|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Просјаци-треба ли да им се помогне?
29.10.2009 15:37:42   
profesorica

од оние распослани по камениот мост до овие современиве што шетаат од врата на врата со дете или со историја на некоја болест во рака....се сожалувате ли над нив? им давате ли по некој денар или едноставно ги заобиколувате/трескате врата? колку од нив се навистина просјаци или можеби само измамници?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
29.10.2009 15:47:10   
vezilka RR
јас секогаш им давам по нешто, дури и ако се посемневам дека се fake. Не можам иначе ќе имам грижа на совест, а уствари мене тиа 10-20 денари нема да ми завршат работа, а некому може ќе помогнат..

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
29.10.2009 18:53:24   
Bogdancanka
Јас обично давам али еднаш уште се спремавме во новата куќа и тука немав ништо и дојде една и јас излегов на тераса и она ми вика дај ми едно парче леб или така нешто паметам побара нешто за јадење и само и реков симни се долу во другата куќа ќе ти дадат јас тука ништо немам и немав само мајстори работеа,и леле кога почна да ме колне леле што се не ми рече и јас цела се стресов и излезе еден од мајсторите и ја избрка.Е сега не давам баш на секој дури и некогаш не им отварам ако сум сама.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 0:25:56   
HristinAntonio
zavisi nekogas davam...iako mnogumina lazat..obicno koga mi doagaat na vrata im davam zosto sme vo kukja pa stoznam moze i zainaet da ti ukradat nesto..bez da primetis

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 7:54:16   
profesorica
леле и мене така ме колнеле, порано кога работев во една друга фирма стално доаѓаа цигани со онакви писма за болести и слично или циганки-гатачки и сум им давала ама едно време зачестија и престанав д аим давам и одма колнат еј.цигани!!!да не си имаш работа со нив-прррррр!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 7:58:59   
mami
давам секогаш...ама пред некое време ми се случи нешто што ме извади од такт..дојде една жена во зградата кај што работам и проси демек за мајка и и ми покажува резултати од болница и незнам што а истата таа пред извесен период беше и просеше за синот кој е тешко болен..ме изнервира максимално и само и реков- неможам да давам ништо, ова е фирма и газдата не ми е тука и замислете ми даде ж-ка за да и уплатам и тоа на сосема трето име отворена...Ужас

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 8:04:14   
mother 29
хехех јас кога дадов еднаш 50 ден. што мислам дека ретко кој дава толку...ми побара уште ..демек малку му било на чоекот хеххе
дека ти  давам ,па ти си имал и ценовник бре.хехех ми викам.да не знае човек  дали да ги жали или......

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 8:07:17   
profesorica
мене оваа циганкава што ми дојде на работа прво просеше и и дадов 100 денари и после ми вика:ама ти вика имаш некоја другарка многу љубоморна-со црна коса вика !!!!! и јас викам:молам????? и вади едно како иконче или што беше вика:ај дај уште 50 денари да ти баам да ти кажам што ти направила!!!!!! јас и викам:ама сега ми се јави газдата ќе доаѓа брзо бегај да не те види дојди утре да ми баеш user posted image user posted image user posted image и си отиде.ама не се врати пак.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 8:11:23   
srekna mama
незнам,не сум за ,особено оние кои се способни нешто да работат,Па кога ќе ги видам деца мали ги оставиле...Додека студирав(значи 6-7 години)во државна имаше еден што постојано со завиткана рака со завој ,проси,Кога одам во Скопје на контрола во државна он пак таму-истата слика..Значи...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 8:12:27   
srekna mama
мотхер29 и мене ми се има случено исто-даваш пари и ти бараат уштеuser posted image

