|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Одвикнување од цуцла
30.8.2010 13:35:45   
blue_blue
Кога е вистинско време да се одвикне детето од цуцла и дали имате некое искуство/совет како најлесно да се направи тоа?

Децава ќе тргнат во градинка (имаат 2 години) и учителката ми рече дека во градинка не е дозволено носење на цуцла. Они цуцла користат само за заспивање и до сега не се случило без цуцла да заспијат. Ми рече дека ќе праша дали може да ги донесеме цуцлите дека се нови деца и да не истраумираат одма кога ќе треба да останат таму на спиење, ама да сме пробале во овие две недели да ги одвикнеме од заспивање со цуцла. Не знам како да го изведам тоа? Совет/идеја од некоја мамичка
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Одвикнување од цуцла
30.8.2010 14:29:08   
Палешка РР
Да ги однесеш кај некое бебе кое цуца цуцла, ама кај многу мало бебе и да им кажуваш како се тие гоолеми девојки, па сега ќе одат во градинка, дека пораснаа и дека цуцлите се за малите бебиња. Речи им да ги остават цуцлите кај бебето, за да порасне големо колку нив.
Остави ги малку важни нека се прават, да се сметаат за големи.
Така јас Марио го одвикнав од цуцла.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 30.8.2010 14:38:14 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Одвикнување од цуцла
30.8.2010 14:50:38   
majka 79
jas moeto dete mnogu lesno go odviknav od cucla, ama i bese pomalo okolu edna godina. bese nastinato i noseto mu bese zatnato i nemozese da cuca cucla okolu dva dena i jas si rekov sega e momentot ja skriv da ne ja gleda i uste ednas ne mu ja dadov.
zatoa majki koristete situacija!!!!!!!!!!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Одвикнување од цуцла
30.8.2010 16:36:50   
vesna_kr
blue_blue да ти кажам ќерка ми има 3 год и 5 месеци и уште дома навечер заспива со цуцла.И преку ден ако прспива е со цуцла.вО ГРАДИНКА ОДИ ОД 8ИПОЛ МЕСЕЦИ И ТАМУ уште пред да наполни 2 години ја одвикнаа од цуцла.И без проблем заспива со цуцла и не ја носиме во градинка.Дури ако ја заборави во уста пред градинка ми ја дава да ја чувам.Ништо страшно они имаат тактика и ќе ги одвикнат.Ако можеш и ти со нив во исто време и дома да не даваш цуцла супер ќе испадне.Јас ми беше жал и уште со цуцла заспива,срамотаuser posted image user posted image .
Не се грижи за тоа воопшто.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Одвикнување од цуцла
4.9.2010 23:53:19   
Maca25
И ќерка ми во градинка ја одвикнаа од цуцла. Ние ја користевме само за заспивање и тоа само за навечер, преку ден без проблем заспиваше без цуцла. На почетокот во градинка носевеме цуцла и една од учителките ми рече дека нина без проблем заспиваи без цуцла и ми препорача да не ја носам сл. ден. И оттогаш не и даваме повеќе цуцла. Сега си заспива сама, во легната на тросед во дневна и со 10 омилени мечиња околу неа. Уште не сме успеале да ја успиеме во креветче. Тоа е на ред.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Одвикнување од цуцла
5.9.2010 20:06:38   
mama26
moevo samo ja otfrli mislam bese 6 meseci.ne ja sakase ama ic.mm se lutese ama koga vide rece ok deteto nejke uste poubavo,da nema placki ponataka.molenje.inaku da ne bese taka bi go lazela demek ne prodavaat veke.ili stara e nikakvauser posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Одвикнување од цуцла
6.9.2010 12:05:29   
blue_blue
Маца, а дали Нина се бунеше нешто против цуцлата? Моиве вчера мм проба да ги убеди да заспијат без цуцла на пладне, ама без успех. ОД 1 ипол до 3 си играа - нема цуцла, нема спиење и на крај им даде цуцли и одма заспаа. Мене учителката ми рече да ги донесеме цуцлите и дека она ќе надје начин да ги одвикне зошто нели не треба да ги имаат во градинка, ама јас и мм се плашиме децава да не ја замразат градинката поради тоа што нема да може на пладне да си заспијат со цуцла. Сите ни викаат да не се секираме, ќе се одвикнеле брзо кога ќе виделе други деца дека спијат без цуцли, ама не знам - нас некако ептен јанѕа не јаде - да знаевме дека не може цуцла во градинка ќе се обидевме порано да ги одвикнеме. А, плус тука е и мајка ми која сега ги чува, она им дава цуцла и кога не легнуваат т.е. преку ден они кога ќе и побараат. Сум и кажала да не им дава, она вика - не можела и барале и ако не им дала плаќеле и викале баба не е умна не слуша?!?!? - абе страшно user posted image , а баба никако не смее да си дозволи да не биде умна user posted image . Така што не знам...му реков на мм да оставиме, па ќе видиме како ќе биде во градинка, може ќе дојдат сами дома и ќе ни кажат дека цуцлите не им требаат - кој знае?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

