|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што мислите за тие што не сакаат да имаат деца?
1.5.2011 12:03:40   
Saturn
Некои жени и брачни партнери своеволно одлучуваат дека не сакаат да имаат деца, дека сакаат да останат само тие двајца, или пак ако жената е без партнер, не затоа што не сака да има дете без партнер туку и едноставно не сака да има дете, сака да остане без такви обврски, слободна и посветена на своите потреби и цели. Какво мислење имаме за нив, дали грешат, дали пропуштаат, дали е можно навистина да не сакаат да имаат деца или нешто друго е во прашање? Што мислиме за нив?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
1.5.2011 12:14:57   
Martins mom
Ја почитувам желбата на секого! Нивни живот - нивни правила! Имам 2-3 пријатели што имаат таква замисла за животот и имаме разговарано на таа тема часови и часови. Во ред е да се посветиш на самиот себе, во ред е и да уживаш во слободата, да шеташ, да ги трошиш парите само за себе и на кој начин сакаш ти, но мислам дека и тоа ќе ти здодее. Што кога ќе остарите и немате никој покрај себе, лично јас се плашам од осаменост, што откако ќе умрете и вашето име и дело не го продолжува никој, нема кој да ве спомене. Мојата баба пред да почине ми рече : Не се секирај, јас нема да умрам, јас ве имам вас, секогаш ќе живеам во вас. И во право е - еден куп работи и совети применуваме од неа, секој ден ја сакаме и со насмевка и солзи се сеќаваме на неа!
Мојата љубов ја имав во изобилство, па морав да ја дадам некому, не си бев доволна самата на себе, затоа си го родив Мартинuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
1.5.2011 13:37:35   
Viktori
Мислам дека се многу свесни луѓе доволно доблесни да признаат дека деца би им сметале во животот или признаваат дека не би им се посветиле онолку колку што бо требало.

Многу пофер од сакам дете затоа што така треба или и другите имаат. Инаку нормално многу несфатливо за менталитет како нашиов, каде жената сеуште постои за да раѓа деца, инаку што ќе ти е? user posted image


< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 13:39:42 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
1.5.2011 14:09:05   
mama26
ne mislam nisto,zivotot e eden nema dva..






_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
1.5.2011 15:44:12   
Maca25
Не знам зошто би ми биле сите пари и драгоцености на светов, кога би немала со кого да ги потрошам, со кого да ги споделам спомените, да ја дадам мојата љубов. Да, би го можела тоа со пратенорот, но партнерот би можел да се смени, да го оставиш/да те остави, да тргнете по различни патишта, и тогаш остануваш сам на светот. На кого би ја дал својата љубов ако не на детето?!?!
Секој има право да си одлучи дали ќе има дете или не. Јас мојот живот не би можела да го знамислам без моето дете. Ниту пак без мм.
Имам тетка која беше 20 години во брак. Немаа деца, сакаа да уживаат...да шетаат, си беа доволни двајцата. Сега секој си тргна по свој пат, и кривец за се им беше тоа што не можеа да имаат деца.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
1.5.2011 16:13:44   
anedespo
Ja pocituvam nivnata odluka i ne bi mi smetalo. Ednostavno smetaat deka ne se spremni za deca i deka ne mozat da go pruzat ona sto im treba (vreme i emocii), ne samo pari. 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
1.5.2011 17:15:00   
Olivia
Moi bliski prijateli imaat odluceno deka ne saakat da imaat deca, ednostavno zivotot go gledaat od poinakva perspektiva i toa go pocituvam i razbiram, no deka koga ke ostarat ke im fali nekoj da im pomaga ili da nema da ostavat zad sebe pokolenie ha mislam i na toa dlaboko razmisluvale,zatoa sega se maksimalno posveteni na sebe i precizni vo odlukite koi ke im go olesnat zivotot ponatamu,nikogas ne gi osuduvam na nivnata odluka, duri im se divam na nivnata hrabrost.


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
2.5.2011 12:05:25   
AnnaMolly RR
Тоа воопшто не го осудувам и не ги гледам таквите луѓе за чудаци или не знам таму што. ЈАС сакам да имам деца, и тоа три. А ТИЕ што сакаат или не сакаат не влијае на мене, не ме допира, не ме повредува... Не гледам зошто некому би му пречело тоа што нивни пријатели на пример, не сакаат деца.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
2.5.2011 13:18:32   
aleksandra90
Jas mislam deka sekoj si ima svoe pravo na razmisluvanje i na odlucuvanje za nekoi raboti vo zivotot.. Sekoj si ima zacrtano po nesto vo glavata i se stremi kon toa i da go ostvari.. E sega licno jas ne bi mozela da go zamislam zivotot bez deca. Vo niv ja gledam najgolemata smisla vo mojot zivot, ali NE gi osuduvam ni najmalku tie sto ne sakaat deca. Kako sto kazav pogore site razlicno razmisluvame i site imame razlicen pogled kon idninata. 

