|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Самодоверба
27.2.2012 15:12:26   
JovanaJ
Znaeme site deka nasata pretstava za sebe ima ogromno znacenje za toa kako ne dozivuvaat i drugite luge. Posamouverenite luge poveke uspevaat vo zivotot. Golem broj faktori vlijaat na samodoverbata a cesto mozeme i nie da prezememe raboti i da ja podobrime.
Jas da bidam iskrena cesto se boram so toa, ima situacii koga ne se cuvstvuvam dovolno samouvereno. Ne konstantno. Mi treba odredena podgotovka psihicka za toa, ama ne sekogas imame vreme da se podgotvime. Potrebo e toa vnatresno da go poseduvame...toa e ona sto malku mi nedostasuva.
Dali i kolku ste samouvereni? Kolku toa vi pomaga vo zivotot?

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 27.2.2012 16:09:16 >


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Самодоверба
1.3.2012 13:40:04   
vezilka RR
Цел живот се борам со тоа, секогаш ми фалело уште малку повеќе самодоверба. А им се восхитувам на луѓето кои ја имаат во изобилие. Има периоди кога пркнувам и сум полна со себе, и навистина тогаш многу убаво се чувствувам, ама секогаш после некое време ми се случува нешто што ми ја убива самодовербата.. А сакам да не е така, сакам секогаш да имам доволно самодоверба.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Самодоверба
1.3.2012 14:11:00   
AneLav RR
Мислам дека самодовербата многу зависи и од начинот на кој што си пораснал и како те воспитувале, се разбира и карактерните црти не се исклучени. Еве на пример јас немам секогаш самодоверба, затоа што сум од Скопје, живеев со моите 30 години, студирав во истиот град и.т.н., значи секогаш можев да се потпрам на нив. Моите отсекогаш се трудеа ништо да не ни фали нуту на мене ниту на сестра ми. Во сите работи кои требаше да се направат ни помагаа максимално за секогаш да имаме време за учење и да не се малтретираме со ништо. За разлика од мене кога го запознав мм кој од 15 години бил излезен од дома да учи и средно и факултет, не можев да се изначудам како на наши 25 години тој беше милион пати позрел и посамоуверен во себе за разлика од мене. Животот го натерал да се бори сам и да опстане во голем град. Парите никогаш не му биле проблем затоа што потекнува од добро ситуирано семејство, но односите со луѓето и работите кои за мене ги вршеа моите, тој морал да си ги врши сам. Сам да си ги испланира парите за во текот на месецот, сам да си мисли за јадење, сам да си плака сметки, сам да се бори да успее. Значи стекнал едно животно искуство за кое јас никогаш нема да го стекнам. За разлика од мене, тој беше еден од најдобрите студенити во генерацијата и сето тоа го имаше постигнато сам без никави интервенции. По само една година работно искусто беше толку самоуверен и решителен и самиот отвори ординација која работи со полна пареа и стекна име за неполни три години. Никогаш не сакаше да остане во Скопје иако можеше. Сега тој на мене ми претставува самодоверба, работиме заедно и успешно ја водиме ординацијата но за разлика од неговата самодоверба која е константна, мојата е варијабилна. Значи мене на некој начин моите без да сакаат ме имаат размазено иако и мене ме учеа дека човек треба сам да се бори во животот и да си ја гради самодовербата без да сакаат ми помагаа во многу работи затоа што беа до мене. Значи самодовербата се стекнува и се гради, некои од нас имале можност да ја стекнат, а некои допрва ќе ја стекнуваат со текот на времето. Во секој случај според мене тоа и нее толку страшно ако човек има квалитети кои може да ги покаже и со самодоверба, а и без неа на сите полиња.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Самодоверба
1.3.2012 14:14:29   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Цел живот се борам со тоа, секогаш ми фалело уште малку повеќе самодоверба. А им се восхитувам на луѓето кои ја имаат во изобилие. Има периоди кога пркнувам и сум полна со себе, и навистина тогаш многу убаво се чувствувам, ама секогаш после некое време ми се случува нешто што ми ја убива самодовербата.. А сакам да не е така, сакам секогаш да имам доволно самодоверба.


Потполна сум иста

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?