|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Уроци, видовитост, магии !?!
19.6.2009 9:58:30   
Палешка РР
Верувате ли во уроци и се што набројав во насловов?
Или не?

Поклониците на оваа дисциплина тврдат дека магијата е едно те исто, само зависно од намената таа може да биде бела или црна. Со белата се прават добри дела а со црната се прават некои негативни работи од типот на расипување на љубов, тревки и разни напитоци за здравје, болест, нагазување на незнам што, биење малер, па дури и до смрт.

Во Македонија има бабички кои бајат против уроци, уплав, итн.


Јас лично не ги сакам овие работи. user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 19.6.2009 9:59:51 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
19.6.2009 10:09:42   
mami
во уроци и не верував толку многу се додека мене лично не ми се случија некои работи- имав сообраќајка и неможев да спијам, а не бев ни дома, бев на гости кај роднини и бабами ми баеше од уплав и да ви кажам после тоа се смирив и си спиев како бајче...и сега со лука, има денови кога е многу нервозен и плаче цело време и го носам кај една бабичка му бае од уроци и после тоа се смирува и нема гајле и спие како што треба и весел е и се...епа акоод тоа му е подобро ке го носам и ке верувам во се, само нему да му е добро

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
19.6.2009 15:56:56   
Боцко
не верувам.
но, од друга страна, се е тоа енергија. таа преминува од едно на друго и се видоизменува. позитивна е и негативна. некои луѓе се повеќе во допис со енергијата, други се несвесни за тоа. оттука и разликите. едните примаат а „бајачките“ веројатно ги ослободуваат примајќи ја на себе.
откако ја прочитав книгата „како да го излечите сопствениот живот„ од лујза хеј, почнав поинаку да размислувам за се. така, можеби ова некого ќе погоди, цврсто верувам дека се што ни се случува самите го предизвикуваме, било да е добро или лошо. го испробав сето ова на себе и навистина функционира. не размислувам негативно. се полнам со позитивни мисли и сите врати ми се отвораат, на секој чекор помош, успех на повеќе полиња. до пред 3-4 години верував дека сум голем баксуз. сега тој збор, заедно со не, не можам, проблем и многу други веќе ги нема во мојот речник.


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
19.6.2009 19:06:32   
Marta
edna slucka..
den denes ne mozam da si ja objasnam a bev svedok...

pred poveke od 17 18 godini...
sedime kaj edna prijatelka nekolku drugarki..
i ide majka i na drugarka mi na vratata na sobata ..
i i vika na drugata drugarka...
te baraat na vrata ..
i ovaa zacudena izleguva od sobata i se vraka prebledena .. ne se vraka ...vtrca vo sobata...
i nie site zacudeni ..
bese tolku bleda sto ne uplasi...
nepoznata zena ja barala po opis na ulicata..
i komssikata i kazala kade e...
i ovaa zenava i rekla ..
vo dolnata soba kade sto vi e kjumbeto na drva ..
proverete pozadi vo zidot...
i smrtta ke si otide od vasite zivoti ...ako ne go napravite toa ...se zto e zensko ke zavrsi kako majka ti...
e sega da vi objasnam ...
majkata na drugarka mi togas bese pocinata veke 3 godini...
tetka i na majka i sestra 2 godini...
drugata tetka 2 god i nekoj mesec...
na tatko i sestra ziveese so niv vo istata kuka ...nemase ni godina kako ja zakopaa...
a kukata kade sto ziveeja bese od na majka i majka ostanata...
e sega ..edinstvenite zenski vo celata familija bea ona i sestra i ...
i dvete ziveeja vo taa kuka..
a sestra i veke nekolku meseci ne se osekase dobro..
anemicna ...ovo ..ono ..
kisnese vo drzavna bolnica kako del od inventar...
neznam sto i kako...i kako se ubedile..
no tatko i go proveri celiot zid..
i najde dolap..
i vo dolapot sise so nesto...
i znam deka odea negde daleku vo turcija vo nekoja reka ...
pu pu luge skraja da e... i znam deka posle toa za rok od dva meseca sestra i bese veke zdrava prava...
so toa sise ili so toa sto bilo vnatre... e praveno se sto e zensko vo kukata bel den da ne vidi...
i stvarno bese taka...
ete videte od napisanoto...
e aj bidi pameten ....
neznam sto da recam ...
sum gledala..
sum slusala....
ama kolku e verno...

