|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Машко или женско дете?
21.9.2009 1:54:20   
Еца
Ме интересира мислењето и желбите на мажите, дали би биле разочарани ако првото не биде машко?(Бидејќи знаеме што значи ова)user posted image

Дали е важен полот на детето? (Освен она најважното да е живо и здраво)


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Машко или женско дете?
21.9.2009 10:27:06   
niki
Vo razmisluvanjata na mazite vlijae mnogu mentalitetot i tradicijata i koga ke dobijat masko se mnogu gordi na sebe i se smetaat za mnogu uspesni, no ne se site tolku srekni. Koga ke dobijat pak kerka prosto se zaljubuvaat vo nea i zelbata za masko se gubi od nivnata glava.
Mm dodeka bev trudna stalno prasuvase kakvo ke bide, jas od pocetok navivav i so tolkava sigurnost zboruvav deka ke bide zensko, sto nemu ne mu bese bas seedno, ama ne priznavase, vikase deka polot nema vrska. Koga i doktorot potvrdi deka e zensko bese sreken bidejki i mene i na majka mu ni se ispolni zelbata, no da bese masko ke bese posreken.
Sega posle skoro tri godini koga ke spomnam jas nekogas vtoro i ke recam deka toa mora da bide masko, toj mi vika: "a zosto masko, sto bi ni falelo da bide uste edno zensko..." No sega navistina go misli toa...............user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Машко или женско дете?
21.9.2009 10:38:14   
Bogdancanka
mm kolku sto sum svatila golema zelba mu e da imame devojce ali ne e loso i bliznaci edno devojce i momce user posted image user posted image user posted image jas nemam posebna zelba samo daj boze da imam deca samo toa

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Машко или женско дете?
21.9.2009 11:48:26   
Весна
Знаете, јас имам друг впечаток, дека всушност мажите (барем моја генерација) повеќе сакаат женско дете да имаат.
А исраснав со машки и скоро сите сакаат женско, да биде татина ќеркичка user posted image . Веројатно веќе е надминато она „прво па машко“ или како што свекор ми на времето кажувал: „што и да е, само жив и здрав да е“ user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Машко или женско дете?
21.9.2009 12:33:27   
Natasha5
Мм викаше да е живо и здраво само уште пред да се породам,и вистина така испадна,кога се роди Јана тој беше пресрекен не му беше важно дали е машко и женско.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Машко или женско дете?
21.9.2009 17:50:22   
Aleksandra
Jas sakav prvoto da bide zensko a vtoroto da mi bide masko i taka bidna, a maz mi vikase deka Ana ni za 100000000 maski deca nemal da ja menja.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Машко или женско дете?
21.9.2009 22:31:02   
Викторија
не само мм туку ијас сакав едно машко итоа многу ама ништо двете испаднаа женскиuser posted image можеби зошто сите во фамилија се женски па ни фали машко или пак желба е желба

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Машко или женско дете?
17.10.2009 9:25:00   
profesorica
мм и свекор ми викаат дека и да беше женско нема проблем, демек битно да е здраво живо ама кога кажав дека е машко потскокнаа од радост.така што мислам мажите си сакаат машко и тоа е тоа.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Викторија)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Машко или женско дете?
17.10.2009 9:36:56   
ripce
мене ми е сеедно... ама кога дознаа мм и татко му дека е машко беше истата ситуација како и кај тебе анета

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Машко или женско дете?
17.10.2009 9:41:27   
Палешка РР
Таткото кај мене потскокна и во двата случаи, кога му се роди синот и кога му кажаа дека ќе има ќерка. За ќерката и го видов..невидена радост.
Секое дете е благослов, машко или женско.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Машко или женско дете?
18.10.2009 0:53:16   
nadica
уште додека бевме во врска посакувавме близнаци-девојчиња дури и имињата им ги знаевме кога останав бремена ни кажаа дека е едно бебе и посакавме девојчешто и го добивме се надевам и за второ девојче а свекор ми сакаше машко-внук дури и кога се јавив да им земам крчма свекор ми вика „ајде прашај ја др да не е машко“ user posted image user posted image user posted image ама сега не ја менува за 1000000 внуки

