|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Упис во основно училиште
7.5.2013 11:17:17   
JovanaJ
Upisite veke zapocnaa i znam deka potrebni dokumenti se izvod od maticna kniga i potvrdi od maticen lekar i stomatolog.
Nasiot maticen stomatolog (od klinika) ni rece deka taa potvrda ke ja izdadel stomatologot koj sto e odgovoren za podracnoto uciliste. Ne mi objasni mnogu zatoa sto ke se vidime ovaa nedela i podetalno ke ni objasni ama sepak bi sakala da slusnam vase mislenje i iskustvo so ovie potvrdi. malku me zuni bidejki mislev deka maticniot stomatolog ja izdava taa potvrda za pregled na usnata suplina. user posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 7.5.2013 16:38:11 >


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!
Непосредна врска до пораките: 1
   Упис во основно училиште
7.5.2013 12:12:17   
miana
I mene me interesira pva...Mene konkretno me interesira dali treba da mi stigne pismo za upis za kerkami ili pa da mi dadat od gradinka..Nekako ic ne sum upatena za ova...Treba i kerkami da pojde na uciliste od septemvri a jas pak poima nemam to treba da napravam...Dali da cekam pismo,dali ke me izvestat od gradinka,testiranje i slicno...Ajde iskusnite neka pisat tuka

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 7.5.2013 16:38:34 >

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 2
   Упис во основно училиште
7.5.2013 12:18:41   
JovanaJ
Miana, nas lani ni stigna pokana od ucilisteto, ama deka nie sme rodeni vo Januari pa jas ne sakav da go pustam porano . Kako i da e, toa e razlicno od uciliste do uciliste, nekoi pustaat pokani nekoi ne. Eve ovaa godina ne ni ima signato pokana za upis. Vo gradinkive kaj nas barem, ne znaat nisto, ko od mars se padnati user posted image . Zatoa se sami si brkame rabota user posted image .

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 7.5.2013 16:39:03 >


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 3
   Упис во основно училиште
7.5.2013 12:33:04   
vezilka RR
Јас разбрав дека од оваа година немало дапраќаат покани од училиштата, ама од „рекла-казала“ муабети, не од сигурни извори. Еце и сестра ми сами си бркат работа оти и ним сеуште не им стигнала никаква покана а уписите се во јуни колку што знам.

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 7.5.2013 16:39:23 >

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 4
   Упис во основно училиште
7.5.2013 12:36:12   
Mihaela 2010
Eve na koleska mi im stignalo pokana,za utre im e zakazano da idat vo ucilisteto,pa posle neznam psiholog,potvdra od stomatolog i tn...ama maliov tek u dekemvri pravi 5 god...pa zar tolku mali bre moraat da idat?jas ne sum upatena mn vo ovie raboti seusteuser posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 7.5.2013 16:39:46 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   Упис во основно училиште
7.5.2013 12:37:01   
Mihaela 2010
gresno sum ja razbrala,vo dekemvri 6 ke polni

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 7.5.2013 16:40:07 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 6
   Упис во основно училиште
7.5.2013 12:48:50   
mama30
Конкретно за во Битола, а најверојатно за секаде е исто, треба извод од матична книга на родени, треба да се земе картонот од советувалиште каде досега ги носевме децата за систематски и да се однесе во амбуланта која е надлежна за одбраното училиште.Во таа амбуланта се прави систематски преглед и даваат упатници за крв и мокрача, и за преглед на заби, и со сите тие резултати и изводот се запишува детето во одбраното училиште.Кога се носи детето на упис му прават и тестирање. Кај нас не стигнува покана.Поздрав!

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 7.5.2013 16:40:35 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 7
   Упис во основно училиште
7.5.2013 13:00:43   
vezilka RR
IV. ЗАПИШУВАЊЕ НА УЧЕНИЦИТЕ

Член 45

(1) Детето со поаѓањето во основното училиште стекнува статус на ученик
(2) Ученикот ја следи наставата и учествува во другите активности утврдени со наставниот план и програми за основно образование и воспитание.

Член 46

(1) Децата во прво одделение во основното училиште се запишуваат во месец мај за следната учебна година.
(2) При запишувањето на детето во прво одделение родителот е должен да достави потврда за примените задолжителни вакцини за детето, издадена од надлежназдравствена установа
(3) Основното училиште е должно да ги опфати учениците од својот реон.
(4) Основното училиште може да запише ученици од друг реон или од друга општина само доколку има слободни места за запишување.
(5) Основачот го утврдува реонот на основните училишта од кои се запишуваат учениците.