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
2.5.2011 13:58:33   
mami 3.
I jas si vikam isto, sekoj si ima pravo na svoj zivot, i da pravi so nego sto saka. Ali po moe mislenje na tie sto ne sakaat deca, sega mozebi vo redu ke im bide, ali vo postarite godine t.e koga odminuva vremeto se vise se oseka toa deka ostanuvas sam, nema vecno da bideme maldi site znaeme toa. Jas poznavam mnogu zeni, i mene koga ce me vidat epten mlada so deca mi vikaat podobro mlada, nie gledavme kariera i se drugo samo za deca ne, a sega vec kasno e, a da bile na vreme decata sega vec tie bi imale golemi deca. Ali jas ne osuduvam toa ali ce dojde den sigurno koga ce se pokaat za toa. Ali sekoj si ima svoj pogled kon zivotot.

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
2.5.2011 18:42:04   
humana
Ништо немислам и нема што да се мисли,па нарочито кога е за некој друг ние не можеме да мислеме ама баш ништо,јас замо за мене си знам дека едвај чекам да дојде 20 и да одам на гинеколог да видам како точкичкта станала бебенцеuser posted image user posted image ,уф полна сум со емоции

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
3.5.2011 10:08:07   
Octavia
А што мислите за тие што имаат деца, ама се неспособни како родители? Мислам дека е многу почесно да се нема деца, отколку да се има само заради тоа што ќе кажат комшиите. Секој има право на избор и се додека тоа право не повредува никого, јас го прифаќам изборот на другиот, каков и да е. Инаку, дебатава може да се прошири и на „Што мислите за луѓето кои имаат само едно дете?“ или „Каков е вашиот став за луѓето кои имаат три деца?“, оти кај нас, по дифолт, нели, „политички коректно“ е да се имаат две дечиња user posted image . Некако сакаме да потенцираме дека одлуката да се нема деца е еднаква на себичност, а со тоа демек докажуваме и дека оние што имаат деца се по дифолт несебични и подготвени на жртва (а не сметам дека родителството е жртвување). Ниту сите што одлучиле да немаат деца се себични, ниту сите што имаат деца се несебични алтруисти.

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
3.5.2011 10:20:26   
Pepelaska *
Октавиа се согласувам со тебе, секој си иам право на свој избор, животот е еден и секој си го живее како сака, јас не мислам ништо лошо за тие што не сакаат деца,знали подобро е да немаш отколку да чувствуваш дека ти се товар во животот, обврска или секогаш да бараш начин да ги оставиш за да можеш да си го тераш животот.

Јас не би можела да си го замислам мојот живот без син ми иако непланирано ми дојде, а не ни планирам да го оставам сам, спремна сум за уште најмалку 3 децаuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
3.5.2011 10:26:53   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Некако сакаме да потенцираме дека одлуката да се нема деца е еднаква на себичност, а со тоа демек докажуваме и дека оние што имаат деца се по дифолт несебични и подготвени на жртва (а не сметам дека родителството е жртвување). Ниту сите што одлучиле да немаат деца се себични, ниту сите што имаат деца се несебични алтруисти.


Потпис!!!! Конечно еден разумен одговор ( барем по мојата логика)


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
3.5.2011 10:37:15   
Yummy Mammy
Mislam deka ke se iznauzivaat vo zivotot, no na eden potazen nacin

user posted image  (edna slika iljada zborovi, koj sfatil sfatil...)

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
3.5.2011 18:01:06   
Snowhite RR
И јас мислам деке ќе се изнауживаат, ќе се изнашетаат, ќе се изнатрошат пари за се и сешто, но не мислам дека тоа е потажен начин, може ќе биде тажен кога нема да можат повеќе да шетаат и да трошат пари, затоа што ќе останат сами. Не ги осудувам, да имав храброст и јас можеби би направила така, но ова не значи дека не сакам деца или не си го сакам детето, се разбира дека моментално тоа ми вреди повеќе од сите шетања и уживања во животот. 

