенци им кажавме на сите и завладеа општа среќа измешана со рој солзи..
user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил maripoza -- 17.10.2010 17:38:45 >


_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
17.10.2010 17:41:50   
maripoza

ИЗВОРНА ПОРАКА: maripoza

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Неколку недели предходно ни рекоа дека шансите за забременување ни се 1% и ние веќе имавме започнато со подготовките за ИВФ. Но, ете си рековме ајде уште еднаш ќе пробаме и правевме инсеменација кај матичниот мој (морам да кажам на негово инсистирање оти ние веќе се откажавме). Дента кога го правевме тестот ми доцнеше само 2 дена и го правев само заради тоа што попладнето имавме закажано кај Лазаревски за ИВФ. И тоа го правев рутински, ми се чини по милионити пат. Дури и сама отидов во купатило, и не го чекавме виснати над машината за перење како сите милион пати предходно. Јас во меѓувреме си се миев, чешлав и си се дотерував и кога измина времето го зимам тестот да го џитнам оти воопшто не очекував да го видам позитивен. И кога...user posted image . Мене не ми се верува..не знам колку време сум седела во купатило и сум зјапала во него кога мажле дојде по мене да види да не сум се удавила во када :) А јас се ѕверам во тестот и солзи ми течат ли ми течат. Со мажле се гледавме и плачевме..Толку бевме шокирани, збунети, среќни и исплашени во исто време. Без збор да си кажеме, знаевме дека прво што ќе направевме беше да појдеме кај докторот. И кога тој ни рече „Честито!“..мислам дека го почувсвував моментот на апсолутна среќа!!!!! Вечерта, бидејќи беше 22 март и славевме младенци им кажавме на сите и завладеа општа среќа измешана со рој солзи..
се user posted image user posted image кога го читав


_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
18.10.2010 15:49:40   
AnnaMolly RR
Мене ми доцнеше уште првиот месец откако почнавме да се обидуваме и си мислев дека нема шанси од прва да ни успеало. И лежерно си направив тест една недела откако ми доцнеше. Бев сама дома, не му кажав на мм дека ќе правам тест зашто мислев дека ќе биде негативен. Ама кога ги видов user posted image останав со отворена уста едно пет минути додека да ми допре до мозокот. Вечерта му кажав на мм и мноооооогу беше среќен! user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
18.10.2010 16:53:33   
Pepelaska *
Jas nema nikogas da go zaboravam 13.01.2010 kako i dvata dena po toj datum :) . Posle moite somnevanja dvete crti na testot me rasplakaa , me napravija srekna istovremeno i zbuneta. Po dva dena ginekologot mi ja potvrdi bremenosta. Bevme preskekni i premnogu zbuneti bidejki seuste ne bevme vo brak. Posle toa sleduvase i svadba, vencavki ceremonii za denes da si go gledam bebusko kako slatko spie v krevetce

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Какво беше чувството кога дознавте дека с...
1.11.2010 23:51:53   
sinolicka
posle 13 godini brak po mnogu neuspesniinseminacii i uste poveke ivf mislev deka nemam sila za ponataka.uste ednas da probame mi veli soprugot i poveke nema da se macime.oh kolku samo boli koga ke pomislam niz sto se pominavme.resivme uste ednas i kraj. na embri trasverot mi bese rodenden,ama veke ne go racuname toa za dobar znakzasto 2 pati mi se pogodilo na transver da mi e rodenden.prviot pat bese radoasti go racunavme toa za dobar znak ama veke ne.sledniot den odma pocna blago losenje(i so prvata neuspesna bremenost odma mi se losese)znaev ama si molcev ,da ne nesto od terapijata i da ne mu davam lazna nades na soprugot.napravivme b-hcg i rezultatot +.nemozev da izdrzam vo cekalnata tolku mnogu placev sto site zacudeno me gledaa.odma mu se javivme nadr.ivanovski  i iako e prezafaten odma ne primi.patalci ne vikase koga ke odevme na konsultaciiposle neuspesen transver mnogu se raduvase i toj zaedno so nas. a kakvo bese custoto nemoze da se opise so zborovi 

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?