Ova mi go kaza moja drugarka.Navistina covek da ne znae vo sto da veruva, a vo sto neuser posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
19.6.2009 19:25:38   
Еца
user posted image user posted image user posted image Ау се наежив целата.

Што да кажам освен дека и јас Мартина сум ја носела кај една наша роднина која знае да бае од уроци, но како што рече Боцко, она во што веруваш тоа ти се случува, така почнав да не размислувам дека кога е нервозна е урочена, и почнавме поинаку со други работи, повеќе внимание, играње со неа, јас се смирив малку повеќе и детето веќе не е нервозно.Навистина сепак мислам дека се е во нашите глави.А тоа дека постои црна и бела магија, можеби и постои, но не сакам да верувам во тоа, бидејќи тие шти не веруваат не ги фаќаuser posted image user posted image user posted image и Мартина ден, денес некогаш ми вика, пу, пу да те сеат кокоските, коку си убаваuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
19.6.2009 20:53:42   
mami
леле Марта ме наежи...мислам ека има такви работи...на нас дома пред 10тина години ни се случуваше секое утро да наоѓаме пред врата лушпи од ореви, пердуви, еднаш дури и скршени јајца,ама цела табла...тој период дедо ми почина, таткоми остана без работа, на мајками и беше лошо и малку се замисливме што е работата..мајками беше кај некој човек кој и кажа што треба да направи за да тие работи исчезнат..незнам што беше, бев уште мала и после некое време престанаа да се појавуваат на врата, таткоми го вратија на работа а на мајка ми здравјето и се подобри..што беше како беше незнам ама имаше нешто дефинитивно

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
20.6.2009 1:05:10   
biljanaM
и јас незнам дали да верувам или не ама некако потсвесно верувам.....значи мајка ми има ишијас ја фака и поминува и се така....оваа година ја фати и не ја пушта ....50 инекции, терапии, бањи што уште не, не поминува никако и има тука кај нас едно манастирче ни рекоа да идеме до таму имало лековита вода а мајка ми не верува во такви работи бидејќи и кажаа дека сестра и т.е. тетка ми починала од магија, од завид од љубомора, луѓе да знаевте каква жена беше, пример ...ама ете судбина....и да се навратам...сестра ми отиде таму и бабичката што го држи манастирот и вика мајка ти ја стискат самовили не ја пуштат, им мочала на вечерата...сестра ми каква вечера...? бабичката и рекла па мочала до некое дрво, каде што самовилите баш вечерале, можеле нозете да и ги сокршат ама се смилувале, да не ја сторат инвалид....леле..и ја прашува сестра ми мајка ми дали стварно има мочано некаде надвор од вц-то, а на мајка ми и беше срам да ни каже...ајде бе вие каде би мочала..кога еве ја ни кажа... еднаш....позади куќа кај крушата , незнам што правела не можела да иде до вц...и бабата рекла да иде поп нешто да и прави, а мајка ми не оди и не оди.....што мислите за ова..?

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
20.6.2009 7:31:50   
Еца
Па добро Биле мислам не мора да верува, ама ете кога е таква работата каква што е па нека направи како и викаат,човек да не е свесен што да мисли.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
20.6.2009 7:32:40   
Еца
И овој пост кој го најдов на нет е доста интересен па вреди да се прочита.

Зошто суеверието не го сметам за валидно и вистинско. Едностсавно, ако суеверието, пример, баксус денови(петок), броеви (13), животни (црна мачка) итн; имат моќ да предизвикуват одредени дејствија кои се одразуваат на мојата акција, пример започнување на некоја нова работа, тие ствари би биле еднакви на богови, бидејки дејствуваат самостојно и онака како што сакаат. Моето убедување е дека петок 13 е ден како и секој ден, дека црната мачка е обична мачка само со црно крзно, и дека на мојот живот влијае само Бог. Суеверие може да се појави и во врска со "црни магии", "духови", "сенќи" и др. Во Јужна Америка доста се верува во Voodo-магијата. Она што го имам слушнато е ова: Верата во Бога, во нашиот Господ Исус Христос е единствена, но ако човек поверува во суеверие, во разни маѓии, тогаш тие маѓии се остваруваат врз него бидејќи ѓаволот исто така има сила и прави чуда. Единствениот и моќниот егзорцист е Исус Христос. Верата во Христа и силата на Светиот Дух, се тие кои се вистински, и во кои треба да се верува. Се надвор од ова, за христијаните, без разлика, католици, православни, е квази-христијанство. Суеверието и сите тие маѓии лесно наоѓаат свои домови во душите на оние кои не го познаваат вистинксиот Бог. Затоа Црквата, и христијаните, имаат задача да го навестуваат Единствениот и Живиот Бог.
[/quote]