Член 47

(1) Во прво одделение на основното училиште родителот е должен да го запише детето
кое до крајот на календарската година ќе наполни шест години.
(2) По исклучок од став (1) на овој член, детето може да се запише во прво одделение,
доколку наполни шест години до 31 јануари наредната година, по претходно барање од
родителот и добиено мислење од педагогот или психологот во училиштето.
(3) Запишувањето на детето, на барање на родителот, здравствената установа може да
го одложи за една година ако се утврди дека детето не е подготвено да оди на
училиште.

Член 48
(1) Запишувањето на детето во училиштето го врши комисија која ја формира директорот на училиштето. Комисијата е составена од педагогот или психологот и наставник за предучилишно воспитание, односно одделенски наставник.
(2) Комисијата од став (1) на овој член е должна, по правило, да го извести родителот за подготвеноста на детето за тргнување во училиштето, најмалку два месеци пред почетокот на наставата.
(3) Родителот по одлуката на комисијата има право на жалба до комисија формирана од градоначалникот на општината.

Член 49

(1) Во текот на наставната година на ученикот во прво одделение, на предлог на наставникот што ја води паралелката, педагог или психолог, во согласност со родителот од здравствени или други причини, може да му се одложи следењето на наставата за една година.
(2) За одложувањето на следењето на наставата од став (1) на овој член одлучува комисија составена од психолог, педагог, наставник за предучилишно воспитание или одделенски наставник.
(3) Комисијата од став (2) на овој член ја формира директорот на основното училиште.
(4) Родителот по одлуката на комисијата има право на жалба до комисија формирана од градоначалникот на општината.

Член 50

(1) Родителот има право да го запише детето во основното училиште во реонот во кој живее или каде што постојано престојува.
(2) Родителот може да го запише детето во друго основно училиште во истиот или друг реон ако за тоа има согласност од училиштето во кое се запишува.
(3) Списокот на децата од реонот за запишување во основното училиште се добива од надлежните служби во единицата на локалната самоуправа кои водат евиденција на постојаните и привремените жители.
(4) Списокот од став (3) на овој член содржи име и презиме и година на раѓање на детето.
(5) Во текот на школувањето ученикот може да премине во друго основно училиште ако има согласност од училиштето каде преминува.
(6) Одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член не се однесуваат на децата со посебни образовни потреби.

Член 51

(1) Родителот има право детето со посебни образовни потреби да го запише во основно училиште, освен во случаите кога посебните образовни потреби на детето се такви што тоа треба да следи настава во посебно основно училиште.
(2) Начинот и условите за запишувањето на учениците со посебни образовни потреби во основните училишта го утврдува министерот, по предлог на Бирото.

Член 52

Основното училиште е должно да го извести овластениот просветен инспектор наопштината за децата кои не се запишани, односно учениците кои неоправдано не го посетуваат основното училиште повеќе од 30 дена.


..Од Закон за основно образование, делот кадесерегулира уписот.

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 7.5.2013 16:40:56 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 11:01:41   
miana
Denes prasav vo gradinka i mi rekoa da odam direktno vo ucilisteto,kaj pedagogot i toj ke me upati sto treBa da pravam...E sega,bidejki jas ne sum od tuka,neli mazena sum user posted image a mm ucel vo toa uciliste i gi poznava site,na nego mu ja ostavam obvrskata da prasa sto mi treba za upis,jas ke si pobrkam se,a toj ke odi da ja zapise. Se nadevam deka ke zavrsime se na vreme

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 11:10:53   
JovanaJ
Mm denes zakazal termin za zapisuvanje, za slednata nedela. Se odlucivme za ucilisteto sto e poblisku do nagovite roditeli. Iako se odlucivme za celodnevna nastava mi e zal da go ostavime da ne cekada go zememe posle rabota. I dvajcata sme do 5 na rabota, najrano sto bi mozele da go zememe (vo idealni uslovi) e 5.30 :(. Vaka smetame deka sepak ke ima nekoj koj bi se grizel tie dva casa dodeka se vratime nie. Za dokumenti mu rekle na mm deka treba da donese: Lekarska potvrda od maticen i stomatolog, izvod od maticna kniga i potvrdi za roditelite deka dvajcata se vraboteni.
Edvaj cekam i uste od sega sum vozbudena :).

