|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
[Анкета]

Дали сте ранливи?


Да
  94% (18)
Не
  5% (1)


Вкупно гласови: 19


(Последен глас : 6.12.2014 19:06:15)
(Гласањето трае до: -- )
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали сте ранливи?
16.7.2010 13:15:46   
Bitolcanka
Живееме во стресно време, економска криза, беспарица, борба за живот, за гола егзистенција, проблеми, препреки, потреба за внимание, љубов, разбирање, почитување... Често, поради таквото темпо на живот и сегашното време брзо избувнуваме/пламнуваме. Луѓето - пријателите/роднините и претпоставените/работодавачите знаат да си поигруваат со нас, не водејќи сметка за чувствата на другите. Во ред е да направат шега одвреме навреме, тоа секаде е потребно и убаво, но кога се претерува со зафрканции на туѓа сметка, иронични коментари, потценување ... и човек со срце од камен би се налутил. А сепак, некогаш сме во таква фаза од нашиот живот кога, дури и најмалата ситница, најмалата шега ја сфаќаме сериозно и ни'' делува навредливо, мислиме дека тоа е со задна намера од оној од кој е упатена.

Дали и колку сте ранливи?
Дали распознавате шега од сериозна забелешка?
Како реагирате на зајадливите коментари?
Дали си земате се'' при срце и враќате на секој кажан збор?

< Поракaта ја уредил Bitolcanka -- 16.7.2010 13:17:07 >


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали сте ранливи?
16.7.2010 13:46:04   
vezilka RR
Да,да ранлива сум. Ми се случува да не прифатам шала на моја сметка, особрно ако тоа за право си го земат и не толку блиски луѓе. А на зајадливи коментари одговарам во зависност од моето расположение, ама најчесто враќам со зајадливи коментари :) При срце земам, ама не враќам секогаш. Особено ако сум многу навредена, тогаш не враќам, туку демонстративно напуштам терен.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали сте ранливи?
16.7.2010 13:54:04   
vesna1
Jas porano ne bev tolku izbuvliva, na navredite ili grubite segi kutev i sobirav vo sebe. Sekogas gledav da ne navredam nekogo i trpev situacii na svoja steta. So tek na godinite go smeniv karakterot ili mozebi mi popustija nervite. Sega mi se slucuva na nekoja situacija da izreagiram ekstremno izbuvlivo.
Na pr. nekna se setav so bebeto vo kolicka i koli parkirani na trotoar i malata zaplaka jas zastanav da vidam vo sto e problemot. Edna pozadi mene da ne ja narecam pogrdno mi se razvika trgni se mori da pominam. A jas i odgovoriv moze da kazete kulturno gledate deka bebeto place, a taa na mene mi vika :krava debela od 200kg zastanala na srede pat i covek nemoze da pomine.
I mi se spoja zickite, ja oterav u PM i i jas nejze ja narekov krava debela bidejki bese podebela od mene i se razdrav taka da se svrtea site pominuvaci. Posle toa mi bese krivo sto taka izreagirav i se spustiv na nejzino nivo, no ocigledno kaj mene problemot e do zivcite.user posted image

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали сте ранливи?
16.7.2010 13:58:31   
Bitolcanka
И јас многу сум ранлива. Прифаќам шега, но не од секој и не по секоја цена, постојано. Некогаш и мала шега, без никаква злоба знае да ме испровоцира ако не ми е нешто денот user posted image и ако дојде како шлаг на тортата, па знам да се "истурам" на тој до мене - често близок, ни крив, ни должен user posted image Ако се работи за т.н. пријатели (непријатели) не враќам со иста мерка, молчам ако е неизбежно да присуствувам (зависно од ситуацијата и местото), ако не заминувам.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали сте ранливи?
16.7.2010 14:12:48   
niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka



Дали и колку сте ранливи?
Секако дека сум, а колку зависи од ситуацијата и од тој другиот кој ме повредува

Дали распознавате шега од сериозна забелешка?
имам некоја граница до која сфаќам шега, и таа граница за различни луѓе е на различно ниво

Како реагирате на зајадливите коментари? 
знам да бидам зајадлива и иронична па да вратам, но не секогаш

Дали си земате се'' при срце и враќате на секој кажан збор?
Во момент може и да вратам, но не значи тоа дека баш се си земам при срце, нервозна сум и импулсивна, но ме поминува, кога  ќе ме помине престанувам да се јадам




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали сте ранливи?
16.7.2010 21:53:17   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka
Дали и колку сте ранливи?