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
25.6.2009 0:51:55   
Еца
Пред некој ден се видов со една пријателка, (за која овие работи се чиста, ама баш чиста глупост)со која навистина одамна не сме се виделе и онака низ муабет ми кажува дека почнале да и се случуваат некои чудни работи, а додека ја правеа куќата на двапати внатре во циглите наоѓаа празни јајца(инаку во близина имале некоја жена за која сите во маало ја викале злобница, бидејки се ширел глас дека се занимавала со црна магија)но пријателката воопшто не им придала значење.Сега за духови во дворот нашле суво цвеќе, а во него човечки измет виткан со некакви си конци.Кога ми кажа се запрепастив.Слушам и не ми се верува, а богами и нејзе која никогаш не верувала во вакви глупости. И веќе навистина човек се запрашува во кој век живееме?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
25.6.2009 9:37:50   
mami
ејјј имам слушано дека ако некој ти стави јајца во циглите, и не ги приметиш и ги соѕидаш после целата куќа смрди на расипано јајце и немаш излез освен да ја бутнеш и градиш одново, а за ова другото незнам..јас би побарала некој да ми протолкува, колку и да мислам дека е глупост

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
3.7.2009 13:37:58   
milijana
MAGIJATA POSTOI, KAKO STO POSTOI GAVOLOT NA OVOJ SVET.vRERUVAJTE MI se imam sretnato so taa sila..no togas ne znaev za Isus. Vo toa vreme bev mlado devojce, ne mislejki na nikomu zlo, si go ziveev zivotot,arno ama imalo luge koi ednostavno ne sakaat da slusnat deka ti e dobro i super.Zatoa sega za pamet(so kogo i da se sretnam 1. ne se falam, 2. ne zboruvam za nikogo nisto)pa taka ne sum interesen sogovornik,a uste pomalku si navlekuvam kletvi za toa da mi se sluci nesto..i veruvajte mi ..lugeto prestanuvaat so tekot na vremeto da vi prenesuvaat losa negativna energija.Ke Vi dojde nekoj doma, ke vi se ispozali za se i sesto, ke vi place, ke vi se istufka, moze i pari na zaem da vi bara..i na kraj ke si otide.Posle toa Vas ve boli glava, loso vi e, se karate doma, netrpelivost..i ne znaete sto vi e???E, dragi moi za mene magija se negativnite luge_TIE SE SLUGI NA GAVOLOT.Tie imaat za zadaca da predizvikuvaat razor ,samo zatoa sto so svoite lukavi oci vi zaviduvaat i vo sebe ve kolnat,a na liceto imaat nasmevka, bozem tolku im e milo sto ve gledaat.Podobro sam..otkolku sredba so tie nersteni licemeri.Nekoja komsika moze i den denes vi doaga doma..pa vie OSVESTETE SE SAMI.Proverete kolku vi e prijatelka.Kazete i nesto ubavo za vas,pa makar toa da e i laga.Otkako taa ke si zamine videte kako ke se custvuvate.Moze i cvekinjata da pocnat da vi veneeat.Kuka ili stan kade sto ima cvekinja se najgolem indukator.Posle tolku mnogu negativna energija od tie zlobni dusi sto vi idat doma..zabelezete si gi cvekinjata,Tie prvi navednuvaat glava,a posle se drugo.Nemojte da bidete naivni, sami vikate deka od baenja za uroci i deca i stari videle air(sto e tocno)znaci izbegnuvajte gi negativnite luge tie se prvata magija na vasiot pat.Stavete si doma ikona(svetena vo crkva)pa ke vidite.Kako sto kaza eden forumec nas(zaboravete na negativnite misli)veruvajte deka Isus ve cuva i brani..zagarantirano ke pobedite sekakva magija.Site ve baknuvam i pozzzuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
3.7.2009 13:43:41   
Еца
user posted image user posted image user posted image Леле Милијана ме наежиuser posted image Тоа за цвекињата...не да ме замисли...аууууууuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
3.7.2009 13:51:17   
milijana
Pak jas..da ne zaboravam..edna nasa forumka prasuva ,,Vo koj vek ziveeme,,E, draga moja..najdraga.Vekot e ist..lugeto se isti..samo gavolot e sega posilen od koga i da e.Toj gi ima ubedeno lugeto deka moralnoto veke ne vredi, deka nema bog,deka sam si kreator na svojata sudbina, deka ikonata e samo parce drvo, deka nemoralnoto e dobro i ona vistinskoto.Se e toa delo na gavolot..i potkrepeno so dokazi deka toa e taka.Dokaz na gavolot mu se delata na NAUCNICITE I TEHNOLOGIJATA. Zatoa lugeto se ubedeni deka toj (satanata) e vo pravo.So svoi oci se uveruvaat vo magii,a celta na gavolot e da posle toa odat na bajac, gatac, gledac..i misijata e zavrsena.Covek si naoga care od toj gledac i posle za nego Isus i crkva ne postojat.Moderniot covek..na kraj na pamet ne mu paga da cita biblija ili da veruva vo Isus..za nego toa e ,,zastareno,, a koga se naoga vo maka odi kaj gledaci, pa taka gavolot pobeduva.Toa e krug so bajacite.Tie pomagaat..posle pak se slucuva nesto..pa pak odi covek kaj toj bajac i taka vo krug..za da nema vreme covekot da se moli na gospod.Zatoa velam vremeto si e vreme..i moderniov vek e na gavolot..toa e dokazano.Edna moja prijatelka na svoeto krsteno dete mu stavi nad krevetceto mala ikona na bogorodica.Navecer se moli za nego i koga misli deka e uroceno go mie so sveta voda i ja cita molitvata od edno malo kalendarce crkovno.Ete toa e eden primer i sega sto da receme ,,deka taa majka e zastarena,,Taa me ubeduvase deka od prababa vo nejzinoto semejstvo taka pravele..i ona toa go prodolzuva.Pozzzz