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Машко или женско дете?
2.1.2010 22:57:43   
ananikol
Nie imavme golema pauza megu prvata i vtorata bremenost,i nekako i dvajcata neocekuvavme da ostanam bremena vo prvoiot obid taka da golema radost bese samata bremenost.Bidejki prvoto ni e masko iskreno se raduvase na user posted image  bez razlika so i da e user posted image  ama koga sinceto navivase za bratce user posted image  gledav deka na mm mu se smeea ociteuser posted image ,znaci negovata zelba bese pogolema za masko... pa vo ocekuvanje sme na user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Машко или женско дете?
2.1.2010 23:47:41   
Cacko
Mm otprvin sakase masko,ama posle se pismani,mu bese seedno,i mislam deka e prezadovolen so kerka.I za drugo dete mislam deka ke bide ko mene,sto saka neka bide.Moite nemaaat problem so toa so ke e,imaat 2 kerki,3 vnuki i duri cudno bi im bilo da imaat vnukuser posted image .Tatko mi stalno vika deka najubavo mu bilo cel zivot so zeni okolu nego ko pasauser posted image ,ama od kaj mm mislam deka navivaat za masko,posto taka bese dur ne kazav i za Elena sto e.Taka sum go nosela,taka mi bila facata.....i takvi stvari

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Машко или женско дете?
3.1.2010 16:07:55   
Maria
Koga ostanav bremena prviot pat,jas bev taa sto sakase masko,a mm bese neutralen,velese seedno mi e,neka e zivo i zdravo.No koga mu rekov deka e masko,ocite mu svetnaa i pocna da se smee.user posted image Nevidena radost.Bleskase.user posted image Znaci i ne mu bilo seedno,no nesakase da priznae.Za vtorovo jas silno posakuvav da e devojce,a toj, pak masko.I mu se ispolni zelbata.user posted image Vo ocekuvanje sme na uste edno maskouser posted image .Mislam deka sekoe dete e sreka,no sekoj si saka da ima i momce i devojce.Eve go sega mm vika,mora da odime na treto, da si imame i edna kerkicka.user posted image  

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 5:08:18   
Rossana
mm celo vreme se nadevase deka ke bide devojce. Koga konecno doznavme deka e zensko, ne da se izraduva... Vo toj moment nemase posrekna licnost od nego.
E sega koga se rodi Sara, pred nekolku dena bas se smeev na ova mi postavi prasanje: Ke si napravime li masko ne ovoj maj tuku sledniotuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image . Velam: A zosto maj??? -Za da se rodi vo februari i da imaat rodenden vo isto vreme.
hehe go prasav ako ne e masko?? Ako ne bilo masko, otkako ke se omazila Sara, ke si donesol domazed za slednata kerka user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 8:11:14   
melody
Koga ostanav bremena zaedno posakuvavme masko.Megutoa koga drugarka mi me vide i mi rece ti sigurno zensko nosis nekako ne mi licis deka nosis masko nesto se smeni vo mene i pocnav da navivam da e zensko i da si igrame so barbiki duri i na maz mi mu rekov daj boze da e zensko site barbiki ke i gi kupime,a toj demek ne moze masko da e so kolicki da si igralo,a toj na mene ke mi kupel barbikauser posted image Duri i koga doktorot kaza deka e zensko na eho toj povtorno vikase aaa toj ne videl dobro naredniot pat ke vidis masko ke e.
E sega konecno so kerka vo race toj ponekogas koga rucame ili vecerame vika a sto mislis za ova zensko ime,a sto mislis za onauser posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 8:30:48   
dostickage
Jas koga ostanav bremena a i pred toa mm mnogu posakuvase devojce a jas masko.
Pri prvata kontrola ni rekoa demek devojce ama ne sigurno i super neli i dvajcata se izraduvavme.Arno ama ,na narednite kontroli ni potvrdija deka e batko.Sekako deka kako za prvo dete site sme presrekni,posebno sveki i dever mi oni otvoreno si priznaa deka celo vreme sakaa masko.
Sega mm vika da mu napravime sestrice za nekoja godina :-)