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 8:40:05   
big_mama817
јас обично давамuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 9:35:46   
Adrijana
Na vozrasnite ne im davam, posto moze da fatat nesto rabota i da prestanat da pravat deca i da prestanat da gi maltretiraat tie deca. Moze ne se site takvi ama mnogu sum besna na niv. Pa i jas sedam doma bez rabota i sto sega da odam da prosam, ne zasluzuvaat ic, ako dojdat doma na vrata i mi pobaraat hrana, ke im dadam a pari nikako, posebno ne na onie so listovite sto odat, ne nema sansi. Ednas sedime so mm na terasa i gledame eden od tie prosjacite naramil edna vreka so hrana, vnatre se poznavase deka ima leb , domati, i nesto alista, i on si odi po ulica i si zbori so zenata sto bese do nego, I op gledame ja ostavi vrekata pred vlezot na nasava zgrada, izvadi eden list, se svi kako bastun i eve ti go na vrata kaj nas. Namerno otvorivme zasto go vidovme i ako vi se veruva se pravese deka treperi i deka e nem, pa mi idese da mu tresnam edna da ne znae od kaj dosoluser posted image sramota. A decata mi se slaba tocka, znam deka gi prakaat postarite i deka im gi zemaat parite, ama razbrav i deka ako ne soberat dovolno jadat kotek, i taka zal mi paga za niv. Izleguvam ednas od prodavnica so dva leba, i nadvor me precekaa edno 7-8 decinja, takvi bosi, na vozrast od 2 do 5 godini, i aj prvo tetko paricka, aj im dadov po nesto, i si trgam da si odam i gi gledam uste po mene, im vikam sto sega, i takvi zalnicki vikat aj skrsi ni malku od lebot, i sednav na edna klupa i im gi podeliv dvata leba, a tie jadea so slast kako da e najubavoto jadenje na svetot.I taka doma si otidov i bez leb i bez pari i pak se vrakav posle u prodavnica.user posted image
Izvinete za dolgiov post ama ovaa tema me pogoduva epten i nekako sum luta, ne znam, ednostavno ne mozam da prifatam sto im se slucuva na tie deca, a za toa se krivi nivnite roditeli.user posted image

_____________________________



(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 14:50:48   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

еј.цигани!!!да не си имаш работа со нив-прррррр!!!


мене ова ми личи на ширење омраза по етничка основа..можеби не ти било тоа намерата..ама сепак на тоа личи..можеби на форумов меѓу нас има некои Роми, замисли како се почуствувале кога го прочитале ова..

Извини profesorica, морав да реагирам на ова..

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
30.10.2009 15:01:38   
arh_diz
Nekoi od niv mozebi mnogu poubavo zivejat od nas.A i sigurna sum poveke zarabotuvaat. Jas porano davav vo posledno vreme ama nema sansi. Duri sum primetila od porano ako im dadam bilo sto mi se slucuva na mene vednas nesto loso zatoa i nedavam. Cesto se slucuva da odime so mm i da ni barat ari toj saka da dade jas mu vikam daj koga si sam :)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
3.11.2009 21:49:16   
ostoun
Јас обично не им давам ништо затоа што обично се многу безобразни. Еднаш седевме со мм во Шехерезада во ГТЦ и гледам една постара бабичка нормално облечена стои и одвреме навреме се пушта на кај некои луѓе . Му викам на мм дека најверојатно пита и загледавме вистин а се гледа се срами не бара од секого и е незгодно. И се доближив и ја прашав каква мака има таа сирота плаше вика за син ми за лекови ми требаатuser posted image и дадов и ја снема помислив дека и биле доволни. Кога станав гледам од срам сирота побегнала од другата страна....

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
17.5.2010 15:23:28   
amelbebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

еј.цигани!!!да не си имаш работа со нив-прррррр!!!


мене ова ми личи на ширење омраза по етничка основа..можеби не ти било тоа намерата..ама сепак на тоа личи..можеби на форумов меѓу нас има некои Роми, замисли како се почуствувале кога го прочитале ова..

Извини profesorica, морав да реагирам на ова..

i navistina e takauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
17.5.2010 16:55:11   
Rossana
Jas ne im davam nikogas. Me plasat, navistina se plaam od niv zatoa sto mi se zakanuvaat user posted image Ednas edna pogolema devojka me plukna user posted image i ne samo na mene, tuku na site im se zakanuva 

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
17.5.2010 16:57:43   
Rossana
Бебиња на рентање

Серија кривични дела се случуваат кои се направени од страна на децата кои просат и на родителите кои ги даваат своите деца да просат. Се почесто деца до една година се влечкаат по улиците, спијат на картони во ГТЦ. Жените кои носат бебиња во рака најчесто не се мајки на децата. Едни исти жени кои постојано се на плоштадот Македонија постојано се со бебиња, иако никогаш не сме ги виделе бремени. ВЕЧЕР разговараше со една од нив. Откако виде дека не може да не убеди дека сите тие се нејзини деца, рече:
- Па мои деца се сите. Едно е на брат ми, друго на сестра ми. Јас само ги чувам. Една пријателка чисти станови за да заработи, па нема кој да и го чува детето. Морам јас да го носам со себе додека барам некој денар на улица.
А сосема е јасно дека тоа не е дете на нејзината сестра, ниту на пријателката. Тоа е дете кое буквално е рентано за просење. На сите им е добро позната т.н. Циганска такси станица кај зградата Тифани, каде што се прави тоа рентање на деца. Иако полицијата добро знае дека тука стојат таксисти без дозвола за работа, ним никој не им прави проблеми. Тие секое сабајле доаѓаат од Шутка и ги носат децата кои дента треба да заминат на просење. Таксистите се посредници меѓу родителите кои ги даваат своите деца за 400 - 500 денари и оние кои ги земаат децата за просење. Попладне децата повторно преку таксистите од дивата такси станица заминуваат кај своите родители. Ваквата трговија е спротивна на било кој закон за заштита на децата, забрана за трговија со луѓе, но е и далеку од хуманите права. Но, досега државата не успеа да се снајде со овој бизнис. Државата доби признание за борба против трговија со луѓе, но кога станува збор за спречување на меѓуграничната трговија. Но што е со трговијата која се случува во нашата земја, рентањето на бебињата кое се случува пред очите на секој граѓанин, секојдневно низ улиците. user posted image