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
3.7.2009 14:48:50   
milijana
Draga Elena ako imas cvekinja doma vo sobata kade sto primas gosti tie ti se najgolem prijatel. Ako nemas cvekinja stavi si barem edno..pa ke zabelezis, sama sto se slucuva okolu tebe.Nikoj ne mora da ti kazuva so kakvi nameri e dojden.Site nie lugeto ponekogas se setame so maski na liceto>Na site ne ni e se milo i drago, neli??Ama..nekogas i najdobrata prijatelka mozebi ti e dusmanka..i toa nenamerno od nejzina strana.Ednostavno vo nekoj moment taa se pocustvuvala ljubomorno prema tebe i zavidlivo..toa se negativni custva..koi kosat se okolu sebe..a najmnogu..cvekinja i deca.Bidete predpazlivi..tesko se steknuva doverba vo bilo kogo denes.Gledte i sami sestra so sestra ne zivee-brat so brat se mrazi(toa ne e normalno, dragi moi luge)Ama tesko koj go svaka toa.Eve otvori vakava tema i ke vidis milion pricini so koi edniot se opravduva zosto ne zivee so svojot brat i sestra.A, veruvaj mi nitu edna..ama bas nitu edna pricina ne e pametna, nitu pravilna..za nekoj da se otkaze od ljubovta na svojata sestra ili brat.Pozzz najmili moi...

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
7.10.2009 14:25:33   
mother 29
секогаш кога ке кажам ..добро е ,ете Марко почна да спие,бреееее уште истата вечер ке се разбуди 100 пати.ете баш вчера-правевме муабет со сестра ми за спиењето,го испофалив,а нокеска  100 пати станавме и плачеше плус!
е ајде де!?а јас не верувам во уроци и такви ми ти работи,ама за ова баш сум приметила дека се случуваuser posted image

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
7.10.2009 14:31:28   
big_mama817
јас лично не верувам во тие работи може нешто не му било погодено или преживувал нешто од тој ден што му се случило user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
7.10.2009 14:34:54   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

