|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Наследни фамилијарни болести
15.8.2010 15:52:44   
mama26
ste go zaprasale vasiot soprug pred da se zemete dali ima nasledni bolesti vo negovata familija? ili samiot toj?.dali vie ste gi kazale vasite bolesti generaciski unazad ili vo momentot.?dali znaete deka tie bolesti se prenoslivi na vasite pokolenia,iako so pomali sansi. dali ste prezele nesto ili ostavate na sudbina.?

< Поракaта ја уредил Julie -- 15.8.2010 16:03:14 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Наследни фамилијарни болести
15.8.2010 15:58:14   
mama26
eve jas prva.jas vo mojata falmilija se sve veseli luge-si potpivnuvaat heheh ama generaciski e od dedo pradedo tatko sega soprugot.ne tolku mnogu ama si pie covekot.user posted image drugi bolesti nema.baba mi e sekeras ama sega na stari godini ,znaci ne se vazi.dodeka od na soprugot familjata so koskite si imaat problem.ne jaki koski.patat od zglobovi iscasuvanje na kolena sekerasi od mladi godini.i rak. poradi toa na sinot mu davam vitamini nesekoj den ama cesto za koski ,blago i samiot nejade i taka se pazime sega za segauser posted image

< Поракaта ја уредил Julie -- 15.8.2010 16:03:27 >

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Наследни фамилијарни болести
15.8.2010 17:14:22   
baby mama
Досега немам разбрано за некаква наследна болест,а и од кај мајка ми и татко ми имаат долг век на живеење. Не сме се соочиле со некоја тешка болест , освен сега.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Наследни фамилијарни болести
15.8.2010 19:42:03   
Тања РР
Oд страната на сопругот (по линијата на татко му) сите боледуваат од идиопатска хиперхолестеролемија (висок холестерол од непозната причина уште од млади години).user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Наследни фамилијарни болести
16.8.2010 9:49:50   
vezilka RR
Навистина тоа е битно прашање. Ние сме разговарале околу тоа и еве знаеме од прилика што има од мојата фамилија, но од неговата фамилија знаеме само од страна на мајка му, бидејќи неговите се разведени уште кога бил бебе, и не контактира со татко му..а што е уште потрагично мајка му ништо не му кажува..Значи буквално не знаеме НИШТО за таа страна, а не па наследни болести. И многу е можно некогаш во животот да ти се појави здравствен проблем за кој ако си знаел на време си можел да го спречиш..

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Наследни фамилијарни болести
16.8.2010 12:31:30   
mama26
taka e vezilke.mnogu bitno prasanje.sekako roditelite gresat sto ne ni kazuvaat na vreme pa nekoi raboti otposle doznavame.a sve sto covek znae sigurno ke si pazi na toa .a ne da bide kasno.pa za bilo kakva bolest-od sekeras pa do mnogu teski bolesti,koi i nie sami ne si gi priznavame a mislam nema familija koja nema nekoja bolest.toj sto vika nema laze.dali od majka ili tatko.dali polesna ili poteska nasledna bolest.user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Наследни фамилијарни болести
16.8.2010 15:06:47   
Martins mom
Многу јасно дека разговаравме на темата наследни болести пред да одлучиме да имаме дете...За среќа и од двете страни нема никакви болести што се пренесуваат од колено на колено...освен Myopia (скоро сите носиме наочари во мојата фамилија)

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Наследни фамилијарни болести
31.8.2010 13:57:17   
anedespo
Задолжително. Од моја страна има дијабет и ракови, од негова ништо. Испитувавме таласемија во МАНУ, зашто малото имаше упорна анемија и покрај целата терапија, испадна негативно (имаше мегалобластоза).


(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Наследни фамилијарни болести
12.12.2010 15:02:56   
arh_diz
Nitu od moja nitiu od na mm stranata nema nasledni bolesti ili pak neznaeme .Od moja strana majka mi ima veni no nema mutacija lejden kako sto imam jas od kaj sum ja zakacila neznam ni samauser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Наследни фамилијарни болести
13.12.2010 11:20:46   
fila
od moja strana nema nasledni bolesti no od na mm stranata ima prva  bratucetka so epilepsija  a od pred toa ima svekormi tetka koja imala epilepsija i sega site vikaat deka ja nasledila od baba i  ama jas ne sum sigurna dali taa bolest e nasledna ako nekoj znae neka mi kaze

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Наследни фамилијарни болести
13.12.2010 11:26:32   
strelec 8
od moja strana znam deka nosam ocila -nasledno od tatko mi,mi izlevaat afti vo ustata -nasledno od dedo mi,sestrami ima problemi so tiroidnata zlezda-nasledno od majka mi,alergicna sum na polen-e toa ne sum go otkrila od kogo mi e.baba mi pocinala od leukemija e toa e najlosata nedajboze pupuupupu.a od stranata na mazot mi samo svekrvata e sekeras i babaite i dedovcite site ziveele nad 80 godini

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Наследни фамилијарни болести
21.2.2011 10:43:54   
stojanoskad
rabotam rabota ,sto ima dosta bliski tocki so genetikata,za zal losite ili aj da ne recam najlosata genetika.Proficionalna deformacija mi e bas taa,znaci bas naslednite bolesti.Veruvaj te mi strasna rabota odigruva genot vo naslednite bolesti.
Gledajki od taa strana mislam daka za setotoa treba da se zboruva pred brakot, ili najmnogu pred zacnuvanje na sekoja nova rozba.Posledicite se stasni!

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Наследни фамилијарни болести
7.7.2011 22:11:08   
kapina
jas imam nasledna bolest so ocite si imam problem mm ima nasledna bolest so zeludnikot ima nesto  problem neznam sto tocnoimase pred nekoe vreme vnatresno krvarenje a i svekorot pred toa imal takvo vnatresno krvarenje

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Наследни фамилијарни болести
8.7.2011 0:21:27   
blond
Баба ми имала дијабетес, татко ми исто има. Се надевам јас нема да го добијам.
Свекрва ми има проблеми со грбот (крив рбет) дури како грпка има на грбот. На золва ми ќерка и има исто проблеми со грбот, ја носат често во Охрид на терапии.
Баба ми имаше тумор на матката, претходно полипи имаше неколку пати, мајка ми исто. Јас сеуште немам никаков проблем (дај Боже да не го имам).

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Наследни фамилијарни болести
8.7.2011 8:21:40   
AnnaMolly RR
Од страна на мм има три смртни случаи од рак user posted image Баба му, дедо му и вујко му. Од моја страна имам тетин дијабетичар, а мајка ми имаше тумор на градата, но бенинген, а сега има тумор на матката и се лекува од тоа, но е во почетен стадиум и се смалува со лекови. user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?