|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Објаснување - `нови` сини картони
4.7.2011 18:11:29   
Maca25
Може ли некој да ми објасни за новите сини картони?? Како, зошто, и најважно КОЈ треба да аплицира за новите сини картони?


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
4.7.2011 18:53:46   
mami2
Сите привремено невработени лица, освен три категории:
- кои земаат надомест по основ на невработеност,
- кои се здр. осигурени по основ на неостварување приходи со потврда од УЈП,
- осигурени по друг основ.

Доколку не припаѓа на овие категории треба да се оди во АВРМ, каде има подрачна единица на Фондот каде се врши промена на основот.

Ќе плаќаат оние кои поднеле даночна пријава со приход поголем од 132.000.
Документи: лична карта, здр. книшки, изводи од МКР и МКВ.

Толку запамтив денес од информациите на работа.

Детално има на сајтот на ФЗО, во pdf, Maca25 стави линк ако смее од ваква категорија


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
4.7.2011 18:58:55   
Maca25
Значи ако јас сум осигурана преку мм и преку него се лечиме јас и ќерка ми треба да извадиме некој документ со кој покажувам дека јас немам никаков месечен приход?! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
4.7.2011 19:02:07   
mami2
Мислам дека спаѓаш во категорија лица осигурени по друг основ, утре ќе читнам, па ќе пишам што треба да се носи

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
4.7.2011 19:04:34   
Maca25
е тоа не ми беше јасно, кој како е осигуран. еве и јас барам на страната на фзо, ама нина не ми дава да седам на компјутер, па малце ми е тешко да најдам user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
4.7.2011 19:36:10   
Viktori
јас иам забрана за пријавување од 1 година, така да мене не ме фаќаат измените user posted image user posted image user posted image
од аврм се праат дека не ме познаваат user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
5.7.2011 7:55:56   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Значи ако јас сум осигурана преку мм и преку него се лечиме јас и ќерка ми треба да извадиме некој документ со кој покажувам дека јас немам никаков месечен приход?! 

za ovaa kategorija si ostanuva po staro....ke si bides osigurana preku mm ti i deteto i ne treba nikakov dokument kolku sto jas procitav vo vesnik.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
5.7.2011 9:09:08   
Maca25
Фала риба79!user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
21.7.2011 10:12:01   
Maca25
Колку што разбрав вчера од вестите, сите невработени лица чиј што семеен месечен приход е поголем од 11.000 денари треба да си плаќаат здравствено осигурување. Значи мојата плата е поголема од 11,000 а од денес и мм и ќерка ми се здравствено осигурани преку мене, а мм се води од денес како невработен, значи тој од септ. ќе треба да си плаќа!!!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
21.7.2011 11:22:57   
riba79
maca,tie sto se vo brak a ne se vraboteni ke bidat osigurani preku mazot ili zenata.t.e toj sto e vraboten...taka da mislam deka pogresno si slusnalauser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
21.7.2011 11:31:32   
riba79
еве Маца http://www.time.mk/read/a22cbad576/eb27348d52/index.html.поздрав

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
21.7.2011 11:32:53   
riba79
http://www.time.mk/read/a22cbad576/eb27348d52/index.html

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
21.7.2011 12:25:32   
Maca25
Невработените ќе пополнуваат изјава за сини картони
петок, 01 јули 2011


Почнувајќи од денеска, сите невработени ќе треба да пополнат Изјава за приходите кои ги оствариле минатата година, врз основа на што ќе се утврди дали ќе имаат право од 1. септември да добиваат сини картони на товар на државата или сами ќе плаќаат за нив.

Изјавите, во наредните два месеци, невработените ќе ги пополнуваат во бироата за вработување каде ќе има и членови од Фондот за осигурување.

Приходите кои во Изјавата не треба да се пријавуваат се: социјална помош, надоместок за телесно оштетување, награди, стипендии и кредити за ученици и студенти, детски додаток, еднократна помош за новороденче и родителски додаток, алиментации, надоместок во случај на смрт и надоместок по основ на невработеност како и приходи добиени од волонтерска работа.

Семејствата кои имаат барем еден вра­бо­тен член, нема дополнително да плаќаат за сини картони, зашто тие и по­на­та­му ќе бидат осигурани преку тој што е вработен.

Семејствата со невработени што имаат годишни приходи од 132.000 до 182.000 денари, за сини картони ќе плаќаат по 1.100 денари месечно.

Оние на кои годишниот приход им е повисок од 182.000 , за сини картони ќе плаќаат околу 2.200 денари месечно.

Студентите ќе добиваат сини картони преку родителите, без да се уплатува дополнително за нив.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
26.7.2011 0:19:40   
ljubicicaaa
ајде и јас да прашам, незнам дали ја сум толку глупичка ама ништо од ова не разбирамuser posted image
значи јас сум невработена, а мојот маж работи ама и тој не е осигуран, треба и ние да поднесеме така?плс ај некој на попрост начин да ми објасни
фалаuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
26.7.2011 14:06:43   
Martins mom
Штом не е осигуран значи и тој се води како невработен и да, треба да појдете и да се пријавите. И јас и мм се водиме како невработени и деновиве ќе одам

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот ljubicicaaa)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
26.7.2011 14:09:39   
Maca25
Ако мт работи а не е пријавен значи не му се префрла плата на трансакциона, што значи дека вие немате месечни примања. одете да си се пријавите во завод.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Објаснување - `нови` сини картони
26.7.2011 15:03:09   
ljubicicaaa
а значи така фала многуuser posted image и јас се мислев дека е така, ама се нешто ме бунешеuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?