секогаш кога ке кажам ..добро е ,ете Марко почна да спие,бреееее уште истата вечер ке се разбуди 100 пати.ете баш вчера-правевме муабет со сестра ми за спиењето,го испофалив,а нокеска  100 пати станавме и плачеше плус!
е ајде де!?а јас не верувам во уроци и такви ми ти работи,ама за ова баш сум приметила дека се случуваuser posted image


истото се случува и со Дамјан и не само за спиењето.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
7.10.2009 14:47:19   
betpet
user posted image za ovie raboti i jas ne sakam da veruvam, zosto mislam deka nie (narodot)sami si gi pravime, ako si ja podgotvime svesta deka nesto ne e vo red i stvarno e taka.Ako si receme deka mora se da bide vo red izleguva i deka e vo red.Lele ako ne spie vecerva i stvarno -nespie, lele samo da ne se razbole i op evetigo i sega kaj ni e krajot.Znaci deka covekot kako saka da bide taka ke bide.
P.S.No spored toa sto se ne pominuvame vo zivotot, za da si olesnime del od neubavite raboti podobro e da napravime nekoj babini devetini i da veruvame pa samo i za kratko, so toa se osloboduvame vo podsvesta i rabotite izgledaat poubavi.

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
7.10.2009 14:50:40   
elle
Црна или бела магијата си е магија,  таа е дело на гаволот.Сите кои се занимаваат со магии се негови слуги и како што пишува во библијата за нив нема место во рајот. Не знам дали знаете дека лугето што одат по такви работи не смеат да земаат од светата причест во црква, тоа е ГРЕВ.А свештеникот е должен (доколку знае) да не му даде причест. 

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
7.10.2009 21:16:35   
Весна
Ах, јас некако со инаква терминологија ги поврзувам овие работи, настани. user posted image
Попрво би кажала негативна енергија отколку црна магија. И се’ додека можам да ја препознам таквата ќе се чувствувам безбедно. Имам една сограѓанка, колешка, која не знам зашто ама ете така те од љубомора, те од пакост, постојано ми прави подли работи, плус шири и неверојатни, бедни муабети за мене и мм. Знам со се’ какви методи се има служено за да ми наштети, ама некако не и’ успева и сметам дека тоа е токму поради тоа што сите тие гнасотии фино лепо ги игнорирам и не им придавам значење.
А дека постојат вакви ујдурми, секако дека постојат. Во станот на баба ми, непосредно пред таа да почине, мајка ми во шпајзот најде празно јајце, а јас пред тоа, под чергичето од влезните врата згазнав на пресечена глава од голуб.
А не знам од какви тоа тешки побудо луѓето прават вакви бедарии. Многу внимавам да не повредам некој ни со кажан збор ни со дело, баба ми па апла беше тивка, мила жена за да направи нешто ненамерно, а камоли намерно.
И знаете како... штом се игнорира таквата насочена негативна енергија, која секако мора некаде да заврши, им се враќа на нив.
Па затоа еве ви праќам најпозитивна мисла, гушкање и бакнежи!!! user posted image  user posted image    user posted image
И чек уште една тура позитивна вибрација само за формучето ни сакано user posted image , немој некој да се осмелил нешто лошо да му помислил, ќе тепаме!!!