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
3.5.2011 18:24:37   
sandrin
Site nie (vklucuvajki se i sebe) sakame deca, megu drugoto, za da ne ostaneme sami koga ke bideme nemokni i stari!
Se prasuvam kolku sebicno e pak toa?!user posted image
Vo kolkava mera ljubovta kon decata e (bez) uslovna?! user posted image
A vo kolkava e ocekuvanje za odredeni kompenzatori vo idnina?!user posted image

Tie sto odlucile da nemaat deca za svojot zivot znaat isto kako i nie za nasiot!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
3.5.2011 18:33:11   
anedespo
Ako nemaat deca ne znaci deka ke umrat sami.  Ke imaat drustvo, isti parovi kako niv, zivotni za koi ke se grizat.  A ako imas deca znaci deka na starost nema da bides sam? Pa decata si stvaraat svoi familii i  se trgaat na strana, starite nikoj ne gi saka. Na ovoj ili onoj nacin site ke zavrsime isto. Pa smislata na postoenjeto ne im e na site vo decata ili ako se bez deca ne znaci deka ke se iznauzivaat. Ednostavno imaat drugi prioriteti i celi vo zivotot, a za toa ne treba na nikoj da mu bide gajle.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
3.5.2011 18:41:17   
skorpijana
pa vaka ne gi osuduvam samo neka se zaprasaat dali vredi taa odluka site pari na svetot moze da se potrosat site ubavini da isceznat i se ke ostane samo spomen a dali decata se spomen?Zaludno e bilo sto da pisuvam koga nema da promeni nisto ali decata ne bi gi menuvala za patuvanja setanje itn

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
3.5.2011 19:36:05   
humana
pa vaka ne gi osuduvam samo neka se zaprasaat dali vredi taa odluka site pari na svetot moze da se potrosat site ubavini da isceznat i se ke ostane samo spomen a dali decata se spomen?Zaludno e bilo sto da pisuvam koga nema da promeni nisto ali decata ne bi gi menuvala za patuvanja setanje itn
[/quote--- potpis,i na kraj kraeva Bog koga ne sozdal rekol mnozete se:)) barem taka pisuva vo biblijata,ama kako i da e sekoj si znae kako mu e ubavoi dali e sposoben da gleda deca,pa ako ne e podobro i da gi nema

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
3.5.2011 21:46:50   
Viktori
мене само ми пречи што веднаш ги етикетирате како несреќни (во иднина) затоа што немале деца. Ние имаме деца ок. Си ги сакаме ок. Среќни сме, кој е искрен кој не, ама и тоа ОК. Не е темата дали вие би ги мењале децата за пари. И која убавина да ја видат или да ја изгубат? Па они не ги оставаат децата за пари! Не е добро да се осудува ниту да се споредува, поготово кога е неспоредливо.

Божем сите што имаат деца се среќни а? Форумски приказни. Не верувам во нив. Сепак животот не е само "сакање"


< Поракaта ја уредил виктори -- 3.5.2011 21:47:57 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
4.5.2011 0:15:05   
humana
Viktori mila nokoj ne gi osuduva,sekoj si zivee kako misli deka mu e ubavo,i preeska pisav podobro i da nepravi deca ako si oseka deka nemoze da gi gleda.koj kako se sreken taka neka si go fura zivotot

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
4.5.2011 9:33:03   
Octavia
Не во врска со темава, но во контекст на коментарите погоре, ќе бидам невоспитана и ќе напишам дел од разговорот на две бабички од моето соседство од пред некој ден.
Првата баба: „Не ми дојде за празников“ (се мисли на Велигден)
Втората: „Не си му дала пари.“
Првата: „Му дадов минатиот пат ко беше.“
Втората „Е па не биле доволно“
Првата баба (со правдање) „Ами толку имав“...
Првата баба инаку зборува за синот...

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
4.5.2011 15:34:07   
Yummy Mammy
Oh dusa... user posted image

Ova me potseti da ja posetam baba mi... uste denes... i bez potkup user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Не во врска со темава, но во контекст на коментарите погоре, ќе бидам невоспитана и ќе напишам дел од разговорот на две бабички од моето соседство од пред некој ден.
Првата баба: „Не ми дојде за празников“ (се мисли на Велигден)
Втората: „Не си му дала пари.“
Првата: „Му дадов минатиот пат ко беше.“
Втората „Е па не биле доволно“
Првата баба (со правдање) „Ами толку имав“...
Првата баба инаку зборува за синот...


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
4.5.2011 16:04:07   
Bogdancanka
Секој си има свој живот,нивни живот нивно право,кој како избрал така нека си го живее животот.јас ја почитувам нивната одлука.

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?