IZVOR


< Поракaта ја уредил Rossana -- 17.5.2010 16:58:19 >

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
17.5.2010 17:17:00   
lilicka
Јас кога ќе видам некое мало детенце такво полуголо,босо и моли за некој денар е стварно ми се стега срцето па незнам какво и да е.....уфф незнам стварно многу ми е жал за тие дечињаuser posted image user posted image кога и да застанам да чекам на семафор во кола секогаш ми приоѓа некое такво детенце и ми чука на прозор така тажно,осамено...секогаш се расплакувам на семафори кога ќе ги видам мм секогаш ми вика аман пак ти...ама неможам да се воздржамuser posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
17.5.2010 17:25:17   
agnes77
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  nemam rječi

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
17.5.2010 17:35:04   
Annet
ова е многу тажно што се случуваuser posted image
порано им давав.но еднаш кога со свои очи видов човек од рацете на своето дете го зима сендвичот што го јадеше детенцето и му го дава на едно друго дете што проси. и тоа дете што проси го фрла на земја сендвичот и продолжува со својата "работа" за подоцна да си купи цигари.....

и уште неколку пати исто ми се случило да дадам пари и да ми побараат уште....и дека ке ме плукнат..... и пред врата со писмо кое што го нашле кој знае каде........... и така натаму ................. жал ми е навистина ама тоа е user posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
18.5.2010 13:09:46   
Martins mom
Na vozrasnite ne im davam, posto moze da fatat nesto rabota i da prestanat da pravat deca i da prestanat da gi maltretiraat tie deca. Moze ne se site takvi ama mnogu sum besna na niv. Pa i jas sedam doma bez rabota i sto sega da odam da prosam, ne zasluzuvaat ic, ako dojdat doma na vrata i mi pobaraat hrana, ke im dadam a pari nikako, posebno ne na onie so listovite sto odat, ne nema sansi.

се согласувам !!!


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
15.2.2011 0:18:18   
Viktori
Не давам пари на просјаци, затоа што мислам дека не се работи само за имање-немање туку за лајфстајл. А алишта да. Со вреќи. И порано некогаш во влез ме чекаа. Децата трчаа и дава од фрижидер јадење. Јана ја даде на детето куклата нејзина. Сакам да ги научам да даваат на оние што немаат.
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica


трескате врата?

И да треснеш врата на просјак? Што задоволство има у тоа жити се???? Тресни врата на некој што ти се важи, е тоа е муда, а не на некој што животот го утепал, па сеа и ние врата ќе им трескаме. Митри...

< Поракaта ја уредил виктори -- 15.2.2011 0:19:23 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
15.2.2011 11:35:43   
stojanoskad
abe koga ke me fatat emotivno,pogotovo koga ke mi recat deka se raboti za dete im davam,pa i gi zalam!Znam deka megu niv ima i takvi sto manipuliraat ama ima i nekoj sto vistina im treba pomos.Sto znam nekako gi zalam site niv.
Pred godinista godinista,na vlezot od starata carsija imase dete ostaveno da prosi,nemate poima kolku placese,skoro golo a zima bese.STRASNO,SLIKATA USTE MI E PRED OCI!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Просјаци-треба ли да им се помогне?
15.2.2011 13:06:02   
anedespo
Ужасно е, не им давам пари. Меѓутоа тука треба државата да помогне ( за децата). Да им ги одземе и да вдомат сите во детското село. Па малку и тие да видат топол дом и што значи да бидеш дете. Да си играш. а не да работиш (бришеш прозори и просиш). А возрасните би ги затворила. Има народни кујни за хранење. Не сакам да ме вознемируваат по дома, и по раскрсници.

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?