|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што здраво јадеше моето дете денес?
2.12.2012 1:45:18   
Fiao
Со цел да мотивираме себе и нашите деца на поздрави навики, барем кога се работи за исхраната, ја отворив оваа тема. А и убаво ќе ни дојде да разграничиме „здраво“ од „нездраво“ и двете овие опции од „штетно“ user posted image
Еве за почеток да пишам јас:
Денеска моето дете појадуваше зелено смути составено од јаболко, банана и свежи листови блитва, со мал додаток на мелена плазма (која баш и не ја вбројувам во „здрави“ продукти). Исто така пиеше сок од вкупно 2 портокали и 2 мандарини (во текот на целиот ден, помешани со водичка). Ручавме комбиниран варен зеленчук со малку хималајска сол и маслиново масло, а вечерата не ни е баш за пофалба - па ќе си ја преќутам... user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
2.12.2012 8:55:02   
Felly RR
Многу убава тема Фиао! Ние за вчера не можеме да се пофалиме со нешто многу здрава храна - единствено едно јаболко М изеде, другото се помалку или повеќе е нездраво. За ручек еве, месото ако го исфрлам (пошто нездраво) тогаш мислам дека компирите печени во рерна можам да ги сметам како здрави.
Ех, заборавив, јадеше и житарици - и тие мислам се сметаат за здрави.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 2.12.2012 8:58:35 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
2.12.2012 9:16:08   
Pepelaska *
Едно големо user posted image за темава Фиао, сигурна сум дека ке се мотивираат мамите да им даваат што поздрава храна на дечињата.
Малку ке бидам офтопик но во последно време забележувам многу дечиња со прекумерна тежина што воопшто не оди на добро.
Инаку моето дете јаде здрава храна колку што успевам да му пикнам со лажење оти е многу комплициран.
Секој ден јаде обавезно по едно јаболко( непрскано знам од каде е )
Вчера пиеше цеден сок од цвекло, лимон, портокал, кива и јаболка.
Изеде и едно филчанџе сецкани дуњи.
Ручек ни беше телешко со блитва.

Вчера успеавме малку а денес ке видиме

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
2.12.2012 9:33:33   
lilicka
Темава е суперuser posted image
Максимално се трудам да ја учам ќерка ми да јаде здрава органска храна уште од сега без смоки,грицки,чоколади....овие работи моево дете нема ништо пробано освен неколку смокички и толку....пошто имам услови за да одгледувам органска храна а и тоа студирам....моево дете од кога почна да јаде цврста храна до сега фала му на господ не сум му дала да проба ништо купечко не ни планирам.....
Скоро секогаш доручекот ние овошје со житарки....домашно се.
Ручекот денес ќе ни биде Блива со неколку коцки мевце,за цел ден и цедам сок од морков,цвекло и јаболко.....само каква разлика имаат овие продукти од пазар и од мојата градинаuser posted image .....да не зборувам коса ми се креваа ко ќе помислам...
за вечера имаме домашно интегрално лебче со домашна павлака....за ужинка најчесто и давам овошје!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
2.12.2012 10:08:28   
Maca25
Вчера Н. денот го започна со овошна салата (банана, јаболко, портокал и мандарина) и житарки (во вид на колачиња, без шеќер)
Ручек: домашна супа со телешко месо, зеленчук и кнедли; па макарони со свеж домат и моцарела
Ужина: 4 плазма бисквити со 1 јаболко, 1 банана и 1 мандарина
Вечера: млеко со какао и мусли

Изеде и неколку `нездрави` работи, ама овде нели се зборува за здравата храна само, па тие не ги ни спомнувам.user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
2.12.2012 10:53:46   
niki
koga velite zitarki mislite na kupecki kornfleksi, musli i sl. ili na pcenica, oves, rz i slicno vo zrno koi gi varite pa gi davate na decata?

jas ovie kupeckive industriski snegulki voopsto ne gi vbrojuvam vo zdrava ishrana, a za zal kerka mi gi jade
se obiduvam da ja nateram da jade varena pcenica vcera toa imav za dorucek so mesano svezo i suvo ovosje i edvaj edvaj kasna edna lazicka inaku si izede cela cinija kornfleks i lesnici
za rucek imavme supa od prethodniot den so morkov karfiol i brokoli, potoa riba i rizoto so grasok i morkov i normalno mrstenje i negoduvanje kolku sakas
vo meguobroci izede 3 banani i 1 krusa i bidejki e nastinata denovive pie cajce od jabolko i kromid so med, sok ne piese samo voda

za vecera bese zadolzen tato sto znaci deka bese apsolutno nezdrava izedena vo najkratok rok i so najgolemo uzivanje na moja golema zalost