Даuser posted image Не знам. Ваљда. Мислам дека некако имам на се отрпнато.. може и да не сум user posted image

Дали распознавате шега од сериозна забелешка?

Кај мене е поважно од кого е шегата (вкусна или не)

Како реагирате на зајадливите коментари?

Зависи у кои ќе ме фатат. У секој случај безразлика дали културно или не, ќе биде отеран некој од кај што излегол user posted image Ако се запрепастат учтиво ги прашувам user posted image со кој памет мислеше дека ќе ти ќутам?

Дали си земате се'''' при срце и враќате на секој кажан збор?

При срце не земам, ама си го задржувам правото да си се испуцам и јас.



< Поракaта ја уредил виктори -- 16.7.2010 21:54:56 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали сте ранливи?
16.7.2010 22:08:58   
Bogdancanka
Dali sum ranliva? DA ako me pogodis na slabata tocka...Za sala prifajkam sala samo zavisi od koj i kakva e...A ako se zajade so mene nekoj tesko da izleze na kraj,sigurno ke se pokae sto pocnal...user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали сте ранливи?
16.7.2010 22:57:39   
mama26
sala i zaebancija ne  e isto.i gi spoznavam odnosno razlikuvam.i sekako deka prifakam sali i gi prifakaat i moite.znaeme duri do crni sali da dojdeme ama toa e obostrano i nemalo ljutisuser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали сте ранливи?
16.7.2010 23:01:38   
Martins mom
Ранлива сум многу, ама тоа успевам да го сокријам од очите на народот...Си ставам на срце, ама правам да изгледам како да не ми е гајле, враќам во иста мера (ако не е повеќе), но сепак ме боли, допира до мене кажаното..абе најлошата комбинација, ама не можам против себеuser posted image  

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали сте ранливи?
26.2.2011 20:30:35   
mila mama
Ranliva sum, tesko prezivuvam osobeno od bliski luge, ponekogas i pogresno gi tolkuvam rabotite, makar sto vo posledno vreme si davam poveke vreme pred da donesam pogesni zakljucoci. Se trudam da bidam sto pomalku suetna,a so toa i sto pomalku ranliva.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали сте ранливи?
27.2.2011 2:21:30   
humana
UFFFF i toa neznaete kolku mnogu,i mislam deka samo od sto premnogu im davam znacenje na luketo,koj rekol ili sto,ili ako na nekogo mu recam nesto a so toa sum go navredila,abe so noki nemozam da spijam, i poveke bi rekla deka sum glupava:)))).MM vika deka samo zaradi toa gi zakacuvam site bolest,zasto premnogu se zamarram so narodot

< Поракaта ја уредил humana -- 27.2.2011 2:23:51 >

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали сте ранливи?
27.2.2011 8:45:36   
denim
Ima periodi koga sum poranliva od obicno ama toa ne znaci deka i jas ostanuvam dolzna, a ima i periodi koga ama nisto bas ne me dopira. Jas ziveam po definicija: ne mu pravi na drugiot toa sto tebe ne sakas da ti go pravat... i navistina se pridrzuvam do taa praksa. No, dokolku nekoj svesno me dirne, normalno deka ke si go dobie.

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали сте ранливи?
28.2.2011 10:16:00   
stojanoskad
Da, samo nekako nejkam da napisam stareeam,ama napisavuser posted image ,se pomalku.Otrpnev.Salata ja sakam i jas,samo vo granici, taka ja primenuvam taka i ja primam.Ironicnite komentari ne gi davam ama gi vrakam.
Ama e cuden ponekogas ovoj nas zivot!Sto se ne sme nie lugeto sposobni da si napravime megu sebe,ne vodejki griza ni najmalku za drugiot ili za negovite custva.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали сте ранливи?
28.2.2011 16:33:24   
skorpijana
pa ponekogas da a i koga toa se sluci go sokrivam i vo pogoden moment vrakam ali tesko deka nekoj moze da me povredi moze se da mi mesa i kazuva samo ne decata e toa me ranuva i nikogas ne sakam nitu da mesam a nitu da mi gi mesaat decata

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали сте ранливи?
28.2.2011 20:05:20   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Ранлива сум многу, ама тоа успевам да го сокријам од очите на народот...Си ставам на срце, ама правам да изгледам како да не ми е гајле, враќам во иста мера (ако не е повеќе), но сепак ме боли, допира до мене кажаното..абе најлошата комбинација, ама не можам против себеuser posted image  


Потполно исто, Мартинс мам роднини да не сме јас  и ти нешто?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?