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 11:21:10   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Mm denes zakazal termin za zapisuvanje, za slednata nedela. Se odlucivme za ucilisteto sto e poblisku do nagovite roditeli. Iako se odlucivme za celodnevna nastava mi e zal da go ostavime da ne cekada go zememe posle rabota. I dvajcata sme do 5 na rabota, najrano sto bi mozele da go zememe (vo idealni uslovi) e 5.30 :(. Vaka smetame deka sepak ke ima nekoj koj bi se grizel tie dva casa dodeka se vratime nie. Za dokumenti mu rekle na mm deka treba da donese: Lekarska potvrda od maticen i stomatolog, izvod od maticna kniga i potvrdi za roditelite deka dvajcata se vraboteni.
Edvaj cekam i uste od sega sum vozbudena :).

А изводот треба да е понов,или нема врска?
и зошто се закажува за упис? ААА јас морам да си побркам ова значи...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 11:35:15   
JovanaJ
Jas nemam nov izvod za sin mi, toj e sto go imam od raganje , od 2007 god. Ne naglasile nov ili star, se nadevam deka nema da ima problemi so ova. Inaku za zakazuvanjeto, sekoe uciliste valjda si imaat postapka kako go vrsat upisot. Ova e pogolemo uciliste, i verojatno da ne se sozdava guzva pa se raspredeluvaat decata. Mi se cini deka taka e i podobro, se ima red.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 12:03:12   
JovanaJ
E sega nesto durog me buni. Vcera maticnata ni rece deka ne davala takvi potvrdi, deka trebalo tamu kade sto ja vakciniraat. Za zal, tamu kade gi vakciniraat rabotat samo prva smena (nerazbirliva rabota za mene user posted image ) pa si se vrativ i ne zavrsiv rabota. A slusam od drugi deka samo im go davale kartonceto so vakcini i povtorno gi upatuvale kaj maticnata....user posted image . Haos neviden!
Plus i od maticniot stomatolog na sin mi, go dobiv istiot odgovor deka oni ne izdavale potvrdi , no deka ke ne upatel koj stomatolog bil nadlezen za toa uciliste. Luda rabota!!! Namesto da se zavrsi rabota za eden den, sega treba cela nedela da se akame navamu-natamu samo za edni obicni potvrdi! Znaci mnogu me iritira koga od edna ednostavna, prosta rabota se kompliciraat rabotite! user posted image . Aj ve molam poiskusnite mamicki neka kazat kade tocno gi vadele tie user posted image potvrdi.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 13:28:37   
miana
Jovana,izgleda samo jas i ti ja imame ovaa maka user posted image
Jas nekolku dena go ubeduvam mm da otide i sega citajki go tvojot post se setiv da se javam vo ucilisteto i se da si prasam.
Taka i bidna...
Se javiv mi kazaa deka mi treba potvrda za primeni vakcini od mestoto kade sto prima vakcini i deka mi treba potvrda od stomatolog i mi kazaa kade da ja odnesam na stomatolog ( vo ambulantata vo avtokomanda - imalo detski dispanzer,stomatolog ) i mi rekoa izvod vo orginalen primerok ..Ovie tri rabolti da gi odnesam kaj pedagogot,toj ke mi dadel obrasci da popolnam i ke ni zakazel datum za testiranje. I da ti kazam pravo grabnav telefonot vo race pa se javiv i tamu kade sto mi prima deteto vakcina ,mi kazaa da odam nasabajle,mi kazaa kade gi izdavaat potvrdite,kaj koja sestra da odam,pa se javiv i vo zabnoto i mi rekoa da ja odneam od 08-09 h nautro ( posle izleguvale na teren ) deka ke ja pregledale i ke mik dale potvrda,
Ete taka,ne odam da lutam od vrata na vrata tuku ke go zemam utre deteto za raka ,ke odam prvo na zabno,pa kaj vakcinite po potvrda,i vo petok so dokumentite vo raka ke go pratam mm da odi kaj pedagogot ( se poznavaat licno - tamu zavrsil i mm ) i da ni zakazat termin za testriranje i da ne mu ja mislam veke...ete se se resava i telefonski,namesto da me setaat od vrata na vrata..Se nadevam deka utre ke zavrsam se,pa ke pisam za da si znaete..