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
2.12.2012 10:58:23   
Mihaela 2010
Super temicka....
Gledam normalno sekogas da i davam zdravo,bar dur e mala pa jas i diktiram to da jade ..
vcera imase rucek misirkino meso so zelencuk,caj od brusnica obavezno,jabolko ...

A denes denot go zapocnavme so tarana i pavlaka,i svezo isceden sok o d jabolko i portokal....

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
2.12.2012 17:00:41   
Andriance
Хмммм..еве што ние денес јадевме здраво

за доручек банана и јаболко со житарки
за ручек варена риба со зеленчук
..до вечера ќе видиме ама ќе се потрудам да биде нешто фино user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
2.12.2012 18:23:27   
elenak
Denes za dorucek jadese Nestle 8 zita so med ama so kravjo mleko(Fiao bi rekla ,,nezdravo,, znam user posted image )ama mislam od koga pocna mleko da pie mi prkna malku detevo.Potoa jadese krusa so 3-4 lazicki japonsko jabolko I za rucek grasok,morkov,kromid I oriz so telesko meso.Do posle ke vidime.A za vcera ic da ne spomnuvam,so ogled na toa deka akavme cel den niz Solun so nea ne jadese nisto domasno.Osven pojadokot doma zitarki so jogurt se bese kupecko a jadese I od moeto pilesko giro (po nezdravo zdravje) ama mnogu e strvno ne znam na koj liciuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
2.12.2012 22:57:27   
Pepelaska *
Една банана и малку малини

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 0:30:08   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

Хмммм..еве што ние денес јадевме здраво

за доручек банана и јаболко со житарки
за ручек варена риба со зеленчук
..до вечера ќе видиме ама ќе се потрудам да биде нешто фино user posted image



Еве допунааа...цеден сок од портокал лимон и мандарина со мед.
праска и маалку бананан со 4 семиња ( семка од тиква, ленено, сусамово и сончогледово семе).

и маалку цеден сок од цвекло и морков...ете така..за денес задоволна..за утре се надевам повеќе/..уште ако го направиме бадемовото млеко одма ви пишувааам

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 0:37:47   
Fiao
Веќе сум крајно љубоморна, ах колку сакам и јас моја градина... Големо user posted image за вас lilicka, само така продолжете user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Темава е суперuser posted image
Максимално се трудам да ја учам ќерка ми да јаде здрава органска храна уште од сега без смоки,грицки,чоколади....овие работи моево дете нема ништо пробано освен неколку смокички и толку....пошто имам услови за да одгледувам органска храна а и тоа студирам....моево дете од кога почна да јаде цврста храна до сега фала му на господ не сум му дала да проба ништо купечко не ни планирам.....
Скоро секогаш доручекот ние овошје со житарки....домашно се.
Ручекот денес ќе ни биде Блива со неколку коцки мевце,за цел ден и цедам сок од морков,цвекло и јаболко.....само каква разлика имаат овие продукти од пазар и од мојата градинаuser posted image .....да не зборувам коса ми се креваа ко ќе помислам...
за вечера имаме домашно интегрално лебче со домашна павлака....за ужинка најчесто и давам овошје!

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 1:09:04   
kikicka
Денес вака,: Јајце, компир, краставичка, риба,печено јаболко со мед, мандарина и тоа мислам. Слаби сме денес со јадењето.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 4:43:08   
Ummu_Ajna
kolku vi dal gospod beriket tolku. nekoe dete gladuva
so denovi nema sto da jade. nikad ne vislo ovosje ili sok. taka pomina i moeto detcvo. i poradi toa sega jas nikad ovosje i zelencuk ne stavam vo usta
se gadam ne mozam da probam nitu sok da
pijam takvo nesto nikogas. so da se praj sudbina

