|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   од која возраст вашите деца јадат сами
30.9.2009 10:44:58   
big_mama817
син ми од првата година почна да јаде сам но понекогаш глуми па сака некој да го храни

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
30.9.2009 10:46:45   
profesorica
дамјан има 16 месеци без 2 дена, и пред недела-две почна сам да јаде, прави лом али битно почнаuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
30.9.2009 11:20:54   
Iva
Ееее ние со Михајло имаме проблем во врска со ова прашање. Тој и онака не сака ништо живо да јаде и за да јаде трчаме по цел ден по него со залчињата во рака, а не пак сам да јаде. Ретко ретко може да се случи на пр. јаболка да му ја расечеме на парченца па сам да си зема. Не знам што ќе правиме, еве и во градинка ништо не јаде.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
30.9.2009 11:30:43   
mami
ако е сува храна, исецкана на парчиња или леб, кифла нешто такво јаде сам од пред еден месец веке. Прво не сакаше, ама ги виде внуците дека така јадат и сега само кашесто нешто ако е го ранам се друго зема сам...а покрај тоа, и другите ги раниuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
30.9.2009 11:32:34   
mami
аа аморам да ви кажам што направи пред некој ден, земам банана да му ја исецкам на крукчиња за да јаде и почна да писка и ми ја зема цела банана и си ја држеше сам, без ничија помош и јадеше како што не гледал нас дека јадеме. Ми ја даваше повремено да му ја причувам додека претури нешто кај моитеuser posted image user posted image user posted image и после пак си ја зимаше и ја изеде цела и лушпата во кантаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
30.9.2009 11:37:18   
ostoun
Kerka mi ima 3,5 god. i uste saka da ja ranam. Ako ja ostavam sama da jade kasnuva dva-tri pati i drugoto go ostavauser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
30.9.2009 11:38:44   
mis.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Ситуацијата кај мене беше исто како кај ива но веќе стана голем и срамота јас да го ранам па го оставив гладен сам да си побара и навистина кога викна мене ми се јаде му ставив и сам јадеше ако сака јас да го ранам ќе остане гладен.Тоа му го ставив во глава па нека размисли како е поубаво гладен или најаденuser posted image Порано рани го дека ништо нема да јаде но кога ќе осети глад да видиш како трче.user posted image А малиот Стефан дај му леб,бисквита сам јаде,цела си ја изедува смешки е како јадеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
12.1.2010 9:52:59   
mami
еве веќе 19 месеци и тој јаде сам се што може да набоде на вилушка или да фати со рака, а почнавме и со лажиче да јадеме- малку неспретно ама пробува и успеваме една тој една јас лажичка и ке изеде и цело тањирче. А за овошје и зеленчук да не зборувам, тоа јаде без проблем сам уште од годинката

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
12.1.2010 10:04:14   
niki
Бисквити, леб, сецкано овошје јаде сама од 7 месеци, со лажица почна да се учи од некаде годинка, околу две години имаше кога и купивме ноже, но сеуште го нема совладано сосема. Инаку иако е сосема способна да јаде сама сеуште понекогаш ја хранам кога ќе побара, бидејќи така побргу завршува со јадење па побргу може да им се врати на другите активности кои и се секогаш поинтересни од јадењето.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
12.1.2010 10:23:34   
profesorica
јадеме со лажица од 17 месеци.а со рака се што може да фати, бисквити, леб, грисини, овошје...

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
12.1.2010 10:30:19   
mother 29
и ние јадеме сами и дома и во градинка,едино манџда,супа ...а го ранам јас кога сме некаде излезени а е дотеранuser posted image да  не се покапа или кога се брзаме, да оди побрзо јадењето!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
26.3.2010 9:24:47   
profesorica
user posted image

user posted image
user posted image

ова е вчера- само...пента (сај ќе јадам палентаuser posted image user posted image user posted image )


< Поракaта ја уредил profesorica -- 26.3.2010 9:25:48 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
16.6.2010 17:19:53   
nadica
од кога вашите деца почнаа да јадат сами?

јас направив грешка па на надица сеуште јас и давам да јаде, сама знае само грицки и тук-таму некоја праска кајсија или домат да загриза

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
18.11.2010 18:53:31   
mama26
odkako proode na 10 meseci ajde da receme godina bese.

e sega da se razbereme bese lom oolu nego ama mama ima nervi za se user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
26.1.2011 15:14:45   
Felly RR
За лепче, грицки, такви работи си јаде сама, а со лажица прави обиди уште од 11 месеци, ама некако тешко и оди лета храна на сите страни, и понекогаш така и се лажиме за да јади, ако не сака да јаде, и давам едно лажиче и нејзе, и таа меша во тањирчето, јас давам, па ќе летне нешто на тепих, нешто ќе се залепи на блуза, ама важно јадиме

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
28.1.2011 19:37:24   
twin
imam bliznacinja maski i se 18 meseci.user posted image user posted image ..sami jadat od tipot na tvrda hrana pr. lebce ,biskvita, jabolko,gricki .banana ....a koga sme kaj kashestite togash mora de gi hranam jas .kade sto gledam i niv a i mene mi e polesno da gi hranam bidejki taka poveke ke izedat ,a inaku ne projavile interes da jadat sami so lazice....(vo odredeni situacii i toa retkouser posted image ) jas mislam deka koga deteto e spremno samo da jade samo ke si projavi zelba ,a ne koga sakame nie.....taka da mislam deka so sila ne mozeme nistouser posted image ...barem ne kaj moite palavkovciuser posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
29.1.2011 1:25:51   
Maca25
Ќерка ми откако тргна во градинка, на 14 месеци, се сака да прави сама. не дава да ја ранам или пак да ја качам во столчето за ранење, се можела таа сама да направи. Сега и давам да јаде сама, и ставам малце од јадењето во едно тањирче, па кога ќе изеде и додавам од јадењето и така додека не се најаде. Во меѓувреме и јас и давам по некое лажиче. И давам се да јаде сама, освен супа (ја јаде пола саат и цела е мокра).