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 13:31:04   
miana
a,da da dodadam deka vo meguvreme i pisav i mejl na maticnata doktorka da mi napise dali taa izdava nekakva potvrda i li ke zavrsam samo kaj vakcinite...Se nadevam deka i ona ke mi odgovori vo tekot na denot..Ako treba nesto od kaj nea ( vtora smena e ) sabajleto ke odam kaj vakcinite a posle rabota ke odam i kaj nea

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 14:51:30   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

E sega nesto durog me buni. Vcera maticnata ni rece deka ne davala takvi potvrdi, deka trebalo tamu kade sto ja vakciniraat. Za zal, tamu kade gi vakciniraat rabotat samo prva smena (nerazbirliva rabota za mene user posted image ) pa si se vrativ i ne zavrsiv rabota. A slusam od drugi deka samo im go davale kartonceto so vakcini i povtorno gi upatuvale kaj maticnata....user posted image . Haos neviden!
Plus i od maticniot stomatolog na sin mi, go dobiv istiot odgovor deka oni ne izdavale potvrdi , no deka ke ne upatel koj stomatolog bil nadlezen za toa uciliste. Luda rabota!!! Namesto da se zavrsi rabota za eden den, sega treba cela nedela da se akame navamu-natamu samo za edni obicni potvrdi! Znaci mnogu me iritira koga od edna ednostavna, prosta rabota se kompliciraat rabotite! user posted image . Aj ve molam poiskusnite mamicki neka kazat kade tocno gi vadele tie user posted image potvrdi.Јована во Лазо ли се запишавте? Ние внука ми вчера ја запишавме во Лазо, немаа закажано, си отитоа сабајлечки и си ја запишаа. Потврда земаа од матичниот педијатер и матичниот стоматолог. Баш за стоматологот прашаа у школо заради муабетиве дека треба од надлежен стоматолог за реонот на школото (кој патем се наоѓа за нас во поликлиника Јане Сандански) и од таму им рекоа нема везе, од матичниот ни треба. Епа со среќа првачињата user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 15:22:01   
mama30
Potvrdite NE se zemaat od kaj maticen doktor, bilo da e maticen stomatolog ili maticen pedijatar, Se pravi sistematski pregled i pregled na zabi vo ambulanta za skolska medicina nadlezna za odbranoto uciliste! Znaci maticnite doktori nemaat nikakva vrska so potvrdi za upis vo osnovno uciliste. Nie veke se zapisavme, i od septemvri sme prvacinjaaaa! Ima malku trcanje, ama se se sredi! pozz

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 15:37:31   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR
Јована во Лазо ли се запишавте? Ние внука ми вчера ја запишавме во Лазо, немаа закажано, си отитоа сабајлечки и си ја запишаа. Потврда земаа од матичниот педијатер и матичниот стоматолог. Баш за стоматологот прашаа у школо заради муабетиве дека треба од надлежен стоматолог за реонот на школото (кој патем се наоѓа за нас во поликлиника Јане Сандански) и од таму им рекоа нема везе, од матичниот ни треба. Епа со среќа првачињата user posted image


Da vo Lazo zakazavme za slednata nedela. Taman sega po potvrdi da se rastrcam user posted image . Samo me buni sto na prijatelka moja i go dale kartonot za vakcini vo Jane Sandanski i i rekle da odi po potvrda kaj maticen, ne kaj niv. Verojatno moze i taka i taka. Kako i da e, ke se sredi ....user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 22:55:02   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

a,da da dodadam deka vo meguvreme i pisav i mejl na maticnata doktorka da mi napise dali taa izdava nekakva potvrda i li ke zavrsam samo kaj vakcinite...Se nadevam deka i ona ke mi odgovori vo tekot na denot..Ako treba nesto od kaj nea ( vtora smena e ) sabajleto ke odam kaj vakcinite a posle rabota ke odam i kaj nea

haha,mi odgovorila maticnata deka ona ja izdava taa potvrda i sega sto da pravam jas?
Vo istata poliklinika kade sto primame vakcina ni e i maticnata i sekogas pred da primik vakcina,prvo taa ja pregleduva i ni dava livce pa tamu ne ja ni pregleduvaat tuku odma ja bockaat...Utre ke odam tamu kade sto me upatija telefonski i ako zemam potvrda,nema da odam kaj maticnata,a ako me pratat kaj nea,ke odam popladne posle rabota ....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Упис во основно училиште
9.5.2013 23:54:38   
Felly RR
Oф топик - ама ЈОванаЈ, каде беше ти? Долго те немаше на РР...........