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
9.10.2009 1:24:53   
mina_m
i da ne sakav da veruvam,ne mozev ....mnogute raboti mi iskacaa pred oci ,i pocna se da mi se odrazuva na zivotot i brakot.ziveevme togas seuste vo zaednica,svekrvicata moja voopsto ne me sakase,neznam zastouser posted image ama znam deka nesto i falese vo glavata,se pravese i zborese samo da ne razdeli mene i mm,mnogu bese bolno ljubomorna na nas vo odnos na nasiot brak,ja ostavav da vidam do koj stepen ke odi i taa i zolva mi....i na kraj vidov toa sto vidov i seuste ne mi se veruva na se sto bile spremni da napravat.sekogas koga ke ostanev trudna svekrva mi ljuta ifrit,krt neviden,se nesto ja nervirase,se nesto da me izvadi od takt,i taka jas od site tri pati sto ostanav trudna pobacuvav ili vo 5 ili vo 6mesec,doktorite nemaa vise sto da mi kazat sto da mi pravatuser posted image samo digaa ramena i vikaa ova e vise fenomensko nesto,poradi toa sto me napravija so testovi za ovie tri godini dupe i reseto i nisto ne najdoa,istoto mu go napravija i na mm,i nekogas si vikam moze polesno ke mi bese i pobrzo ke se smirev ako znaev deka imam nekakov problem deka neli sepak koga znaes stoe moze da se fiksira,megutoa kaj mene obratno,taka koga ostanav tretiot pat trudna vidov ustvari sto bilo,sveki moja kafence ke mi varela aj si vikam moze na zenava pamet i doslo,go pijam kafeto ko zejtin da pijam i go ostaviv,a taa vo usta me gleda dali ke go ispijam ili neuser posted image jas ko glupaca nekoja ne mi se svrzuvaat kockite,ideme kaj zolva mi na gosti istoto i tamu,pak nekontam ili moze ne sum sakala na toa da pomislam,od tie denovi pa natamu gledav horori,povtorno imav spontan vo 6mesec,spalnata celata na cidovite isprskana,samponite mrsni,kolite mackani i na kraj luge koga si gi vidov site alista na zica sto mi bea pereni celite izmackani so mrsno i crvena boja mi se spoia zickite,si vikam edni dve debilki ke mi go unistuvaat zivotot mu gi pokazav na mm site alista i moi i negovi i pocna toj da gi sreduva ama ovaa starkava vracarkava neznam kaj odese i kopase oci ama luge sekogas nasabajle tocno vo 2ke zastanese pred nasata vrata od sobata i ke go izgovara moeto ime i si kazuva nesto a mm stane taa bega kaj nejze vo soba se zaklucuva,togas toj period mislam pocnav da zastanuvam na rabot na nerven slom,mnogu me kolnea so kerka i,jas ke pominam vo hodnik tie air da nevidis,cela tvoja familija...i itn.ne im kutev za nisto ..nemase zasto da im kutam ama i kazav na taa starata deka ako ja fatam perduvi ima da letaat od nejze,deka e iskompleksirana ljubomorna i alcna vracarka,deka nikogas vo zivotot nema da im oprostam se sto mi pravea samo da nemame deca a i da se razdelime.sega eve edna godina ne ziveeme vise so niv nitu pak jas nitu pak mm nema nikakov kontakt so niv i sega mnogu pomirna mi e dusata ama sekogas se prasuvam zasto toa mi go praveauser posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
9.10.2009 7:29:17   
profesorica
леле мина_м читам и не ми се верува.И јас имав една другарка сто ми прераскажуваше слични работи.идеше долго со типот и требаше да се земат и кога одеднаш почна да пропаѓа девојчево и отиде на бајачка која и кажа дека идната свекрва и ставала во пијалокот жива и дека има неколку топчиња во организмот(од кое едното треба да отиде во матката за никогаш да нема деца) и да оди кај некој човек да и помогне.јас тогаш се чудев кога ми зборуваше и мислев измислува....user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image , многу ми е жал за ваквите случаеви и не ми е јасноuser posted image user posted image user posted image за жал изгледа и вакви свекрви постојатuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
9.10.2009 8:33:21   
mina_m
user posted image user posted image user posted image nazalost postojat vakvi luge,samo neznae covek dali i koga ke naleta na vakvi,zatoa sekogas ocite otvoreni da bidat kako vikaat:BOLJE SPRECITI,NEGO LECITI,za gabe ovaa pogovorka ne e.samo ne mi e jasno zasto gospod ne gi spreci vo tie nameri,nego gi ostava lugeto da patat za tugite grevovi.profesorica bas mi e zal za devojceto deka sepak toa ostava beleg za cel zivot,a taa ako nesakala sinceto da si go dava mozela na drug nacin da im kaze a ne zdravje da unistuva.....user posted image stvarno neznam kaj ke im odi dusata,sekojdnevno vakvi muabeti slusam ........

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
9.10.2009 8:54:22   
mami
леле Мина...читам и не ми се верува..ама знам дека постојат и такви, се им е во паметот, и јас сум на ум да одам гатачка да ми каже дали има нешто, се си мислам дека мојана дома прави нешто..некако не сум мирна, кога ке влезам дома веднаш глава ме боли, немам желба за ништо, ми се спие...катастрофа сум...уф зошто постојат такви луѓеuser posted image user posted image

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?