И ќерка ми во градинка ја одвикнаа од цуцла. Ние ја користевме само за заспивање и тоа само за навечер, преку ден без проблем заспиваше без цуцла. На почетокот во градинка носевеме цуцла и една од учителките ми рече дека нина без проблем заспиваи без цуцла и ми препорача да не ја носам сл. ден. И оттогаш не и даваме повеќе цуцла. Сега си заспива сама, во легната на тросед во дневна и со 10 омилени мечиња околу неа. Уште не сме успеале да ја успиеме во креветче. Тоа е на ред.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Одвикнување од цуцла
8.9.2010 19:30:31   
EciPeci
Син ми не цица цуцла, ама сум слушала дека многу успешен метод е да се направи дупче на цуцлата за да неможат да ја фатат убаво со устата ( да направат вакуум) и демек се расипала готово ова,она и деца се откажувале.
Мојов не цица цуцла, ама цица палче, а тоа е скроз друга мака user posted image

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Одвикнување од цуцла
3.2.2011 0:24:39   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: prosko

Пребарувајќи го овој форум не наидов на нешто конкретно за оваа проблематика па се одлучив да ја отворам оваа тема.
Познавам доста родители кои навистина имаа и имаат многу проблеми со одвикнувањето на цуцлата кај нивните деца.
И јас сум тазе родител па баш би сакал да прочитам разни мислења и совети.
Кога, како, зошто, и многу други прашања за одвикнувањето на децата од цуцлето, постирајтеги тука.


ИЗВОРНА ПОРАКА: taci83

Jas kerka mi ja odviknav od cucla lazovka na 2 god i 3 meseci,dodeka ne bese odviknata noke mi se budse neznam kolku pati zosto i padnala cuclata a odkako se odvikna i jas si spijam mirno,ja odviknav mnogu lesno a meslev deka ke imam maka,vaka se sluci eden den dodeka si igrase so edna igracka si pusti krv od zapcinjata i jas za da ne place i dadov cucla no taa ja frli zosto so nea uste poveke ja boli i toj den si zaspa bez cucla i si spiese ubavo bez da se budi,a vecerta me fati inaet i i staviv malku luto piperce i taa proba i ja frli i veli cucata e uta,i denes i ja davam i taa mi veli ne ne luta e a pomina 1 godina otkako ja frlifme od upotreba


ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Lele taci83 se nasmeav, uste pamti     


ИЗВОРНА ПОРАКА: Twins

Ние од цуцла се одвикнавме пред не цел месец.Мислев дека ке биде многу тешко и комлицирано и дека нема да сакаат да спијат без цуцла, ама за среќа не беше така.Имаа навика да ја оставаат цуцлата кај ке им текене па после ја баравме долго.И јас еден ден (пред 2-3 недели) кога си ги фрлија цуцлите која каде ке и текнеше им ги зедов и им ги скрив.Потоа кога ги побараа им кажав дека неможам да ги најдам и дек кога ќе ги најдам ќе им ги дадам ,  а пак  сами тие си направија филм дека "дошло мачето и им ги зело цуцлите  и дека избегало и не им ги враќа" .Повеќе не ги побараа , едноставо се помириај дека" мачето ги зеде".
Е сега секој ден раскажуваме колку е лошо мачето и како и на кој начин ке го истепаме ако го фатиме , но како и да е добро поминавме.
_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Одвикнување од цуцла
3.2.2011 0:39:23   
Maca25
Ние цуцлата ја носевеме некое време во градинка, и некое време заспивала со цуце. Ама изгледа видела дека другите деца немаат па не ја ни барала. Гледам дека дечињата што се во јасли имаат сите цуциња во уста. Ама за дома ја бараше некое време, а после јас ја тргнав и заборави изгледа. Многу лесно ја одвикнавме од цуцла.
Пред некој ден виде бебенце со цуце во уста и побара и она цуце да и дадам. Се изначудив како памти дека имала и она цуце некогаш !?