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 9:22:34   
Annabel
Пред да дознаеме кој е полот на првото дете, со мм сакавме да биде девојче и ни се оствари желбата...(сега е ќерка на тато).

За второто повторно многу сакавме да е женско, сестричи да се чуваат, но ете имаме син, и да ви кажам интересно ни е, зашто се поразлични за чување.


(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 9:40:52   
arh_diz
Dvajcata so mm posakuvavme masko i koga ni kazaa deka sum bremena postojano zboruvavme deka e masko. Posle toa na eho ni kazaa deka e masko

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 9:44:21   
topce
кај нас немаше машко или женско.
уште кога се договаравме за дете user posted image user posted image user posted image user posted image
беше Анастасија.
моите сакаа машко неговите сакаа машко
па незнам вака сум го носела убава сум била бла бла бла тоа било демек за машко.
ние кога дознавме дека сум бремена, 4 недела,
од тогаш е Анастасија и никакво пишманење немаше.
ден денес ми викаат брееееееее од мала пека за таа Анастасија
и на крај навистина бидна Анастасија user posted image
мм уште од сам почеток ја обожава и он на мешето со Анастасија му се обраќаше.


(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 9:54:44   
matushka
hahahaha, kaj nas bese slicno, samo za Mateja. Isto uste 4 nedela doznav deka sum bremena i mm celo vrme vikase sinceto, sinceto,si go krstivme odma Mateja i ooooop,mashkoo:)
E za vtroro sakame devojcicauser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 10:01:55   
big_mama817
од првиот ден знаев дека е машкоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 10:31:25   
lilit
Јас да си  го кажам моето мислење на оваа тема.Значи услов број еден за јас да се омажам за некого беше да сака понатаму да имаме Дете а не син!И стално и велев на мајка ми дека никогаш нема да се омажам за некој што сака да има син!Инаку искрено јас цел живот сакав девојчиња дури и со мм кога се уште ми беше дечко знаевме да се закараме околу името на ќерката  зашто он сакаше да се вика Марта а јас сакав според него некои чудни имиња како Дена Амелија Анисија арно ама излезе Марко .Инаку мм секогаш сакаше дете и му беше сеедно дали е машко или женско и многу си го сакам заради тоа.Е сега кога останав пак трудна знаеше колку сакам девојче  и кога му кажав дека е машко многу беше среќен не зашто било машко туку заради тоа што сега сигурно ќе сме имале и трето за да биде демек женско .Како и да е Премногу си ги сакам моите деца и не би си ги дала ни за 100000000000 ќерки.Секако дека по 20 години ќе имам, две снаи сто ќе ми бидат ќерки.И усте нешто ме нервираат оние кисели фаци што некои ги прават кога ќе дознаат дека е бебето девојче !Иако гледам во последно време дека тоа се менува и многу наши пријатели отворено си кажуваат дека сакаат девојче и јас сум ептен среќна поради тоа!

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 14:32:23   
riba79
jas imam kerka ...e sega koga bi birala toro dete bi sakala uste edno zensko za da kerka mi ima sestricka posto jas imam brat ama toa e samo zelba...user posted image taka da koga ke dojde toj moment mislam deka nema da mi bide vazno samo da e zdravo i zivo..toa e najvazno..

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Машко или женско дете?
15.4.2010 14:34:57   
ikipp
jas imam 2 kerki,a za tretoto bi sakala da e masko,ama samo zdravo i zivo neka e,ne e vazno

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?