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 9:34:20   
Tanjicka

Filip vcera jadese za pojadok -cokolino :), a uzinka banana, za rucek- gravce, za vtora uzinka jabolko, potoa supa pileska so brokula i karfiol, mleko pred spienje i sok od jabolko, crven portokal i malina

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 9:37:05   
Mihaela 2010
M vcera imase za rucek varen kompir so przena oslic riba,podocna pobara palenta so kiselo mleko,jabolce,i bidejki legna rano nokeska u 1.30 se razbudi i mi vika:mamo mi se jade,pa izede u krevet kriska leb so kajmak

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 9:46:56   
miana
Kako da gi pomesavte temive,ili taka mi se cini? Temava bese sto ZDRAVO jadese vaseto dete denes..
Eve jas ke si pisam za vcera Moeto dete od cel den zdravo izede - edna krusa i edna banana.
Inaku za dorucek jadese kajgana ( ne ja smetam za zdrava )
Za rucek spageti so bolonjeze ( ne gi smetam za zdravi )
Za vecera - Karamelino so banana ( ne go smetam za zdravo)
Fiao ajde edna kusa definicija sto podrazbiras pod "zdravo" da ne gi mesame poimite.
Tnx :)

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 9:48:43   
Mihaela 2010
Da miana vo pravo si,pocnavme da si go pisuvame menito na decava,sto go ima vekje vo druga tema...:))

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 9:54:20   
Ikana
Definicija za zdravo....svezo, peceno i vareno, so masnotii koi se dobri za razvojot na deteto, bez konzervansi, bez emulgatori i vestachki boi kako i pesticidi, ovoshje i zelenchuk vo golemi kolicini i domashno prigotveno. Ako ima potreba dodavajte odredeni vitamini.
Moja M vcera izede malku ovoshje vo kashichka (banana i jabolko), zelencuk varen za rucek so teleshko mevce kako i AD mleko (koe go smetam za zdravo kolku-tolku) bidejki e podobro od kravjoto - spored mene.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 3.12.2012 9:56:02 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 9:55:43   
niki
vcera dorucek poluzdrava varijanta: pica od domasno testo od integralno brasno so dodatok seminja(lan, soncogled, susam, tikva) namesto kecap staviv izblendiran svez domat, rendan kaskaval i edno parce misirkina sunka
podocna si izede 1 banana
rucek grcka musaka od koja kerka mi samo kompirot go izede
potoa izede 1 krusa, grickase kornfleks i lesnici
za vecera tost (sirenje i svez domat), belka od vareno jajce i salata so marula, svez spanak i limon
cel den piese caj i voda

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 10:02:35   
niki
predlagam da pisuvame zdravo i nezdravo paralelno so naznaka kade koe pripaga za da vidime vo koj odnos se i kolku treba da se popravime sledniot den

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 10:05:37   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Definicija za zdravo....svezo, peceno i vareno, so masnotii koi se dobri za razvojot na deteto, bez konzervansi, bez emulgatori i vestachki boi kako i pesticidi, ovoshje i zelenchuk vo golemi kolicini i domashno prigotveno. Ako ima potreba dodavajte odredeni vitamini.
Moja M vcera izede malku ovoshje vo kashichka (banana i jabolko), zelencuk varen za rucek so teleshko mevce kako i AD mleko (koe go smetam za zdravo kolku-tolku) bidejki e podobro od kravjoto - spored mene.


bez pesticidi jadat samo onie sto imaat svoja bavca i ne gi stavaat, nie ostanatite sto kupuvame nemame garancija, nitu mozeme da znaeme deka jademe bez pesticidi

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 10:21:38   
zzaa
za dorugok kasicka od slivi a za rucek ke i pravam pilesko mevce so zelencuk za vecera ke smislime nesto uste e ranouser posted image

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 11:33:07   
Felly RR
КЛИК ТУКА, една убава статија за здрава исхрана. И да се задржиме до темата, да пишуваме само за она што сметаме дека е здраво, за целосното мени имаме други теми.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 11:57:16   
arh_diz
Se trudam max da mu davam zdrava hrana
Menito od vcera
1 mala lazicka med
4 zitarici vareni so voda posle dodavam mleko
Sok od ceden portokal
Rucek : supa domasna so zelencuk, vareno pilesko meso so brokula , pcenka i morkov
Caj od suva brusnica
Jabolko
Vecera: vareno jajce so sirenje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?