|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Од која возраст почнавте да ги носите децата ...
1.2.2010 1:19:53   
Natali061
Од која воздраст почнавте да ги носите децата во градинка или јасли и која воздраст според вас е најдобра за тоа?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:10:09 >
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.2.2010 8:31:56   
mami
Лука ќе оди од септември, значи ќе има 2 години и 3 месеци. Планирам сега кога ке сум дома да го одвикнам од пелени и таман во септември да си тргнеме на раат

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:10:23 >

(Одговор на членот Natali061)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.2.2010 9:09:06   
mother 29
Marko odi od dve godini (trgna vo septemvri vo oktomvri napolni dve)vo gradinka .Moe mislenje e kolku se pomali tolku e pokratok periodot na adaptacija.Inaku nie prviot mm samo se nategavme,ama sega si odime so zadovolstvo..duri i i imame najdobar drugar ..Ivica!

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:10:35 >

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.2.2010 9:16:25   
majka 79
moeto prvo dete trgna vo gradinka na 2 god. i mnogu lesno se privikna. na prolet boze zdravje i drugoto dete sakam da go pustam vo gradinka i toa ke ima tocno 2god.
ovaa vozrast mi se cini deka e idealna bidejki ne e mnogu malecko, veke saka da si igra so decinja i ke mu bidi interesno. a pokasno e potesko za adaptacija bidejki deteto se naviknuva doma so babite i potesko ja prifaka gradinkata.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:10:49 >


_____________________________

mudriot covek ne kazuva se sto misli, tuku misli i razmisluva se sto ke kaze.

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.2.2010 9:50:34   
zami
Sin mi trgna so 1god i deset dena, vo jasli i jas sum prezadovolna od gradinkata.
Nemavme nikakvi problemi so adaptacijata.
Vo jasli sekogas bese presoblecen, najaden, nie si nosevme peleni samo.
Uste od jasli si ima drugarcinja so koi druzi eve veke pet godini.
I sega koga e vo gradinka sum naj raat, znam deka e najaden, otspan i iznaigran, duri sum primetila deka koga odi vo gradinka tie denovi e popladne po miren, a koga sme doma cel den ,,na glava se kacuva,,

Prporacuvam na sekogo, deka gradinkata e vistinski izbor.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:11:18 >


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот majka 79)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.2.2010 9:57:00   
topce
Анастасија почна од 1 септември во градинка и тогаш имаше 10,5 месеци.
Јас си земав одмор и 22 дена се привикнувавме пополека ама мама си е мама.
почна да си игра со дечињата тек после 2 месеци.Е сега бидејќи е проодена
супер и е и многу галами и се што другите прават.Почнаа да ја учат да мочка
и да кака во нокшир и еве веќе 1 недела сме супер. Инаку супер се негувателките
до сега не сме имале никакви проблеми, навистина се супер.
Мене многу ми беше тешко ама и јас си се привикнав.user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:11:32 >

(Одговор на членот zami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.2.2010 9:59:54   
ripce
Јас си размислував дали да го дадеме во градинка од септември, тогаш ќе биде 1 год и 6 месеци, ама некако не ми се дава... Мислам дека уште е мал за во градинкаuser posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:11:46 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот topce)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.2.2010 11:24:39   
big_mama817
ние почнавме и 11,5 месеци и супер се навикна сега за сега фала богу е ок за понатака ќе  видиме

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:12:02 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот ripce)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.2.2010 11:37:12   
mis.
Мартин почнав да го носам во градинка од 1 год и 10 месеци.Немавме проблеми со ништо освен со разболување.Веднаш се разболе па 3 месеци пауза па пак го носевме па пак се разболе па пак 3 месеци пауза и на 2 години и 5 месеци си заоде редовно.Еве и стефан од септември планирам да оди во градинка и тогаш тој ќе има 1 година и10 месеци. 2 години е идеален пеиод за да го пуштиш детето во градинка бидејќи тогаш тој се наоѓа во период кога сака да се дружи и бара социјализација која само градинката може да му ја даде.А за разболување точно почесто се разболуваат но не значи дека ако биде дома ќе биде здраво.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:12:16 >

(Одговор на членот big_mama817)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
1.2.2010 11:39:19   
Bile
Kerka mi pogolemata prv pat na 1 godina pocnav da ja nosam vo jasli, bidejki spemav ispiti i nemase koj da ja cuva. Voopsto ne bev zadovolna i posle jaslite vo koi odese eden mesec, voopsto ne ja pustiv vo gradinka. Ovaa godina polni 5 godini i ke ja pratam vo zabaviste. A malata bebuska ima 4 i pol meseci i ne planiram ama voopsto ja ja prakam nitu jasli, nitu gradinka se do zabaviste. No dokolku se vrabotam i baba-servisot ni otkaze togas ke mora.......