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот twin)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
29.1.2011 20:32:22   
Snowhite RR
Тврда храна јаде сам, не сака повеќе јас да му ставам во уста, туку сам зема во рака, а кога јадеме нешто друго не сакам да растура, па додека го ранам му давам лажичка и него и едно празно тањирче и така да ја совладува прво техниката на држење

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
29.3.2011 17:44:46   
Felly RR
Денеска јадевме макарони, јас и боцнувам со виљувчето, а таа граба со раце и лапаuser posted image user posted image user posted image исто и салата кога и давам, ја учам со виљувче, ќе и боцнам јас и и го давам сама да го држи, прво си лапнува убаво од виљувче, а после некое време и се смачува и почнува со рацеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
28.6.2012 9:54:19   
Џесика
И ете ја мојата нова мака.... вчера кога свекрва ми го земала Борјан од градинка, учителкава и рекла дека сите деца си јадат сами во групата, само Борјан не сакал сам, го оставала, му викала да јаде, не сакал да мрдне мрзата, и она ќе земела и ќе го нахранела... е сега женава искрено настапи и и рекла на свекрва ми дека од среда ќе е на одмор до 15ти Август и проблемот со јадењето сам. Другите немало да му даваат ќе го оставеле гладен, да знаеме дека сам не јаде... нормално е дека треба да јаде сам и дека треба да се научи, се досега прави како што прават другите дечиња, ама да го остават така ни појадувано, ни ручано, не знам.... се мислам што да правам, сестра ми ме советува да им се избацам со кафе на теткиве, стандард user posted image учителкава рекла ако има кој да го чува дома да седи дома... е ова последново ме тера да мислам дека они уствари сакаат да им се смалат групите, па кои имаат баби, дедовци да си седат домче... не знам колку е сериозно што го направија трагично... не ми се верува дека до толку ќе го остават гладно па ич да не касне... шо викате? да го повлечам, да ги поткупам или да го оставам па нек се снаоѓа сам во гладта???user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
28.6.2012 10:04:20   
Viktori
da go ostavis! Ke pocne sam da jade be, sigurno nema nisto da ne proba. I do koga mislite vie da mu davate? do 1 oddelenie i posle na golem odmor da idete da go hranite?user posted image user posted image user posted image
Ostavi go, prviot den moze da ostane gladen, ama pametni se oni, ke mu tekne deka taka ke bide sekoj den pa ke vidi, ke ne vidi ke si zeme da jade sam.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
28.6.2012 10:17:31   
Џесика
Се плашам дека ќе го има истиот проблем како мм, одбивност спрема храна. Он не е дека не е гладен или го мрзи, туку се гади да фаќа со раце и да се флека... мислам дека заради тоа избегнува сам да јаде... и најчесто добива нагони за повраќање ако му капне на кожа од храната, гадлив е до плафон... намерно сум го оставала сам да јаде, да се научи и да му капе и да се мачка, не сака бре, со сила јас го мачкам по прстите да се навикне, он ќе се истури од повраќање... вака смешно звучи, ама тек да се намачка со еурокрем... ма нема шанси... сепак ова ќе излезе друг проблем. А ќе го оставам, не е дека е мазнет, има резерви он, само што одма ќе ми се разболи user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: од која возраст вашите деца јадат сами
28.6.2012 10:22:30   
AnnaMolly RR
Џесика, па можеш неколку дена да го оставиш. Ваљда ќе види-не види ќе јаде. Па свесен е и тој дека ќе остане гладен.
Па после ако не ти успее, поткупи ги со едно кафе учителките, што има врска?

Филип јаде сам доколку нешто може да се боцка со виљушка. Со лажица само палента, гриз, бисквити и млеко, нешто што не е толку течно.
Сосема успешно јаде сам. И така многу повеќе јаде и јаде се што ќе му дадам дека му е интересно.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
28.6.2012 10:55:07   
Felly RR
Џесика, воспитачките дека ќе го остават гладен не верувам. Може само така ви рекла за да им се намалат децата, пошто сега нели ги собираат заедно групите. А инаку ако за појадок, го остават сам, и ништо не касне, за ручек пак гледаат дека не јаде - па ќе му дадат тие, и онака другите сами ако јадат, што ќе прават воспитачките - ќе седат и ќе ги гледаатuser posted image
Затоа јас мислам, дома да го оставате сам да јаде, а и во градинка секако да си оди.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
28.6.2012 12:11:40   
Emanuelapp
Син ми има 17 месеци и не пројавува некоја посебна желба да јаде сам освен да боцка со виљушката ама не да јаде туку само да ја боцка храната се надевам дека в градинка ќе го научат да јаде сам. Инаку тврда храна си јаде сам.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?