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Одвикнување од цуцла
29.3.2011 10:58:10   
Felly RR
Кај нас МАтеа имаше прво фаза кога цуцла бараше само за заспивање, потоа фаза кога за заспивање не сакаше, туку ќе ја види и одма ја бара за в уста и по цел ден со цуцлата. А ако не ја гледаше не ја бараше, и јас решив да и ги скријам цуцлите, и сега не ги гледа - не ги бара.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Одвикнување од цуцла
15.6.2011 19:40:44   
Pepelaska *
Мартин има 9 месеци и 10 дена заспива со цуцла, може да се случи и без ама само навечер , дење нема шанса, ноќе ако се расплаче му ја давам, некако сакам да го одвикнам додека е помал, ама знам дека ќе биде тешко дека ќе има плачење ( ај јас ќе истрпам ама одма ќе долетаат “помошниците “ што му е на детето и слично) ама ете не сакам веќе со цуцла да го гледам не ми е убав веќеuser posted image дајте некоја идеја за одвикнување на оваа возраст

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Одвикнување од цуцла
16.6.2011 9:19:27   
anedespo
Jas mislam deka sam ke ja otfrli so tek na vreme. Mozebi uste pola godina najmnogu a vaka samo dzabe i on i ti ke se nervirate. Mislam deka uste e malecok. 

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Одвикнување од цуцла
17.7.2011 8:32:07   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: medobruno

ke ve zamolam za sovet mojata kerkicka e 2,5god i nikako nemozam da ja odviknam od cuce probav na nekolku nacini no bes uspeh cuceto e nonstop vo usta so nego zbori koga ke i go sokrijam ke pomine eden cas i povtorno go bara pocnuva da place i taka ke ve molam za sovet kako da se odvikneme od cuce veke sme golemi.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: medobruno

ke ve zamolam za sovet mojata kerkicka e 2,5god i nikako nemozam da ja odviknam od cuce probav na nekolku nacini no bes uspeh cuceto e nonstop vo usta so nego zbori koga ke i go sokrijam ke pomine eden cas i povtorno go bara pocnuva da place i taka ke ve molam za sovet kako da se odvikneme od cuce veke sme golemi.


Фрли ги сите цуцли што ги имаш дома за да не може да и ги даваш кога ќе ги побара... вистина, ќе си поплаче два-три дена, дури ќе сакаш пак да и купиш цуцла само да не ја слушаш како плаче, сепак мајка си и, но ќе и помине.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

ИЗВОРНА ПОРАКА: medobruno
sovet kako da se odvikneme od cuce veke sme golemi.

Сметам дека не треба насилно и трауматски детето да се оттргне од цуцлата, туку самото да загуби интерес за неа, иако му е едно од најслатките нешта што ги пробало. Следниов совет го имам прочитано одамна ама го запамтив затоа што за некој период и мене ќе ми треба.
Цуцлата треба да се засече на врвот со остар нож, првиот ден мало дупче, па наредниот со големина на ориз. По неколку дена ако има потреба дупката може да се прошири. Финтата со дупнатата цуцла е што не се прави вакум, па потешко се држи во уста.
Ова е пробано, детето кое го чува сестра ми, за неколку дена сама ја одби цуцлата од која беше зависна и дење и ноќе. Девојчето тогаш беше околу 22-23 месеца возраст. Првите денови ја барала цуцлата, и ја давале без никакви коментари и по некое време сама ја оставала. Пробај вака ризикот е една исечена цуцла.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Одвикнување од цуцла
22.9.2011 9:33:03   
dostickage
i nie go odviknavme Viktor od cucla sega vekje 9 dena e bez nea.
Se sluci slucajno.Mu nastina stomaceto i povrati rano sabajleto i vikam aj da ne mu pravi nagon na povrakjanje ne davam cucla.I taka den po den se odvikna.Mora da priznaam deka imase apstinencijalna kriza katastrofa.
Mislam od cigari da go odviknuvavme polesno kje bese.Bese dosta nervozno deteto ama pomina fala bogu i sea sme ok na temata user posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Одвикнување од цуцла
22.9.2011 9:46:40   
kikicka
off i jas razmisluvam na ova odviknuvanjeto ne sakam zabite da i se iskrivat ,koga beshe mala samo dodeka ja zaspivav posle toa sama ja pustase,sega kako pocnaa zabite da rastat sama si ja zima ja vrte vo usta ,ednas probav bez cucla daja uspijam i gledam zevaaa go pika pokazalecot i nisto ne bidna.sega ke vidime ponatamu kako sto jas planiram do Nova God. dali ke bidne rab.


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Одвикнување од цуцла
24.11.2011 20:10:18   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: srcence_25

MISLAM DEKA NAS nie e vreme da se odviknuvame od cucle, pa toa ni e pogolem problem, zaspiva so nego, ako se razmrda si go saka pak vo usta...ne go drzi sekogas samo dodeka zaspiva ili ako se budi i go davame no neznam do koga ke prodolzeme taka...VASE MISLENJE??? pozdravce...i mislam deka decinjata se priviknuvaat na nekoi raboti od mali i gi praktikuvaat dodeka sami ne osetat deka veke nema potreba za nesto sto pravat!!!
И ние сме така, заспиваме со цицање на млеко некогаш без цуцла после тоа, а некогаш со неа, но ако малку се размрда, си ја бара цуцлата. Во текот на ноќта самата ја фрла, но понекогаш кога се разбудува и нудам прво цуцла, па ако не заспие ја нудам и со млекце. Некаде прочитав дека ако детето не се одвикне од цуцла до 7-8 месеци најдобро е тоа да се направи на 3 години, затоа што до тој период тоа многу тешко ја преживува разделбата со што и да е, па дури и со цуцлата. Ние преку ден не ја користиме, само навечер, ама се надевам дека сама ќе си се откаже со време, кога ќе почне повеќе да игра и да е активна преку ден, а помалку да се буди ноќе и да спие поцврсто.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Одвикнување од цуцла
25.11.2011 10:12:32   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