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:12:30 >


_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот big_mama817)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
2.2.2010 2:31:14   
Natali061
Моето бебе се уште нема годинка но одкако ќе наполни и ако се вработам ќе мора да оди во јасли или најкасно до 2 год да седи дома,бидејќи мислам дека 2 год е најдобра воздраст за во градинка.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:12:58 >

(Одговор на членот Bile)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
2.2.2010 8:33:10   
natasha
Luka pocna da odi na 3godini,inaku najodbro vreme za tgnuvanje e 9mes ili pak od 3god vozrast

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:13:13 >

(Одговор на членот Natali061)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
2.2.2010 10:09:19   
kopriva
Ива почна да оди во градинка многу мала, мислам во јасли
ја пуштив од 8 месеци , морав да се вратам на работа,
на почеток често се разболуваше, но потоа се среди
брзо се адаптира ,сега е во градинка и ретко одсуствува
самата бара да оди и да не касни , да биде прва.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:13:25 >

(Одговор на членот natasha)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
3.2.2010 0:04:41   
Maca25
јас сакам да ја дадам нина на пролет во градинка, барем да прооди ко што треба. знам дека е мала, ќе има годинка и 2-3 месеци ама мора да си го завршам факултетот. сега барам некоја убава градинка.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:13:43 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kopriva)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
3.2.2010 0:07:43   
ananikol
Tocno na godinkata go pustivme sinceto vo gradinka i si odese se do zabaviste

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:13:58 >

(Одговор на членот Maca25)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
3.2.2010 8:46:57   
April
од 3,5 год.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:14:12 >

(Одговор на членот ananikol)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
3.2.2010 15:55:10   
Annabel
ИЗВОРНА ПОРАКА: kopriva

Ива почна да оди во градинка многу мала, мислам во јасли
ја пуштив од 8 месеци , морав да се вратам на работа,
на почеток често се разболуваше, но потоа се среди
брзо се адаптира ,сега е во градинка и ретко одсуствува
самата бара да оди и да не касни , да биде прва.Ова важи во целост и за мојата Ива. user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:14:26 >

(Одговор на членот kopriva)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.2.2010 23:26:56   
jana3
jas mojata kerkicka ja prativ vo gradinka od svoi 9 meseci, imase mali problemi na pocetok, vo smisla na cesti razboluvanja, negoduvanje okolu ishranata, ne sakase da bide postojano vo krevetce....no so tek na vreme se se sredi, sega ima 3,5 god, odi vo gradinka, mnogu e socijalizirano dete, presrekna e, i ne ja saka sabotata zasto ne ide vo gradinbkauser posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:14:40 >

(Одговор на членот Annabel)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
7.2.2010 0:01:42   
lidijas
Mnogu me interesirase ovaa tema i gledam deka poveketo gi nosele decata vo jasli. Ke moram i jas i toa najverojatno uste od 8,5 meseci bidejki moram na rabota a nemame baba servis vo Skopje i milo mi e sto slusam deka poveketo ste zadovolni.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:14:53 >

(Одговор на членот jana3)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
18.2.2010 1:04:25   
Марколисимо
Само во забавиште, поради тоа што претходно го чуваа баба му и дедо му. Потоа за да свикне малку на друштво, го запишавме во забавиштеuser posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:15:07 >

(Одговор на членот lidijas)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
8.3.2010 20:22:21   
mama Maja
Ние Коста го носиме во градинка од 13 месеци. Детето супер си ја прифати градинката , не се разболувавме многу...и тие разболувања не зависат само од градинките , тоа си зависи и од многу други работи, имунитетот на детето , како се облака ....и.т.н. Сега Коста има 3,5 години и супер си е. 

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:15:22 >

(Одговор на членот Марколисимо)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
9.3.2010 10:55:30   
mami
Ко што тргнале работиве, ке тргне Лука и порано во градинка..зависи колку ке може мајка ми да го чува...

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 9.3.2010 16:15:40 >

(Одговор на членот mama Maja)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
5.4.2010 11:12:43   
Maca25
Во вторник одиме да ја запишеме Нина во градинка. Уште сега ми е тешко, ама мора, мама мора да учи. Ќе ја носам со мене, да ги разгледаме јаслите, па ќе треба неколку дена и јас да одам со неа случајно да не плаче, па после самичка. Не знам дали ќе сака да седи во градинка. тешка е на заспивање и јадење, па ќе видиме како ќе биде.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
5.4.2010 18:13:27   
nenicka
ние нашата ангела ја запишавме во градинка за од септември и тогас ке има 1 год и два месеца така да мислам порно подобро а сега немасе место затоа и дома е

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.4.2010 0:40:58   
sinolicka
nie sakame da go zapiseme matej od septemvri ke ima 2gi 2meseci.mora da se sviknuva so deca miren e si i igra so deca samo neznam kako ke pomineme vo gradinka za jadenj jade skoro se, ama za zaspivanje e tezok.

(Одговор на членот nenicka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

koe ime e poubavo?
tinaj

Koe ime e poubavo?

David (61%)

Kristijan (39%)


Број на сите гласови: 266

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!