СО среќа нека им е уписот на сите првачиња!!!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Упис во основно училиште
10.5.2013 9:12:45   
JovanaJ
Blagodaram na cestitikite Felly, i mislev nikoj nema da primeti deka me nemalo podolgo vreme :(.
Of topik i jas- prestanav da ve druzam minatoto leto poradi novata rabotna pozicija (dobiv unapreduvanje :)) no imav mnogu golemi obrvski koi morav da gi sredam i nemav voopsto vreme da pisuvam, nemav ni za sebe vreme. Ama sega koga malku gi srediv rabotite, mozam od vreme na vreme poveke da ve druzam. I da vi kazam iskreno mnogu mi nedostasuvavte.user posted image .

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Упис во основно училиште
10.5.2013 10:22:22   
miana
eve jas na raport... Bev i na zabno ,si zemav potvrda i na vakcinite i tamu mi dadoa potvrda..
|Inaku kaj vakcinite otidov na sreka i prasav dali davaat takvi potvrdi i mi dadoa potvrda,prasav dali ima razlika sto ne e od maticnata dokotrka,mi rekoa deka razlikata e 250 denari,deka maticnite lekari gi naplakaat...I taka...
Vo ponedelnik ili vtornik poagame da se zapiseme - yeeeesss...
Fala Fely za cestitkite.. I jas im posakuvam na site prvacinja sreken pocetok i mnoooooogu 5 ki

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Упис во основно училиште
10.5.2013 10:34:07   
JovanaJ
Super Miana, bas mi e milo sto ste zavrsile rabota. Eve denes i mm so sin mi si zemale potvrdi za zabi i vakcini taka sto spremni sme za vo Sreda user posted image
I jas im posakuam na iste prvacinja ubav pocetok i mnoooogu 5-ki. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Упис во основно училиште
10.5.2013 10:44:21   
niki
bidejki ova i nas ne ocekuva, od septemvri kerka mi ke bide prvo oddelenie da se prijavam ovde
e sega mene procedura za upis ne me interesira bidejki ovde vo GR e poinakva i pocnuva vo juni, jas bi sakala da si proidiskutiram za izbor na osnovno uciliste
nie sme na dilema dali kerkata da ja zapiseme vo istoto uciliste kade dosega odese predskolsko i ima drustvo ili da ja prefrlime vo drugo uciliste koe e na glas podobro od ova vo smisol na organizacija, programa po koja raboti i po sostav na ucenici
prefrlanjeto vo drugo uciliste osven sto ke donese deteto da vleta vo sosem nova sredina kade nema da ima nikoj poznat ke znaci i za nas preselba vo drugo naseleno mesto, sto ne e mal zalak no e reslivo
ona sto me zagrizuva so segasnovo uciliste e sto mnozinstvoto (60-70%)ucenici se deca na stranci so nisko obrazovanie koi ziveat tuka getoizirano i so decata se zanimavaat mnogu malku (veke imam pisuvano vo razni temi na forumov koj cital znae so kakvi problemi se soocuvame) a vo obrazovniot proces na sopstvenite deca ne se ni vkluceni bidejki mnozinstvoto na grcki jazik se nepismeni...
se plasam deka taa sredina voopsto nema da bide dovolno motiviracka i deka duri i kaj deca koi imaat kapacitet za akademski uspeh ke dojde do stagnacija ili topenje vo kriteriumite koi se prilagoduvaat za mnozinstvoto, bar dossega takov mi e vpecatokot od ovie dve godini kako kerka mi e vklucena vo obrazovniot proces
i taka razmisluvame koe zlo e pomalo i dobro bi mi dosle i drugi mislenja od roditeli koi se naogaat pred slicen izbor
sto mislite?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Упис во основно училиште
10.5.2013 11:32:03   
miana
niki mislam deka nema da ima problem so adaptacija ako se zeme vo predvid deka site deca prvacinja se zapoznavaat so delumno novi likovi...
Sakam da kazam eve deka moeto dete do septemvri ke odi vo gradinka so edna grupa deca ,a sega vo prvo oddelenie se srekava so nova sredina,novi deca i sl. A ima i deca sto i voopsto ne odat vop gradinka pa od doma direktno zapocnuvaat so uciliste...
Mislam deka ke se adaptira brzo..Dokolku vi e vas izvodlivo i dokolku smetas deka segasnata okolina ( decata so koi uci ) ne e asalna za kerkati,togas ic ne mu ja misli.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

ANA
MAKMUZIKA

ANGELA

ZORICA (4%)

ANDREA (44%)

SANJA (8%)

MAGDALENA (19%)

MARIJA (21%)

NADA (4%)


Број на сите гласови: 180

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!