srcence_25 nie so Luka uste go imame problemot so tecnosti znaci si stanuva navecer i si bara bilo sto, sega mu e period na vodauser posted image
Inace za cucleto obavezno da se otkazete golemki ste plus vodi do deformacija na zapcinjata. Ke ti kazam jas finta sto ja primeniv na Luka, znaci vrvot na cucleto mu go zasekov so nozici, prviot pat ja zema vo usta ja frli, posle se buntuvase cucla cucla pak istata mu ja davav edno tri dena taka , i otposle voopsto ne ja ni pobara. Samo ke treba da se naoruzas so trpenie, nie patevme i od sindrom ista cucla znaci postojano morav da kupuvam ist tip na cucli Nova, pa go vrtev nekad i cel grad da gi najdamuser posted image_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Одвикнување од цуцла
25.11.2011 11:20:34   
stela
А што е со одвикнување од пиење од шише со цуцла? Не знам, можеби и има ваква тема. Кога се одвикнавте, колку време ви требаше, како почнавте, како успеавте, на која возраст? Читам дека треба на година дена, а најкасно до годинаипол да се прекине со пиење од шише?! Што мислите?

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Одвикнување од цуцла
25.11.2011 14:17:35   
Felly RR
Стела, имаме и таква тема. Твојот пост ќе го префрлам таму. Еве кликни тука. 

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Одвикнување од цуцла
27.11.2011 10:24:12   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: EciPeci

Син ми не цица цуцла, ама сум слушала дека многу успешен метод е да се направи дупче на цуцлата за да неможат да ја фатат убаво со устата ( да направат вакуум) и демек се расипала готово ова,она и деца се откажувале.
Мојов не цица цуцла, ама цица палче, а тоа е скроз друга мака user posted imageЈас вчера и ја исеков цуцлата напред цел дел и синоќа заспа без неа али ја држеше во рака само после ја пушти,после некое време закенка па и ставив друга не оштетена колку да почека за млеко и си се напи млеко и пак заспа без цуца.
,еве сега само ја држи и така ја става па ја ваде не ја цица.обратно ја јаде и ја фрла.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Одвикнување од цуцла
28.11.2011 14:40:52   
kikicka
еве веќе 2 дена без цуцла во уста откако и ја исеков напред на врвот ја држи само во рака не ја цица user posted image user posted image квиче чат пат ама се трпи

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Одвикнување од цуцла
8.6.2012 13:31:32   
penelopa
Ние веќе цела недела заспиваме без цуцла. Мислев дека user posted image не е многу по цуцлата бидејќи само за заспивање му ја давав ама откако заспива без цуцла заспивањето ни трае по еден саат и тоа не само навечер туку и преку ден. Се трудам да издржам да не ми дадам цуцла ама некогаш немам трпение со заспивањетоuser posted image Дали ова е случај и кај другите дечиња? Инаку имаме 19 месеци.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Одвикнување од цуцла
8.6.2012 14:15:37   
Pepelaska *
Ллеле Пенелопа, и ние имаме ист проблем.Пред некој ден бевме кај моите на гости и ја заборавив дома цуцлата, му се приспа како што си пресипва баш ова време и заспа некако.Ја бараше му реков му го дадов цуцето на волкот и тој му капа го даде на Црвенкапа оти е мала и плаче а ти си големо и умно дете.Се излажа и заспа.Ама се разбуди за еден саат и никако не заспиваше без цуцла.Вечерта пак пробав така ама не бре брате рикаше , и му ја дадов.Сега пак сме со цуцлата , ја бара само за спиење инаку никогаш.НЕзнам како ќе го одучам страв ме фаќа а веќе наполнивме 21 месецuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Одвикнување од цуцла
9.6.2012 12:49:36   
penelopa
Кај нас user posted image не плаче за цуцла ама самиот процес на заспивање е многуууу подолг- значи ќе се врти, ќе си зборува, ќе го гриза ќебето, ќе ги чеша очите и главата, си ги фака нозете и си игра со рацете значи се само да не заспие и на крај ќе заспие некогаш малку ќе закенка и толку. Навечер се буди плачејќи му давам малку вода малку кенка и продолжува да спие. Издржа една недела белки веќе заборавил на цуцла.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?